جزئیات بازنشستگی پیش از موعد معلولان
معاون دفتر توانمندسازی معلولان سازمان بهزیستی، ضمن بیان اینکه معلولان با توجه به شدت و درصد معلولیت خود می‌توانند از این سنوات برخوردار شوند، تصریح کرد: بعنوان مثال اگر معلولی دارای 70 درصد معلولیت باشد بیش از معلولی که 40 درصد معلولیت دارد از این سنوات بهره مند می‌شود.

معاون دفتر توانمندسازی معلولان سازمان بهزیستی، ضمن بیان اینکه معلولان با توجه به شدت و درصد معلولیت خود می‌توانند از این سنوات برخوردار شوند، تصریح کرد: بعنوان مثال اگر معلولی دارای ۷۰ درصد معلولیت باشد بیش از معلولی که ۴۰ درصد معلولیت دارد از این سنوات بهره مند می‌شود.
:
به گزارش سایت خبری بینانیوز‌،‌ به گفته معاون دفتر توانمندسازی معلولین سازمان بهزیستی کشور، از اسفند ماه سال ۹۱ تا کنون ۲۱۰ نفر از معلولین در بخش دولتی از سنوات ارفاقی “قانون بازنشستگی پیش از موعد معلولان” بهره‌مند شده‌اند.
:
رسول الله وردی در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص “قانون بازنشستگی پیش از موعد معلولان” افزود: براساس قانون مصوب، معلولان شاغل می‌توانند از سنوات ارفاقی استفاده کنند؛ براساس آن معلولینی که در بخش دولتی و غیر دولتی شاغل هستند می توانند با داشتن ۲۰ سال سابقه کار و ۵۰ سال سن از سنوات ارفاقی برخوردار شوند.
:
وی افزود: در این قانون برای زنان محدودیت سنی وجود نداشته و تنها داشتن ۲۰ سال سابقه کاری شرط است.
:
معاون دفتر توانمندسازی معلولان سازمان بهزیستی، ضمن بیان اینکه معلولان با توجه به شدت و درصد معلولیت خود می‌توانند از این سنوات برخوردار شوند، تصریح کرد: بعنوان مثال اگر معلولی دارای ۷۰ درصد معلولیت باشد بیش از معلولی که ۴۰ درصد معلولیت دارد از این سنوات بهره مند می‌شود.
:
وی در این باره افزود: حداکثر این سنوات تا شش سال است و این تصور غلطی است که برخی از معلولان که دارای شدت معلولیت هستند گمان می‌کنند با ۱۴ سال سابقه کار و افزودن شش سال سنوات می توانند تحت عنوان ۲۰ سال سابقه کاری بازنشسته شوند. برای مثال اگر فردی بیش از ۷۰ درصد معلولیت داشته باشد و دارای ۲۰ سال سابقه کار باشد می‌تواند از این سنوات ارفاقی شش ساله استفاده کرده و با ۲۶ سال سابقه کاری بازنشسته شود.
:
وی در ادامه تصریح کرد: چنانچه معلولی برای مثال ۲۷ سال سابقه کار داشته باشد و بتواند از حداکثر سنوات ارفاقی(شش سال) استفاده کند، بیش از ۳۰ سال سابقه کاری برای فرد منظور نخواهد شد و حداکثر آن ۳۰ سال سابقه کار است.
:
معاون دفتر توانمندسازی معلولان سازمان بهزیستی در ارتباط با نحوه بازنشستگی پیش از موعد اظهار کرد: چنانچه معلولی در اداره‌ای شاغل باشد می‌تواند درخواست بازنشستگی پیش از موعد خود را به اداره مذکور تحویل و آن اداره درخواست وی را به بهزیستی استان ارجاع خواهد داد و بهزیستی استان نیز درخواست را به دبیرخانه کشوری بازنشستگی پیش از موعد معلولان معرفی می‌کند.
:
وی همچنین با بیان اینکه جلسات دبیرخانه کشوری بازنشستگی پیش از موعد معلولان در تهران برگزار می‌شود و چنانچه معلولی ساکن شهرستان باشد باید برای این جلسات به تهران بیاید، اظهار کرد: پروسه زمانی صدور این حکم طولانی نیست و به محض اینکه درخواست این افراد به کمیسیون ارجاع داده شود در صورت عادی تا ۴۸ ساعت و حداکثر تا یک هفته، حکم بازنشستگی پیش از موعد آنها صادر خواهد شد.
:
الله وردی همچنین با بیان اینکه تعیین درصد معلولیت توسط سازمان بهزیستی صورت گرفته و تعیین سنوات ارفاقی توسط سازمان متبوع فر شاغل صورت می‌گیرد، افزود: در اینجا مسئله اصلی این است که در قانون و آیین نامه اجرایی آن بخش “غیر دولتی” نیز لحاظ شده است اما در واقعیت شاهد آن هستیم که سازمان تامین اجتماعی به بهانه ابهام در متن قانون از بازنشسته کردن معلولانی که در بخش غیر دولتی شاغل هستند امتناع می‌کند.
:
