رمزشگایی زنگنه از نشست اخیر اوپک
وزیر نفت در تشریح جزئیات نشست اخیر اوپک درباره توجیه ۴ کشور برای عدم حمایت از کاهش تولید نفت اوپک توضیح داد و با اعلام اینکه تصمیمات اوپک ضمانت اجرا ندارد، گفت: تولید نفت ایران کاهش نمی‌یابد.

وزیر نفت در تشریح جزئیات نشست اخیر اوپک درباره توجیه ۴ کشور برای عدم حمایت از کاهش تولید نفت اوپک توضیح داد و با اعلام اینکه تصمیمات اوپک ضمانت اجرا ندارد، گفت: تولید نفت ایران کاهش نمی‌یابد.
:
به گزارش سایت تحلیلی و خبری بینانیوز، بیژن زنگنه امروز در نشست مشترک نفت و انرژی که در حاشیه اولین کنفرانس اقتصاد ایران برگزار شد، افزود: با توجه به تغییرات شدید قیمت نفت در چند ماه اخیر، شاهد بودیم قیمت نفت برنت از ۱۱۰ دلار تا دسامبر به زیر ۷۰ دلار رسید و در حال حاضر نیز این رقم به حدود ۵۶ دلار رسیده است.
:
به گزارش تسنیم، وی با اشاره به اثرگذاری اوپک در بازار نفت گفت: در بازار یک طرف به عنوان عرضه و یک طرف تقاضا وجود دارد که اوپک همواره در طرف عرضه بازی می کند تا از طریق متعادل کردن قیمت و یا کم کردن تقاضا به شرایط بهتری برسد.
:
وزیر نفت درخصوص وضعیت عرضه و تقاضا نیز اظهار داشت: در سال ۲۰۱۴ کل تقاضای جهانی نفت ۹۱٫۱ میلیون بشکه بود که ۵۵٫۹ میلیون بشکه توسط کشورهای غیر اوپک و ۵٫۸ میلیون بشکه میعانات گازی که درکل دنیا تولید شد، تامین شده است و سهم اوپک نیز ۲۹٫۴ میلیون بشکه بوده است.
:
وی با بیان اینکه سهم اوپک در سال ۲۰۱۴ با ۷ درصد افزایش در عرضه تولید به ۳۰٫۱ میلیون بشکه رسید افزود: در سال ۲۰۱۵ تقاضای جهانی به ۹۲٫۳ میلیون بشکه می رسد که ۱٫۲ میلیون بشکه اضافه تر از سال گذشته است بنابراین ۵۷٫۳ میلیون بشکه از این میزان توسط کشورهای غیر اوپک تولید خواهد شد و ۲۰۰ میلیون بشکه نیز توسط ان جی ال که در نتیجه ۷۰۰ هزار بشکه به تولید اوپک افزوده خواهد شد.
:
وزیر نفت اظهار داشت: رشد اقتصاد جهانی در سال ۲۰۱۴، ۳٫۲ درصد بوده و در سال ۲۰۱۵ برآورد می شود بین ۳٫۶ تا ۳٫۸ درصد باشد، بنابراین رشد اقتصاد جهانی در سال ۲۰۱۵ رو به رشد خواهد بود.
:
وی سپس گفت: در سال ۲۰۰۹ تولید اوپک ۳۱٫۲ میلیون بشکه در روز بود که تصمیم گرفته شد ۲٫۵ میلیون بشکه کاهش یابد که قیمت ظرف یک سال به ۸۰ دلار رسید.
:
زنگنه ادامه داد: در سال ۲۰۰۹ تولید نفت شیل در آمریکا کمتر از ۱٫۵ میلیون بشکه بود که بعد از تصمیم گیری کاهش میزان تولید در اوپک تولید خود را به ۶ میلیون بشکه افزایش داد و تاکنون ۴۰۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری صورت گرفته است.
:
وی اظهار داشت: تفاوت عمده تولید در اوپک و شیل آمریکا در این است که چاه هایی که برای بهره برداری در نفت شیل زده می شود کوتاه مدت است و جزو هزینه تولید به حساب می آید و به همین دلیل هزینه تولید نفت در شیل آمریکا بالا است.
:
وزیر نفت افزود: تصمیم گیری در اوپک بر دو اصل اجماع و اینکه تصمیمات ضمانت اجرایی ندارد استوار است یعنی هر یک از اعضای اوپک به رغم تصمیم گیری ها هر آنچه بخواهد می تواند تولید کند و از همه مهمتر مقدار ظرفیت خالی است که کشورها در زمان بحران از آن استفاده می کنند.
:
زنگنه توضیح داد: پیش از اجلاس اخیر اوپک، اعضای این سازمان می گفتند که تولید را کاهش نمی دهیم چرا که قیمت نفت را افزایش خواهد داد و تحمل می کنیم تا قیمت نفت با توجه به رشد اقتصادی جهانی افزایش یابد.
:
زنگنه گفت: هشت کشور عضو اوپک به دنبال کاهش ۱٫۵ میلیون بشکه ای بودند ولی چهار کشور با کاهش مخالفت کردند.
:
وی ادامه داد: بازار دو بخش روانی و فیزیکی دارد که اگر اعضا با احترام با هم برخورد کنند در بخش روانی آن اثرگذار خواهد بود.
:
وزیر نفت در تحلیل اجلاس اوپک اظهار داشت: علت کاهش پایه ای نفت نحوه عرضه و تقاضا است ولی ادامه روند کاهشی نشان می دهد که عامدا و عالما مدیریت می شود تا قیمت افزایش نیابد و این عامل به رشد اقتصاد جهانی منجر می شود.
:
زنگنه با طرح این سوال که چقدر طول می کشد رشد اقتصادی به وجود آید و شاهد افزایش قیمت نفت باشیم گفت: برای اولین بار رسانه ها در برابر افت قیمت نفت مخالفت می کنند و از طرفی دعواهای جمهوری خواهان و دموکرات ها نیز می تواند در ماه های اخیر در قیمت نفت اثرگذار باشد بنابراین پیش بینی بر این است که در ماه های آینده قیمت نفت بین ۷۰ تا ۹۰ دلار برسد که بودجه سال آینده بر مبنای نفت ۷۰ دلار قیمت پرتی نیست.
:
وزیر نفت در پایان با اشاره به اینکه پیگیری موضوعات مرتبط با نفت باید در سطوح بالای سیاسی انجام شود گفت: با توجه به سهم صادراتی کشور فشارها نمی تواند باعث کوتاهی از مواضع مان شود ولی باید بدانیم که به دلیل عوامل ناشناخته و متعدد اثرگذار و تاثیر اراده سیاسی کشورهای بزرگ تولید کننده نفت نمی توان در چنین مواردی با قطعیت سخن گفت و در این خصوص مسایل سیاسی منطقه مهم است.
./.

برچسب :    ، ، ، ، 
 • ارسال ایمیل به دوستان در یاهو
 • اضافه کردن به Google Bookmarks
 • داغ کن - کلوب دات کام
 • Reddit
 • Twitter
 • facebook
 • balatariin
 • RSS
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 امتیاز از : 500 out of 5)
Loading...

نظرات کاربران

ارسال نظر

مشاهده قوانین ارسال نظر

 • جديدترين خبرها
 • منطقه آزاد ماکو
 • بازار
 • ورزش
 • جامعه
نظرسنجی

نمره شما به دولت دکتر روحانی؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...
ديدني ها
داغترين ها
تبليغات

تبلیغات در سایت خبری بینانیوز

درج آگهی

خرید اینترنتینتایج زنده مسابقات بهمراه جدول لیگ

خبرهای خبرگزاری ها

براي مشاهده جديدترين خبرهاي درج شده در خبرگذاري هاي ديگر از ليست بالا خبرگذاري خود را انتخاب نماييد

عضویت در خبرنامه


 

برای دریافت خبرهای سایت در خبرنامه عضو شوید
بينانيوز ، بينش و بينايي مي بخشد - Copyright © 2016 RSS