امکان اداره کشور با نفت 40 دلاری/ غربالگری 76 میلیون یارانه‌بگیر سخت است
رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی ضمن دفاع از کلیات بودجه سال آینده تمایلی به کاهش قیمت 72 دلاری نفت نشان ...

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی ضمن دفاع از کلیات بودجه سال آینده تمایلی به کاهش قیمت ۷۲ دلاری نفت نشان نداد و تاکید کرد که حتی اگر قیمت نفت تا ۴۰ دلار کاهش یابد عدم تحقق درآمد آن قابل مدیریت است.

 

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز به نقل از ایسنا ،در حالی که از زمان ارائه‌ی لایحه بودجه ۱۳۹۴ نظر نمایندگان مجلس و بسیاری از کارشناسان بر تغییر قیمت نفت در لایحه از ۷۲ دلار تعیین شده به نرخی پایین‌تر بود، اما با این وجود کلیات لایحه بودجه به تصویب رسید و محمدباقر نوبخت تاکید دارد که دولت می‌تواند با نفت ۷۲ دلاری هم کشور را اداره کند هرچند که خود می‌داند ممکن است این رقم هم در سال آینده محقق نشود.

 

نیازی نیست از حالا بودجه دستگاه‌ها کم شود

وی با بیان این‌که بودجه ۱۳۹۴ کاملا منعطف است، گفت: ۷۱ هزار میلیارد تومانی که بابت قیمت ۷۲ دلاری نفت در بودجه تعیین شده کاملا قابل مدیریت بوده و دولت می‌تواند با مکانیزم تخصیص همانطور که ۳۱هزار میلیارد تومان درآمدهای محقق نشده سال جاری را مدیریت کرد سال آینده را نیز مدیریت کند.

 

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی با اشاره به این‌که با کاهش هر یک دلار از قیمت نفت هزار میلیارد تومان از درآمدهای دولت کمتر می‌شود، افزود: بنابراین اگر قرار باشد از هم‌اکنون کسری‌های احتمالی را در نظر گرفته و براساس بودجه دستگاه‌ها را کم کنیم موجب می‌شود تا همه معترض شده و استرس بی‌جهتی ایجاد شود که واقعا نیازی به انجام چنین کاری نیست، بنابراین در سال آینده اگر هرگونه عدم تحققی اتفاق بیفتد ما با دستگاه‌ها به‌طور مشارکتی مشکل را حل کرده و منابع را براساس اولویت تخصیص می‌دهیم.

 

کاهش قیمت نفت کاملا سیاسی است

نوبخت با بیان این‌که کاهش قیمت نفت کاملا سیاسی است، گفت: حتی اگر قیمت نفت تا ۴۰ دلار کاهش یابد عدم تحقق منابع به ۳۲ هزار میلیارد تومان می‌رسد که این رقم نیز تفاوتی با ۳۱هزار میلیارد تومانی که دولت در سال جاری با آن مواجه است نداشته و به طور یقین می‌تواند این روند را نیز مدیریت کند. این در حالی است که زمانی کشور با بودجه‌ای براساس نفت هفت تا هشت دلار هم اداره شد.

 

پاسخ به انتقادات در مورد درآمد‌های مالیاتی

وی همچنین در مورد برخی از انتقادات مبنی بر خوش‌بینانه‌بودن درآمدهای مالیاتی در بودجه ۱۳۹۴ تصریح کرد: سوال من اینجاست که کشور را چگونه اداره کنیم آن هم در حالی که می‌گویند نفت را کنار بگذارید شرکت‌های دولت را واگذار نکنید و اوراق مشارکت هم قرضی است که باید در‌آینده پرداخت شود؟

 

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی توضیح داد: مالیات در کل کشور‌های دنیا از مهم‌ترین منابع محسوب می‌شود به‌طوری که نسبت آن به تولید ناخالص ملی حتی به ۳۰ تا ۴۰ درصد هم می‌رسد، اما در ایران حدود شش درصد است که قابل مقایسه با دیگر کشور‌ها نیست، بنابراین دولت می‌تواند نه با افزایش نرخ مالیات بلکه با رشد پایه‌های مالیاتی منابع بیشتری را در این زمینه کسب کند.

