تعاونی ها اهرم توسعه اقتصادی آذربایجان غربی
گزارش اختصاصی: به قلم سردبیر - شرایط اقتصادی و جغرافیایی آذربایجان غربی نشان می دهد که شبکه گسترده تعاونی ها ...

گزارش اختصاصی: به قلم سردبیر – شرایط اقتصادی و جغرافیایی آذربایجان غربی نشان می دهد که شبکه گسترده تعاونی ها اعم از بخش کشاورزی، روستایی و تولیدی نقش قابل ملاحظه ای در اقتصاد استان دارند و می توانند حل معضل بیکاری جوانان فارغ التحصیل و مستعد را تا حدود زیادی حل کنند.

تعاون بعنوان یکی از ۳ بخش مهم اقتصاد دولتی، خصوصی و تعاون یکی از مهمترین ارکان اقتصادی کشور است. نقش مهم تعاون در فرآیند توسعه جوامع نیز معطوف به توسعه اقتصادی آن جامعه می گردد. لذا غالباً تاکید بر ویژگی اقتصادی شرکتهای تعاونی می گردد. بنابراین ویژگی های دیگر تعاونی ها از قبیل توسعه سیاسی و اجتماعی و فرهنگی دارای اهمیت ثانویه می شوند هر چند که به نوبه خود بسیار مهم و اثر گذار در توسعه و بستر رشداقتصادی جوامع اند.
تعاونی ها مجموعه ای هستند که در فضای سالم اقتصادی با احتکار، تورم و واسطه گری مقابله می کنند و با مشارکت همگانی مردم آنان را در تعیین سرنوشت سیاسی و اقتصادیشان سهیم می سازند.
در دنیای امروز هیچ راهی جز توسعه تعاون وجود ندارد چرا که این بخش در بهره وری بهینه و بهبود شرایط تولید و کار در جامعه تاثیرگذار است و در این راستا باید در مسیر فرهنگ سازى و پرورش افراد کارآمد به منظور توسعه تعاونی ها حرکت کرد.
کارشناسان اقتصادی معتقدند که ۲۵ درصد اقتصاد به بخش تعاونی واگذار شده و در این مسیر توسعه بخش تعاونی در رشد اشتغال و کاهش نرخ بیکاری بسیار موثر است. شرایط اقتصادی و جغرافیایی آذربایجان غربی نیز نشان می دهد که شبکه گسترده تعاونی ها اعم از بخش کشاورزی، روستایی و تولیدی نقش قابل ملاحظه ای در اقتصاد استان دارند و می توانند حل معضل بیکاری جوانان فارغ التحصیل و مستعد را تا حدود زیادی حل کنند.

