جزئیات طرح جدید نجات دریاچه ارومیه
یک مقام مسئول در وزارت نیرو از اتصال زرینه رود به سیمینه رود به منظور آبرسانی به دریاچه ارومیه خبر داد و گفت: از طریق خط انتقال می توان آب رودخانه ها را به پیکره اصلی دریاچه منتقل کرد.

یک مقام مسئول در وزارت نیرو از اتصال زرینه رود به سیمینه رود به منظور آبرسانی به دریاچه ارومیه خبر داد و گفت: از طریق خط انتقال می توان آب رودخانه ها را به پیکره اصلی دریاچه منتقل کرد.
:
به گزارش سایت خبری بینانیوز‌، سیدمرتضی موسوی با بیان اینکه مطالعه طرح اتصال زرینه‌ رود به سیمینه‌ رود برای رسیدن آب به دریاچه ارومیه در مراحل پایانی قرار دارد گفت: پیش از بروز شرایط کنونی در دریاچه ارومیه، ورودی نرمال از آخرین ایستگاه‌ ها به دریاچه حدود ۴ میلیارد مترمکعب بود که این میزان ورودی از سال ۷۴ به بعد روند کاهشی داشته به‌ طوری که در سال‌ های اخیر ورودی دریاچه به دو میلیارد و ۴۰۰ میلیون مترمکعب در سال رسیده است.
:
به گزارش مهر، مدیرکل دفتر مدیریت به‌ هم پیوسته منابع آب حوضه دریاچه ارومیه اظهارداشت: این دو رودخانه در مجاورت هم از جنوب به دریاچه منتهی می‌ شوند، اما نقطه تلاقی سیمینه‌ رود به دریاچه به‌ دلیل تبخیر کمتر مناسب‌ تر است و با انجام یک طرح انتقال قرار است زرینه‌ رود به سیمینه‌ رود متصل شود.
:
وی افزود: برای جلوگیری از تبخیر و رسیدن آب به پیکره اصلی دریاچه، دو رودخانه زرینه‌ رود و سیمینه‌ رود پیش از ورود به دریاچه به هم متصل می‌ شوند. از طرف دیگر طی سال‌ های اخیر دو منطقه حائل (بافرزون) در جنوب این دریاچه به‌ وجود آمده که تبخیر در این مناطق بسیار بالا است و آب از این ناحیه به پیکره اصلی دریاچه نمی‌ رسد به‌ طوری که در یکی از مناطق حائل ۱۳ درصد آب ورودی و در منطقه دیگر ۲۳ درصد آب ورودی تبخیر می‌شود.
:
موسوی با بیان اینکه حدود ۹۰۰ میلیون مترمکعب از آب ورودی در این دو منطقه از بین می‌رود افزود: به‌ دلیل وجود این دو منطقه، در سال‌ های گذشته میزان آبی که به پیکره آبی دریاچه می‌ رسید از ۱٫۵ میلیارد مترمکعب تجاوز نمی‌کرد و با توجه به شدت تبخیر دریاچه هر ساله ما شاهد کاهش آب دریاچه بودیم.
:
این مقام مسئول در وزارت نیرو از مشخص کردن دو مسیر برای این طرح خبر داد و افزود: مسیر نخست از پایاب سد نوروزلو پس از جدا کردن آب شرب و صنعت مناطق پیرامونی از بند نوروزلو در نظر گرفته شده که خط انتقال از جاده کناری کانال آبگیر به طول حدود ۱۲ کیلومتر اجرا شود.
:
وی افزود: مسیر دوم آبگیری از قلعه بزرگ پیشنهاد شده که این مسیر حدود ۴ کیلومتر است و با اصلاح مسیر، ساماندهی، بازگشایی و خرید محدود زمین‌ ها و با انجام مطالعه میدانی، انتقال از حوضه آبریز زرینه به حوضه آبریز سیمینه از این مسیر عملی خواهد بود.
:
مدیرکل دفتر مدیریت به‌ هم پیوسته منابع آب حوضه دریاچه ارومیه تصریح کرد: با انتخاب مسیر مناسب و اتصال آب این دو رودخانه به‌ همدیگر، آب ورودی با کمترین تلفات به پیکره اصلی دریاچه خواهد رسید.
:
./.

برچسب :    ، ، ، ، 
 • ارسال ایمیل به دوستان در یاهو
 • اضافه کردن به Google Bookmarks
 • داغ کن - کلوب دات کام
 • Reddit
 • Twitter
 • facebook
 • balatariin
 • RSS
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 امتیاز از : 500 out of 5)
Loading...

نظرات کاربران

ارسال نظر

مشاهده قوانین ارسال نظر

 • جديدترين خبرها
 • منطقه آزاد ماکو
 • بازار
 • ورزش
 • جامعه
نظرسنجی

نمره شما به دولت دکتر روحانی؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...
ديدني ها
داغترين ها
تبليغات

تبلیغات در سایت خبری بینانیوز

درج آگهی

خرید اینترنتینتایج زنده مسابقات بهمراه جدول لیگ

خبرهای خبرگزاری ها

براي مشاهده جديدترين خبرهاي درج شده در خبرگذاري هاي ديگر از ليست بالا خبرگذاري خود را انتخاب نماييد

عضویت در خبرنامه


 

برای دریافت خبرهای سایت در خبرنامه عضو شوید
بينانيوز ، بينش و بينايي مي بخشد - Copyright © 2016 RSS