جان کری: خواهان رسیدن به «توافق درست» با ایران هستیم
وزیر امور خارجه آمریکا پس از مذاکرات سه روزه با همتای ایرانی خود بر لزوم دست‌یابی به توافقی "درست" با ایران بر سر برنامه هسته‌ای این کشور تاکید کرد و گفت چنین توافقی بایست "در برابر بررسی‌های دقیق جهانی مقاوم" باشد.

وزیر امور خارجه آمریکا پس از مذاکرات سه روزه با همتای ایرانی خود بر لزوم دست‌یابی به توافقی “درست” با ایران بر سر برنامه هسته‌ای این کشور تاکید کرد و گفت چنین توافقی بایست “در برابر بررسی‌های دقیق جهانی مقاوم” باشد.

:

به گزارش سایت خبری بینانیوز ، جان کری، پس از اتمام مذاکرات سه روزه با همتای ایرانی خود، محمد جواد ظریف، در شهر مونترو سوییس درباره برنامه اتمی ایران به خبرنگاران گفت که توافق نهایی برای محدود کردن برنامه اتمی ایران باید “در برابر بررسی دقیق جهانی مقاوم باشد”. کری همچنین گفت که هنوز اختلاف‌نظرهای اساسی و تصمیم‌گیری‌های مهمی وجود دارند که باید طی مذاکرات بعدی به آن پرداخت. قرار است مذاکرات درباره برنامه اتمی ایران در روز ۱۵ مارس (۲۴ اسفند) ادامه یابد.
:
جان کری همچنین تاکید کرد: «هدف این نیست که باری به هر جهت به توافقی برسیم بلکه قصد ما رسیدن به توافق درست است، توافقی که بتواند تاب کنترل و بررسی را داشته باشد.» کری این سخنان را یک روز پس از نطق نخست وزیر اسرائیل در کنگره آمریکا عنوان کرد. بنیامین نتانیاهو در نطق سه‌شنبه سوم مارس خود گفت که توافق هسته‌ای با ایران مانع دستیابی این کشور به بمب اتم نخواهد شد. او از آمریکا و دیگر قدرت‌های جهان خواست تلاش کنند تا به “توافقی بهتر” در مذاکرات هسته‌ای با ایران برسند. اسرائیل برنامه اتمی ایران را خطری بزرگ برای موجودیت خود می‌داند و خواستار توقف کامل غنی‌سازی اورانیوم در ایران است.
:
وزیر امور خارجه آمریکا ضمن تاکید بر توافقی که در برابر “بررسی دقیق جهانی مقاوم باشد” به خبرنگاران گفت که سیاست‌ها یا عوامل خارجی او را از مذاکرات منحرف نمی‌کنند. او افزود هر توافقی شامل اقداماتی است که می‌تواند در مدت زمانی که ایران برای تولید یک بمب اتم نیاز دارد وقفه ایجاد ‌کند. رئیس جمهور آمریکا، نیز روز سه‌شنبه در مصاحبه با خبرگزاری رویترز گفته بود که ایران باید برای فراهم کردن بستر دست‌یابی به توافق جامع٬ فعالیت‌های حساس هسته‌ای خود را به‌گونه‌ای تصدیق‌پذیر دست‌کم برای ده سال متوقف کند. به گزارش رویترز٬ گفته‌های باراک اوباما درباره جدول زمانی ۱۰ ساله برای پایان دادن به بحران هسته‌ای ایران٬ نمایانگر یکی از مهم‌ترین خط قرمزهای کاخ سفید درباره دست‌یابی به توافقی معقول و مطلوب با ایران است.
:
به گزارش خبرگزاری رویترز، قرار است نمایندگان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز روز ۹ مارس (۱۸ اسفند) با مقامات جمهوری اسلامی در تهران درباره جزئیات فنی برنامه اتمی ایران به گفتگو بپردازند.
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه (۲ مارس) اعلام کرد که همکاری ایران با این نهاد کند است و آژانس نمی‌تواند اطمینان دهد که تمام مواد هسته‌ای موجود در این کشور در راستای فعالیت‌های صلح‌آمیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. قرار است که ایران و گروه کشورهای ۱+۵ (آمریکا، روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه و آلمان) تا ماه ژوئیه به توافق نهایی برسند.
:
ظریف: به تصمیم سیاسی بسیار نزدیکیم

در همین وزیر امور خارجه ایران گفت: ایران و گروه ۱+۵ به اتخاذ تصمیم سیاسی «بسیار نزدیک» هستند.محمد جواد ظریف که با شبکه ان‌بی‌سی گفت‌وگو می‌کرد، در مورد تفاهم سیاسی گفت: «ما بسیار نزدیک هستیم، بسیار نزدیک، و می‌توانستیم بسیار دور باشیم، اما اگر بشود همانطور که رئیس‌جمهور اوباما گفت، تصمیم سیاسی برای رسیدن به آری را بگیریم، بسیار نزدیک هستیم اما این تصمیم سیاسی را باید همه بگیرند، نه اینکه فقط توسط یک کشور اتخاذ شود و همه هم باید از اعمال فشار غیرضروری برای جلوگیری از یک تصمیم سیاسی که باید از سوی همه برای رسیدن به یک توافق اتخاذ شود، خودداری کنند.»
:
نگرانی در اسرائیل از لطمات دراز مدت نطق نتانیاهو

