رئیس بانک مرکزی: فساد 12 هزار میلیاردی در دولت سابق ( 1385 تا 1391)
رییس کل بانک مرکزی ایران اعلام کرد که فساد 12 هزار میلیاردتومانی یکی از بانکهای کشور طی سالهای 1385 تا 1391 رخ داده ولی کشف آن در سال گذشته بوده است.

رییس کل بانک مرکزی ایران اعلام کرد که فساد ۱۲ هزار میلیاردتومانی یکی از بانکهای کشور طی سالهای ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۱ رخ داده ولی کشف آن در سال گذشته بوده است.

:

به گزارش سایت تحلیلی و خبری بینانیوز ،‌ ولی الله سیف که در برنامه ‘نگاه یک ‘ شنبه شب شبکه اول سیما سخن می گفت، اظهار داشت: پس از کشف این سوء جریان در اواخر شش ماهه نخست سال ۹۲ در سیستم بانکی، مساله تحت کنترل قرار گرفت و مراجع قضائی در جریان قرار گرفتند. وی با بیان اینکه ۱۲ هزار میلیارد تومان، حجم سوء استفاده نیست بلکه گردش عملیاتی است که اتفاق افتاده است، توضیح داد: ۷۰ میلیارد تومان بیشترین مبلغی بوده که در اختیار سوء استفاده کنندگان قرار گرفته بود اما چون گردش داشت چنین حجمی را از عملیات بانکی ایجاد کرده است.