وی در ادامه تصریح کرد: به این ترتیب اگر فردی مغازه دار باشد و یا در یک شرکت غیر دولتی شاغل بوده و غیره و حتی برای مثال ۲۴ سال سابقه کارداشته و حق تامین اجتماعی را نیز از جیب خود پرداخت کرده باشد بازهم سازمان تامین اجتماعی به عنوان بازنشستگی پیش از موعد فرد را بازنشسته نکرده و باید ۳۰ سال سابقه کاری را دارا باشد، تا بازنشسته شود.
:
معاون دفتر توانمندسازی معلولین سازمان بهزیستی ادامه داد: سازمان بهزیستی در این خصوص مکاتباتی داشته و نظرات حقوقی خود را به سازمان تامین اجتماعی منعکس کرده، اما هنوز نتیجه‌ای ابلاغ نشده است.
:
وی در این مورد افزود: به طور مشخص سه موردی که از سازمان بهزیستی به سازمان تامین اجتماعی ارجاع داده شده است بازگشت خورده‌اند و تامین اجتماعی حاضر به پرداخت این سنوات ارفاقی نشد.
:
الله وردی همچنین با تاکید بر اینکه سازمان بهزیستی و سازمان تامین اجتماعی هردو زیر مجموعه وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی بوده و در تلاشیم با مداخلات وزارت خانه و شخص وزیر در این خصوص چاره اندیشی شود، ادامه داد: همچنین در بخش غیر دولتی موضوع “ازکارافتادگی” معلولان مطرح است و چنانچه معلولی بتواند در کمیسیون تامین اجتماعی ثابت کند که کار کردنش بر میزان و شدت معلولیتش تاثیر گذار است به آن از کارافتادگی تعلق میگیرد.
:
وی در این باره تصریح کرد: مسئله از کارافتادگی معلولان نیز از وظایف بهزیستی نبوده و به سازمان تامین اجتماعی مربوط است.
:
معاون دفتر توانمندسازی معلولین سازمان بهزیستی در این باره تصریح کرد: چنانچه معلولی خواستار اقدام در خصوص از کار افتادگی باشد باید درخواست خود را در سازمان تامین اجتماعی مطرح و پس از پرکردن فرم های پزشکی توسط پزشکان متخصص به کمسیون مربوطه در تامین اجتماعی ارجاع داده شود.
:
الله وردی ادامه داد: بررسی‌های این کمسیون نیز بسیار سخت گیرانه بوده و معمولا شدت معلولیت معلولین را ناشی از کار آنها ندانسته و به این ترتیب مشمول از کار افتادگی نخواهند شد.
:
وی در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا در خصوص چگونگی وضعیت معلولینی که دارای وضعیت جسمانی مناسبی نبوده و کمتر از ۲۰ سال سابقه کار دارند، اظهارکرد: درپیش بینی های آینده ما اصلاح قانون بازنشستگی پیش از موعد در نظرگرفته شده است و احتمالا در سال ۹۴ اقدامات جدی در این خصوص انجام خواهد شد.
:
معاون دفتر توانمندسازی معلولین سازمان بهزیستی، در ادامه مدعی شد: در این باره مسائلی نیز مطرح می‌شود که باید به آنها پاسخ داده شود، برای مثال اگر معلولی با ۱۰ سال سابقه کاری با حکم ۳۰ سال سابقه کار بازنشسته شود، آیا دولت و کارفرمای این مسئله را قبول خواهد کرد؟ و یا این موضوع باعث ایجاد نگرش منفی نسبت به عدم کارآمدی معلولین نخواهد شد؟
:
الله وردی در پایان راه حل مناسب برای حل این مشکلات را “تقلیل ساعت کاری معلولان شاغل” دانست و گفت: پیشنهاداتی مبنی بر تقلیل ساعت کاری معلولان در دولت های قبلی مطرح کرده‌ایم که متاسفانه تا کنون با آن موافقت نشده است اما ما همچنان معتقدیم تقلیل ساعت کاری بسیار بهتر از بازنشستگی‌های زیر ۲۰ سال است.
:
./.

برچسب :    ، ، ، 
 • ارسال ایمیل به دوستان در یاهو
 • اضافه کردن به Google Bookmarks
 • داغ کن - کلوب دات کام
 • Reddit
 • Twitter
 • facebook
 • balatariin
 • RSS
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 امتیاز از : 500 out of 5)
Loading...

نظرات کاربران

ارسال نظر

مشاهده قوانین ارسال نظر

 • جديدترين خبرها
 • منطقه آزاد ماکو
 • بازار
 • ورزش
 • جامعه
نظرسنجی

نمره شما به دولت دکتر روحانی؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...
ديدني ها
داغترين ها
تبليغات

تبلیغات در سایت خبری بینانیوز

درج آگهی

خرید اینترنتینتایج زنده مسابقات بهمراه جدول لیگ

خبرهای خبرگزاری ها

براي مشاهده جديدترين خبرهاي درج شده در خبرگذاري هاي ديگر از ليست بالا خبرگذاري خود را انتخاب نماييد

عضویت در خبرنامه


 

برای دریافت خبرهای سایت در خبرنامه عضو شوید
بينانيوز ، بينش و بينايي مي بخشد - Copyright © 2016 RSS