شهر و شهروند الکترونیک؛ضرورت گریزناپذیر
در چنین محیطی افراد ترجیح می‌دهند که برای انجام امور روزمره خود کمتر مسافرت کنند چون این کار جز تلف ...

در چنین محیطی افراد ترجیح می‌دهند که برای انجام امور روزمره خود کمتر مسافرت کنند چون این کار جز تلف کردن وقت، انرژی، پول و ایجاد ترافیک، آلودگی هوا و مشکلات عصبی نتیجه‌ای برای آنها نخواهد داشت.

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز ، مهندس مهران حاجیلو کاندیدای انتخابات شورای اسلامی شهر ارومیه اخیرا مقاله ای با عنوان شهر و شهروند الکترونیک؛ضرورت گریزناپذیر را به نگاشر در آروده که متن آن در ذیل می آید:
در شهر الکترونیکی تمامی خدمات مورد نیاز ساکنان شهر از طریق شیکه های اطلاع رسانی تأمین می شود و شهروندان از مراجعه حضوری بی‌نیاز می‌شوند،
شهر الکترونیک این امکان را برای ارائه‌کنندگان خدمات شهری و همچنین خدمات گیرندگان مهیا می‌کند که آنها در کوتاه‌ترین زمان ممکن از بیشترین خدمات شهری و الزامات زندگی در یک کلانشهر توسعه‌یافته برخوردار شوند. گفت‌وگوها درخصوص ایجاد دولت الکترونیک و همچنین تلاش برای احداث شهرهای الکترونیک اگرچه سال‌هاست در ایران رواج دارد ولی نخستین گام در پیدایش چنین فضایی را می‌توان با ایجاد دفاتر الکترونیک پلیس+۱۰ مشاهده کرد که ۱۰ خدمت مورد نیاز شهروندان را در کوتاه‌ترین زمان ممکن به آنها ارائه می‌کند.

