پورنجاتی: اصولگرايان بايد توبه سياسی كنند
«اصولگرايان بايد به خاطر احمدي‌نژاد «توبه سياسي» كنند»، «اصولگرايان از نظر تشكيلاتي شريك جرم فساد اقتصادی دولت احمدي‌نژاد هستند»، اين عبارات جملات دكتر احمد پورنجاتي، نماينده مطرح اصلاح‌طلب مردم تهران در مجلس ششم، و قائم‌مقام سابق رئيس سازمان صداوسيماست.

«اصولگرایان باید به خاطر احمدی‌نژاد «توبه سیاسی» کنند»، «اصولگرایان از نظر تشکیلاتی شریک جرم فساد اقتصادی دولت احمدی‌نژاد هستند»، این عبارات جملات دکتر احمد پورنجاتی، نماینده مطرح اصلاح‌طلب مردم تهران در مجلس ششم، و قائم‌مقام سابق رئیس سازمان صداوسیماست.

:

به گزارش سایت خبری بینانیوز ، پورنجاتی همچنین با اشاره به سخنان وزیر ارشاد درباره وجود «اتاق عملیات» علیه دولت روحانی خاطرنشان می‌کند: «عده‌ای بدون شناسنامه به صورت پنهانی در تاریکی و سایه علیه دولت روحانی اقدام می‌کنند. این عده در خفا و پستوها علیه دولت برنامه‌ریزی می‌کنند. هدف مهم و نهایی این عده این است که با تحریف واقعیت‌ها به مردم و افکار عمومی چنین القا کنند که در انتخاب روحانی اشتباه کرده‌اند». در ادامه متن گفت‌وگوی «آرمان» با دکتر احمد پورنجاتی را از نظر می‌گذرانید.
:
محمود احمدی‌نژاد دولت خود را پاک‌ترین دولت تاریخ لقب داده بود و خود را قهرمان مبارزه با فساد اقتصادی معرفی می‌کرد. چه اتفاقی در این دولت رخ داد که بزرگ‌ترین فساد اقتصادی در این دولت به وقوع پیوست و فساد اقتصادی تا حلقه اول رئیس‌جمهور و معاون اول ایشان که بعد از رئیس‌جمهور مهم‌ترین فرد در سیستم اجرایی کشور است کشیده شد؟

:
برخی افراد پیش از رسیدن به قدرت بدون برنامه و انگیزه و حتی از روی صداقت شعارها و برنامه‌هایی را مطرح می‌کنند که در ابتدا خوشایند به نظر می‌رسد اما در ادامه و در عرصه عمل وضعیت به شکل دیگری پیش می‌رود. بنده با شناخت قبلی که نسبت به آقای احمدی‌نژاد قبل از ریاست‌جمهوری و شهرداری تهران دارم، معتقدم شیوه مدیریت آقای احمدی‌نژاد چنین نبوده که وی از همان ابتدا فساد را با خود به دستگاه اجرایی کشور وارد کرده است. اگرچه برخی پرونده‌ها از زمان استانداری ایشان در اردبیل گواهی بر وجود برخی تخلفات بوده است. این نکته که آقای احمدی‌نژاد در سال۸۴موضوع مبارزه با مافیای اقتصادی را مطرح کرد برای دو قطبی کردن فضای انتخابات و صف‌کشی سیاسی بود.

:

هدف احمدی‌نژاد از بیان چنین شعارهایی در سال۸۴ این بود که جریان مقابل خود در دولت اصلاحات و دولت آقای هاشمی را به رانت خواری و فساد اقتصادی متهم کند و خود را به عنوان نماد مبارزه فساد معرفی کند. احمدی‌نژاد در آن زمان گمان می‌کرد دو قطبی کردن فضای انتخابات به سود وی تمام خواهد شد. به همین دلیل بدون ارائه مستندات و جزییات، شعار مبارزه با فساد اقتصادی را مطرح کرد. مساله فساد اقتصادی همواره یکی از موضوعاتی است که افکار عمومی با حساسیت آن را پیگیری می‌کند. به همین دلیل شعار مبارزه با فساد اقتصادی که در راستای شعارهای پوپولیستی دیگر احمدی‌نژاد مطرح شده بود توانست افکار عمومی را با خود همراه کند.
:
با این وجود دو عامل مهم باعث ایجاد فساد اقتصادی در دولت احمدی‌نژاد شد. مساله اول که بسیار مهم است و در انتخابات سال۸۸ هم توسط کاندیداهای رقیب آقای احمدی‌نژاد مطرح شد برخی قانون‌شکنی‌ها و گریز از قانون احمدی‌نژاد بود. این مساله حتی در آن زمان مورد انتقاد برخی از اصولگرایان منصف هم قرار گرفت. برخی از اصولگرایان خطر قانون‌شکنی توسط احمدی‌نژاد را گوشزد می‌کردند و نسبت به چنین روند مدیریتی در دراز مدت هشدار می‌دادند. در دوران احمدی‌نژاد فردگرایی به یک پارادایم و نظریه اساسی در مدیریت کشور تبدیل شده بود. وی گمان می‌کرد برای ارائه خدمات به اقشار آسیب‌پذیر و برقراری عدالت اجتماعی در جامعه می‌تواند به هر شیوه و رویکردی که دوست دارد، عمل کند. برای احمدی‌نژاد قانون و مقررات در اولویت دوم قرار داشت. بنابراین نقطه آغاز تکوین فساد در دولت احمدی‌نژاد بستن کتاب قانون و رجوع به اراده فردی بود. مستنداتی که هم‌اکنون برخی از مراجع قانونی درباره تحلفات دولت احمدی‌نژاد ارائه می‌کنند همگی نشان‌دهنده کم‌‌توجهی دولت به قانون و خود را فراتر از قانون دانستن است. حتی برخی از اعضای کابینه وی نسبت به قانون‌شکنی واکنش نشان می‌دادند. حتی برخی از وزرای دولت‌های نهم و دهم به‌دلیل اعتراض به اقدامات رئیس‌جمهور از کار خود عزل شدند.
:
احمدی‌نژاد بیشترین تغییرات مدیریتی را در سطح کلان و خرد کشور به وجود آورد. وی از برکناری نزدیکان خود که با نظر وی مخالف بودند هیچ‌گونه ابایی نداشت. احمدی‌نژاد به دنبال آدم حرف گوش کن بود و هر کسی که زیر بار چنین رفتاری نمی‌رفت را از بازی سیاسی حذف می‌کرد. برخی از این افراد مانند آقای دانش‌جعفری وزیر اقتصاد وآقای کاظمی وزیر تعاون وقتی چنین توقعاتی از رئیس‌جمهور کشور می‌دیدند کنار می‌کشیدند و حاضر نبودند با چنین فردی همکاری کنند.. احمدی‌نژاد حتی پیگیر دستورات خارج از ضابطه خود هم بود و اگر کسی آنها را اجرا نمی‌کرد مورد بازخواست قرار می‌گرفت. هنگامی که آقای احمدی‌نژاد به عنوان مجری قانون اساسی دستور کتبی برای برخی اقدامات غیر قانونی صادر می‌کند طبیعتا دیگر مجریان قانون هم احساس می‌کنند هر کاری دوست داشته باشند می‌توانند انجام بدهند.

:

کار به جایی رسیده بود که مصوبات مجلس که عصاره فضایل ملت است را اجرا نمی‌کرد و به صراحت عنوان می‌کرد که این مصوبات را قبول ندارم. عامل دوم به‌وجود آوردن فساد اقتصادی در دولت احمدی‌نژاد مماشات، سکوت، همراهی و همسویی جریان اصولگرا به عنوان خاستگاه اصلی آقای احمدی‌نژاد است. اصولگرایان تا ماه‌های پایانی دولت احمدی‌نژاد از وی و دولتش حمایت کردند. در نتیجه اصولگرایان از نظر تشکیلاتی شریک جرم فساد اقتصادی دولت احمدی‌نژاد هستند. اصولگرایان باید به خاطر احمدی‌نژاد «توبه سیاسی» کنند.
:
با این وجود هنوز به‌طور رسمی به اشتباه خود اذعان نکرده‌اند و از اینکه از فردی حمایت و پشتیبانی کرده‌اند که کشور را دچار مشکلات اقتصادی سخت کرده استغفار نکرده‌اند. اصولگرایان باید به صورت شفاف سهم خود را از دولت احمدی‌نژاد مشخص کنند و نسبت به ضعف‌های عملکرد هشت ساله دولت اصولگرا احساس مسئولیت کنند. نکته دیگر اینکه پرونده آقای رحیمی برخلاف پرونده‌های مشابه که تمام جزییات و مستندات آن در اختیار افکار عمومی قرار می‌گرفت بدون ذکر جزییات اعلام شده است. اگر این پرونده درباره یکی از اصلاح‌طلبان مطرح شده بود دقیق‌ترین جزییات آن نیز منتشر می‌شد. محمد رضا رحیمی به عنوان حلقه‌ای گیر افتاده بود که احساس می‌کرد در حال خدمت به مردم است و به همین دلیل این اختیار را دارد که گاه به هر شکلی که دوست دارد خرج کند. این تلقی بر دو پایه خود توجیه‌گری و تشخیص فردی در برابر قانون و حمایت تشکیلاتی برخی اصولگریان صورت گرفته بود. پرونده رحیمی نمونه بارز«مشت نمونه خروار » است. دامنه تخلفات در دولت احمدی‌نژاد گسترده‌تر از این نمونه است.
:
برخی به محض اینکه درباره پشت‌پرده دولت احمدی‌نژاد صحبت می‌کنیم از لفظ«سیاه‌نمایی» استفاده می‌کنند. نباید برای جلوگیری از سیاه نمایی جلوی چشم افکار عمومی پرده بکشیم و مانع از درک واقعیت‌های سیاسی جامعه شویم. اتفاقا سیگنال‌های افکار عمومی به خوبی نسبت به مساله فساد اقتصادی واکنش نشان می‌دهد و خواهان شفافیت در این زمینه است. ما باید یک‌بار برای همیشه بر مساله قانون شکنی و حمایت از قانون شکن مهر باطل بزنیم. این درحالی است که در شرایط فعلی بخشی از جریان اصولگرایی «فیلشان یاد هندوستان» زمان احمدی‌نژاد کرده و در اندیشه «بازگشت» هستند. بخشی از اصولگرایان هم که در چنین اندیشه‌ای نیستند انگار اصلا هیچ‌گونه آشنایی با احمدی‌نژاد ندارند. این گروه به شکلی رفتار می‌کنند که انگار هیچ کدام از احمدی‌نژاد در آغاز راه خود حمایت همه‌جانبه نمی‌کردند.

:

رفتار این عده به شکلی است که انگار احمدی‌نژاد از «مریخ» آمده است. این افراد به خاطر ندارند که زمانی احمدی‌نژاد را با آب و تاب معجزه هزاره سوم معرفی می‌کردند و دولت وی را ارزشی‌ترین و پاک‌ترین دولت تاریخ لقب داده بودند. اما امروز به شکلی رفتار می‌کنند که احمدی‌نژاد اصلا عضو جریان اصولگرایی نبوده و در سال۸۴ به عنوان یک پدیده مستقل وارد عرصه انتخابات شده است. این رفتار نوعی بی‌اخلاقی سیاسی است.
:
نامه محمدرضا رحیمی که در واکنش به نامه احمدی‌نژاد منتشر شد بسیاری از پشت‌پرده‌های دولت احمدی‌نژاد را به صورت یک سند تاریخی افشا کرد. دراین نامه رحیمی عنوان کرده درحالی که احمدی‌نژاد در جریان بوده، برای انتخابات مجلس هشتم به ۱۷۰نماینده مجلس کمک مالی کرده است. این اتفاقات چه تبعاتی برای جریان اصولگرایی به‌عنوان حامیان اصلی دولت احمدی‌نژاد خواهد داشت؟

