پيام معصومه ابتكار در آستانه سیزده‌ به‌ در
رییس سازمان حفاظت محیط زیست در آستانه سیزده فروردین (13 به در) روز طبیعت، از هموطنان خواست به منظور بهره مندی از محیط زیستی زیبا، سالم و بانشاط در پاسداشت طبیعت کوشا باشند و تخلفات زیست محیطی را به سامانه 1540 این سازمان گزارش دهند.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست در آستانه سیزده فروردین (۱۳ به در) روز طبیعت، از هموطنان خواست به منظور بهره مندی از محیط زیستی زیبا، سالم و بانشاط در پاسداشت طبیعت کوشا باشند و تخلفات زیست محیطی را به سامانه ۱۵۴۰ این سازمان گزارش دهند.

:

به گزارش سایت خبری بینانیوز ،‌ به نقل از سازمان حفاظت محیط زیست، معصومه ابتکار با تبریک سال نو و تجدید حیات طبیعت به هموطنان، اظهار داشت: احترام به محیط زیست، احترام به خالق یکتا و احترام به زندگی است و تخریب آن خیانت در امانت و ظلم به نسل های آینده است. وی با اشاره به دیدار دست اندرکاران حوزه محیط زیست با رهبر معظم انقلاب در اسفند ماه سال گذشته گفت: توجه راهبردی ایشان به مباحث محیط زیست اتفاق کم نظیری بود که نشان داد ایشان نگاه جامعی به همه ابعاد محیط زیست دارند و محیط زیست را یک مسأله ملی می دانند که همه قوا در حفظ آن مسئولیت دارند.
:
رییس سازمان حفاظت محیط زیست ابراز امیدواری کرد که دستگاه های اجرایی مرتبط با محیط زیست، هماهنگی و همراهی بیشتری داشته باشند. ابتکار سپس به نقش مردم در حفظ محیط زیست تاکید کرد و با اشاره به فرا رسیدن ۱۳ نوروز روز انس با طبیعت، افزود: مسافران با همت و تلاش خود ضمن بهره مندی از این موهبت های الهی و ارزش های خدادادی با رعایت اخلاق طبیعت گردی و به کار بستن توصیه های زیست محیطی، در حفظ و حراست طبیعت و محیط زیست کوشا باشند.
:
وی با بیان اینکه گسترش شهرها و آلودگی های محیط زیست، زندگی و بقای حیوانات و سایر موجودات زنده را با مخاطرات جدی مواجه کرده است، گفت: گیاهان و حیوانات نیز مانند ما حق زندگی دارند پس در سفرها و در روز طبیعت، پاسبان طبیعت و ساکنان آن باشیم.
:
رییس سازمان حفاظت محیط زیست، سیزدهم فروردین ‘روز انس با طبیعت’ را نقطه عطفی در رویارویی انسان با مظاهر طبیعی دانست و گفت: هنر بهره مندی از آموزه های دینی و اخلاق زیست محیطی ایجاب می کند با اراده و همتی مضاعف صیانت از جلوه های الهی را سرلوحه رفتار و منش خود قرار داده تا این روز با عمل به توصیه های زیست محیطی به خوبی سپری شود.
:
به گفته وی، گیاهان و درختان به عنوان جزئی از طبیعت زیبای کشور سهم بسزا و نقشی بسیار مهم در زندگی ما دارند که تلطیف هوا، تعادل دمای محیط، تصفیه هوا، حفاظت از خاک و تامین بخشی ازمواد غذایی مورد نیاز انسان، اندکی از سودمندی های فراوان آنهاست که در سخنان معصومین (ع ) نیز از تاثیر مثبت گیاهان بر جسم و جان آدمی آثار بسیاری وجود دارد. ابتکار به تفرجگران سیزده نوروز توصیه کرد با توجه به فصل گلدهی گیاهان، محل اسکان خود را در اماکنی انتخاب کنند که از پوشش گیاهی و جنگلی کمتری برخوردار باشد و از لگدمال کردن گیاهان و شکستن سرشاخه های درختان خودداری کنند.
:
رییس سازمان حفاظت محیط زیست بااشاره به اینکه سالانه هزاران هکتار جنگل و مرتع به دلیل بی احتیاطی هموطنانمان در آتش می سوزد، گفت: در روز طبیعت، هموطنان تا حد امکان غذاهای آماده که نیازمند پخت مجدد نیست به همراه داشته باشند و در صورت نیاز به آتش، حتی الامکان از زغال آماده استفاده کنند و از شکستن هرگونه سرشاخه درختان جلوگیری به عمل آورند و حتماً خاکستر آتش را نیز با آب و خاک خاموش کنند، همچنین از روشن کردن آتش در کنار درختان خودداری کنند و بهترین کار هم همراه داشتن گاز پیک نیکی است.
:
وی از مسافران خواست کیسه مخصوص جمع آوری زباله را همراه خود برده و در پایان روز زباله های تولیدی را به ایستگاه های مستقر تحویل دهند و زباله های خود را در جنگل، ساحل دریا، کنار چشمه های آب، مناطق کوهستانی و دره ها رها نکنند. جلوگیری از شکار و صید حیات وحش و عدم حمل هرگونه سلاح، تبر، اره و تور صیادی از دیگر توصیه های معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست به مردم بود. وی همچنین از مسافران سیزده نوروز درخواست کرد در مناطق جنگلی و یا مناطقی که تابلوی عبور حیوانات اهلی یا وحشی وجود دارد، با کمترین سرعت ممکن رانندگی کرده و مراقب حیوانات بی پناه باشند.
:
معاون رییس جمهوری ادامه داد: گردشگران نوروزی لازم است از تخریب آشیانه پرندگان و مسدود کردن محل زندگی حیوانات وحشی خودداری کنند و به جای شکار حیوانات و به جای چیدن گل ها و گیاهان، از آنها عکس بگیرند و سال ها از دیدن آن عکس لذت ببرند. ابتکار خطاب به هموطنان گفت: بیاییم دیده بان طبیعت سرزمین خود باشیم و برای حفظ محیط زیست سرزمین پهناور ایران، همه احساس مسئولیت کنیم و به متخلفان تذکر بدهیم.
:
رییس سازمان حفاظت محیط زیست در پایان از تفرجگران سیزده نوروز خواست در صورت مواجهه با تخلف هایی همچون آلودگی محیط هوا، زباله و پسماندها، شکار حیات وحش و موضوع هایی از این دست با سامانه ۱۵۴۰ تماس بگیرند تا بلافاصله و پیگیری شود و در صورت مشاهده حریق در جنگل نسبت به خاموش کردن آن اقدام و یا با مراکز آتش نشانی، محیط زیست و منابع طبیعی تماس گرفته و موضوع را گزارش کنند.