:
سیف افزود: تاکنون همه عوامل این مسئله شناسایی شده و تحت پیگرد قرار گرفته اند و یکی از آنها نیز بازداشت شده است. افزون بر وصول اصل مبلغ، جریمه ای با نرخ سود ۳۴ درصد در شش قسط نیز برای متخلفان محاسبه شده است که تاکنون چهار قسط آن وصول شده است و آخرین قسط آن نیز ماه آینده وصول می شود. وی علت تاخیر در اعلام کشف این فساد بانکی را ‘حفظ منافع’ بانکی عنوان کرد که تخلف در آن صورت گرفته بود. سیف با اشاره به برگزاری همایش ملی ارتقای سلامت اداری و مبارزه با فساد در هفته جاری تصریح کرد: شرایط به گونه ای است که انسجام و اتفاق نظر در کشور برای افزایش سلامت اداری و مبارزه با فساد وجود دارد.
:
وی گفت: نگاه ما در این زمینه نظام مند و براساس تجربیات جهانی است و برگزاری این همایش برای هماهنگی بیشتر، تبیین برنامه ها و پرداختن به نکات کلیدی صورت می گیرد. رییس کل بانک مرکزی خاطرنشان کرد: با روش های قدیمی و سنتی نمی توان بهره وری نظارتی را افزایش داد بلکه باید از تجربیات روز و فناوری های جدید استفاده کرد. وی با بیان اینکه نقش اساسی بانک مرکزی اطمینان از کنترل های داخلی هر بانک است اضافه کرد: هرگاه این کنترلها مطلوب باشد هیچگاه بانک تصمیماتی که آن را با بحران مالی روبه رو کند، نمی گیرد.
:
سیف گفت: بانک مرکزی برنامه کلانی را برای افزایش کیفیت نظارت خود در دستور کار دارد که افزایش اصلاح ساختارها، اصلاح فرآیندها و روش ها و بهبود فناوری ها به ویژه در بخش ای تی محورهای آن است. این برنامه ده ساله، بانک مرکزی را متحول می کند و زمینه های سوء استفاده را از بین می برد. وی اجرای سامانه نسیم در زمینه بانکداری دولتی و راه اندازی سامانه چکاوک را از این برنامه ها برشمرد. سیف گفت: در چهارساله منتهی به سال ۹۲ تعداد بیست و دو میلیون چک برگشتی داشتیم و این مسئله بین فعالان اقتصادی وبازار بی اعتمادی ایجاد می کرد.
:
رئیس کل بانک مرکزی گفت: سامانه چکاوک با هدف کاهش چک های برگشتی تاکنون در ۱۲ استان راه اندازی شده است و تا ۲۲ بهمن امسال در سراسر کشور عملیاتی خواهد شد. وی با بیان اینکه نظام بانکی کشور از فناوری دنیا عقب است و باید به نظام حاکمیت شرکتی مجهز شود گفت: نظام بانکی با بازسازی خود و استفاده از فناوری های جدید می تواند تحولات خوبی داشته باشد. رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه نشست های نظارتی با بانک ها داریم و اشکالهای آن را مشخص و زمان بندی برای اصلاحات تعریف می کنیم، افزود: هر بانک یک برنامه زمان بندی اصلاحی دارد و هر ماه میزان اصلاحات را اعلام می کند.
:
وی، اصلی ترین کار بانک مرکزی را ایجاد ثبات و آرامش بازار خواند و گفت: یکسان سازی نرخ ارز، تعادل میان سود بانکی و تورم و کاهش تورم از ریز برنامه های بانک مرکزی است. رییس کل بانک مرکزی با بیان اینکه اجرای سیاست پولی منضبط می تواند ما را به اهداف برساند افزود: برنامه هایی که انضباط را در شرایط مطلوب قرار می دهد و از استفاده از منابع محدود و تسهیلات را بهینه می کند باید محقق شود.
:
سیف درباره مهمترین گلوگاههای ایجاد فساد در نظام بانکی گفت: نظام بانکی در جایی قرار دارد که هدف است و برخی دستگاهها نیز چنین ویژگی دارند و به این دلیل باید از سیستم های غیر قابل نفوذ و قابل کنترل تر استفاده کنند. سیف با بیان اینکه باید از ابزارهای پیشرفته دنیا برای کنترل نظام بانکی استفاده کنیم، تصریح کرد: باید از وجود رانت در نرخ ها جلوگیری کرد چون اگر نرخ ها واقعی باشد هیچکس نمی تواند از رانت استفاده کند.
:
وی با بیان اینکه اگر نرخ ها را سرکوب کنیم شتاب برای استفاده از رانت شکل می گیرد، گفت: پرهیز از قیمت های مصنوعی و تعادل در بازار موجب جلوگیری از سوء جریان و ایجاد ثبات و آرامش در اقتصاد می شود. رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه بانک ها در کشورهای مختلف نیاز به همکاری با یکدیگر دارند، خاطرنشان کرد: بر این اساس بانک ها باید از هویت، نظامات، پایداری در مقابل حوادث و میزان آزمون و خطای یکدیگر آگاه باشند تا بتوانند آسان تر با هم کار کنند. شفاف سازی اطلاعات موجب از بین رفتن رانت می شود.