شهروند شهر الکترونیک
یکی از ملزومات گسترش فرهنگ شهروندی الکترونیک این است که اطلاعات لازم درباره خدمات مختلف شهری در شبکه‌های الکترونیک در اختیار شهروندان قرار بگیرد طوریکه شهروند فعال قبل از خارج شدن از خانه، از طریق اتصال به اینترنت پرسرعت ارزان ابتدا تمام مسیرهایی را که باید برود مورد بررسی قرار ‌دهد ، سپس نوع کالاها یا خدماتی را که باید دریافت کند، بررسی ‌کند و درصورت لزوم ذخیره اینترنتی انجام می‌دهد، یا از جزئیات کالای مورد نظر یا خدمات اطلاع پیدا ‌کند و فقط در موارد کاملا ضروری سفر درون شهری انجام ‌دهد.
ابزارهایی نظیر تلفن‌های همراه، رایانه‌های جیبی و دستی، کیوسک‌های اطلاع‌رسانی که حتی پیش از اختراع اینترنت تحت عنوان مینی‌تل موجود بود و بر بستر مخابرات کار می‌کرد یا کیوسک‌های اینترنتی به کمک شهروندان آمده و به راحتی اطلاعات را در اختیار آنها قرار می‌دهند.
در چنین محیطی افراد ترجیح می‌دهند که برای انجام امور روزمره خود کمتر مسافرت کنند چون این کار جز تلف کردن وقت، انرژی، پول و ایجاد ترافیک، آلودگی هوا و مشکلات عصبی نتیجه‌ای برای آنها نخواهد داشت.
شهر و شهروند الکترونیک
گزارش‌های منتشر شده از میزان ترددهای درون شهری در شهرهای بزرگ نشان می‌دهد که ٧٠درصد از ترددهای روزانه درون شهری شهروندان ایرانی صرفا به منظور کسب اطلاعات در مورد خدمات مختلف صورت می‌گیرد. نتیجه چنین ترددهایی افزایش ترافیک، افزایش معضلی به نام آلودگی هوا، پرداخت هزینه بیشتر برای سوخت و همچنین افزایش تلفات ناشی از تصادفات است. معضل پدیده‌ای به نام ترددهای غیرضروری در ایران در شرایطی رخ می‌دهد که در شهرهایی مانند سئول، پایتخت کره‌جنوبی و در چارچوب تحقق پروژه‌هایی همچون شهر الکترونیک بیش از ۵٠٠ خدمت به صورت آنلاین به شهروندان ارائه می‌شود. تحقق شهر الکترونیک در ایران مستلزم توجه به دو موضوع مشخص فراهم ساختن زیرساخت‌ها و فرهنگسازی است.
بعد از اجرای طرح‌هایی همچون ایجاد دولت الکترونیک در کشور بهتر است پروژه‌های ایجاد شهر الکترونیک محقق شود. در صورتی که خدمات متداول در حوزه مدیریت شهری با بهره‌گیری از سیستم‌های الکترونیک با موفقیت مواجه شود و شهروندان خدمات خود را از این طریق برطرف کنند، می‌توان به گسترش خدمات در حوزه‌های کلان‌تر در این حوزه اندیشید.
در حال حاضر بسیاری از خدمات شهری از طریق سیستم‌های الکترونیک قابل دریافت هستند. باید دانست که نکته مهم در اجرای پروژه‌ای به نام شهر الکترونیک وابسته به موضوعی به نام «شهروند الکترونیک» است؛ به عبارت بهتر مادامی که شهروندان به لحاظ فرهنگی، آموزشی و اطلاعاتی به آن مرحله از استفاده مطلوب از خدمت الکترونیک نرسند و همچنان ترجیح بدهند، همان سیستم سنتی خدمات‌رسانی با استفاده از کاغذ و قلم را ادامه بدهند پروژه شهر الکترونیک به نتیجه نمی‌رسد.
مزایای شهر و شهروند الکترونیک
۱٫ تعامل دوسویه شهروندان
۲٫ کاهش زمان اتلاف شده شهروندان
۳٫ راه‌اندازی و بهره مندی از مرکز اطلاعات شهرداری
۴٫ ایجاد دفاتر خدمات الکترونیکی شهر
۵٫ سایت اینترنتی شهرداری برای دریافت اطلاعات لازم در زمینه های خدمات شهرداری
۶٫ مدیریت و کنترل طرح‌های در دست اجرای شهرداری
۷٫ اتوماسیون اداری برای افزایش سرعت گردشگری و کاهش بوروکراسی و نامه‌نگاری‌ها
۸٫ سامانه مدیریت فوریت‌ها درخصوص خدمات شهری تحت مسئولیت شهرداری و ارجاع مکانیزه و بدون وقفه به عوامل اجرایی و همچنین کنترل و نظارت و اطلاع‌رسانی مجدد
۹٫ سامانه هوشمند مدیریت حمل زباله
۱۰٫ ممیزی مکانیزه شهر
۱۱٫ سامانه قوانین و مقررات شهری برای یکپارچه‌سازی‌ و تجمع قوانین و مقررات شهری،
۱۲٫ اطلاع‌رسانی به شهروندان و تکریم ارباب رجوع
۱۳٫ وحدت رویه در اجرای قوانین و مقررات توسط واحدهای اجرایی در شهرداری
۱۴٫ اطلاع یابی و تشخیص قوانین و مقررات منسوخ شده
۱۵٫ کاوشگر الکترونیکی شهر برای ارائه سرویس و خدمات الکترونیکی به شهروندان و دسترسی آسان جست‌وجو از طریق نرم‌افزار برپایه اطلاعات مکانی اماکن، معابر و نشانی در شهر
۱۶٫ سامانه بازدیدهای یکپارچه با هدف تجمیع بازدیدهای حوزه‌های شهرسازی، نوسازی، املاک و فضای سبز
۱۷٫ سامانه طرح ترافیک با توجه به محدودیت آمد و شد در محدوه ترافیکی
۱۸٫ سامانه آرشیو الکترونیکی با توجه به حجم پرونده‌های شهرسازی و نوسازی
۱۹٫ سامانه یکپارچه شهرسازی برای تشکیل پرونده در دفاتر خدمات الکترونیکی
۲۰٫ سامانه یکپارچه مالی برای یکپارچه‌سازی‌ مالی، برقراری ارتباط مکانیزه و ایجاد امکان تبادل اطلاعات بین زیرسیستم‌ها
۲۱٫ سامانه طرح تفصیلی برای تعیین مشخصات دقیق عناصر و عوامل مختلف شهری شامل نحوه استفاده از اراضی در سطح محلات و پهنه‌های مختلف، وضعیت مشروح و تفصیلی شبکه عبور و مرور، میزان تراکم جمعیت و تراکم ساختمانی، ضوابط کامل احداث بنا و اولویت‌های مربوط به مناطق بهسازی و نوسازی و توسعه و حل مشکلات شهری
۲۲٫ جستجوی متوفیان در آرامستان باغ رضوان
۲۳٫ جستجوی الکترونیکی در کتابخانه مرکزی شهر
۲۴٫ درخواست رسیدگی به تخلفات ساختمانی
۲۵٫ درخواست نامگذاری معابر شهر
۲۶٫و…


برچسب :    ، ، ، ، 
 • ارسال ایمیل به دوستان در یاهو
 • اضافه کردن به Google Bookmarks
 • داغ کن - کلوب دات کام
 • Reddit
 • Twitter
 • facebook
 • balatariin
 • RSS
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 امتیاز از : 500 out of 5)
Loading...

نظرات کاربران

ارسال نظر

مشاهده قوانین ارسال نظر

 • جديدترين خبرها
 • منطقه آزاد ماکو
 • بازار
 • ورزش
 • جامعه
نظرسنجی

نمره شما به دولت دکتر روحانی؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...
ديدني ها
داغترين ها
تبليغات

تبلیغات در سایت خبری بینانیوز

درج آگهی

خرید اینترنتینتایج زنده مسابقات بهمراه جدول لیگ

خبرهای خبرگزاری ها

براي مشاهده جديدترين خبرهاي درج شده در خبرگذاري هاي ديگر از ليست بالا خبرگذاري خود را انتخاب نماييد

عضویت در خبرنامه


 

برای دریافت خبرهای سایت در خبرنامه عضو شوید
بينانيوز ، بينش و بينايي مي بخشد - Copyright © 2016 RSS