دولت نقشی در فروش سربازی ندارد
۱۰ سال از پایان اولین طرح خرید خدمت سربازی می‌گذرد اما دولت در لایحه بودجه ۹۴ به مجلس پیشنهاد کرده است که فروش خدمت سربازی در قالب جدیدی احیا شود؛ با این حال معاون تقنینی دولت معتقد است، دولت نقشی در فروش سربازی ندارد.

۱۰ سال از پایان اولین طرح خرید خدمت سربازی می‌گذرد اما دولت در لایحه بودجه ۹۴ به مجلس پیشنهاد کرده است که فروش خدمت سربازی در قالب جدیدی احیا شود؛ با این حال معاون تقنینی دولت معتقد است، دولت نقشی در فروش سربازی ندارد.

:

به گزارش سایت تحلیلی و خبری بینانیوز ، دولت در لایحه بودجه ۹۴ پیشنهادی درباره معافیت دوره خدمت سربازی به مجلس ارائه کرده است مبنی بر اینکه: به دولت اجازه داده می‌شود تا تمامی مشمولان خدمت وظیفه عمومی که ۱۰ سال غیبت دارند با پرداخت جریمه مدت زمان غیبت معاف کند. به دنبال انتشار لایحه بودجه، هفته گذشته جانشین اداره منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح در نشست خبری با اعلام آمار یک میلیون و پانصد نفری مشمولان غایب در خصوص جریمه مشمولان وظیفه غایب اظهار کرد: میزان جریمه و نحوه اجرای این طرح بر اساس آیین‌نامه‌ای خواهد بود که از سوی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح تهیه و پس از تأیید ستاد کل به تصویب هیات وزیران می‌رسد؛ در حال حاضر مبلغ ۲۰ میلیون تا ۵۰ میلیون تومان برای خرید مد نظر است.
:
فروش غیبت سربازی بر عهده ستاد فرماندهی نیروهای مسلح است
معاون امور تفنینی معاونت پارلمانی رئیس جمهوری در خصوص فروش سربازی غایبان مشمول گفت: فروش غیبت سربازی به وسیله ستاد فرماندهی کل قوا اجرایی می‌شود و دولت نقشی در فروش سربازی ندارد. محمدرضا خباز با تاکید بر اینکه بحث فروش سربازی در مجلس پنجم و ششم هم مطرح بود، تصریح کرد: در مجلس ششم قانون فروش سربازی تصویب شد اما شورای نگهبان بر آن ایراد گرفت. خباز افزود: بر اساس نظر شورای نگهبان، مجلس نمی‌تواند برای نهاد‌های زیر نظر رهبری قانون تصویب کند مگر اینکه جمله به شرط موافقت رهبری ضمیمه این قانون شود.
:
معاون امور تفنینی معاونت پارلمانی رئیس جمهوری با اشاره به اینکه در آن زمان سازمان نظام وظیفه با مازاد نیرو روبه‌رو بود، ادامه داد: به علت وجود مازاد نیرو این قانون سرانجام اجرایی شد اما بعد از مدتی مسئولان نظامی اعلام کردند که ستاد نظام وظیفه به همه سربازان مشمول نیاز دارد و دیگر مجلس قانونی را مبنی بر فروش سربازی اعلام نکند، چون ستادکل نیروهای مسلح به هیچ وجه با آن موافقت نخواهد کرد. وی با تاکید بر این که طرح جدید پیشنهادی دولت مبنی بر فروش سربازی مشمولان غایب می‌تواند عاملی در جهت بهبود وضعیت اجتماعی غایبان باشد گفت:کسانی که به سربازی نرفته‌اند به طور حتم از یک سری امکانات اجتماعی از جمله سفر به خارج از کشور یا انجام امور بازرگانی محروم هستند که در صورت خرید سربازی مشکلات آنها برطرف می‌شود.
:
معاونت پارلمانی رئیس جمهوری در پاسخ به این سوال که آیا میزان جریمه در نظرگرفته‌شده برای مشمولان غایب عادلانه است؟ بیان کرد: هیچ اجباری برای خرید سربازی وجود ندارد و این موضوع کاملا برعهده غایبین است که جریمه مدت زمان غیبت خود را بپردازند تا سربازی خود را بخرند و یا به سربازی بروند و اگر در نهایت تمایل به استفاده از هیچ کدام این فرصت ها نداشتند صبر کنند تا طرح دیگری ارایه شود و شرایط بهتری در آینده فراهم شود، پس بر اساس این شرایط عدالت اجتماعی تحت تاثیر قرار نمی‌گیرد.
