بیست و سومین سالگرد کشتار مسلمانان خوجالی در آذربایجان/تصاویر+18
مزدوران در ۲۶ فوریه ۱۹۹۲ شهر خوجالی كه حدود هفت هزار نفر مسلمان شیعه اذربايجاني در آن سكونت داشتند،حمله كردند. قلدرهاي سركش ارمنی با كمک هواداران مزدور خارجي خود در همين شب، شهر خوجالي را با خاك يكسان كرده و مردم این شهر مسلمان نشین را به خاک و خون کشیدند.

مزدوران در ۲۶ فوریه ۱۹۹۲ شهر خوجالی که حدود هفت هزار نفر مسلمان شیعه اذربایجانی در آن سکونت داشتند،حمله کردند. قلدرهای سرکش ارمنی با کمک هواداران مزدور خارجی خود در همین شب، شهر خوجالی را با خاک یکسان کرده و مردم این شهر مسلمان نشین را به خاک و خون کشیدند.

:

به گزارش سایت خبری بینانیوز ، جنایات علیه بشریت در حقوق بین‌الملل عمومی به اعمال قساوت باری اطلاق می‌شود که بر ضدانسان‌ها انجام می‌گیرد که این اعمال در قوانین بین‌الملل بالاترین جنایت قانونی در حق بشریت تلقی می‌شوند. معاهده رم توضیح می‌دهد، جنایات علیه بشریت شامل جنایاتی می‌شود که شان انسان را کاسته و مقام و منزلت انسانی را پایمال می‌کنند.

:

برگزای ۲۳ اُمین سالگرد کشتار خوجالی در جمهوری آذربایجان

روز پنجشنبه (۲۶ فوریه) (۷ اسفند) رئیس جمهور آذربایجان طی مراسمی یاد کشته شدگان “خوجالی” را گرامی داشت. در این مراسم که هرساله در سالروز این فاجعه عظیم بشری برگزار میشود مردم باکو نیز شرکت داشتند. اما هیچ یک از رسانه های مدعی کنوانسیونهای حقوق بشری این فاجعه غم انگیز را مناسب برای پوشش خبری نمی‌دانند! شاید علت آن شیعه بودن و یا آذربایجانی بودن آنها باشد!

:

10

9

11

:

واقعه خوچالی چه زمانی و توسط چه کسانی رخ داد

در ۲۶ فوریه ۱۹۹۲ با هجوم ارامنه به مردم بی گناه خوجالی (شهرکی در منطقه قره باغ کوهستانی در ترکیب دولت جمهوری آذربایجان که اکنون توسط ارتش ارمنستان به اشغال در آمده است)، قتل عام گسترده ای علیه افراد بی دفاع غیرنظامی صورت گرفت. در نتیجه وحشیگری ارامنه، فاجعه نسل کشی خوجالی که در شهر خوجالی قره باغ کوهستانی رخ داد نیز در ردیف وحشتناکترین فجایع جهان جای گرفت.

:

دسته های مسلح ارمنی با مشارکت مستقیم لشکر۳۶۶ شوروی سابق که در آن برهه در خاک خان کندی-استنپانا کرت- قره باغ کوهستانی مستقر بود، به شهر خوجالی که حدود هفت هزار نفر مسلمان شیعه اذربایجانی در آن سکونت داشتند،حمله کردند. قلدرهای سرکش ارمنی با کمک هواداران مزدور خارجی خود در همین شب، شهر خوجالی را با خاک یکسان کردند. با پشتیبانی بخش وسیعی از وسائط سنگین نظامی متعلق به لشکر۳۶۶؛ شهر کاملا نابود شده وبه آتش کشیده شد. اهالی غیر نظامی و غیرمسلح هدف قتل عام مسلحانه واقع شدند.کودکان،زنان،افرادسالمند وبیمار با سفاکی غیر قابل تصوری به قتل رسیدند.

:

در نتیجه نسل کشی خوجالی ۶۱۳ نفر کشته شده و ۱۲۷۵ نفر از اهالی غیرنظامی به اسارت برده شدند.از سرنوشت ۱۵۰نفر ازاین اسرا هنوز اطلاعی در دست نیست.در نتیجه این فاجعه بیش از ۱۰۰۰نفر از اهالی غیرنظامی با اصابت مستقیم گلوله،بادرجات مختلف بدنی معلول شدند.۱۰۶نفر از کشته شدگان زن،۸۳نفر کودک خردسال و ۷۰ نفر پیر و کهنسال بودند.۷۶ نفراز معلولین را پسران و دختران نابالغ تشکیل می دادند.

:

در نتیجه این جنایات نظامی-سیاسی، ۶خانواده کلا نابود شده، ۲۵ کودک هردو والدین، ۱۳۰کودک نیز یکی از والدین خود را از دست دادند. ۵۶ نفر از کشته شدگان با درنده خویی و بی رحمی وحشیانه ای به قتل رسیدند. آنان زنده زنده در آتش سوزانده شده،سرهایشان بریده شده،پوستهایشان کنده شده، چشمان کودکان خردسال از حدقه بیرون آورده شده و شکم زنان باردار با سرنیزه پاره پاره شده بود.

