جذب مخاطب ميليونی با برنامه استانی خوشا شیراز
برنامه هايي با ماهيت جنگهاي هفتگي همواره جزو پرمخاطبترين برنامه هاي تلويزيون به شمار ميروند. دعوت از چهرههاي سرشناس و پخش آيتمهاي جذاب و موسيقي جزو ابزارهاي جذب مخاطب در اين سبک آثار به شمار ميروند.

برنامه هایی با ماهیت جنگهای هفتگی همواره جزو پرمخاطبترین برنامه های تلویزیون به شمار میروند. دعوت از چهرههای سرشناس و پخش آیتمهای جذاب و موسیقی جزو ابزارهای جذب مخاطب در این سبک آثار به شمار میروند.

:

به گزارش سایت خبری بینانیوز ، به نقل از بانی فیلم: از آنجا که ساخت و ادامه یافتن این برنامه ها احتیاج به بودجه کلانی دارد، پخش این جنگها معمولا به  مناسبتهای خاصی محدود میشود. چرا که در اوضاع کمبود بودجه تلویزیون، مسوولان این رسانه ترجیح میدهند، قید حضور این برنامه ها را به شکل هفتگی بزنند تا اینکه زیر بار دستمزد چند میلیونی ستاره ها برای حضور در این برنامه ها بروند. اما در این میان پخش  برنامه «خوشا شیراز» با ماهیت جنگ هفتگی آن هم به مدت چهار سال باعث شد که بسیاری به دنبال علت   ماندگار این برنامه باشند. برنامهای که از شبکه استانی فارس پخش میشود، اما مخاطبانش از سراسر ایران هستند.

:
 چرا پخش این برنامه چهار سال ادامه پیدا کرد؟
پخش این برنامه از آذر سال ۸۹ و همزمان با تغییر مدیریتی در سازمان صدا و سیما استان فارس شروع  شد. این برنامه صبح جمعه هر هفته روی آنتن میرود، اما از آنجایی که «خوشا شیراز» از طریق ماهواره قابل رویت است، بسیاری از مخاطبان به واسطه حضور چهرههای مطرح این برنامه را تماشا میکنند. در حالی که این برنامه بیشتر تمرکزش را روی سلبی ریتی ها گذاشته است.

:

هادی قندی تهیه کننده برنامه خوشا شیراز در پاسخ به این سوال به بانی فیلم می گوید: «خوشا شیراز» همواره نسبت به معرفی چهره های مطرح استان فارس پیشقدم بود و طی مدتی که این برنامه روی آنتن بوده اکثر چهرههای مطرح این استان را به خوشا شیراز دعوت کردیم تا از این طریق هم بتوانیم ادای دین کنیم و هم اینکه مردم با فعالیت شان بیشتر آشنا شوند، اما از جایی به بعد حس کردیم اگر بخواهیم صرفا تمرکزمان را روی این موضوع بگذاریم، ممکن است دچار تکرار شویم. ضمن اینکه بازخوردهای زیادی از برنامه گرفتیم و متوجه شدیم  «خوشا شیراز» مخاطبان سراسری دارد که باید از حضورشان بهره ببریم و خوراک مناسبی را به آنها ارائه دهیم. به همین خاطر در کنار معرفی هنرمندان شیرازی از هنرمندان مطرح غیر شیرازی هم دعوت  کردیم و هدف ما بیشتر ملی کردن این برنامه است.  ضمن اینکه از فرصت به وجود آمده برای  معرفی هر چی بیشتر استان فارس و هنرمندانش هم استفاده کردیم.