:
خباز با تایید اینکه بی‌شک همه یک میلیون و پانصد نفر مشمول غایب به طور حتم قادر به پرداخت جریمه وخرید سربازی خود نیستند، تصریح کرد: بعضی از مشمولان در خارج از کشور به سر می‌برند و برخی دیگر قادر به پرداخت جریمه نقدی نیستند اما بر اساس پیش‌بینی‌ها احتمالا یک میلیون نفر می‌توانند از این فرصت استفاده کنند. به گفته وی، اگر به طور میانگین میزان جریمه نقدی ۳۵ میلیون تومان در نظر گرفته شود و یک میلیون نفر قادر به پرداخت این جریمه باشند، حدود ۳۵ هزار میلیارد تومان بودجه از این طریق در اختیار سازمان متولی این امر قرار می‌گیرد.
:
هنوز هیچ مصوبه ای به سازمان نظام وظیفه ابلاغ نشده است
با این حال سرهنگ غفاری، مسئول امور رسانه‌ای نیروی انتظامی گفت: سازمان نظام وظیفه کشور تا ابلاغ نهایی این مصوبه نمی‌تواند اطلاعاتی در این زمینه در اختیار مشمولان قرار دهد، نیست. براساس اطلاعات منتشر شده در پایگاه اطلاع رسانی پلیس، سازمان وظیفه عمومی ناجا به محض دریافت بخشنامه مربوط به جزئیات این مقررات، اخبار مربوط به آن را از طریق پایگاه اطلاع رسانی سازمان در سایت پلیس به نشانی www.vazifeh.police.ir اطلاع رسانی خواهد کرد، بنابراین متقاضیان از مراجعه به سازمان وظیفه عمومی خودداری کنند.
:
با این حال به گفته جانشین نیروهای مسلح، مشمولان غایبی که از فرصت فراهم‌شده در سال ۹۴استفاده نکنند، قانون خدمت وظیفه عمومی از جمله محرومیت اجتماعی (پروانه کسب، اشتغال و وام) و دستگیری درباره آنان اعمال خواهد شد و کسانی که آنان را به‌کار گیرند در اجرای قانون باید با آنها برخورد شود و برای بار نخست هزینه یک سرباز (بالغ بر سه میلیون تومان) و بار دوم هزینه سه سرباز را پرداخت کنند؛ این قانون در سال آینده مدنظر بوده و دستگاه‌ها باید این موضوع را بدانند.
:
به گفته مقامات اداره منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح، میزان جریمه فردی که ۸ سال غیبت کرده با فردی که ۲۰ سال غیبت داشته متفاوت است و همچنین موضوع تحصیلات اینکه یک نفر زیر دیپلم و دیگری دکتری باشد، در میزان جریمه تعیین کننده است.

:

./.


برچسب :    ، ، ، ، ، 
 • ارسال ایمیل به دوستان در یاهو
 • اضافه کردن به Google Bookmarks
 • داغ کن - کلوب دات کام
 • Reddit
 • Twitter
 • facebook
 • balatariin
 • RSS
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 امتیاز از : 500 out of 5)
Loading...

نظرات کاربران

ارسال نظر

مشاهده قوانین ارسال نظر

 • جديدترين خبرها
 • منطقه آزاد ماکو
 • بازار
 • ورزش
 • جامعه
نظرسنجی

نمره شما به دولت دکتر روحانی؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...
ديدني ها
داغترين ها
تبليغات

تبلیغات در سایت خبری بینانیوز

درج آگهی

خرید اینترنتینتایج زنده مسابقات بهمراه جدول لیگ

خبرهای خبرگزاری ها

براي مشاهده جديدترين خبرهاي درج شده در خبرگذاري هاي ديگر از ليست بالا خبرگذاري خود را انتخاب نماييد

عضویت در خبرنامه


 

برای دریافت خبرهای سایت در خبرنامه عضو شوید
بينانيوز ، بينش و بينايي مي بخشد - Copyright © 2016 RSS