آمریکا: پیشرفت کافی در مذاکرات ضامن ادامه مذاکرات
در حاليكه معاون و سخنگوی سازمان انرژی اتمی روند پیشرفت مذاکرات فنی را «کمی کند» ارزیابی کرد، ولی گفت: این گفت و گو ها رو به جلو است، سخنگوي وزارت امور خارجه امریکا می‌گوید به اعتقاد واشنگتن، مذاکرات هسته‌ای بین ایران و شش قدرت جهان طی روزهای گذشته به حد کافی پیشرفت داشته و این پیشرفت تضمین کننده ماندن در سوییس پس از ضرب الاجل نیمه شب برای ادامه مذاکره است.

در حالیکه معاون و سخنگوی سازمان انرژی اتمی روند پیشرفت مذاکرات فنی را «کمی کند» ارزیابی کرد، ولی گفت: این گفت و گو ها رو به جلو است، سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا می‌گوید به اعتقاد واشنگتن، مذاکرات هسته‌ای بین ایران و شش قدرت جهان طی روزهای گذشته به حد کافی پیشرفت داشته و این پیشرفت تضمین کننده ماندن در سوییس پس از ضرب الاجل نیمه شب برای ادامه مذاکره است.

:

به گزارش سایت خبری بینانیوز ،‌ به نقل از خبرگزاری رویترز از واشنگتن، ماری هارف سخنگوی دوم وزارت خارجه امریکا در بیانیه ای گفت: ما طی روزهای گذشته به حد کافی پیشرفت کرده ایم و جا دارد تا روز چهارشنبه در سوییس بمانیم. با این حال هنوز چندین مسئله بسیار دشوار وجود دارد. کاخ سفید پیشتر اعلام کرده بود که در صورت عدم پیشرفت هیات امریکایی از این مذاکرات خارج خواهد شد. منابع امریکایی و اروپایی پیشتر احتمال داده بودند که به دلیل لاینحل ماندن برخی از مسائل بسیار دشوار، این مذاکرات پس از ضرب الاجل نیمه شب ادامه یافته و به چهارشنبه کشیده شود.
:
عضو تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای: موضوع تحریم‌ها حل شده است

