عواقب وخیم مشاجرات والدین در حضور کودک را جدی بگیریم!
کودکان از دیرباز، قربانی اختلافات و مشاجرات پدر و مادرها در منزل بوده­ اند. و از این تنشها، که خود هیچ نقش و تقصیری در آن نداشته­ اند، در معرض صدمه و آسیب قرار گرفته­ اند. امروزه تأکید اکید روانشناسان بر این است که اختلافات والدین می­باید دور از چشم فرزندان و بویژه کودکان، حل و فصل شوند تا روحیه لطیف آنان، لطمات جبران ناپذیر نبیند.

کودکان از دیرباز، قربانی اختلافات و مشاجرات پدر و مادرها در منزل بوده­ اند. و از این تنشها، که خود هیچ نقش و تقصیری در آن نداشته­ اند، در معرض صدمه و آسیب قرار گرفته­ اند. امروزه تأکید اکید روانشناسان بر این است که اختلافات والدین می­باید دور از چشم فرزندان و بویژه کودکان، حل و فصل شوند تا روحیه لطیف آنان، لطمات جبران ناپذیر نبیند.

:

به گزارش سایت خبری بینانیوز ، درباره پیامدهای مشاجرات والدین در حضور کودکان، از ۶ تن از اعضای تحصیلکرده و صاحبنظر کمیسیون پژوهشهای کودکان کانون آینده نگری نظرخواهی کردیم که پاسخهای آنان را ذیلا می­خوانید:

 :

نرگس شکفته دل (کارشناس ارشد روانشناسی و مدیر کلینیک مددکاری اجتماعی ارمغان، و نماینده کانون آینده نگری در بهبهان): از اثرات مخرب مشاجرات می توان موارد ذیل رامطرح نمود: ۱٫ تقلید کردن این رفتارتوسط کودکان درمواردمشابه. ۲٫احساس عدم امنیت برای کودک.۳٫ازبین رفتن نشاط کودکی وبوجود امدن افسردگی.۴٫پناه اوردن به افراد غیر که بعضا برای کودک خطرافرین است.۵٫الگوپذیری از والد غیر همجنس۶٫موردضرب وشتم قرارگرفتن کودک توسط والد عصبانی.۷٫فرارازمحیط ناامن خانه وجذب شدن در گروه های بزهکار. ۸٫گاهی والدی از کودکان به عنوان شاهد و قاضی درمشاجرات استفاده میکنند.در این صورت کودک به نفع هرکدام رای دهد والد دیگر از او عصبانی و ناراحت میشود.

 :

مهرانگیز زارع (کارشناس ارشد روانشناسی): سلام. مشاجرات والدین در کودکان و نوجوانان اثار مخرب زیادی دارد. از جمله اینکه کودکی که شاهد در گیری والدین خود است احساس ناامنی کرده و در اضطراب به سر میبرد و گاهی برای فرار از موقعیت متشنج و اضطراب زا به لاک خود فرو رفته، در دنیای خیال که در آن احساس امنیت بیشتری میکنند زندگی میکنند و منزوی و گوشه گیر میشود . در بسیاری از موارد کودک از رفتار والدین الگو برداری کرده و رفتارهای پرخاشگرانه انجام میدهد. در هر حال هر کدام از این روشها ( اضطراب، گوشه گیری، خیالپردازی و پرخاشگری) می تواند زمینه به موجود آمدن اختلالات شخصیتی و روانی در بزرگسالی شود.

همچنین تحقیقات نشان داده اثری که مشاجرات والدین بر کودکان و نوجوانان میگذارد بسیار مخربتر از طلاق است و چه بسا نوجوانانی که برای رهایی از جو متشنج خانواده به دوستان پناه میبرند و گرفتار دوستان ناباب و به تبع آن بزهکاری میشوند. مسلماً یک خانواده آرام افراد سالمتر و شادتری را   پرورش  میدهد.

 :

سمیه ریاحی خواه (کارشناس ارشد روانشناسی مشاوره): تربیت وآموزش انسان در اولین قدم درخانواده شکل می گیرد. اگر درخانواده روابط هریک از اعضا با دیگران دچاراختلال شود همه سیستم خانواده دچار مشکل خواهد شد.کودکی که دریک خانواده ناسازگار زندگی می کند بیشتر مستعد اختلال عاطفی می باشد و تاثیر زیانبار بر رشد عاطفی کودک خواهد داشت .مشاجره والدین با  یکدیگر کودکان را گوشه گیر، افسرده و پرخاشگر می کند و باعث ناامنی و اضطراب و صدمه به احساسات و عواطف آنان شده و زمینه را برای ارتکاب بزهکاری فرزندان فراهم می آورد.

