قیمت هر خودروی فرسوده، حدود سه میلیون تومان!
مدیرعامل موسسه هماهنگی مراکز اسقاط و بازیافت خودروی کشور (مهاب)، قیمت خرید هر دستگاه خودروی فرسوده را دو میلیون و ...

مدیرعامل موسسه هماهنگی مراکز اسقاط و بازیافت خودروی کشور (مهاب)، قیمت خرید هر دستگاه خودروی فرسوده را دو میلیون و ۹۵۰ هزار تومان اعلام کرد.

 

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز به نقل از ایسنا ،علیرضا چلویی در نشست خبری اظهار کرد: براساس جدیدترین تصمیمات دولت قیمت خرید خودروهای فرسوده به دو میلیون و ۹۵۰ هزار تومان افزایش یافته است.

 

وی با بیان این‌که با اصلاح روند موجود مردم به محض تحویل خودروی فرسوده و ارائه وکالت به مرکز اسقاط وجه خودرو را دریافت می‌کنند، خاطرنشان کرد: در گذشته رقم خرید خودروی فرسوده یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بود که هم‌اکنون به دو میلیون و ۹۵۰ هزار تومان افزایش یافته است.

 

مدیرعامل موسسه هماهنگی مراکز اسقاط و بازیافت خودروی کشور ادامه داد:‌ سن فرسودگی خودروهای سبک شامل وانت و سواری در کشور ۲۰ سال است به‌گونه‌ای که هم ‌کنون حدود یک میلیون دستگاه خودروی فرسوده در کشور تردد می‌کنند.

 

وی افزود: در حال حاضر خودروهای تولید شده از سال ۱۳۴۹ تا ۱۳۷۴ می‌توانند برای اسقاط به مراکز اسقاط مراجعه کنند. البته مالکان خودروهای تولیدی از سال ۷۴ تا ۸۲ نیز می‌توانند در صورت تمایل خودروهای خود را اسقاط کنند.

 

چلویی با بیان این‌که سن واقعی فرسودگی ۱۵ سال است، تصریح کرد:‌ میانگین مصرف سوخت خودروهای سبک در کشور ۷٫۵ لیتر در هر صد کیلومتر است اما خودروهای فرسوده به طور میانگین ۱۶ لیتر سوخت مصرف می‌کنند.

 

وی ادامه داد: براساس محاسبات صورت گرفته هر خودروی فرسوده سالانه معادل سه میلیون و ۲۰۰ هزار تومان سوخت اضافی مصرف می‌کند که این رقم براساس مابه‌التفاوتی است که از ناحیه رقم تمام شده بنزین توزیعی با رقم سوخت آزاد به دست می‌آید.

 

مدیرعامل موسسه هماهنگی مراکز اسقاط و بازیافت خودروی کشور افزود: براساس استاندارد‌ آلایندگی یورو ۲ میزان مجاز خروجی آلایندگی هر خودرو در هر کیلومتر پیمایش ۲٫۷ گرم است. هم‌اکنون این میزان در سمند و پراید حدود ۲٫۲ گرم و در خودرویی مانند زانتیا ۰٫۲ گرم و در هر خودروی فرسوده بیش از ۵۰ گرم در هر کیلومتر پیمایش است.

 

وی با بیان این‌که بنابراین هر خودروی فرسوده حدودا معادل ۲۵ خودرو‌ آلایندگی ایجاد می‌کند، تصریح کرد: بنابراین خودروهای فرسوده متهم اصلی آلودگی هوا در کشور بوده و باید از رده خارج شوند. ضمن آن‌که سن مفید خودرو پنج تا ۱۲ سال است اما در ایران سن فرسودگی را ۲۰ سال قرار داده‌ایم.

 

چلویی اظهار کرد: دولت تصمیم گرفته است که واردکنندگان صرفا با ارائه برگه اسقاط موفق به واردات خودرو شوند و برای این کار هماهنگی‌های لازم بین واردکنندگان و مراکز اسقاط صورت گرفته است.

 

مدیرعامل موسسه هماهنگی مراکز اسقاط و بازیافت خودروی کشور ادامه داد: کنسرسیومی از تمام مراکز اسقاط خودرو در کشور تشکیل شده است و کمیسیون مشترکی با واردکنندگان خودرو تشکیل شده تا روند اجرایی خروج خودروهای فرسوده از هفته آینده آغاز شود.

 

وی با بیان این‌که ما متعهد شدیم تعداد برگه‌های لازم برای اسقاط خودرو را در اختیار واردکنندگان قرار دهیم، تصریح کرد:‌ در راستای افزایش جذب دارندگان خودروهای فرسوده و با هماهنگی‌های صورت گرفته، دارندگان این خودروها در سراسر کشور می‌توانند از طریق دفاتر پستی برای ارائه خودروهای فرسوده خود ثبت نام کنند.