./.


برچسب :    ، ، ، 
 • ارسال ایمیل به دوستان در یاهو
 • اضافه کردن به Google Bookmarks
 • داغ کن - کلوب دات کام
 • Reddit
 • Twitter
 • facebook
 • balatariin
 • RSS
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 امتیاز از : 500 out of 5)
Loading...

نظرات کاربران

 • کنفرانسی در آلمان در سال ۱۳۸۴ برگزار می شد که محل کنفرانس در ساختمانی بالای یک تپه جنگلی در حومه شهر “دارمشتات” قرار داشت. این حومهseeheim نام داشت. شهرستان کوچک، خلوت، سرسبز و در عین حال مدرن. ساختمان محل کنفرانس متعلق به شرکت هواپیمائی لوفت هانزا بود. فاقد هرگونه امکانات جدید از جمله اینترنت برای دسترسی همگانی! و فاقدحتی یک دستگاه تلفن و تلویزیون در اطاقها! همه چیز ساده و بسیار ساده بود. گفتنش امروز هم ساده است اما شنیدنش برای همگان سخت است چون موضوع مربوط به ۱۰ سال پیش است. از seeheim تا ساختمان محل کنفرانس ۲۵ دقیقه پیاده روی تا قله تپه را داشت. در شب، همه جا تاریک! دریغ از یک نور و دریغ از یک صدا! چرا چون یک متر آنجا زیر ساختمان و ویلا نرفته بود. این را مقایسه کنید با جواهرده رامسر که نوشته بودند”بهشت زمینی خدا”. چند روز پیش من آنجا بودم. مردم محلی و غیرمحلی، پولداران، مقامات، ادارات و.. تا توانستند برای خود آنجا کلبه ساختند. جا جای آنجا که منظره بهشتی داشت آگهی ویلا فروشی بود!! بنظر من شب های آنجا کم روشنائی تر از جاهای دیگر نیست. تا ۲۰ سال آینده جز ارتفاعات صعب العبور همه جا مستعد تبدیل شدن به یک شهرک صنعتی است!! اتفاقا یک تابلو هم به همین نام بود! رواست باز به فرهنگ و تمدن خودمان افتخار کنیم؟ من که منظره ندیدم با زجر، فردای آنجا را دیدم. با دادن یک مجوز ساخت ویلا در اینجا و هرجائی که سرمایه ملی است یک قسمتی از کوه و دشت و دمن کشور عملا ویران می شود. هر کیسه سنگ و سیمانی که در داخل این فضاهای بی نظیر سبز می ریزند ما را یک قدم به توحش نزدیک تر می کند. چه افتخار ننگینی که یک فرد نادان افتخار کند که در جواهرده یا در داخل یک جنگل دیگر او صاحب یک ویلای شخصی است. معلوم است ملت را بگذارند یک برگ سبز هم آنجا باقی نمی گذارند. قانون برای همین مواقع است. یک مجاهد دیگر از تبار سردارجنگل لازمست که با این رضاخان های تازه به دوران رسیده درجنگلها برخورد شایسته و بایسته بکند. عجیب است که الگوی همه شهرستانها تهران است!! ادب از کی آموختی از بی ادب. تهران اگر مدیریت داشت که به این وضع گرفتار نمی شد. هر شهری و شهرستانی اگر می خواهد نامش بماند باید محیط زیست و اماکن و شهرسازی سنتی منحصر بفرد خود را داشته باشد.
  جز اعمال قانون و پاکسازی ویلاها از دامان سبز ایران، یک کار دیگر هم باید به موازات تخریب ویلاها انجام داد و آن گرفتن مالیات برای دیدن فضای سبز از بازدیدکنندگان شهرستانی است. معلوم است حفظ باغ در داخل شهرها و فضای سبز در خارج از شهرها دیگر به صرفه اقتصادی نیست. اما اگر آپارتمان سازی و ویلاسازی را دولت در مناطق سرسبز قدغن بکند و ملت هم جبران حفظ محیط زیست را با مالیات(هنگام ورود به شهر در عوارضی محیط زیست) به افراد بپردازد ما یک قدم به رشد پایدار جوامع پیشرفته نزدیکتر شده ایم.