:

نسل‌کشی خوجالی تداوم اعمال تجاوزکارانه ناسیونالیست‌های ارمنی علیه ملت آذربایجان در طول ۲۰۰ سال گذشته بوده است.

:

یکی‌ از شعرا و نویسندگان مشهور ارمنی به نام زوری بالایان در کتابی‌ تحت عنوان «احیا دوباره روحمان»؛ از قتل عام خوجالی در تاریخ ۲۶ فوریه ۱۹۹۲ که خود نیز در آن شرکت داشته چنین مینویسد:

:

«با خاچاتوریان به خانه ای که تصرف کرده بودیم وارد و کودک ۱۳ ساله تورکی را دیدیم که توسط سربازان ارمنی به پنجره اتاق میخکوب شده بود خاچاتوریان برای اینکه جلوی گریه و فریادهای کودک را بگیرد پستان بریده شده مادرش را به زور در دهان وی فرو برد بعد از آن من پوست سر و سینه و شکم کودک را کنده و تایم گرفتم کودک در عرض هفت دقیقه بر اثر شدت خونریزی جان داد و من با این عمل دچار شادی و شعف زاید الوصفی شدم و تمام روحم سر شار از غرور گردید.»

:

سس دوشدو داغلارا ، داشلارا ، قاچین

تالاندی قاراباغ ، آلیندی لاچین

گلمه دیم ، گلمه دیم ، آغاردی ساچین

باغیشلا قارداشیم ، باغیشلا باجیم

:

سازمان‌های بین‌المللی

سازمان همکاری اسلامی، دومین سازمان پس از سازمان ملل متحد کشتار خوجالی را با عنوان «جنایت علیه بشریت» با اجماع همه اعضای آن به عنوان نسل‌کشی به رسمیت شناخته شد.

:

مجمع پارلمانی شورای اروپا، با فراخوانی نسل‌کشی ارمنیان علیه مردم جمهوری آذربایجان را با امضای اعضا به تصویب رسانید.

مرکز یادبود دفاع از حقوق بشر، یک گروه حقوق بشر مستقر در مسکو در گزارش خود که کشتار غیرنظامیان در خوجالی تحت هیچ شرایطی قابل توجیه نیست. و اقدامات شبه نظامیان ارمنی در نقض آشکار تعدادی از کنوانسیون‌های اساسی بین‌المللی حقوق بشر را اعلام کرد.

دیدبان حقوق بشر: کشتار خوجالی توسط سازمان دیده بان حقوق بشر به عنوان “بزرگترین قتل عام تاریخ جنگ قره باغ کوهستانی اعلام شد. سازمان اقدامات نیروهای ارمنی به عنوان تخطی از قانون مرسوم در درمان غیرنظامیان در مناطق جنگی در نظر گرفته شده‌است.

:

یاد و خاطره غم انگیز آن همه ساله در سراسر جمهوری آذربایجان به شکل گسترده ای گرامی داشته می شود و در کلیه نمایندگی های سیاسی جمهوری آذربایجان در اقصی نقاط جهان مراسم رسمی یادبود برگزار می گردد

 • در ماه اوت ۲۰۱۲، از بنای یادبود کشتار خوجالی در میدانی در شهر مکزیکو سیتی رونمایی شد
 • یادبود کشتار خوجالی یک بنای یادبود در پارک کمپرفوئلیسترات، لاهه، هلند است.
 • بنای یادبود کشتار خوجالی در آنکارا ساخته شده است.
 • در فوریه ۲۰۱۲، از یادبود قربانیان کشتار خوجالی در سارایوو پایتخت بوسنی و هرزگوین رونمایی شد.
 • مراسم رونمایی از یادبود کشتار خوجالی در برلین در ۳۰ ماه مه ۲۰۱۱ برگزار شد

:

گردآورنده: حجت رستمی

:

xocali1

xocali15

xocali14

xocali13

xocali12

xocali11 

./.


برچسب :    ، ، ، ، ، ، 
 • ارسال ایمیل به دوستان در یاهو
 • اضافه کردن به Google Bookmarks
 • داغ کن - کلوب دات کام
 • Reddit
 • Twitter
 • facebook
 • balatariin
 • RSS
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 امتیاز از : 500 out of 5)
Loading...

نظرات کاربران

ارسال نظر

مشاهده قوانین ارسال نظر

 • جديدترين خبرها
 • منطقه آزاد ماکو
 • بازار
 • ورزش
 • جامعه
نظرسنجی

نمره شما به دولت دکتر روحانی؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...
ديدني ها
داغترين ها
تبليغات

تبلیغات در سایت خبری بینانیوز

درج آگهی

خرید اینترنتینتایج زنده مسابقات بهمراه جدول لیگ

خبرهای خبرگزاری ها

براي مشاهده جديدترين خبرهاي درج شده در خبرگذاري هاي ديگر از ليست بالا خبرگذاري خود را انتخاب نماييد

عضویت در خبرنامه


 

برای دریافت خبرهای سایت در خبرنامه عضو شوید
بينانيوز ، بينش و بينايي مي بخشد - Copyright © 2016 RSS