 

چلویی ادامه داد: ‌سال گذشته ۸۷ هزار دستگاه خودرو وارد کشور شد و پیش‌بینی امسال واردات حدود صد هزار دستگاه خودرو است. بنابراین با احتساب میانگین نیاز واردات هر خودرو به چهار برگه اسقاط، امسال حدود ۴۰۰ هزار خودرو باید اسقاط شود.

 

وی با بیان این‌که در سه ماهه نخست امسال ۳۵ هزار ثبت نام برای اسقاط خودروهای فرسوده داشته‌ایم، تصریح کرد: البته فعالیت اصلی مراکز اسقاط معمولا در شش ماه دوم سال است و سعی می‌کنیم با هماهنگی‌های لازم بین وزارتخانه‌ها و اطلاع‌رسانی میزان خروج خودروهای فرسوده افزایش یابد.

 

مدیرعامل موسسه هماهنگی مراکز اسقاط و بازیافت خودروی کشور ادامه داد: هم‌اکنون واردکنندگان دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان از هزینه اسقاط را پرداخت و مابقی توسط مراکز اسقاط و از محل لاشه خودروهای فرسوده تامین می‌شود.

 

چلویی درباره دلیل الزام واردکنندگان به ارائه برگه اسقاط به جای واریز هزینه نقدی به حساب تبصره ۱۳ گفت: در گذشته پول به حساب تبصره ۱۳ پرداخت و از طریق این ستاد توزیع می‌شد که مقداری زمان بر بود با این حال در آن زمان نیز اقدامی برخلاف قانون اتفاق نمی‌افتاد و میزان ورودی پول با خروجی تعداد خودروهای اسقاط شده از محل این پول، برابر بود.

 

در ادامه این نشست مسعود رهبر – مدیرعامل تعاونی مراکز اسقاط و بازیافت خودروهای فرسوده کشور، اظهار کرد:‌ متاسفانه ستاد سوخت حمایت چندانی از تشکل‌های صنفی اسقاط خودرو نکرده است.

 

وی با بیان این‌که با تشکیل کنسرسیوم تشکل‌های صنفی با ستاد سوخت مذاکره و سعی می‌کنیم با چنگ و دندان صنف را حفظ کنیم، خاطرنشان کرد: هم‌اکنون ۱۲۰ مرکز اسقاط خودرو در کشور وجود دارد که حجم ورودی خودروهای فرسوده به آن‌ها محدود و توجیه اقتصادی ندارد.

 

مدیرعامل تعاونی مراکز اسقاط و بازیافت خودروهای فرسوده کشور ادامه داد: با این حال سیاست ستاد حمل و نقل سوخت این است که واردکنندگان نیز مجوز اسقاط خودرو بگیرند که کار درستی نیست.

 

وی با بیان این‌که دولت می‌تواند مشوق‌هایی را برای اسقاط خودروهای فرسوده در نظر بگیرد، تصریح کرد: ‌نمی‌توان گفت که رقم دو میلیون و ۹۵۰ هزار تومان مشوق خوبی برای دارندگان خودروهای فرسوده است اما به هر حال یک فرصت است که می‌توانند از آن استفاده کند.

 

رهبر ادامه داد: سال آینده با توجه به حجم واردات خودرو به کشور نیاز به ۸۰۰ هزار برگه اسقاط خودرو داریم با این حال با فرآیند فعلی فکر نمی‌کنیم بیش از ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار دستگاه خودرو اسقاط شود.

 

وی خاطرنشان کرد: می‌خواهیم دلالان را از چرخه اسقاط خودرو حذف کنیم. نقطه سر به سر درآمد این مراکز، اسقاط حداقل ۲۰۰۰ دستگاه خودرو در سال است. با این حال در سالهای گذشته بسیاری از مراکز در زیان مطلق بوده و برخی نیز در معرض ورشکستگی قرار دارند.

 

انتهای پیام


برچسب :    ، ، 
 • ارسال ایمیل به دوستان در یاهو
 • اضافه کردن به Google Bookmarks
 • داغ کن - کلوب دات کام
 • Reddit
 • Twitter
 • facebook
 • balatariin
 • RSS
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (17 امتیاز از : 288 out of 5)
Loading...

مطالب مرتبط

  هيچ پست مرتبطي وجود ندارد

نظرات کاربران

ارسال نظر

مشاهده قوانین ارسال نظر

 • جديدترين خبرها
 • منطقه آزاد ماکو
 • بازار
 • ورزش
 • جامعه
نظرسنجی

نمره شما به دولت دکتر روحانی؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...
ديدني ها
داغترين ها
تبليغات

تبلیغات در سایت خبری بینانیوز

درج آگهی

خرید اینترنتینتایج زنده مسابقات بهمراه جدول لیگ

خبرهای خبرگزاری ها

براي مشاهده جديدترين خبرهاي درج شده در خبرگذاري هاي ديگر از ليست بالا خبرگذاري خود را انتخاب نماييد

عضویت در خبرنامه


 

برای دریافت خبرهای سایت در خبرنامه عضو شوید
بينانيوز ، بينش و بينايي مي بخشد - Copyright © 2016 RSS