آبروریزی تجار ایرانی در عراق و افغانستان
برخی از صادرکنندگان بخاطر کسب سود آنی و زودگذر، کالاهای بی‌کیفیت و گاه تاریخ مصرف گذشته را به دو کشور عراق و افغانستان صادر می‌کنند.

برخی از صادرکنندگان بخاطر کسب سود آنی و زودگذر، کالاهای بی‌کیفیت و گاه تاریخ مصرف گذشته را به دو کشور عراق و افغانستان صادر می‌کنند.

:

به گزارش سایت خبری بینانیوز ،‌کشورهای عراق و افغانستان به‌دلیل داشتن مرز مشترک و همچنین بازار مناسب برای کالاهای ایران، مهم‌ترین بازارهای منطقه‌ای برای صادرات تولیدات داخلی ایران محسوب می‌شوند. بر اساس آمار اعلام شده عراق دومین و افغانستان چهارمین مقصد کالاهای صادراتی ایران به‌شمار می‌روند و هر ‌سال حجم مناسبی از کالاهای غیرنفتی ایران به این دو کشور صادر می‌شود. با توجه به فضای مناسب این دو بازار منطقه‌ای و حجم بالای صادرات ایران به این دو کشور به نظر می‌رسد که باید اهمیت ویژه‌ای برای صادرات به این دو کشور قائل شد و با صدور کالاهای با کیفیت این بازار را برای صادرات مستمر حفظ کرد، اما نکته مهم در این بین عدم توجه اساسی به حفظ کیفیت در صادرات به این کشورهاست که باعث شده تا اخیراً صادرات به عراق و افغانستان کاهش یابد و در برخی از موارد شاهد مرجوع شدن کالاهای صادر شده به این دو کشور باشیم.
:
آنچه باعث بروز چنین شرایطی می‌شود، آینده‌نگری نداشتن در برخی از صادرکنندگان است که سود آنی و زودگذر را بر حفظ بازار و در نهایت تأمین منافع ملی ارجح دانسته و با صدور کالاهای بی‌کیفیت و گاه تاریخ مصرف گذشته اعتبار بدنه صادراتی ایران را زیر‌سوال برده‌اند.
:
گلایه‌های رسمی و دیپلماتیک از تجار
این موضوع باعث شد تا چندی پیش سفیر عراق نیز نسبت به کیفیت پایین کالاهای ایرانی صادر شده به عراق گلایه کرده و اعلام کند که دولت متبوعش قصد دارد در مبادی ورودی کالاهای ایرانی به عراق کنترل کیفی کالا را جدی گرفته و از ورود کالاهای بی‌کیفیت ایرانی جلوگیری کند.
:
البته برخی از مسئولان این موضوع را تأیید کرده‌اند به‌طوری‌که «سیدعباس عراقچی»، سخنگوی دستگاه سیاست خارجی کشورمان در مردادماه ‌سال گذشته با اذعان بر صدور کالاهای بی‌کیفیت خاطرنشان کرد: «متأسفانه باید به این حقیقت اذعان داشت که برخی از تجار ایرانی در رابطه با صادرات کالا به کشورهای منطقه مانند عراق، افغانستان و کشورهای حوزه آسیای میانه و قفقاز برداشت نادرستی دارند و گمان می‌کنند که سطح استانداردهای زندگی در این کشورها به گونه‌ای است که می‌توانند هر کالایی را صادر کنند. متأسفانه این تجار به بازار و صادرات کالاهای ایرانی صدمه زده‌اند و به رقبای ما کمک کرده‌اند تا با کالاهای با‌کیفیت‌تر وارد صحنه شوند و بازار عراق را به تصاحب خود درآورند. شکوه و گلایه از عملکرد تجار ایرانی در رابطه با سایر کشورهای منطقه نیز مطرح شده است که امیدوارم شرکت‌های سرمایه‌گذار خود به این موضوع توجه داشته باشند که بدست آوردن یک بازار بین‌المللی حتی در عراق کار بسیار دشوار و باقی ماندن در این بازار از آن نیز دشوارتر است.»
:
کاهش صادرات به عراق و افغانستان

