مناقشات بر سر آلودگی هوا سیاسی است
مشاور رئیس سازمان محیط زیست به تشریح دلایل آلودگی هوای تهران پرداخت و گفت: وضعیت آلودگی هوای تهران دلایل گوناگونی دارد که هر کدام در جای خود قابل بررسی و کنکاش است. در این شرایط برخی از افراد به دلیل مطرح کردن خود و بدون آگاهی یا به دلایل سیاسی مناقشاتی را درباره این موضوع به راه انداخته‌اند.

مشاور رئیس سازمان محیط زیست به تشریح دلایل آلودگی هوای تهران پرداخت و گفت: وضعیت آلودگی هوای تهران دلایل گوناگونی دارد که هر کدام در جای خود قابل بررسی و کنکاش است. در این شرایط برخی از افراد به دلیل مطرح کردن خود و بدون آگاهی یا به دلایل سیاسی مناقشاتی را درباره این موضوع به راه انداخته‌اند.

:

به گزارش سایت تحلیلی و خبری بینانیوز ، اسماعیل کهرم تاکید کرد: وضعیت آلودگی هوای تهران مانند بیماری است که هم آبله و هم مرض قند دارد؛ درضمن فشارخون بالایی نیز دارد. همه این عوامل در بیماری تاثیر دارد.

:

سیاسی‌شدن موضوع آلودگی هوای تهران از آنجا آغاز شد که روزنامه‌های اصولگرای کیهان و وطن‌امروز که در سال‌های دولت احمدی‌نژاد که بسیاری از کارشناسان و منتقدان، برخی سیاست‌ها و برنامه‌های وی از جمله تولید بنزین در پتروشیمی را عامل آلودگی هوای تهران می‌دانستند، در برابر انواع آلودگی‌های زیست‌محیطی سکوت و به دفاع از عملکرد دولت‌ احمدی‌نژاد می‌پرداختند؛ اکنون تلاش کردند آلوده بودن بنزین وارداتی را دلیل آلودگی هوا دانسته و به سازمان محیط زیست حمله می‌کنند.
:
وی از سیاسی‌شدن موضوع ملی آلودگی هوا انتقاد کرد و گفت: متاسفانه برخی از افراد و گروه‌ها همه مسائل را با دید سیاسی بررسی می‌کنند و به بیان اظهارنظرهایی می‌پردازند که کارشناسانه نیست. در شرایطی که کشور تحریم بود و ما ۲۲ میلیون لیتر بنزین کم داشتیم، پتروشیمی‌ها دست به تولید بنزین زدند که این بنزین مطابق با استانداردها نبود و ماده به نام “بنزن ” برای اشتعال بنزین استفاده شد که سرطان‌زاست.

:

وی ادامه داد: در شرایط فعلی پتروشیمی‌ها بنزین تولید نمی‌کنند و بنزین مصرفی کشور ازطریق پالایشگاه‌ها تولید می‌شود که از استاندارد یورو چهار برخوردارند و بخشی دیگر بنزین وارداتی است که از استاندارد یورو چهار برخودار است.
:
کهرم گفت: دعوا و مناقشه برسر بنزین یورو چهارم وموضوع آلودگی هوا را تنها به بحث بنزین مرتبط کردن کاملا سیاسی است و از اظهارنظرهای کارشناسانه به دور است. برخی از افراد به دلیل مطرح کردن خود برخی اظهارنظرهای غیرعلمی را مطرح کرده و به مناقشات دامن می‌زنند.

:

کهرم در تشریح دلایل آلودگی هوای تهران به «آفتاب» گفت: «وضعیت آلودگی هوای تهران به عوامل گوناگونی بستگی دارد که هر کدام در خارج شدن وضعیت هوا از استانداردهای لازم نقش دارند. با شروع فصل سرما و در زمانی که ما دو میلیون و هشت و هزار اتومبیل در سطح خیابان‌ها داریم، دود و مواد آلاینده به سمت بالا رفته و لایه هوای سرد روی آن را گرفته و مانع متفرق شدن آن می شود در این شرایط آلودگی هوا با شروع فصل سرما رخ می‌دهد و با پدیده وارونگی مواجه می‌شویم.»
:
کهرم ریزگردها و ذرات معلق را دو عامل دیگر آلودگی هوا معرفی کرده و تاکید کرد:« ریزگردها که در شرایط ما از کانون‌های بحرانی مانند عربستان صعودی، سوریه و عراق و حتی دریاچه ارومیه برمی‌خیزند با سرعت باد جابه‌جا شده و بخش دیگری از پروسه آلودگی هوا را رقم می‌زنند.» کهرم افزود: در این میان وجود ذرات معلق یکی دیگر از عوامل اصلی آلودگی هوای تهران است.

این ذرات کوچک معلق زیر دو نیم میکروم وزن داشته و به سرعت جابه‌جا شده و بر حلق و گلوی افراد نشسته و مشکل تنفسی ایجاد می کنند. به گفته او دو روز پیش شاخص‌های سنجش آلودگی هوا نشان می‌دادند، ۱۴۰ ذره معلق در یک متر معکب هوا وجود دارد، این موضوع نشان‌دهنده وجود گسترده ذرات معلق در هواست که از دلایل اصلی آلودگی هوای تهران به شمار می‌آید.
:
کهرم به دلیل افزایش ذرات معلق در سال‌های اخیر پرداخته و گفت: «در حدود ۹ سال سال پیش قانونی مبنی بر ممنوعیت ساخت تاسیسات صنعتی تا ۱۲۰ کلیومتری تهران وجود داشت اما در دوران ریاست جمهوری آقای احمدی‌نژاد این قانون ملغی شد و باز ما شاهد ساختن کارخانه‌ها و واحدهای صنعتی در اطراف تهران بودیم که سبب می‌شوند ذرات معلق در هوا افزایش پیدا کنند.

./.


برچسب :    ، ، ، 
 • ارسال ایمیل به دوستان در یاهو
 • اضافه کردن به Google Bookmarks
 • داغ کن - کلوب دات کام
 • Reddit
 • Twitter
 • facebook
 • balatariin
 • RSS
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 امتیاز از : 500 out of 5)
Loading...

نظرات کاربران

ارسال نظر

مشاهده قوانین ارسال نظر

 • جديدترين خبرها
 • منطقه آزاد ماکو
 • بازار
 • ورزش
 • جامعه
نظرسنجی

نمره شما به دولت دکتر روحانی؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...
ديدني ها
داغترين ها
تبليغات

تبلیغات در سایت خبری بینانیوز

درج آگهی

خرید اینترنتینتایج زنده مسابقات بهمراه جدول لیگ

خبرهای خبرگزاری ها

براي مشاهده جديدترين خبرهاي درج شده در خبرگذاري هاي ديگر از ليست بالا خبرگذاري خود را انتخاب نماييد

عضویت در خبرنامه


 

برای دریافت خبرهای سایت در خبرنامه عضو شوید
بينانيوز ، بينش و بينايي مي بخشد - Copyright © 2016 RSS