  رای شما: Thumb up 1 Thumb down 0


 • جنگل مولا
  (سروده شد به تاریخ ۱۲/۱/۱۳۹۴ در سفر به رامسر و مشاهده تخریب باغات در سطح شهر و جنگل ها در حومه شهر. جاجای منطقه زیبای آفرینش- جواهرده آگهی فروش قطعات ۲۰۰ و ۴۰۰ متری ویلا با سند..موج می زد. تا توانسته بودند درخت بریده و ویلای شخصی و آپارتمان جمعی! ساخته بودند و بدتر از آن به جای اینکه دریا از کناره جاده قابل رویت باشد باغات را تخریب و آپارتمان و بعضا برج سازی کرده بودند. فکرش بکنید اگر تمام دریا و ساحل زیبای آن در طول جاده شمال قابل رویت بود قیمت شمال برای مردم ایران و توریسم دنیا چقدر بود؟ حیف که از نفت تا دریا همه چیز برای ما مفت تمام شده است)
  ملت ما چنین گفت
  دولت ما چنین گفت
  اشهد ما چنین گفت
  مشهد ما چنین گفت
  دولت خوب فخیم است
  ملت خوب فهیم است
  دولت بد عجول است
  ملت بد خجول است
  ملت خوب، دولت خوب، اصیل است
  اصلح او، اشجع او، تابع یک اصول است
  دولت اگر کرد خطا کسوف است
  ملت اگر کرد خطا خسوف است
  دولت فخر، ملت فخر، فاخری است
  دولت قهر، ملت قهر، قاصری است
  ملت خوب ضامن هر بهار است
  دولت خوب ساکن هر بهار است
  زنده خاک زنده آب کار توست
  مرده خاک برده خاک زار توست
  برده شود خورده شود خاک توست
  زنده شود مانده شود تاک توست
  اصل بدان این سخن
  فرع بدان هر سخن
  قطع درختان بس است
  جنگل ویران بس است
  گوشه زندان بس است
  کثرت دولت بس است
  ملت اگر دید خطا کرد خطا مجرم است
  دولت اگر کرد خطا دید عطا مفسد است
  جنگل و شهرک مکن
  شهرک صنعت مکن
  روزی تو آب توست
  آبی تو آس توست
  هیزم تر از خری است
  جنگل تر برتری است
  عرصه ماست این درخت
  حمله مکن بر درخت
  کلبه خری ننگ تو
  مرده خری مرگ تو
  آدم فرزانه باش
  غصه هر ساله باش
  کلبه نکن این شمال
  کوچه نکن این شمال
  جنگل ماست این شما
  جنگل ماست بی شما

  رای شما: Thumb up 1 Thumb down 0


ارسال نظر

مشاهده قوانین ارسال نظر

 • جديدترين خبرها
 • منطقه آزاد ماکو
 • بازار
 • ورزش
 • جامعه
نظرسنجی

نمره شما به دولت دکتر روحانی؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...
ديدني ها
داغترين ها
تبليغات

تبلیغات در سایت خبری بینانیوز

درج آگهی

خرید اینترنتینتایج زنده مسابقات بهمراه جدول لیگ

خبرهای خبرگزاری ها

براي مشاهده جديدترين خبرهاي درج شده در خبرگذاري هاي ديگر از ليست بالا خبرگذاري خود را انتخاب نماييد

عضویت در خبرنامه


 

برای دریافت خبرهای سایت در خبرنامه عضو شوید
بينانيوز ، بينش و بينايي مي بخشد - Copyright © 2016 RSS