البته این موضوع در آمار صادرات ایران نیز مشخص است، به‌طوری‌که بر اساس آماری که در اواخر مردادماه ‌سال جاری منتشر شده در چهارماهه نخست امسال پنج میلیون و ٣٣۴‌ هزار تن کالا به عراق صادر شده است که ارزش آن با یک میلیارد و ٨۴٢ میلیون دلار برابری می‌کند که به این ترتیب میزان صادرات به این کشور حدود ١٧‌ درصد از کل صادرات ایران را تشکیل می‌دهد. کشور عراق نیز درحالی رتبه دوم را در دریافت صادرات ایران در ‌سال ١٣٩٣ به خود اختصاص داده است که میزان صادرات به این کشور نسبت به‌سال گذشته بیش از ٩ درصد کاهش داشته است.
:
بر اساس همین گزارش در مدت مورد نظر ٧۵٠ هزار تن کالا به ارزش ۵۵٢ میلیون دلار نیز به افغانستان صادر شده و درحالی‌که افغانستان همچنان در رتبه چهارم واردکننده کالای ایرانی قرار دارد، صادرات به این کشور نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از ٢٠ درصد کاهش یافته است. این درحالی است که ایران در ‌سال گذشته ٩٧٢ هزار تن کالا به ارزش ۶٩۵ میلیون دلار به افغانستان صادر کرده بود.
:
نبود کامیون‌های یخچال‌دار و هزینه حمل و نقل
«ابوالفضل شریف» نایب رئیس کمیسیون توسعه صادرات اتاق ایران درباره دلایل صدور کالاهای بی‌کیفیت توسط برخی از تجار به «شهروند» می‌گوید: در حال حاضر عمده بازارهای صادراتی ایران را کشورهای عراق و افغانستان تشکیل می‌دهند. این دو کشور به دلیل وجود مرزهای مشترک با ایران و همسایگی حجم زیادی از صادرات غیرنفتی ایران را به خود اختصاص داده‌اند، اما در این میان وجود امکانات نامناسب حمل‌ونقل باعث شده تا در زمینه صادرات به این دو کشور با مشکلات اساسی مواجه باشیم. نبود امکانات حمل‌ونقل ریلی در سراسر کشور از یکسو و مجهز نبودن بیشتر کامیون‌های ایرانی به یخچال از سوی دیگر صادرکننده ایرانی را آزار می‌دهد.
:
این عضو اتاق بازرگانی می‌افزاید: این موضوع باعث شده برخی از کالاهای صادراتی ما به این دو کشور با مشکل کاهش کیفیت همراه شوند. بیشتر اقلام صادراتی ما به این دو کشور سیمان و لبنیات است. در نظر بگیرید که لبنیات در ردیف محصولات فسادپذیر است و با توجه به این‌که درخصوص داشتن کامیون‌های یخچال‌دار در مضیقه هستیم ممکن است در برخی از موارد، محصول هنگامی که به دست مصرف‌کننده خارجی رسیده باشد به‌دلیل قرار نداشتن در فضای مناسب خراب شده و کیفیت خود را از دست داده باشد.
:
وی ادامه می‌دهد: هزینه بالای حمل‌ونقل بحث دیگری است که در بروز این مشکل نقش داشته‌است. وی در این خصوص معتقد است: هزینه‌های بالای حمل‌ونقل نیز برمشکلات صادرات ایران اضافه کرده است. به همین دلیل از وزیر صنعت، معدن و تجارت و مسئولان سازمان توسعه تجارت درخواست می‌کنیم که نسبت به اختصاص مشوق‌های صادراتی و ایجاد سهولت در امر حمل‌ونقل صادراتی اقدام کنند. این فعال اقتصادی کشور تاکید می‌کند: توجه به زیرساخت‌های صادراتی و فراهم آوردن زمینه‌های لازم برای توسعه صادرات باید در اولویت موضوع تجارت کشور قرار گیرد تا بتوانیم از طریق رشد و توسعه صادرات بازاریابی مناسبی برای تولیدات داخلی داشته باشیم.
:
متولی نظارت گمرک و سازمان استاندارد

