توافق جدید گازی ایران- ترکیه
معاون وزیر نفت با بیان اینکه ایران و ترکیه برای ترانزیت سالانه 30 میلیارد مترمکعب گاز به اروپا به توافق ...

معاون وزیر نفت با بیان اینکه ایران و ترکیه برای ترانزیت سالانه ۳۰ میلیارد مترمکعب گاز به اروپا به توافق رسیده‌اند، از امکان امتداد خط لوله صلح به چین خبر داد و شرایط جریمه قرارداد گازی ایران و عراق را تشریح کرد.

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز و به نقل از مهر-جواد اوجی در گفتگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما درباره آخرین وضعیت اجرای طرح‌های صادرات گاز طبیعی ایران، گفت: ایران با در اختیار داشتن بزرگترین ذخیره گازی طبیعی جهان و بیش از ۳۴ تریلیون متر مکعب گاز از ظرفیت صادرات ۲۰۰ میلیون مترمکعب گاز تا چند سال آینده را برخوردار است، گفت: از این رو با توجه به دارا بودن میادین گازی مشترک برنامه راهبردی تدوین شده است که با اجرای آن گاز کشورهای اروپایی را نیز تامین خواهیم کرد.

مدیرعامل شرکت ملی گاز در تشریح روند قرارداد گاز ایران با عراق با اعلام اینکه موضوع قرارداد گاز از دو سال گذشته تاکنون در دستور کار قرار گرفته بود، تصریح کرد: در حال حاضر ایران حدود ۳۰ میلیون مترمکعب به ترکیه،  ۱٫۵ تا ۲٫۵ میلیون مترمکعب به ارمنستان و نخجوان گاز صادر و یا سوآپ می کند.

معاون وزیر نفت با یادآوری اینکه هدف از امضای قرارداد صادرات گاز به عراق تامین گاز پنج نیروگاه معادل ۳۰ درصد سوخت مورد نیاز بغداد بوده و روزانه حدود ۲۵ میلیون مترمکعب گاز به این کشور همسایه صادر می شود، بیان کرد: میزان درآمد حاصل از صادرات گاز به کشور عراق روزانه ۱۱٫۵ میلیون دلار و سالانه ۳٫۷ میلیارد دلار بووده ضمن آنکه پروژه احداث خط انتقال گاز به عراق بیش از ۸۵۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری شده است.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه جهت انتقال گاز ایران به کشور عراق انشعابی از خط ششم سراسری گرفته شده است، اظهار داشت: احداث این خط ۴۸ اینچی به ‌طول ۲۲۷ کیلومتر با ظرفیت انتقال ۳۷ میلیون مترمکعب گاز از حدود ۹۵ درصد پیشرفت برخوردار است.

این عضو هیات مدیره شرکت ملی گاز بار مالی ساخت این خط لوله گاز در خاک عراق را حدود ۳۵ میلیون دلار عنوان کرد و افزود: باید در مدت دو ماه آینده صادرات گاز به این کشور همسایه عملیاتی شود.

شرایط جریمه گازی ایران و عراق

اوجی همچنین در خصوص شرایط جریمه قرارداد گازی ایران و عراق توضیح داد: بر اساس توافق دو جانبه چنانچه در مدت زمان تعیین و توافق شده ایران به موفق به تامین و صادرات گاز و یا عراق موفق به واردات گاز نشور، جرایمی تعریف خواهد شد.

معاون وزیر نفت با بیان اینکه هم اکنون ارتش و سپاه عراق مسئولیت تامین امنیت ساخت و سپس بهره‌برداری خط لوله گاز وارداتی از ایران را بر عهده دارد، تبیین کرد: از سوی دیگر دولت عراق تضمین داده است که امنیت ساخت این خط لوله گاز را به طور کامل تامین خواهد کرد.

به گفته مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در این قرارداد هر دو کشور تعهد دادند که در صورت کم کاری و کوتاهی در ارائه خدمات گازی جریمه پرداخت کنند.

این مقام مسئول از انعقاد دومین قرارداد صادرات گاز به کشور عراق تا دو ماه آینده خبر داد و تاکید کرد: مذاکرات پیرامون این قرارداد از سال گذشته شروع و طبق آن مقرر شد روزانه ۲۰ میلیون متر مکعب گاز ایران برای تامین گاز نیروگاه‌های جنوب عراق به این کشور صادر شود.

وی افزود: به منظور اجرای این پروژه خط لوله ۴۰ اینچی از خرمشهر به بصره در حال احداث بوده و با اجرایی شدن این پروژه حجم صادرات گاز به کشور عراق در سال ۹۲ به حدود ۴۵ میلیون متر مکعب در روز خواهد رسید.

آخرین وضعیت قرارداد گازی ایران – پاکستان

این عضو هیات مدیره شرکت ملی گاز با اشاره به قرارداد گازی ایران و پاکستان تبیین کرد: میزان قرارداد گاز ایران و پاکستان ۲۱٫۵ میلیون متر مکعب بوده که پیش بینی می شود تا ۳۰ میلیون مترمکعب افزایش یابد و خط لوله احداثی این پروژه از عسلویه تا ایرانشهر- ایرانشهر تا مرز پاکستان آغاز شده است.

