عراقچی: مذاکرات به مرحله‌ای رسیده که به وزرای خارجه نیاز است
عضو ارشد تیم مذاکره کننده کشورمان با اشاره به مذاکرات با 1+5 گفت: دو طرف برای برون رفت از اختلافات ...

عضو ارشد تیم مذاکره کننده کشورمان با اشاره به مذاکرات با ۱+۵ گفت: دو طرف برای برون رفت از اختلافات موجود، جایگزین‌هایی ارائه کرده‌اند.

 

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز به نقل از ایسنا ، سید عباس عراقچی با تشریح مذاکرات یازده روزه فشرده میان ایران و۱+۵ گفت: هر مذاکره ای در سطوح کارشناسی، مدیران، معاونان و در بخش های فنی و حقوقی صورت می‌گیرد برای اینکه بحث‌ها برای تصمیم‌گیری‌های سیاسی در سطح بالاتر آماده شود.

 

وی با بیان اینکه پس از گذشت شش ماه از مذاکرات میان دو طرف به ویژه این یازده روز فکر می‌کنیم که بحث‌ها پخته‌تر و آماده تر شده است، گفت: بحث‌ها جمع بندی و اختلافات میان دو طرف کاملا مشخص شده است و حتی با دقت کامل حد و مرزهای آن هم مشخص شده است.

 

عراقچی گفت: گزینه هایی که در باره اختلافات وجود دارد ارائه شده و در حقیقت جلسات فشرده‌ای که میان ایران و ۱+۵ برگزار شده می توان گفت که همه بحث ها برای تصمیم‌گیران سیاسی آماده شده است.

 

وی افزود:حضور وزرای خارجه ۱+۵ در مذاکرات بطور دقیق در همین راستا است. به همین دلیل روز یکشنبه وزرای خارجه به وین می آیند .

 

عراقچی با بیان اینکه مذاکره شش جانبه و یا رسمی در وین با حضور وزرای خارجه انجام نخواهد شد، گفت: با حضور آنان دیدار ها و مذاکرات دوجانبه برگزار خواهد شد و تصور ما این است که این دیدارها در سطح وزرای خارجه بتواند راهگشای مشکلات موجود باشد و امیدواریم که در هرکدام از موضوعات راهی را برای رسیدن به توافق باز کند.

 

وی گفت: اگر با حضور وزرا این اتفاق بیفتد دوباره از روز دوشنبه دو طرف به جلسات فشرده خود در سطح سیاسی باز خواهند گشت تا این توافقات در سطح بالا در قالب متن توافق نگارش شود .

 

عراقچی افزود: روی متن توافق تاکنون کارهای بسیاری شده است. کار بسیار سخت و پیچیده ای بود تا جایی که حساب ساعت های آن از دست دو طرف خارج شده است.

 

وی با تاکید براینکه تا به امروز پیشرفت دو طرف در بحث نگارش متن خوب بوده است، گفت:می توان گفت که الان متنی در مقابل ما است که تقربیا ۶۰تا ۷۰درصد آن توافق شده است.

 

وی با اشاره به اینکه ۳۰,۴۰درصد باقیمانده مسائل کلیدی است، گفت: این اختلافات به تصمیم گیری های اساسی نیاز دارد. می‌توان گفت از تعداد پرانتز ها در متن خیلی کاسته شده و خیلی کمتر شده تاجایی که متون مورد توافق افزایش یافته است. یعنی اینکه اگر در متن پیشرفت کرده ایم اما در محتوا پیشرفت قابل توجه نداشتیم.

 

وی افزود: با شرایطی که پیش بینی می شود احتمال دارد مذاکرات چند روز و یا چند هفته ای تمدید شود به دلیل آن که مذاکرات به سرانجام برسد ولی الان در این باره نمی توان تصمیم گرفت.

 

عراقچی افزود: دو و سه روز آینده می توان با قاطعیت گفت که مذاکرات سر شش ماهه تعیین شده پایان می یابد و یا اینکه نیاز به تمدید چند روزه و یا چند هفته ای است.

 

وی افزود: نکته مثبتی که وجود دارد این است که هر دو طرف جدی هستند برای اینکه به توافق برسند و هر دو طرف در این مسیر تلاش های خود را انجام بدهند و یکی از علائم مثبت بودن فضا این است که هر دوطرف سعی می کنند برای موارد اختلافی گزینه و راه حل ارائه کنند.

 

عراقچی افزود: این جایگزین ها به اندازه ای متنوع است تا بتواند دو طرف را در خواسته های خود راضی کند. در مذاکرات تاکنون این اتفاق نیفتاده بود و ما هنوز در حال رایزنی در این باره هستیم. در بعضی از موضوعات احتمالا شانس رسیدن به توافق بیشتر است و برخی دیگر کمتر است ما به تلاش خود ادامه خواهیم داد.

 

عراقچی با تاکید براینکه گزینه ای می تواند مورد توافق باشد که خواسته های دوطرف را تامین کند، گفت: سختی کار در همین مرحله است که ما به چه گزینه ای برسیم که جمهوری اسلامی ایران مطمئن شود که به حقوقش احترام گذاشته شده و خواسته هایش برآورده شده است.