:
وی گفت: همه بانک ها باید همه ضوابط خود از جمله اعطای تسهیلات، نرخ سود سپرده ها و دستورالعمل های زمینه های مختلف فعالیتی را در دید همه قرار دهند. رئیس کل بانک مرکزی اضافه کرد: تاکنون زمینه دسترسی به این اطلاعات فراهم نبوده است اما اکنون بانک ها ملزم شده اند که اطلاعات را در دید همه قرار دهند.
:
سیف درباره اخباری مبنی بر انحلال یکی از بانکهای خصوصی گفت: اینکه آن را منحل کند نادرست است اما بانک مرکزی برای صیانت از منافع سپرده گذاران الزاماتی را تکلیف می کند که هر نهادی در زمینه پول فعالیت می کند و سپرده های مردم را می گیرد باید این الزامات را رعایت کند. وی افزود: در گذشته برخی موسسات شکل گرفتند که بانک مرکزی کنترلی بر آنها نداشته است.
:
سیف گفت: به عنوان نمونه تعاونی های اعتباری که از وزارت تعاون مجوز می گرفتند اما از ابتدا مشخص نبود می خواهد مبادلات اعتباری و بانکی کنند اما به این سمت رفته اند و بانک مرکزی جلوی آنها را گرفته است. بانک مرکزی ۱۴ گروه را در این زمینه شناسایی کرد که تاکنون ۴ گروه از این تعداد خود را با شرایط بانک مرکزی تطبیق داده اند و بقیه نیز باید این مقررات را رعایت کنند و از بانک مرکزی مجوز بگیرند.
:
سیف گفت: این موسسات مجاز به دریافت سپرده های جدید تا تطبیق و دریافت مجوز از بانک مرکزی ندارند. وی افزود: همراهی کامل با دستگاههایی که می توانند در این زمینه با بانک مرکزی همکاری کنند وجود دارد. درصورت تخلف این موسسات، بانک مرکزی از اختیار انحلال خود استفاده کند. ما نمی خواهیم کوچکترین تزلزلی در اعتماد مردم به بانک ها ایجاد شود. رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه سپرده گذاران باید به داشتن مجوز محل سپرده گذاری از بانک مرکزی توجه کنند گفت: هر اقدامی که بانک مرکزی انجام دهد برای حفظ منافع سپرده گذاران است. رئیس کل بانک مرکزی افزود: هر موسسه یا بانکی که عادت به خلاف و بی نظمی و فعالیت خارج از نظارت بانک مرکزی داشته باشد بانک مرکزی با آن برخورد می کند.
:
* میزان معوقات بانکی؛ ۸۷ هزار میلیارد تومان
:
رییس کل بانک مرکزی درباره میزان معوقات بانکی کشور گفت: از هر بانک ۲۰ پرونده بزرگ مطالبات خود را خواستیم که در مجموع ۵۷۵ پرونده شد و میزان مبلغ این تعداد پرونده به ۲۴ هزار میلیارد تومان می رسد که حدود یک سوم مطالبات معوق نظام بانکی کشور است. سیف خاطرنشان کرد: میزان مطالبات بانکی کشور هم اکنون ۸۷ هزار میلیارد تومان است که در مقایسه با کل مانده تسهیلات نظام بانکی ۳/۱۴ درصد است. وی با بیان اینکه مطالبه ۱۵۰ هزار میلیارد تومانی رقم دقیقی نیست افزود: در سال ۸۹ – ۹۰ و ۹۱ تبصره های قانون بودجه الزامی را برای نظام بانکی ایجاد کرده بود که مطالبات غیرجاری را تقسیط کنند. زمانی که این مطالبات تقسیط شد از مطالبات معوق خارج و به سرفصل جاری منتقل می شد.
:
رئیس کل بانک مرکزی گفت: در این زمینه اصولی وجود نداشت و فقط با دستور بود که البته با نظام بانکی نمی توان دستوری رفتار کرد. براین اساس ظرفیت بازگشت این مطالبات به سرفصل غیر جاری وجود داشت و به این دلیل گفته می شد ممکن است رقم به ۱۵۰ هزار میلیارد تومان برسد. سیف، طرح های زود بازده را از عوامل ایجاد مطالبات و معوقات بانکی عنوان کرد و اظهارداشت: کمیته ای در بانک مرکزی و کمیته هایی در هر کدام از بانک ها وجود دارد که پرونده های مطالبات بانکی در آنها بررسی می شود.
:
* ایجاد یک دادگاه ویژه بانکی
:
رئیس کل بانک مرکزی همچنین خبر داد: قوه قضائیه تصمیم گرفته است که یک دادگاه تخصصی نظام بانکی ایجاد کند. سیف با اشاره به مشکلاتی که در زمینه باز پس گرفتن مطالبات میلیاردی وجود دارد، گفت: کسی که ۵۰۰ میلیارد تومان بدهکار است از هر روشی استفاده می کند که بدهی خود را نپردازد. وی افزود: برخی از این تسهیلات بر اساس اعتماد بوده و وثیقه ای دریافت نشده است.
:
رئیس کل بانک مرکزی تصریح کرد: وصول مطالبات بانکی موضوعی اساسی و حیاتی برای بانک هاست و تا پایان سال آینده میزان مطالبات بانکی به میزان استاندارد جهانی خواهد رسید. میانگین جهانی برای مطالبات بانکی زیر ۵ درصد است. وی، خروج بانک ها از بنگاه داری و واگذاری بنگاههای بانک ها به بازار، واگذاری املاک و مستغلات بانکها، پیگیری و سرعت بخشیدن به وصول مطالبات بانک ها و افزایش سرمایه بانکها را از جمله راهکارهای دولت برای مهار تورم در سال ۹۳ برشمرد.
:
سیف گفت: بر این اساس ظرفیت پرداخت تسهیلات بانکها در سال ۹۳ از ۲۴۰ هزار میلیارد تومان به ۲۸۰ هزار میلیارد تومان افزایش یافت. اولویت را براین گذاشتیم که ۶۰ درصد از این میزان تسهیلات برای سرمایه در گردش پرداخت شود. وی با بیان اینکه گزارش هفت ماهه نشان می دهد نظام بانکی منضبط فعالیت کرده است گفت: نظام بانکی ۱۷۷ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کرده که بسیار بیشتر از سهم هفت دوازدهم است.
:
سیف اضافه کرد: ۶۰ درصد از این تسهیلات برای سرمایه در گردش پرداخت شده است. در بخش صنعت ۸۰ درصد تسهیلات پرداختی برای سرمایه در گردش صنایع بوده است. وی اضافه کرد: در سه ماهه نخست سال ۹۳ در مقایسه سه ماهه نخست سال ۹۲ اطمینان یافتیم که کشور از رکود خارج می شود و رشد اقتصادی آغاز شد که ۶/۴ درصد بود. رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه برخی به این آمار تشکیک کردند گفت: آمار بانک مرکزی محل تشکیک ندارد.
:
وی افزود: در سه ماه نخست سال ۹۲ حدود ۴۶۰ هزار میلیارد ریال تولید ناخالص داخلی داشتیم که در سه ماهه نخست سال ۹۳ به ۴۸۰ هزار میلیارد ریال افزایش یافت. سیف گفت: در سه ماهه نخست سال ۹۲ همه گروهها جز کشاورزی رشد منفی داشتند اما در سه ماهه نخست سال ۹۳ همه گروهها رشد مثبت داشتند. سیف با بیان اینکه بانک مرکزی برنامه کنترل تورمی را اجرا کرده است اضافه کرد: در پایان آبان میانگین تورم سالیانه به ۲/۱۸ درصد رسیده و تورم نقطه به نقطه۱/۱۵درصد و نرخ تورم در آبان ۵/۱درصد است.
:
وی افزود: میانگین بهای تولید کننده که شاخص پیش نگر است نشان می دهد تورم در آینده این گونه جهت گیری کند ۷/۱۷ درصد است. سیف گفت: نقطه به نقطه این شاخص نیز ۱۳ درصد و ماهیانه آن که مربوط به آبان است ۶ دهم درصد است. اینکه پیش بینی شده بود در پایان سال ۹۳ درصد تورم به ۱۷ درصد برسد قابل تحقق است. وی افزود: نرخ میانگین تورم ماهیانه در ۲۴ سال گذشته یک و نیم درصد، نرخ تورم یکسال منتهی به مرداد ۹۲ سه و نیم درصد و نرخ تورم یکسال منتهی به مرداد ۹۳ ۱/۱ درصد است.
:
سیف گفت: این نشان دهنده آثار مثبت برنامه اقتصادی یکسال گذشته ای که دولت آن را اجرا کرده است. رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه کاهش نرخ تورم به معنای کاهش قیمت ها نیست افزود: تورم یعنی افزایش قیمت که زمانی ۴۰ درصد بوده است اما اکنون به ۱۸ درصد رسیده است. وی گفت: روند کاهش نرخ تورم بر کاهش نرخ سود بانکی تاکید می کند.
:
سیف اضافه کرد: رشد نقدینگی در هفت ماهه منتهی به آبان امسال /۲۸ درصد است که ۹/۳ درصد مربوط به موسسات غیر مجازی بودند که اکنون زیر چتر بانک مرکزی قرار گرفته اند. هدف گذاری برای رشد نقدینگی ۲۸ تا ۲۵ درصد بود که نشان دهنده ی موفقیت ماست. وی افزود: افزایش نقدینگی بر اثر افزایش ضریب فزاینده آثار خود را نشان داده است اما رشد پایه پولی آثار منفی دارد که باید به آن توجه کنیم.
:
* یکسان سازی نرخ ارز
:
رئیس کل بانک مرکزی گفت: یکسان سازی نرخ ارز از برنامه های قطعی ماست اما پیش نیاز آن ارتباطات بین المللی بانکی کشور است و تا زمانی که این محقق نشده است باید روند کنونی را ادامه دهیم. سیف درباره شناسایی برخوردارها و رجوع به حساب های بانکی آنها در موضوع پرداخت یارانه ها افزود: هر کاری که قانونی است باید اجرا شود و درباره حساب های بانکی تا این لحظه هیچ تصمیمی گرفته نشده است. وی گفت: شخص رئیس جمهور و بانک مرکزی با این کار به دلیل احساس امنیتی که مردم باید درباره حساب های بانکی شان داشته باشند، موافق نیست. از پرونده مالیاتی افراد می توان برخورداری آنها را تشخیص داد.
./.