 

شناسایی ۷۶ میلیون نفر کار آسانی نیست

بخش دیگری از گفت‌وگوی نوبخت که در یک برنامه تلویزیونی سخن می‌گفت به ارائه‌ی توضیحاتی درباره‌ غربالگری یارانه‌بگیران اختصاص داشت.

 

وی با بیان این‌که از ابتدای دولت یازدهم تاکنون جلسه‌ای نبوده که از ما درباره‌ی غربالگری یارانه‌بگیران و حذف ثروتمندان نپرسند، خاطر‌ نشان کرد: نباید فراموش کرد که ما وارث طرحی بودیم که به جای افزایش قیمت حامل‌های انرژی و توزیع ۵۰ درصد منابع آن بین مردم، ۳۰ درصد به تولید و ۲۰ درصد برای هزینه‌های دولت، کل منابع بدست آمده به اضافه برداشت رقمی از خزانه دولت بین مردم توزیع شد.

 

نوبخت ادامه داد: ما همان ابتدا صمیمانه از مردم خواستیم که با انصراف خود به توزیع این پول در بخش‌های دیگری که به نفع خودشان است کمک کند، اما به هر حال دو میلیون و ۴۰۰ هزار نفر انصراف داده و مابقی کتبا اعلام کردند که به این یارانه نیازمندند.

 

چهار گروه یارانه‌بگیر

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی با بیان این‌که دولت ۷۶ میلیون نفر یارانه‌بگیر را باید شناسایی کند، افزود: این در حالی است که تعدادی را شناسایی کردیم که از وضعیت خوبی برخوردار نیستند و حتی اگر یارانه نگیرند باید زیر پوشش کمیته امداد (امام خمینی «ره») و بهزیستی باقی بمانند در عین حال که گروه دیگری نیز هنوز ثبت‌نامشان قطعی نشده، اما مشخصا وضعیت مالی مناسبی ندارند.

 

وی گفت: گروه دیگری کارمندان دولت‌اند که خوب می‌دانیم که بخشی از آنها تا پایان ماه نرسیده از حقوق‌شان چیزی باقی‌ نمی‌ماند؛ بنابراین برای این یارانه نیز برنامه‌ریزی کرده‌اند، اما گروه دیگر ثروتمندان هستند که در چند ماه گذشته بخشی از آنها را مورد شناسایی قرار داده‌ایم.

 

نوبخت با بیان این‌که باید بپذیریم که پایگاه‌های اطلاعاتی ما کامل نیست، افزود: با این وجود روزی نبوده که دولت برای تکمیل بانک‌های اطلاعاتی خود اقدام نکند.

 

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی همچنین با اشاره به این‌که همواره انتقاد می‌کنند که اگر وزیر اقتصاد می‌گوید ۱۰ میلیون نفر ثروتمند را شناسایی کرده‌ایم پس چرا آنها را حذف نمی‌کنید، تصریح کرد: ایشان ممکن است اظهارات زیادی داشته باشند، اما فقط این ۱۰ میلیون نفر ذهن دوستان را درگیر کرده و رها نمی‌کنند. این در حالی است که حتی میزان ثروتمندان ما از این تعداد هم بیشتر است ولی باید به مرور آنها را شناسایی کنیم، چرا که اصرار بر کم‌کردن یارانه‌بگیران آنهم در حالی که اطلاعات کامل و درستی در اختیار نداریم تنها به نارضایتی هموطنان منجر خواهد شد.

 

به گفته نوبخت دولت اعتقادی ندارد که با یک حذف اشتباه از لیست یارانه‌بگیران مردم را اذیت کند؛ بنابراین همانگونه که تاکنون توانسته ضمن پرداخت یارانه نقدی با حمایت غذایی اقشار آسیب‌پذیر را مورد حمایت بیشتری قرار دهد و یا در حوزه بهداشت و درمان و یا تولید گام‌های مناسبی بردارد حتما در این مورد نیز به موقع و دقیق اقدام خواهد کرد.

 

انتهای پیام

 


برچسب :    ، ، ، ، 
 • ارسال ایمیل به دوستان در یاهو
 • اضافه کردن به Google Bookmarks
 • داغ کن - کلوب دات کام
 • Reddit
 • Twitter
 • facebook
 • balatariin
 • RSS
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 امتیاز از : 500 out of 5)
Loading...