در همین حال، طق جنجال‌برانگیز بنیامین نتانیاهو، در کنگره آمریکا در مخالفت با توافق هسته‌ای غرب با ایران بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های جهان داشته و موضوع تفاسیر روز نشریات گوناگون بوده است. مطبوعات داخل اسرائیل این سخنرانی را با دقت دنبال کرده‌اند. در اکثر تحلیل‌ها، از لطمه‌های احتمالی این نطق به مناسبات درازمدت امریکا و اسرائیل ابراز نگرانی شده است. از جمله در تفسیر روزنامه اسرائیلی “معاریو” آمده است: «نتانیاهو یک نابغه سیاسی است، البته زمانی که مسئله بر سر ادامه‌ حیات خودش باشد. نطق او در درازمدت بیشتر زیان‌بخش خواهد بود تا سودمند.» از دید مفسر این روزنامه، نتانیاهو با نطق خود “آخرین پل‌های ارتباطی خودش با کاخ سفید را نابود کرد.”
:
مفسر روزنامه “یدیعوت آخرونوت” نیز در تفسیر خود نسبت به موفقیت نطق نتانیاهو ابراز تردید کرده و می‌نویسد: «اسرائیل برای آنکه مانع توافق‌نامه‌ای هسته‌ای با ایران شود، به حمایت بخش وسیعی از دموکرات‌ها نیاز دارد. او اما با سخنرانی خود به جای جذب، آنها را دفع کرد.» به اعتقاد مفسر این روزنامه، نتانیاهو در هنگام نطق خود “نه سانتریفوژهای ایران که حوزه‌های انتخاباتی اسرائیل را در نظر داشت”.
:
در سایت خبری اسرائیلی «ینت» نیز تفسیری به این موضوع اختصاص یافته که در آن از لطمه دیدن بی‌مورد مناسبات اسرائیل و آمریکا سخن رفته است: «به نظر نمی‌رسد که سخنرانی نتانیاهو در کنگره آمریکا تأثیری در جلوگیری یا به تعویق انداختن یک توافق‌نامه بد هسته‌ای با ایران داشته باشد. پافشاری او بر ایراد نطق در کنگره، زیان به بار آورد. اگر نتانیاهو در انتخابات آتی اسرائیل پیروز شود، با رئیس‌جمهور و دولتی در آمریکا سروکار پیدا می‌کند که نسبت به او و دولتش موضعی غیردوستانه خواهند داشت.»
:
در تفسیر روزنامه چپ‌گرای «هاآرتص» نیز نظری مشابه ارائه شده و در آن از جمله به مشکلات اسرائیل اشاره رفته است: «نتانیاهو خطری جدی که موجودیت اسرائیل را تهدید می‌کند، نادیده می‌گیرد و آن هم اشغال پایان‌ناپذیر مناطق فلسطینی است. این رویا که می‌توان کرانه باختری را تحت اشغال داشت، بدون آنکه جامعه اسرائیلی تحت تاثیر آن قرار نگیرد یا بهایی برای آن نپردازد، محکوم به شکست است.»

:

./.


برچسب :    ، ، ، 
 • ارسال ایمیل به دوستان در یاهو
 • اضافه کردن به Google Bookmarks
 • داغ کن - کلوب دات کام
 • Reddit
 • Twitter
 • facebook
 • balatariin
 • RSS
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 امتیاز از : 500 out of 5)
Loading...

نظرات کاربران

 • عرصه امروز به ایام ماست
  دشمن دیروز دل آزار ماست
  صحبت امروز به فردای ماست
  ناهی منکر به تقوای ماست
  غنچه عالم گل افشان ماست
  منجی عالم به فریاد ماست
  صحبت امروز به تدبیر ماست
  پرچم ایران نگهدار ماست
  فخر دو عالم به شیران ماست
  شاهد شیران شهیدان ماست
  محضر عالم جلودار ماست
  مشهد ایران علمدار ماست
  هرچه نگفتم پس انداز ماست
  یاد عزیز یار و نگهدار ماست
  بار دگر یاور ما یاد ماست
  یاد زمین یاد زمان یاد ماست
  عیدی امروز به دیروز ماست
  عیدی فردا به امروز ماست
  فاتح فردا به فرهاد ماست
  خسرو شیرین تمنای ماست
  صبح قریب است به دنبال ماست
  جمله بگوئیم خدا یار ماست
  نصر من الله به قرآن ماست
  جمله دیگر خدا یار ماست
  فجر قریب فجر دگر بار ماست

  رای شما: Thumb up 1 Thumb down 0


ارسال نظر

مشاهده قوانین ارسال نظر

 • جديدترين خبرها
 • منطقه آزاد ماکو
 • بازار
 • ورزش
 • جامعه
نظرسنجی

نمره شما به دولت دکتر روحانی؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...
ديدني ها
داغترين ها
تبليغات

تبلیغات در سایت خبری بینانیوز

درج آگهی

خرید اینترنتینتایج زنده مسابقات بهمراه جدول لیگ

خبرهای خبرگزاری ها

براي مشاهده جديدترين خبرهاي درج شده در خبرگذاري هاي ديگر از ليست بالا خبرگذاري خود را انتخاب نماييد

عضویت در خبرنامه


 

برای دریافت خبرهای سایت در خبرنامه عضو شوید
بينانيوز ، بينش و بينايي مي بخشد - Copyright © 2016 RSS