توجه به بخش تعاون موجب می شود بسیاری از مشکلات اشتغال حل شود و رشد و شکوفایی اقتصادی در کشور اتفاق بیفتد. این بخش هنوز آنگونه که باید به جایگاه واقعی خود دست نیافته بنابراین ضروری است تا با اصلاح زیرساخت های اقتصادی، توجه به این مقوله در دستور کار قرار بگیرد تا معضلات اقتصادی نظیر تورم و بیکاری و گرانی حل و فصل شود.
این در حالی است که توجه به سیاست های اصل ۴۴ قانون اساسی توسعه اقتصاد تعاونی را به دنبال دارد و اولویت قرار دادن این بخش موجب می شود تا تعاونی ها در کنار توجه دولت به تحقق حماسه اقتصادی و گذر از شرایط بحرانی اقتصاد کمک کنند.
تعاونی‏ها با به کارگیری نیروی جوان تحصیل کرده و متخصص در راستای پیشبرد اهداف اقتصادی اقدام می کنند و در این میان این بخش زمینه بسیار مناسبی را برای ایجاد واحدهای تولیدی، خدماتی و کارآفرینی برای همه قشرها به ویژه فارغ‏التحصیلان دانشگاهی فراهم کرده است.
همچنین این بخش می تواند با استفاده از مدیریت مشارکتی، کانون‏های اقتصادی مردمی را ایجاد و یک جریان بالنده اقتصادی سالم را تشکیل دهند.
توسعه فرهنگ تعاون و حمایت از تعاونیهای موجود اعم از تولیدی، توزیعی و خدماتی در آذربایجان غربی می تواند بسیاری از مشکلات اقتصادی استان را حل کند. چرا که اعضاء تعاونی های فعال استان می گویند کمبود نقدینگی، عدم حمایت سازمانها و موسسات از تعاونیهای مصرف ادارات برای نمونه موضوع دریافت ارزش افزوده کالاها از مشکلات و مسایل عمده تعاونی های استان است.
از سوی دیگر بازرسی و نظارت به امور مالی، دفاتر و حسابرسی تعاونیهای فعال نیز می تواند پاره ای از مشکلات و مسائل را حل کند. همچنین برگزاری دوره های آموزشی برای اعضاء نیز بسیار راهگشاست.
طبق آمار رسمی در سال ۱۳۹۱ ، ۴۴ تعاونی تولیدی و توزیعی در شهرستان ارومیه تشکیل یافته که این امر موجب جذب ۵۲۹ نفر و اشتغال ۲۰۶۵ نفر در این تعاونیها گردیده است. همچنین اداره تعاون،کار و رفاه اجتماعی شهرستان ارومیه با برگزاری ۲ کارگاه تخصصی توانسته به گسترش حضور تعاونیهای تولیدی در صنایع نوین و فعالیتهای جدید اقتصادی کمک بسزایی نماید.
از جمله فعالیتهای دیگری که در اداره تعاون،کار و رفاه اجتماعی شهرستان ارومیه انجام یافته می توان به حمایت از تشکیل تعاونیهای تولیدی روستایی، کمک به بهسازی و نوسازی تعاونیهای تولیدی، ایجاد فرصتهای جدید شغلی، بازدید از تعاونیها و تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی اشاره کرد.

یکی دیگر از جلوه های زیبای تعاون در سال های اخیر تعاونی مسکن بوده است. این در شرایطی است که نقش اساسی تعاونیهای مسکن در تامین واحدهای مسکونی برای خانوارهای فاقد مسکن غیر قابل انکار است. آمارها نشان می دهد در طی سال۹۱، ۱۶۵۵ واحد مسکونی توسط شرکتها و اتحادیه های تعاونی مسکن تحویل اعضاء شده که امید است با اتمام کار سایر تعاونیها نیز مشکلات مسکن شهروندان این شهرستان به زودی مرتفع گردد.
البته این تعاونی ها با مشکلاتی مواجه هستند. در حال حاضر ۴۰ تعاونی مشکل‌دار شناسایی و ادامه ساخت و ساز آنها طبق قرارداد منعقده سه‌جانبه به اداره کل راه و مسکن و شهرسازی استان واگذار ‌شده است.


برچسب :    ، ، ، ، ، 
 • ارسال ایمیل به دوستان در یاهو
 • اضافه کردن به Google Bookmarks
 • داغ کن - کلوب دات کام
 • Reddit
 • Twitter
 • facebook
 • balatariin
 • RSS
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (بدون امتیاز)
Loading...

نظرات کاربران

ارسال نظر

مشاهده قوانین ارسال نظر

 • جديدترين خبرها
 • منطقه آزاد ماکو
 • بازار
 • ورزش
 • جامعه
نظرسنجی

نمره شما به دولت دکتر روحانی؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...
ديدني ها
داغترين ها
تبليغات

تبلیغات در سایت خبری بینانیوز

درج آگهی

خرید اینترنتینتایج زنده مسابقات بهمراه جدول لیگ

خبرهای خبرگزاری ها

براي مشاهده جديدترين خبرهاي درج شده در خبرگذاري هاي ديگر از ليست بالا خبرگذاري خود را انتخاب نماييد

عضویت در خبرنامه


 

برای دریافت خبرهای سایت در خبرنامه عضو شوید
بينانيوز ، بينش و بينايي مي بخشد - Copyright © 2016 RSS