جان کری: مذاکرات را شبانه هم ادامه می دهیم
ششمین روز مذاکرات هسته ای ایران و گروه 1+5 امروز با نشست تعیین کننده وزرای خارجه آغاز می شود. روزی که می تواند روز سرنوشت ساز مذاکرات لقب بگیرد.

ششمین روز مذاکرات هسته ای ایران و گروه ۱+۵ امروز با نشست تعیین کننده وزرای خارجه آغاز می شود. روزی که می تواند روز سرنوشت ساز مذاکرات لقب بگیرد.

:

به گزارش سایت خبری بینانیوز ،خبرهای روز دوشنبه از مذاکرات هسته ای بدین شرح می‌باشد:

:

کری: روزنه‌هایی ایجاد شده است
وزیر خارجه آمریکا گفت: روزنه‌های بیشتری روز دوشنبه در مذاکرات ایجاد شده اما هنوز موضوعاتی مورد مناقشه وجود دارد.جان کری به خبرنگاران آمریکایی همراه خود درباره مذاکرات در حال انجام گفت: هنوز موضوعاتی باقی مانده است و سخت مشغول کار تا دیر وقت هستیم و به طور مشخص این کار امروز (سه‌شنبه) هم ادامه خواهد داشت.وی گفت: ما با این دیدگاه کار می‌کنیم که کاری انجام شود.
:
وزیر خارجه آمریکا تاکید کرد: روزنه‌های بیشتری امروز ایجاد شده اما هنوز موضوعاتی وجود دارد که مورد مناقشه است.وزیران خارجه ۱+۵ امروز بعد از نشست عمومی، به رایزنی داخلی پرداختند و برخی نشست‌های دوجانبه میان وزیر خارجه آمریکا و رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا، وزیران خارجه چین و آلمان برگزار شد.
:
سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه عصر روز دوشنبه لوزان را ترک کرد و به کشورش بازگشت.لاوروف پیش از ترک لوزان به خبرنگاران روسی گفت که «اگر نتیجه ملموسی در مذاکرات به دست آید فردا به لوزان بازمی‌گردم». نشست عمومی وزیران خارجه ایران و ۱+۵ با رسیدن به پایان مهلت چهارماهه تعیین شده برای رسیدن به تفاهم بر سر راه حلها در حالی آغاز شد که در روزها و هفته های اخیر برخی از کشورهای عضو گروه ۱+۵ از بعضی از نتایج به دست آمده به لحاظ فنی عقب نشینی کردند. در مذاکرات جاری در لوزان در بخش هایی به بررسی راه های جدید بر سر یکی دو موضوع فنی سیاسی حقوقی که هم چنان باقی است پرداخته شد.
:
موضوع تحریم ها به ویژه چگونگی لغو تحریم های اشاعه ای و غیراقتصادی و نیز تحقیق و توسعه مسایلی بودند که بیش از هر موضوع دیگر مورد بحث بوده است. چنانچه دو طرف بتوانند به نقطه نظر مشترک دست یابند تفاهم بر سر راه حل ها اعلام و مذاکرات برای سه ماه آینده با محوریت نگارش متن توافق نهایی پیگیری می شود. از این رو در این دور از گفت وگوها سندی برای امضا شدن در کار نخواهد بود. همچنین قرار است دراین صورت وزیران خارجه بیانیه ای را در رابطه با نتایج به دست آمده تاکنون در مقر سازمان ملل در ژنو قرائت کنند.
:
فابیوس: مسائل مهمی وجود دارد که باید حل شود
وزیر خارجه فرانسه درباره مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵ گفت که مسائل مهمی همچنان وجود دارد که باید حل شود.لوران فابیوس شامگاه دوشنبه به خبرنگاران حاضر در محل مذاکرات با بیان این مطلب گفت: ما تمام شب را کار می‌کنیم. جان کری وزیر امور خارجه آمریکا نیز پیش از این به خبرنگاران آمریکایی همراه خود درباره مذاکرات در حال انجام گفته بود: هنوز موضوعاتی باقی مانده است و سخت مشغول کار تا دیر وقت هستیم و به طور مشخص این کار فردا (سه‌شنبه) هم ادامه خواهد داشت.
:
عراقچی: هنوز هیچ سندی در کار نیست
در همین حال یک عضو ارشد مذاکره کننده هسته ای کشورمان در پاسخ به ادعای برخی خبرگزاری ها مبنی بر اینکه تیم های مذاکره کننده در حال نگارش سند سیاسی هستند با تکذیب این مطلب گفت: هنوز هیچ سندی در کار نیست.سید عباس عراقچی تاکید کرد که مذاکرات هم چنان ادامه دارد و هنوز هیچ سندی سیاسی در کار نیست.برخی رسانه های روسی و غربی روز دوشنبه اعلام کردند که هم اکنون تیم های مذاکره کننده ایران و ۱+۵ در حال تنظیم سندی سیاسی هستند.
:
لاوروف:اگر نشانه ملموسی از توافق وجود داشته باشد فردا باز خواهم گشت
منابع خبری غربی و روسی اعلام کردند که سرگی لاوروف وزیر خارجه روسیه عصر روز دوشنبه لوزان را به مقصد مسکو ترک می کند.وزیر خارجه روسیه یکشنبه شب وارد لوزان شد و با وزیران خارجه چین و ایران دیدار کرد.منابع غربی اعلام کردند که احتمالا در صورت دست یافتن طرف ها به نتیجه لاوروف روز سه شنبه به لوزان باز می گردد.
:
سرگی لاوروف در جمع خبرنگاران روسی اعلام کرد که “اگر نشانه ملموسی از توافق وجود داشته باشد فردا باز خواهد گشت.”این درحالی است که دیگر وزیران خارجه از جمله اروپایی ها و آمریکا برنامه های دیگر خود برای روزهای دوشنبه و سه شنبه را تاکنون کنسل کرده و اعلام کردند که در لوزان می مانند.
:
توافق هسته ای پاداش به ایران است