:
فساد مالی در پرونده محمدرضا رحیمی بوده که وی در آن حضور داشته است. در زمان احمدی‌نژاد انتخاب مدیران با معیارهای علمی و کارشناسی کمتر صورت نمی‌گرفت و دلیل اصلی انتخاب مدیران کارگزاری منویات ایشان بود. در دولت نهم که شعارهای عوام‌پسند بسیاری از سوی دولت مطرح می‌شد، برخی از مدیرانی که احمدی‌نژاد برای دولت خود انتخاب کرده بود دارای ثروت‌های عظیمی بودند که با شعارهای دولت همخوانی نداشت. این یک نکته بدیعی است که یک مدیر باید همکاران و افراد زیرمجموعه خود را انتخاب کند. در نتیجه آقای احمدی‌نژاد با شناخت کامل از سوابق محمدرضا رحیمی وی را به عنوان معاون اول خود انتخاب کرده است و نامه برائت از رحیمی به هیچ عنوان قابل توجیه نیست. احمدی‌نژاد با توجه به همسویی رحیمی با نظرات خود وی را به معاون اولی دولت انتخاب کرده است. به همین دلیل اگر این پرونده بخواهد به‌صورت عادلانه و قانونی مورد بررسی قرار بگیرد باید تمام نزدیکان، معاونان و مشاوران آقای رحیمی هم مورد تحقیق و بازخواست قرار بگیرند.
:
نباید کسی از تحقیق و بازخواست مصون بماند و درباره‌اش مصلحت اندیشی شود. درباره ادعای آقای رحیمی که احمدی‌نژاد از اقدام وی در پرداخت پول به۱۷۰نماینده آگاهی داشته است هم باید به این مساله توجه کرد که کمک دولت احمدی‌نژاد به برخی نمایندگان خاص صرفأ با هدف سیاسی صورت گرفته است. در گذشته هم برخی مساعدت‌ها از سوی دولت نسبت به برخی نمایندگان به صورت برخی اعتبارات و «بن» صورت می‌گرفت اما هیچ‌کدام برای عمل متقابل و چشمداشت نبود. دولت احمدی‌نژاد تنها دولتی بود که با کمک به برخی نمایندگان از آنها چشمداشت طلب می‌کرد. این مساله هم درباه استیضاح آقای کردان وجود داشت و هم درباره انتخابات مجلس هشتم. در هر دو این اتفاقات احمدی‌نژاد تلاش کرد از طریق پرداخت پول فضای سیاسی را به سود خود تغییر دهد که این مساله خلاف قانون است. تمام کسانی که در این مساله دخالت داشتند باید تحت پیگرد قانونی قرار بگیرند. نامه آقای رحیمی برگی از یک کتاب قطور درباره دولت احمدی‌نژاد است که امیدواریم دیگران هم بخش‌های بیشتری از آن را برای تاریخ و آگاهی افکار عمومی بیان کنند.
:
علی جنتی، وزیر ارشاد به‌عنوان یک مسئول عالیرتبه دولتی در سخنان بی‌سابقه‌ای از «اتاق عملیات» علیه دولت آقای روحانی خبر داده است که تلاش می‌کنند ارزش‌های دولت تدبیر و امید را در افکار عمومی به ضدارزش تبدیل کنند. این برای نخستین‌بار در عمر دولت تدبیر و امید است که یکی از مسئولان دولت از چنین عبارتی درباره مخالفان دولت استفاده می‌کند. ارزیابی شما از سخنان آقای جنتی چیست؟

:
دولت یازدهم از ابتدای روی کار آمدن خود تاکنون با کارشکنی‌های مختلفی روبه‌رو بوده است. برخی که باور نمی‌کردند در انتخابات ریاست‌جمهوری یکباره ورق برگردد و حسن روحانی با حمایت اصلاح‌طلبان رئیس‌جمهور شود به شکل‌های مختلف تلاش کردند در سیاست‌گذاری‌های دولت اخلال به وجود بیاورند. با این وجود برخی علائم ونشانه‌ها وجود دارد که نشان می‌دهد اقدامات علیه دولت با سازماندهی و اتاق فکر صورت می‌گیرد. نطفه کارشکنی علیه دولت در برخی کانون‌های معلوم‌الحال شکل می‌گیرد. ایده‌های این کانون‌ها توسط برخی رسانه‌های غرض ورز برای تاثیرگذاری برافکار عمومی منتشر می‌شود و پس از آن اقداماتی هماهنگ برای مخدوش کردن چهره دولت صورت می‌گیرد. این مساله به این معنی است که نوعی برنامه‌ریزی از آغاز تا پایان عملیات مقابله با دولت صورت می‌گیرد و برای هر کسی در این برنامه‌ریزی نقشی تعریف شده است. مگر ممکن است بدون برنامه‌ریزی مجموعه‌ای از سوژه‌ها، موضوعات و شعارهای هدفمند در یک زمان مشخص در خبرگزاری‌های مختلف علیه دولت منتشر شود.
:
این مساله که عده‌ای سیاست‌های دولت را نپسندند و با اقدامات آقای روحانی موافق نباشند امری طبیعی است. در همه جوامع برخی افراد نسبت به دولت‌های مستقر انتقاداتی را وارد می‌دانند. کسی نمی‌تواند مدعی شود دولت آقای روحانی هیچ گونه نقص و ضعفی ندارد. همه دولت‌ها همراه با نقاط ضعف و قوت‌های خاص خود هستند. مساله اینجاست که عده‌ای بدون شناسنامه به‌صورت پنهانی در تاریکی و سایه علیه دولت روحانی اقدام می‌کنند. اینکه عده‌ای با مردم و دولت صادق نیستند و در خفا و پستوها علیه دولت برنامه‌ریزی می‌کنند جای سوال دارد. برخی رسانه‌ها هم ناآگاهانه به ابزاری برای ترویج افکار این عده درآمده‌اند. هدف مهم و نهایی این عده این است که با تحریف واقعیت‌ها و دروغگویی به مردم و افکار عمومی چنین القا کنند که در انتخاب روحانی اشتباه کرده‌اند.