برچسب :    ، ، ، ، ، ، ، 
 • ارسال ایمیل به دوستان در یاهو
 • اضافه کردن به Google Bookmarks
 • داغ کن - کلوب دات کام
 • Reddit
 • Twitter
 • facebook
 • balatariin
 • RSS
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 امتیاز از : 500 out of 5)
Loading...

نظرات کاربران

 • • مسلمانی وابستگان غالبا با گفتن بسم الله در درب های ورودی شروع و با گفتن الحمدالله در درب های خروجی ها خاتمه پیدا می کند.
  • سریال هائی چون مختارنامه برای عبرت عوام و سریال ساخته نشده اختلاسنامه جهت عبرت خواص است.
  • بعد از اختلاس سه هزار میلیارد تومانی(۱۳۸۹)، رئیس وقت بانک مرکزی(آقای بهمنی) در تلویزیون ایران ظاهر شد و گفت سابق بر این روسای بانک ها هر سه سال یک بار تغییر می یافتند(با عملکرد خوب یا بد)، هر سال ۱۵ روز به مرخصی می رفتند و این کمک می کرد بانک ها در غیبت روسا ارزیابی دقیق بشوند. اما امروز یک رئیس بانک ۲۰ سال مرخصی نمی رود! پس نتیجه می گیریم در این مدت پولها بودند که مرخصی می رفتند!
  • باز در ارتباط با اختلاس سه هزار میلیارد تومانی سه سال پیش (۲۷/۸/۹۰) و نه این اختلاس چهار برابری ۱۲ هزارمیلیاردی، تلویزیون ایران برنامه ائی را پخش می کرد تحت عنوان “تجمیع صندوق های بیمه”. سه پزشک مهمان برنامه بودند. طبق نظر آقایان قرار بود در برنامه پنجم سه هزار میلیارد تومان بودجه برای بسامان شدن بیمه عمومی مردم اختصاص بدهند که بدلایل متعدد نشده بود! و مصاحبه ای هم که از مردم پخش شد همه از بیمه ها گلایه داشتند! پیش خود گفتم چه تصادف جالبی مبلغ اختلاس دقیقا برابر است با بیمه عمومی و ملی کشور! با این حساب از مردم ستم دیده فقط یک پول مفت دزدیده نشده است بلکه پول سلامتی او بر باد رفته است!

  Thumb up 2 Thumb down 0


 • این چند بیت هم جهت تسلی آلام خود و هر مسئولی که از شنیدن این خبرها یک شب خوابش نمی برد:

  هرچه که بردند نخوردند جدا
  هرچه که خوردند نبردند جدا
  نفت سیاه است به آن بوی بد
  بوی تو بردند نبردند جدا
  *********
  هرچه خریدند به خروار نبود
  هرچه که دیدند به دیوار نبود
  گنج دو قارون به ما داده است
  هرچه که بردند به دینار نبود
  ********
  بر در توحید نشستند همی
  گیوه خود را نبستند همی
  ای که تو بردی نخوردی هنوز
  در که گشودند نبستند همی

  Thumb up 2 Thumb down 0


ارسال نظر

مشاهده قوانین ارسال نظر

 • جديدترين خبرها
 • منطقه آزاد ماکو
 • بازار
 • ورزش
 • جامعه
نظرسنجی

نمره شما به دولت دکتر روحانی؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...
ديدني ها
داغترين ها
تبليغات

تبلیغات در سایت خبری بینانیوز

درج آگهی

خرید اینترنتینتایج زنده مسابقات بهمراه جدول لیگ

خبرهای خبرگزاری ها

براي مشاهده جديدترين خبرهاي درج شده در خبرگذاري هاي ديگر از ليست بالا خبرگذاري خود را انتخاب نماييد

عضویت در خبرنامه


 

برای دریافت خبرهای سایت در خبرنامه عضو شوید
بينانيوز ، بينش و بينايي مي بخشد - Copyright © 2016 RSS