:
 لواسانی و سبکی متفاوتی از اجرا خوشا شیراز
«خوشا شیراز» از ابتدای زمان پخشش سعی کرد برای جذب بیشتر مخاطبان از  چهره های مطرح به عنوان مجری برنامهاش بهره بگیرد. اجرای قسمتهای ابتدایی این برنامه برعهده پژمان بازغی بود، اما بعد از مدتی پای مجریان مطرح دیگری نظیر محمد سلوکی، و… هم به این برنامه باز شد. این روزها هم مژده لواسانی به همراه مجری استانی محسن آزادی به اجرای برنامه میپردازد. لواسانی در مورد حضورش در این برنامه میگوید: اجرای برنامه برای من در شهری مانند شیراز که از نظر من رویایی ترین شهر دنیاست، حس کم نظیری دارد. برنامه «خوشا شیراز» این امکان را به من میدهد تا به شکل صمیمانهای به اجرای برنامه بپردازم و از این طریق ارتباط بیشتری و بهتری را با مخاطب برقرار کنم. هر چند که همزمان با اجرای برنامه «خوشا شیراز» در «کافه سوال» هم به اجرای برنامه میپردازم، اما سبک متفاوت اجرایم در این دو اثر باعث میشود که این همزمانی باعث به تکرار کشیدنم نشود.

:

تفاوتهایی که در اجرای این دو برنامه وجود دارد، بر گرفته از ژانر متفاوت این دو اثر است. «خوشا شیراز» یک دورهمی ساده و گرم آخر هفتهای با هنرمندان و  مخاطبان به شمار میرود که توانسته در طول چهار سال گذشته سطح کیفیاش را حفظ کند و دچار ساده انگاری نشود. من  اجرای برنامه های سینمایی را نیز در رادیو برعهده داشتم و همین موضوع به من کمک کرده  تا در «خوشاشیراز» گپ های صمیمانه و در عین حال با معلوماتی را با هنرمندان داشته باشم و از آن اطلاعات بهره بگیرم. من این سبک از شو تلویزیونی را بسیار دوست دارم، چرا که برنامههایی از این دست به دور از هر گونه ابتذال و سطحی نگری مخاطب را سر گرم میکنند، امیدوارم ساخت این برنامهها در تلویزیون ما تداوم داشته باشد.

:
 نقش اسپانسر در تداوم خوشا شیراز
موضوعی که نمیتوان در ساخت برنامههایی از این دست انکار کرد، بودجه کلانی است که برنامههایی از این دست می خواهند؛ به ویژه اینکه این برنامه در شیراز تدارک دیده شده و فاصله زمانی زیادی را با تهران دارد بیتردید هماهنگی هفتهای چند چهره سرشناس و حضور آنها در یک برنامه تلویزیونی بدون لطف اسپانسر و بودجه کافی ناممکن است؛ قندی تهیه کننده برنامه در اینباره میگوید: از قسمت اول ساخت این برنامه سعی کردیم به گونه ای عمل کنیم که هیچ هزینه ای بر صدا و سیمای استان فارس تحمیل نشود و ما همه هزینهها را از پخش خصوصی تامین کنیم در یک سال اول برنامه، همه هزینه ها را خودم تقبل کردم، اما بعد از اینکه برنامه دیده شد خوشبختانه توانستیم اسپانسرهایی را هم جذب برنامه کنیم. حضور این حجم از مهمان مطرح در برنامه ما که آمارش در این چهار سال به بیش از نهصد مهمان میرسد، کار ساده ای نیست چرا که ما باید ضمن فراهم کردن حضور افراد در برنامه شرایط اسکان آنها را به مدت دور روز ایجاد می کردیم، اما خوشبختانه  این اتفاق  در برنامه ما رخ داد و نکته جالب اینجاست که به جز برنامه هایی که ویژه  ایام عید در تلویزیون روی آنتن میرود هیچ برنامهای را نداشتیم که بتواند به شکل منظم با این مضمون روی آنتن برود.