:

این جریان تلاش می‌کند نقاط قوت دولت را مخدوش کند. البته آقای روحانی و وزرای ایشان باید مراقب باشند وارد میدان بازی این جریان نشوند. وارد شدن به بازی افراطیون وقت و هزینه دولت را مصروف به خود می‌کند و سبب استهلاک بیشتر دولت خواهد شد. استهلاک بیشتر دولت هم در کارآمدی دولت تاثیرگذار است و سبب به مخاطره افتادن دستاوردهای دولت خواهد شد. جریان قصد دارد مشکلاتی که توسط خود این جریانی و دولت گذشته صورت گرفته است را به آقای روحانی منتسب کند وتوقع دارند آقای روحانی به این مشکلات رسیدگی کند.
:
دولت اصولگرا یک چاه عمیق را تحویل آقای روحانی داده و وی را مورد بازخواست قرار داده که آن مجتمع بیست طبقه که وعده داده بودی چه شد. دولت آقای روحانی از ابتدای روی کار آمدن تاکنون با تلاش شبانه روزی تازه این چاله را پر کرده و به کف رسانده اسچگونه می‌توان توقع داشت روی خرابه یک‌شبه قصر ساختت. . آن شخصی که معجزه هزاره سوم بود کشور را با بزرگ‌ترین چالش‌ها روبه‌رو کرد. آقای روحانی که از ابتدای روی کار آمدن اعلام کرد بنده «نه معجزه قرن هستم و نه اتصالی به آسمان دارم» بلکه یک فرد معمولی هستم که به‌جای شعار «فکر» می‌کنم.

:

نکته تعجب‌آور این است که جریان مخالف دولت، مساله کاهش قیمت نفت را که امری طبیعی از زمان روی کارآمدن اوپک تاکنون بوده را به دولت آقای روحانی ارتباط می‌دهند. اگر قرار باشد کسی در این زمینه مقصر باشد دولت قبل است. چرا که به جای ایجاد فضا در بازار جهانی برای فروش بیشتر نفت ایران با ایجاد تنش بازار نفت ایران را به هم زدند و سبب تحریم بین‌المللی علیه ایران شدند. درباره سخنان آقای جنتی نیز باید دوباره به این مشکل دولت یازدهم اشاره کنم. دولت آقای روحانی دچار نقصان درساماندهی ارتباط خود با مردم است. این دولت همچنان در ارتباط مستقیم با افکار عمومی دچار لکنت زبان است. متاسفانه مهم‌ترین رسانه دولت شخص آقای روحانی است که آن هم گاهی اوقات دچار رفتارها و سخنان کلیشه‌ای می‌شود. به نظر من دولت روحانی باید در این زمینه تجدیدنظر کند.

:

./.


برچسب :    ، ، 
 • ارسال ایمیل به دوستان در یاهو
 • اضافه کردن به Google Bookmarks
 • داغ کن - کلوب دات کام
 • Reddit
 • Twitter
 • facebook
 • balatariin
 • RSS
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 امتیاز از : 500 out of 5)
Loading...

نظرات کاربران

ارسال نظر

مشاهده قوانین ارسال نظر

 • جديدترين خبرها
 • منطقه آزاد ماکو
 • بازار
 • ورزش
 • جامعه
نظرسنجی

نمره شما به دولت دکتر روحانی؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...
ديدني ها
داغترين ها
تبليغات

تبلیغات در سایت خبری بینانیوز

درج آگهی

خرید اینترنتینتایج زنده مسابقات بهمراه جدول لیگ

خبرهای خبرگزاری ها

براي مشاهده جديدترين خبرهاي درج شده در خبرگذاري هاي ديگر از ليست بالا خبرگذاري خود را انتخاب نماييد

عضویت در خبرنامه


 

برای دریافت خبرهای سایت در خبرنامه عضو شوید
بينانيوز ، بينش و بينايي مي بخشد - Copyright © 2016 RSS