نظرات کاربران

 • چند روز پیش هم دو نماینده مجلس در برنامه تفسیر خبر ۳۰/۱۰ شبکه دو تلویزیون می گفتند که نه در دولت و نه در مجلس چنین اراده ای وجود ندارد که به این مهم به تعبیر من غائله اقتصادی و تراژدی ملی پایان دهند و این پول نفت را که حدود ۴۸ هزار میلیارد تومان است به مسیر درست و سازنده هدایت کنند. دو علت هم برشمردند که عبارت بود از ترس از کاهش رای مجلسیان در انتخابات پیش روی مجلس و ترس از کاهش محبوبیت برای دولتیان. آیا این تفکر ملی است؟ اسلامی است؟ انقلابی است؟ جناحی است؟ یا نشات گرفته از آموزه های ازما بهتران است؟ چه فرصت گرانبهائی چون امروز که درآمدهای دولت به خاطر ارزان شدن نفت به نصف کاهش یافته یک تمیر یادگاری دیگری در کارنامه خود در باب تصحیح خطای دولت گذشته که قول ۲۰۰ هزار تومان یارانه نقدی و ۱۰۰۰ متر ویلای شخصی می داد انتشار دهد. در هند دهه ۶۰ یارانه ها با کارتratio card فقط و فقط به طبقه آسیب پذیر جامعه داده می شد ولاغیر. چطور آن کشور با حدود یک میلیارد نفوس می توانست طبقات مرفه از غیر مرفه را تمییز بدهد اما ما با کمتر از یک دهم جمعیت آن کشور که مجهز به سامانه های مختلف اطلاعاتی هستیم قادر به انجام آن نیستیم؟ امروز را دریاب فردا را کی دیده هدف مکتب ما نیست. یا ما از ۶۲۶۳ آیه قرآن محافظت و تبعیت می کنیم و یا عاشق محمد نیستیم. عاشق ایران فردا نیستیم. آن روز دو و نیم میلیون ایرانی از یارانه ها انصراف دادند تا دولت در فرصت دیگر پالایش بیشتری انجام بدهد. اگر قصد به سیاست بازی است باید آقایان بدانند در حق انصراف دهندگان یارانه ها ظلم مضاعف شده است. پولدارها یارانه بگیرند! داوطلبان دلسوز کشور حسرت به دل اقدامات اصلاحی بمانند!
  حل این حلقه معیوب هم مسلما راه حل های مختلفی دارد. دولت می تواند یارانه ها را با مبلغ مقبول به جوانان این کشور که بین سنین ۴۰-۲۵ هستند و فاقد شغل هستند و ازدواج هم نکرده اند اختصاص بدهد. در سطح شهرها می تواند مقداری از این را به همین قشر از طریق ارائه کارتهای رایگان ورود به سینماها، فرهنگسراها و باشگاه های ورزشی بدهد تا هم این جوانان نشاط پیدا کنند و هم قدری از عزلت، افسردگی، رخوت، دود و دم و..خلاصی یابند. تبعیض های این برنامه ها بسیار کمتر از پول مفت به آدمهای مفت است که دنیا پولدارند اما از یک ریال پول یامفت! نفت صرفنظر نمی کنند

  Thumb up 3 Thumb down 0


ارسال نظر

مشاهده قوانین ارسال نظر

 • جديدترين خبرها
 • منطقه آزاد ماکو
 • بازار
 • ورزش
 • جامعه
نظرسنجی

نمره شما به دولت دکتر روحانی؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...
ديدني ها
داغترين ها
تبليغات

تبلیغات در سایت خبری بینانیوز

درج آگهی

خرید اینترنتینتایج زنده مسابقات بهمراه جدول لیگ

خبرهای خبرگزاری ها

براي مشاهده جديدترين خبرهاي درج شده در خبرگذاري هاي ديگر از ليست بالا خبرگذاري خود را انتخاب نماييد

عضویت در خبرنامه


 

برای دریافت خبرهای سایت در خبرنامه عضو شوید
بينانيوز ، بينش و بينايي مي بخشد - Copyright © 2016 RSS