:
 ویشکا آسایش: لذت سفر در یک جنگ شیرازی
ویشکا آسایش که اولین حضورش را در یک برنامه تلویزیونی با «خوشا شیراز» تجربه کرده است، در مورد حضور در این برنامه میگوید: برای من همیشه مهم بوده که اولین حضورم در یک برنامه تلویزیونی با یک برنامه خوب رقم بخورد. در طول سالها هیچ یک از پیشنهادهایی که برای حضور در برنامههایی از این دست داشتم من را متقاعد نکرد. اما وقتی حرف حضور در یک برنامه شیرازی پیش آمد همه چیز برایم تغییر کرد. بخشی از موضوع به این خاطر بود که من اصالتا شیرازی هستم و نسبت به این شهر علاقه زیادی دارم. ضمن اینکه اکثر همکارهایم از حضور در این برنامه و فضای مثبتی که در آن وجود دارد تعریف کردند. از طرفی جنس صحبتهایی که در این برنامه مطرح میشود، نسبت به سایر برنامههای تلویزیونی قابل مقایسه نیست  و بازیگر و مجری میتوانند با خیال راحتتری حرف بزنند.

:
 آزادی ها اجرا در مراکز استان ها
نگاهی که ویشکا آسایش مبنی بر آزادی بیشتر بر حضور مهمانهای و نحوه اجرای مجریان در برنامههای استانی در قیاس با برنامههایی که در شبکههای سراسری ساخته میشود را بسیاری دیگر از منتقدین و مخاطبان دارند و بر این باورند پایین بودن حساسیت در این برنامه باعث شده نظارت سخت گیرانه  چندانی روی آنها چندان اعمال نشود و مجریان و مهمانها راحتتر به اجرای برنامه بپردازند.
قندی تهیه کننده کننده برنامه در اینباره می گوید: طی این مدت آقای مشکی رئیس صدا و سیما استان فارس با تمام انرژی پشت این برنامه ایستاد و اجازه نداد دخالتها مانع از پیشرفت این برنامه شود. بیتردید اگر حمایتهای این فرد نبود این برنامه از همان روزهای اول مسیر دیگری را طی میکرد.

:
هر چند که به اعتقاد بسیاری از مدیران شبکه استانی «خوشا شیراز» این روزها به واسطه میزان مخاطب و با استناد بر ارسال بالغ بر پانصد هزار پیامک به شکل هفتگی  به برنامه البته بنا بر اعلام دست اندرکاران یکی از موفقترین برنامههای استانی به شمار میرود، اما به نظر میرسد الگوگیری صرف از این برنامه جهت ساخت برنامههای مشابه در شبکههای استانی اشتباه بزرگی است. چرا که باعث به تکرار کشیدن میشود. دلیل موفقیت این اثر هم در آن مقطع بیتردید به دلیل نگاه نو و متفاوت یک برنامه استانی بود. اما در شرایط که شبکه های سراسری نمیتوانند مخاطبان را پای برنامه تلویزیونی بنشانند، بیشک موفقیت برنامه ای استانی میتواند یک امتیاز مثبت برای آنها تلقی شود.

:

./.


برچسب :    ، ، ، ، ، ، 
 • ارسال ایمیل به دوستان در یاهو
 • اضافه کردن به Google Bookmarks
 • داغ کن - کلوب دات کام
 • Reddit
 • Twitter
 • facebook
 • balatariin
 • RSS
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 امتیاز از : 500 out of 5)
Loading...

نظرات کاربران

ارسال نظر

مشاهده قوانین ارسال نظر

 • جديدترين خبرها
 • منطقه آزاد ماکو
 • بازار
 • ورزش
 • جامعه
نظرسنجی

نمره شما به دولت دکتر روحانی؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...
ديدني ها
داغترين ها
تبليغات

تبلیغات در سایت خبری بینانیوز

درج آگهی

خرید اینترنتینتایج زنده مسابقات بهمراه جدول لیگ

خبرهای خبرگزاری ها

براي مشاهده جديدترين خبرهاي درج شده در خبرگذاري هاي ديگر از ليست بالا خبرگذاري خود را انتخاب نماييد

عضویت در خبرنامه


 

برای دریافت خبرهای سایت در خبرنامه عضو شوید
بينانيوز ، بينش و بينايي مي بخشد - Copyright © 2016 RSS