این‌که چه نهادی متولی نظارت برکیفیت کالاهای صادراتی ایران به سایر کشورهاست و تا چه اندازه بر این بخش نظارت می‌کند نیز مسأله دیگری است که در بروز چنین مشکلاتی مؤثر بوده است. به گفته شریف، اتاق بازرگانی مسئولیتی در این خصوص ندارد و سازمان استاندارد و گمرک باید به‌عنوان متولی این وظیفه را برعهده گیرند.
:
وی اضافه می‌کند: البته صدور کالای بی‌کیفیت و گاه تاریخ گذشته به هیچ عنوان تأیید نمی‌شود، اما باید گفت که وظیفه نظارت و بازدارندگی در این خصوص متوجه دولت است و اتاق بازرگانی نمی‌تواند اقدامی در جهت ممانعت از صدورکالاهای بی‌کیفیت انجام دهد. به عبارت دیگر گمرک یکی از مراجعی است که می‌تواند مانع از صدور کالاهای بی‌کیفیت به خارج شود. من این موضوع را کتمان نمی‌کنم که تعداد کالاهای مرجوعی از کشورهای دیگر زیاد شده اما وقتی که نهادهای ذیربط نظارتی مانند سازمان استاندارد، گمرک و وزارت صنعت، معدن و تجارت اقدامی اصولی اتخاذ نمی‌کنند ممکن است که تعداد این کالاهای مرجوعی زیاد‌تر شود. علاوه‌بر این آموزش و فرهنگ‌سازی نیز اقدامی موثر قلمداد می‌شود تا در سایه آن کمتر شاهد این اقدامات نادرست که به کل تجارت خارجی کشور لطمه می‌زند باشیم.
:
این عضو کمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی ایران درباره نقش اتاق بازرگانی در این بخش خاطرنشان می‌کند: اقدام بازدارنده باید توسط دولت انجام شود اما اتاق بازرگانی آمادگی دارد تا در صورت لزوم با دولت همکاری کند. با وجود این‌که گمرک و سازمان استاندارد وظیفه نظارت و بررسی کالاهای صادراتی را برعهده دارند، اما تاکنون هیچ اقدامی در این جهت انجام نشده است. برخورد عملی با این موضوع نیز بدون نظارت دقیق امکان‌پذیر نیست و باید نهادهای دولتی ذیربط دست به کار شوند.

./.


برچسب :    ، ، ، ، 
 • ارسال ایمیل به دوستان در یاهو
 • اضافه کردن به Google Bookmarks
 • داغ کن - کلوب دات کام
 • Reddit
 • Twitter
 • facebook
 • balatariin
 • RSS
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 امتیاز از : 500 out of 5)
Loading...

نظرات کاربران

 • بیخود نیست که در آیه ۹ سوره جمعه می فرماید اى کسانى که ایمان آورده‏اید چون براى نماز جمعه خوانده شدید به سوى ذکر خدا بشتابید و داد و ستد را واگذارید اگر بدانید این براى شما بهتر است. خدا کند در بین ایشان نمازگزار روزجمعه نباشد. خدا کند در بین ایشان یک فرد وطن پرست نباشد. خدا کند از نوکیسه گان روزگار ما باشند. خدا کند از فراموش شدگان درگاه خدا باشند. اینها ارز و عرض ملت را با هم اشتباه گرفتند. یک بار کارت بازرگانی ایشان باطل بشود به خود می آیند. می فهمند آبروی کشور مافوق آبروهاست.
  هرکه خدا را ندید
  فضل خدا را ندید
  نزد خدا فضل اوست
  نزد خدا را ندید

  Thumb up 3 Thumb down 0


ارسال نظر

مشاهده قوانین ارسال نظر

 • جديدترين خبرها
 • منطقه آزاد ماکو
 • بازار
 • ورزش
 • جامعه
نظرسنجی

نمره شما به دولت دکتر روحانی؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...
ديدني ها
داغترين ها
تبليغات

تبلیغات در سایت خبری بینانیوز

درج آگهی

خرید اینترنتینتایج زنده مسابقات بهمراه جدول لیگ

خبرهای خبرگزاری ها

براي مشاهده جديدترين خبرهاي درج شده در خبرگذاري هاي ديگر از ليست بالا خبرگذاري خود را انتخاب نماييد

عضویت در خبرنامه


 

برای دریافت خبرهای سایت در خبرنامه عضو شوید
بينانيوز ، بينش و بينايي مي بخشد - Copyright © 2016 RSS