 

وی افزود: طرف مقابل هم به اعتماد و اطمینان نیاز دارد و بنابراین تحقق آن فرمول های سختی می‌خواهد. باید به هرحال روی راه حل های مختلف به قدری متمرکز شد تا هر دوطرف را راضی کند.

 

به گزارش ایسنا به نقل از واحد مرکزی خبر عراقچی با تاکید براینکه مذاکرات به مرحله‌ای رسیده است که به حضور وزرای خارجه نیاز است،گفت: بیش از این دیگر نمی توان کار را در سطح معاونان، مدیران و کارشناسان شش کشور در مذاکرات پیش برد و باید تصمیماتی در سطح بالاتری اتخاذ می شد. بنابراین امید ما این است که با حضور وزرا مشکل گشایی شود و ما بتوانیم بعداز بازگشت وزرا مذاکرات را دوباره در مسیر بهتر ادامه دهیم تا به سرانجام برسد.

 

وی افزود: اگر این اتفاق با حضور وزرا نیفتد مفهوم آن این نیست که مذاکرات شکست خورده است بلکه ما باید در سطح خودمان بیشتر کار کنیم و باز هم بر روی راه حل های دیگر متمرکز شویم تا شاید به سرانجام برسد.

 

عراقچی با تاکید براینکه روزهای پیش روی ما بسیار کلیدی و تعیین کننده است، گفت: قرار براین است که آقای ظریف فردا دیدارهای دوجانبه با وزرای خارجه ۱+۵ داشته باشد.

 

وی همچنین با جان کری وزیرخارجه آمریکا دیدار دوجانبه خواهد داشت زیرا جان کری به همین خاطر عازم وین شده است.

 

او افزود: هم وزیر خارجه آمریکا و هم وزرای خارجه سه کشور اروپایی ابراز تمایل کردند برای دیدار دوجانبه با وزیرخارجه کشورمان و چین هم در سطح معاون وزیر شرکت خواهد کرد.

 

عراقچی گفت: آن طور که شنیدیم شانس حضور آقای لاوروف وزیر خارجه روسیه هم هست . ممکن است لاوروف برنامه خود را به گونه ای تنظیم کند تا بتواند به ما در وین بپیوندد و یا اینکه ممکن است نتواند حاضر شود و روسیه هم در سطح معاون وزیر در مذاکرات یک شنبه حضور یابد.

 

وی افزود: روز یک شنبه روز پرتحرکی در ملاقات های دوجانبه است و باید دید که آیا می توان درقالب این ملاقات های دوجانبه کار را پیش برد.

 

عراقچی در باره زمان برگزاری دیدارهای دوجانبه هم گفت: این دیدارها بستگی به ورود وزرای خارجه به وین دارد. هر زمان که آنان وارد وین شوند ما آماده مذاکره هستیم.

 

وی درباره تمدید شش ماهه دوم مذاکرات هم گفت: ما هنوز در موقعیتی نیستیم که در این باره تصمیم بگیریم، اما گرایش قالب در این است اگر در تاریخ ۲۹تیر ماه به نتیجه نرسیم خیلی تمایلی به تمدید شش ماهه دوم نیست. خود ما هم تمایل چندانی نداریم مگر اینکه تا ۲۹تیر به این نتیجه برسیم که مذاکرات تا چند روز تمدید نیاز دارد تا آن موقع تصمیم گیری خواهد شد.

 

وی در پایان در پاسخ به این سوال که آیا هنوز در باره نتیجه قضاوت زود است؟گفت: البته زود است. اما ما به عنوان یک دیپلمات امیدوار هستیم و تلاش های خود را انجام می دهیم و اگر بخواهم صادقانه قضاوت کنم اینکه می توان به نتیجه رسید یا نه باید بگویم که واقعا ۵۰, ۵۰است.

 

انتهای پیام

 


برچسب :    ، ، ، 
 • ارسال ایمیل به دوستان در یاهو
 • اضافه کردن به Google Bookmarks
 • داغ کن - کلوب دات کام
 • Reddit
 • Twitter
 • facebook
 • balatariin
 • RSS
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (بدون امتیاز)
Loading...

نظرات کاربران

ارسال نظر

مشاهده قوانین ارسال نظر

 • جديدترين خبرها
 • منطقه آزاد ماکو
 • بازار
 • ورزش
 • جامعه
نظرسنجی

نمره شما به دولت دکتر روحانی؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...
ديدني ها
داغترين ها
تبليغات

تبلیغات در سایت خبری بینانیوز

درج آگهی

خرید اینترنتینتایج زنده مسابقات بهمراه جدول لیگ

خبرهای خبرگزاری ها

براي مشاهده جديدترين خبرهاي درج شده در خبرگذاري هاي ديگر از ليست بالا خبرگذاري خود را انتخاب نماييد

عضویت در خبرنامه


 

برای دریافت خبرهای سایت در خبرنامه عضو شوید
بينانيوز ، بينش و بينايي مي بخشد - Copyright © 2016 RSS