اعترافات رویترز درباره مذاکرات هسته ای
خبرگزاری رویترز در گزارشی به قلم تریتا پارسی تحلیلگر مسائل ایران نوشت که با در نظرگرفتن همه موارد، ایران به تمامی وعده‌ها و تعهدات خود عمل کرده است و از روی بی‌میلی امور این دست و آن دست نکردند. آنها تلاش نکردند که تقلب کنند.

خبرگزاری رویترز در گزارشی به قلم تریتا پارسی تحلیلگر مسائل ایران نوشت که با در نظرگرفتن همه موارد، ایران به تمامی وعده‌ها و تعهدات خود عمل کرده است و از روی بی‌میلی امور این دست و آن دست نکردند. آنها تلاش نکردند که تقلب کنند.
:
به گزارش سایت تحلیلی و خبری بینانیوز ، خبرگزاری رویترز در گزارشی نوشت با در نظرگرفتن همه موارد، ایران به تمامی وعده‌ها و تعهدات خود عمل کرده است بنابراین مشکل عدم توافق هسته ای را باید در جای دیگری جستجو کرد.
:
به گزارش فارس، خبرگزاری رویترز در گزارشی به قلم تریتا پارسی تحلیلگر مسائل ایران نوشت که با در نظرگرفتن همه موارد، ایران به تمامی وعده‌ها و تعهدات خود عمل کرده است و از روی بی‌میلی امور این دست و آن دست نکردند. آنها تلاش نکردند که تقلب کنند.
:
در گزارش خبرگزاری رویترز به مذاکرات راه حل جامع هسته‌ای ایران و ۱+۵ (آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین بعلاوه آلمان) که تا ۲۴ نوامبر مهلت دارد اشاره شده است و نوشته شده که مذاکرات با ایران درباره آینده برنامه هسته‌ای این کشور هنوز به نتیجه نرسیده است و برخی از اعضای کنگره آماده ایجاد یک بحران سیاسی در خصوص توافق نهایی هستند.
:
بر اساس این گزارش، ممکن است که «باراک اوباما» رئیس جمهور آمریکا در ابتدا کنگره را نادیده بگیرد و تحریم‌های تحمیل شده علیه ایران را به منظور رسیدن به توافق هسته‌ای به حالت تعلیق درآورد و بعد از آن از نمایندگان کنگره بخواهد تا وقتی قطعی شد که ایران به طور کامل به تعهدات خود طبق توافقات حاصل شده عمل کرده است، به طور کامل به تحریم‌ها پایان دهد.
:
به طور قطع بسیاری از قانونگذاران به اختیاری که رئیس‌جمهور آمریکا در دست دارد و می‌تواند از تحریم‌ها صرفنظر کند، اعتراض دارند و به طور قطع تنها کنگره می‌تواند تحریم‌ها را به صورت دائم لغو کند. مسئله‌ای که وجود دارد این است که اگر شما جنگ با ایران را به توافق با این کشور ترجیح دهید، بهترین و احتمالاً آخرین فرصت جلوگیری از حصول توافق درست بعد از پایان مذاکرات با ایران است، زمانیکه بی‌اعتمادی به نیات ایران همچنان همه‌گیر و جامع شود و اینکه تعهدات ایران برای انجام تمامی جنبه‌های یک توافق هنوز به نمایش درنیامده باشد.
:
«اریک کانتور» رهبر سابق اکثریت مجلس نمایندگان آمریکا در ماه ژانویه بعد از توافق ماه نوامبر سال گذشته ایران و ۱+۵ تحت عنوان برنامه اقدام مشترک، چنین تاکتیکی را مطرح کرد.
:
از قضا، ایران نیز به دنبال لغو سریع تحریم‌ها است که به دلایلی با نظر قانونگذاران جنگ‌طلب کنگره متفاوت است زیرا جنگ‌طلبان کنگره خواستار رأی‌ سریع برای جلوگیری از رسیدن به توافق است. ایران خواستار رأی‌گیری سریع برای لغو دائمی تحریم‌ها است.
:
رویترز ادامه داد که در این میان، دولت اوباما است که از طریق پیشنهاد کاهش تحریم‌های قابل برگشت به ایران در آغاز توافق و دادن وعده لغو دائمی تحریم‌ها در صورتیکه تهران به طور کامل به وعده‌های هسته‌ای عمل کند، به دنبال مسیری است که توافق با ایران بادوام باشد.
:
این خبرگزاری انگلیسی سپس با اشاره به این موارد ادامه داد، و این چیزی است که مخالفان در کنگره از آن نگران هستند که راهبرد اوباما ایران را ترغیب به پذیرش کاهش چشمگیر برنامه هسته‌ای اش کند، به بازرسان اجازه دهد در اطراف تأسیسات هسته‌ای این کشور پرسه بزند و با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری کند و تمامی این مسائل راه را برای توافق نهایی هسته‌ای و لغو دائم تحریم‌های ایران هموار می‌کند. چنین سناریویی مخالفت کنگره با لغو دائم تحریم‌ها را دچار مشکل می‌سازد و ایران می‌تواند ظرف دستکم یکسال ثابت کند که یک شریک قابل اعتماد است که به تعهدات خود طبق توافق صورت گرفته عمل کرده است.
:
بنابراین بنا بر این گزراش، رأی‌گیری سریع کنگره بلافاصله بعد از اتمام مهلت ۲۴ نوامبر، همچنان بی‌اعتمادی‌ها به ایران را زنده نگاه می‌دارد.
:
بر اساس این گزارش، وقتی مذاکرات هسته‌ای ایران برای رسیدن به توافق جامع در ماه ژوئیه با شکست مواجه شد، مذاکره‌کنندگان، این مذاکرات را به مدت چهار ماه تمدید کردند و اکثر نمایندگان کنگره امید داشتند که این تمدید مذاکرات فرصتی را برای نمایندگان جنگ‌طلب کنگره به وجود آورد تا از طریق تحمیل تحریم‌هیا جدید، این پروسه را از مسیر اصلی خارج کند. اما برخلاف موضوع تحریم‌ها در ماه ژانویه، قانون جدیدی طراحی شد که توافق موقت هسته‌ای با ایران تقض نشود، و به ایران بهانه می‌داد تا از مذاکرات خارج شود و ادامه دیپلماسی با مشکل مواجه می‌شد.
:
برخلاف انتظارات، تمدید چهارماهه مذاکرات، هنوز به مرحله نهایی مسابقه سیاسی دیپلماسی و تحریم‌ منجر نشده است. سه عامل شکست جنگ‌طلبان کنگره این است که تمرکز آنها بین توافق موقت هسته‌ای و دفاع از اسرائیل در جنگ با حماس تقسیم شده است، دوم آنکه، حامیان دیپلماسی رئیس‌جمهور آمریکا زمینه را در کنگره فراهم آورده‌اند و منابع برای دفاع از این دیپلماسی را جمع کردند و سومین دلیل و شاید مهم‌ترین دلیل این باشد که توافق موقت هسته‌ای یک موفقیت بود.
:
رویترز در پایان نوشت که با در نظر گرفتن همه موارد، ایران به تمامی وعده‌ها و تعهدات خود عمل کرده است، آنها در مذاکرات از روی بی میلی این دست و آن دست نکرده‌اند و تلاش نکردند که در مذاکرات تقلب کنند. ۶ ماه تداوم اخبار خوب (درباره مذاکرات) فضای سمی در کنگره را تا حد زیادی پاکسازی کرده است و تصویب اقدامات ضدایرانی در کنگره را بسیار سخت‌تر کرده است.
:
بر اساس این گزارش، جنگ‌طلبان کنگره درس خود را آموختند. آنها هم‌اکنون نگران هستند که بیش از این اخبار خوبی از مذاکرات وین درباره برنامه هسته‌ای ایران بیرون آید. نمایندگان کنگره به منظور تباه کردن مذاکرات و هموار کردن راه به سوی جنگ نیاز دارند که هم‌اکنون حق رأی داشته باشند نه بعداً.
./.

برچسب :    ، ، ، ، 
 • ارسال ایمیل به دوستان در یاهو
 • اضافه کردن به Google Bookmarks
 • داغ کن - کلوب دات کام
 • Reddit
 • Twitter
 • facebook
 • balatariin
 • RSS
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (بدون امتیاز)
Loading...

نظرات کاربران

ارسال نظر

مشاهده قوانین ارسال نظر

 • جديدترين خبرها
 • منطقه آزاد ماکو
 • بازار
 • ورزش
 • جامعه
نظرسنجی

نمره شما به دولت دکتر روحانی؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...
ديدني ها
داغترين ها
تبليغات

تبلیغات در سایت خبری بینانیوز

درج آگهی

خرید اینترنتینتایج زنده مسابقات بهمراه جدول لیگ

خبرهای خبرگزاری ها

براي مشاهده جديدترين خبرهاي درج شده در خبرگذاري هاي ديگر از ليست بالا خبرگذاري خود را انتخاب نماييد

عضویت در خبرنامه


 

برای دریافت خبرهای سایت در خبرنامه عضو شوید
بينانيوز ، بينش و بينايي مي بخشد - Copyright © 2016 RSS