به گفته این مقام مسئول این خط حدود ۲۴۰ کیلومتر بوده که ۸۰ تا ۹۰ کیلومتر آن باقیمانده و تا سال ۱۳۹۳ کار تزریق گاز به این کشور شروع خواهد شد.

اوجی با یادآوری اینکه خط لوله صلح یا خط هفتم سراسری به طول یکهزار و ۸۰۰ کیلومتر از عسلویه تا زاهدان و از زاهدان به سمت سربیشه خراسان جنوبی است که فاز نخست تا ایرانشهر هزار با قطر ۵۶ اینچ به بهره برداری رسیده است، بیان کرد: خط هفتم سراسری گاز مورد نیاز را از پارس جنوبی تامین می کند و این توانمندی در کشور وجود دارد که ۵۰ تا ۶۰ میلیون متر مکعب گاز پاکستان و کشورهای شرق را تامین کند.

وی با یادآوری اینکه با بهره برداری از فازهای جدید پارس جنوبی ۳۴۰ میلیون متر مکعب به ظرفیت تولید گاز شیرین و ترش کشور افزوده می شود، یادآور شد: به طوری‌که تا یکسال آینده یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون متر مکعب گاز تولید خواهیم کرد.

به گفته مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران همچنین مذاکراتی را با چین و هند برای صادرات گاز از مسیر خط لوله صلح و افزایش حجم گاز صادراتی به پاکستان در دستور کار قرار داده است.

ترانزیت سالانه ۳۰ میلیارد مترمکعب گاز به اروپا

معاون وزیر نفت در خصوص آخرین وضعیت صادرات گاز ایران به ترکیه و سایر کشورهای اروپایی، گفت: در سال گذشته ۸٫۵ میلیارد متر مکعب گاز به ترکیه صادرات داشتیم که از این میزان صادرات ۴ میلیارد دلار درآمد ارزی نصیب کشور شد.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه قراردادها به مدت ۲۵ سال تنظیم می‌شود هر دو کشور مکلف هستند که به این تعهدات عمل کند، تصریح کرد: ایران باید ۱۰درصد سهم تجارت گاز را طبق برنامه چشم انداز دست پیدا کند که در حال حاضر ۲٫۵ درصد است و با چند کشوراروپایی مذاکراتی انجام شده و برخی از مذاکرات در شرف امضای قرارداد هستند.

اوجی با بیان اینکه ترانزیت گاز از خاک ترکیه سال گذشته به صورت مکتوب انجام شده تا براساس آن اجازه بدهند سالانه ۳۰ میلیارد متر مکعب گاز ازخاک ترکیه به سمت اروپا ترانزیت شود، یادآور شد: از این رو خط ششم سراسری از عسلویه به غرب لرستان و از آنجا تا مرز بازرگان ادامه دارد که این خط لوله به ظرفیت ۱۱۰ میلیون مترمکعب گاز مورد نیاز استان‌های ایلام، کرمانشاه، خوزستان و آذربایجان غربی است.

معاون وزیر نفت با تاکید بر اینکه توافق دیگری که با کشور عراق داشته‌ایم بحث صادرات گاز به اروپا از مسیر عراق و سوریه است، بیان کرد: یک مسیر از طریق خاک ترکیه است که از خط ششم سراسری ۵۰ تا ۶۰ میلیون متر مکعب گاز را از خاک ترکیه به اروپا منتقل می‌کند و مسیر دوم از خاک عراق به سوریه و از آنجا به‌سمت اروپا بوده که برآورد مالی این پروژه ۸ میلیارد دلار پیش‌بینی شده است.


برچسب :    ، ، ، 
 • ارسال ایمیل به دوستان در یاهو
 • اضافه کردن به Google Bookmarks
 • داغ کن - کلوب دات کام
 • Reddit
 • Twitter
 • facebook
 • balatariin
 • RSS
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (بدون امتیاز)
Loading...

نظرات کاربران

ارسال نظر

مشاهده قوانین ارسال نظر

 • جديدترين خبرها
 • منطقه آزاد ماکو
 • بازار
 • ورزش
 • جامعه
نظرسنجی

نمره شما به دولت دکتر روحانی؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...
ديدني ها
داغترين ها
تبليغات

تبلیغات در سایت خبری بینانیوز

درج آگهی

خرید اینترنتینتایج زنده مسابقات بهمراه جدول لیگ

خبرهای خبرگزاری ها

براي مشاهده جديدترين خبرهاي درج شده در خبرگذاري هاي ديگر از ليست بالا خبرگذاري خود را انتخاب نماييد

عضویت در خبرنامه


 

برای دریافت خبرهای سایت در خبرنامه عضو شوید
بينانيوز ، بينش و بينايي مي بخشد - Copyright © 2016 RSS