 :

مرجان باغبانی پور (کارشناس ارشد روانشناسی مشاوره): ﺳﻼﻡ ﻣﺸﺎﺟﺮﺍﺕ ﻭﺍﻟﺪﯾﻦ ﺍﺛﺮﺍﺕ ﺑﺴﯿﺎﺭﻣﻨﻔﯽ ﻭﮔﺎﻫﯽ ﺟﺒﺮﺍﻥ ﻧﺎﭘﺬﯾﺮﺑﺮﻓﺮﺯﻧﺪﺍﻥ ﺩﺍﺭﺩﺍﺯﺟﻤﻠﻪ ﺍﺣﺴﺎﺱ ﻋﺪﻡ ﺍﻣﻨﯿﺖ ﺭﻭﺍﻧﯽ ﻭﺍﻓﺴﺮﺩگی؛ ﻭﺍﯾﻨﮑﻪ ﺩﺑﮕﺮ ﻭﺍﻟﺪﯾﻦ ﺑﺮﺍﯾﺶ ﺗﮑﯿﻪ ﮔﺎﻩ ﻣﺤﮑﻤﯽ ﻧﯿﺴد و به ﺩﻧﺒﺎﻝ ﻣﻨﺒﻊ ﻗﺪﺭﺕ ﻭ ﺍﻟﮕﻮﯼ ﻣﻨﺎﺳﺐ ﻣﯽ‌ ﮔﺮﺩﺩ ﺳﺮﮐﺸﯽ ﻭ ﭘﺮﺧﺎﺷﮕﺮﯼ ﻣﯽ‌ﮐﻨﺩ ﻭ ﺩﻧﺒﺎﻝ ﺷﺎﺩﯼ ﻭ ﺍﻣﻨﯿﺖ ﺩﺭﺳﺖ ﺑﯿﺮﻭﻥ ﺧﺎﻧﻪ ﻣﯽ ﮔﺮﺩﺩ.

 

لیلا نیکپور (دانشجوی کارشناسی ارشد علوم تربیتی): برخی از مجرمان و تبهکاران در کودکی دارای والدین پرخاشگر تندخو بوده اند و این خصلت باعث بوجود امدن بذر نفرت و بدبینی و در نهایت بزهکاری شده است. کودکانی که در محیط متشنج خانه  قرار میگیرند احساس ناامنی و نگرانی میکنند که مبادا والدینشان از هم جدا شوند و احساس امنیت خود را در خانه از دست میدهند. اطفال قربانیان خاموش خشونت هستند. در حاشیه قرار گرفته مورد ازار جسمی و روحی قرار میگیرند. البته با توجه به جنس کودکان ضربات وارد شده بر آنها متفاوت است. مثلا در دختران بیشتر علایم اضطراب و افسردگی و در پسران رفتارهای ضد اجتماعی و پرخاشجویانه دیده میشود و در آینده نیز با همسرانشان، بدرفتاری و خشونت میکنند.

:

مهمترین تاثیرات وعوارض مشاجره والدین برفرزندان عبارت است از :

۱-تقلید رفتار والدین درارتباط با جامعه وخانواده

۲-ارث بردن  خشونت از والدین

۳-بالاترین موارد کودک ازاری دراینده رادارند

۴-اغلب کودکانی ناسازگار، پرخاشگر و افسرده اند

۵-در آینده شکستهای بیشماری را تجربه خواهند کرد

۶-نگاهی انتقادامیز و تحقیرگونه به خود دارند و خود را مستحق مجازات میدانند

۷- به علت از دست رفتن پایگاه امنیتی در خانواده با تعارضات عمیقی روبرو میشوند که منشا بسیاری از اختلالات روانی است.

 :

بهاره موسوی (دانشجوی کارشناسی ارشد روانشناسی): بیشترین تاثیر تربیتی و روانی را کودک از والدین خود میگیرد و هم اینکه یکی از نیازهای اساسی و اولیه انسان نیاز به امنیت و محبت است که در خانواده تامین میشود در پی مشاجره های والدین کودک امنیت خود را در خطر می بیند و احساس ترس و اضطراب میکند و در جریان این مشاجره ها کودک نمیداند باید به چه کسی پناه ببرد و همین مساله او را دچار تعارض شناختی میکند و این تعارض درونی میتواند در طولانی مدت  در اینده او را دچار مشکلات اساسی و جدی کند این قبیل کودکان در مقابل مشاجرات والدین زمانی که متوجه میشوند نمیتوانند کاری انجام دهند خود را ناتوان می یابند و این کودکان اکثرا اعتماد به نفس و عزت نفس پایین و ترس و اضطراب دارند و اینها همگی باعث میشوند که دچار مشکلاتی همچون شب ادراری ،تیک های گوناگون مثل جویدن ناخن و کندن مو میشود و همچنین در اینده ممکن است با مشکلات تحصیلی، پرخاشگری، بیماری های روانی و اعتیاد دست و پنجه نرم کند.

./.


برچسب :    ، ، ، ، ، ، 
 • ارسال ایمیل به دوستان در یاهو
 • اضافه کردن به Google Bookmarks
 • داغ کن - کلوب دات کام
 • Reddit
 • Twitter
 • facebook
 • balatariin
 • RSS
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 امتیاز از : 500 out of 5)
Loading...

نظرات کاربران

ارسال نظر

مشاهده قوانین ارسال نظر

 • جديدترين خبرها
 • منطقه آزاد ماکو
 • بازار
 • ورزش
 • جامعه
نظرسنجی

نمره شما به دولت دکتر روحانی؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...
ديدني ها
داغترين ها
تبليغات

تبلیغات در سایت خبری بینانیوز

درج آگهی

خرید اینترنتینتایج زنده مسابقات بهمراه جدول لیگ

خبرهای خبرگزاری ها

براي مشاهده جديدترين خبرهاي درج شده در خبرگذاري هاي ديگر از ليست بالا خبرگذاري خود را انتخاب نماييد

عضویت در خبرنامه


 

برای دریافت خبرهای سایت در خبرنامه عضو شوید
بينانيوز ، بينش و بينايي مي بخشد - Copyright © 2016 RSS