در همین حال، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل روز دوشنبه به کشورهای غربی هشدار داده و ادعا کرد که هرگونه توافق هسته ای با ایران، به عنوان پاداشی به تهران برای دخالت در یمن تلقی خواهد شد.نتانیاهو با طرح ادعای حمایت تهران از انقلابیون یمنی همچنین مدعی شد که پیام توافقنامه در حال تدوین در لوزان این است که هیچ هزینه ای برای تجاوز وجود ندارد و برعکس قرار است که به حمایت تهران از یمن پاداش هم داده شود.

:
نتانیاهو که مبارزه سرسختانه ای را علیه توافق هسته ای کشورهای غربی با ایران آغاز کرده است، هشدار داد که اسراییل و برخی کشورهای منطقه، اولین کسانی خواهند بود که از این توافق آسیب خواهند دید.
:
وی در سخنانی که توسط دفتر نخست وزیری این رژیم منتشر شد، ادعا کرده است که این موضوع قابل درک نیست که چگونه هنگامی که نیروهای انقلابی به فتح و پیشروی در یمن ادامه می دهند، کشورهای غربی در لوزان چشم خود را بر این اقدامات فروبسته اند.نتانیاهو در ادامه سخنانش گفته است که ‘ما چشمان خود را نبسته ایم و به تلاش و اقدام علیه هرگونه تهدید در هر سطحی’ ادامه خواهیم داد.نخست وزیر رژیم صهیونیستی همواره از نتایج و توافق در مذاکرات هسته ای میان ایران و گروه ۱+۵ ابراز نگرانی کرده و دستیابی به توافق هسته ای را گزینه ای بد برای رژیم اشغالگر قدس دانسته است.
:
وزیر خارجه چین: داریم به راه‌حل‌هایی می‌رسیم

وزیر خارجه چین که به منظور شرکت در مذاکرات هسته‌ای در لوزان سوئیس به سر می‌برد، گفت: راه‌حل‌هایی در حال به دست آمدن است.وانگ یی عصر دوشنبه به وقت محلی در جمع خبرنگاران حاضر در محل مذاکرات با بیان این مطلب افزود: اختلافات بین طرف‌های مختلف رو به کاهش بوده است و من محتاطانه به امکان توافق خوش‌بین هستم.
:
وی ابراز امیدواری کرد که مذاکرات به نتیجه برسد اما در عین حال گفت که همه طرف‌ها باید برای به رسیدن به نتیجه مشارکت کنند.وزیر خارجه چین اظهار کرد: ما به بحث‌های خود ادامه می‌دهیم و در زمان لازم اطلاعات بیشتری به رسانه‌ها خواهیم داد.وانگ یی همچنین نقش کشورش در مذاکرات را «سازنده» و «فعال» توصیف کرد و گفت: امیدوارم که توافق جامع هرچه زودتر به دست آید زیرا هم در جهت عدم اشاعه مفید خواهد بود و هم مردم ایران از بار تحریم‌ها رها خواهند شد.

./.


برچسب :    ، ، ، 
 • ارسال ایمیل به دوستان در یاهو
 • اضافه کردن به Google Bookmarks
 • داغ کن - کلوب دات کام
 • Reddit
 • Twitter
 • facebook
 • balatariin
 • RSS
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 امتیاز از : 500 out of 5)
Loading...

نظرات کاربران

ارسال نظر

مشاهده قوانین ارسال نظر

 • جديدترين خبرها
 • منطقه آزاد ماکو
 • بازار
 • ورزش
 • جامعه
نظرسنجی

نمره شما به دولت دکتر روحانی؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...
ديدني ها
داغترين ها
تبليغات

تبلیغات در سایت خبری بینانیوز

درج آگهی

خرید اینترنتینتایج زنده مسابقات بهمراه جدول لیگ

خبرهای خبرگزاری ها

براي مشاهده جديدترين خبرهاي درج شده در خبرگذاري هاي ديگر از ليست بالا خبرگذاري خود را انتخاب نماييد

عضویت در خبرنامه


 

برای دریافت خبرهای سایت در خبرنامه عضو شوید
بينانيوز ، بينش و بينايي مي بخشد - Copyright © 2016 RSS