یک عضو تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران اعلام کرد: جمهوری اسلامی ایران توافقی را که متضمن حقوق اساسی ملت باشد، می‌خواهد و تا وقتی این تضمین به دست آید، مذاکرات ادامه دارد. حمید بعیدی‌نژاد گفت: در مرحله پایانی مذاکرات هستیم که از اهمیت سیاسی حقوقی و فنی برخوردار است؛ موضوعاتی از جمله تحریم‌ها و جزئیات آن و تحقیق و توسعه و برخی دیگر از مسائل مربوط به غنی‌سازی در مذاکرات مطرح است و امیدواریم هرچه سریع‌تر راه‌حل‌های نهایی پیرامون این موضوعات را پیدا کنیم.
:
وی گفت: همه کشورهای عضو و آنها که در مذاکرات شرکت ندارند، بر اهمیت تاریخی این مذاکرات صحه گذاشته‌اند. وزیران خارجه شخصاً ساعت‌های متمادی حضور دارند و خیلی‌ها شب گذشته را نخوابیدند و با جدیت حضور دارند اما دست یافتن به نتیجه بستگی به این دارد که تصمیمات نهایی اتخاد شود.
:
بعیدی‌نژاد تاکید کرد: ما همواره اعلام کرده‌ایم که توافق را به خاطر توافق نمی‌خواهیم و باید این توافق متضمن حقوق اساسی ملت ایران باشد. اگر توافق تضمین نشود، مذاکرات ادامه پیدا می‌کند و زمان قطعی پایان مذاکرات را نمی‌توانیم از الان اعلام کنیم؛ ممکن است برای ساعات طولانی، امشب مذاکرات ادامه پیدا کند. وی در ادامه گفت: موضوعاتی که درباره آنها راه‌حل به دست نیامده، الان در مذاکرات مطرح است. راه‌حل‌هایی از روز گذشته میان دو طرف رد و بدل شده است. طبیعی است که هرکدام از دیدگاه‌ها باید ویرایش‌های خاص خود را پیدا کنند تا بتوان آنها را نهایی کرد.
:
این عضو تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران با تاکید بر اینکه “مباحث بسیار پیچیده است”، اظهار کرد: همه طرف‌ها باید تصمیم سخت بگیرند. الان تمرکز روی محتواست و پیشنهادهای جدیدی مرتب در حال بحث است. همه، خلاقیت ذهنی خود را به کار گرفته‌اند که این مسایل حل شود. بعیدی‌نژاد خاطرنشان کرد: مذاکرات وقتی تمام می‌شود که تصمیم نهایی درباره راه‌حل‌ها بدست آید.
:
این عضو تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران، درباره برداشته شدن تحریم‌ها نیز گفت: موضوع برداشته شدن تحریم‌ها حل شده است؛ البته نه امروز یا دیروز بلکه در طی مذاکرات طولانی که تاکنون داشته‌ایم، اما مسایلی وجود دارد که به مسأله تحریم‌ها مرتبط هستند که هنوز در حال بررسی آنها هستیم. بعیدی‌نژاد با اشاره به اخبار مربوط به ترک لوزان توسط وزیر خارجه چین گفت: از قبل کاملاً منتظر بودیم که وزیر خارجه چین به خاطر برنامه‌های از قبل تعیین شده‌اش، لوزان را ترک کند، اما اعلام کردند که هیأت چینی با قوت حضور دارد. این مسأله هیچ خللی در مشارکت هیأت چینی در مذاکرات ایجاد نمی‌کند.
:
وی درباره ادامه مذاکرات در ساعات بامدادی اول آوریل نیز اظهار کرد: در رویه مذاکرات بین‌المللی تمام امشب را می‌توانیم جزو روز فعلی محسوب کنیم و از این جهت مشکلی نیست؛ همان طور که توافق ژنو در ساعت ۳ نیمه شب حاصل شد. این عضو تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان با بیان اینکه “آنچه در مذاکرات لوزان بدست می‌آید، یک توافق سیاسی است که در متن آن هم ذکر می‌شود”، تصریح کرد: البته متن توافق جامع الان نهایی نیست و باید روند خود را طی کند.
:
مدیرکل سیاسی و بین‌الملل وزارت امور خارجه کشورمان تاکید کرد: اجرای هر یک از تعهدات در چارچوب توافق جامع، متقابل است و اگر یک طرف تعهداتش را اجرا نکند، طرف دیگر هم اجرا نمی‌کند. وی درباره مباحث مورد مذاکره خاطرنشان کرد: جنبه‌ای از مسایل محدود، مرتبط به تحریم‌ها و نیز تحقیق و توسعه مورد بحث است که امیدواریم با حل این مسایل به تفاهم برسیم.
:
لاوروف به لوزان باز می گردد
وزیرخارجه روسیه: شانس زیادی برای موفقیت مذاکرات هسته ای وجود دارد

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد شانس زیادی برای موفقیت مذاکرات هسته ای میان ایران و گروه ۱+۵ وجود دارد و طرف های مذاکره کننده برای گرفتن نتیجه قطعی تلاش می کنند.
:
به گزارش ایرنا، لاوروف گفت: در این دور از مذاکرات هسته ای میان ایران و ۱+۵، امکان خوبی برای دستیابی به نتیجه وجود دارد. البته شانس برای دستیابی به توافق در مورد برنامه هسته ای ایران ۱۰۰ درصد نیست. هیچ مساله ای نیست که اطمینان ۱۰۰ درصد برای حل آن وجود داشته باشد.
:
وزیر خارجه روسیه خاطرنشان کرد: دستیابی به توافق در مورد برنامه هسته ای ایران کاملا امکانپذیر است. مذاکرات در حال حاضر در لوزان سوییس جریان دارد و دورنمای خوبی برای موفقیت آن وجود دارد. رییس دستگاه دیپلماسی روسیه گفت که برای شرکت در بخش پایانی مذاکرات ایران و گروه ۱+۵، به لوزان باز می گردد.
:
نگرانی نتانیاهو از توافق احتمالی لوزان

نخست وزیر اسراییل در یک مراسم پارلمانی در فلسطین اشغالی گفت : به نظر می رسد که توافقی که در لوزان درحال شکل گرفتن است به ایران اجازه نگهداشتن تاسیسات زیرزمینی، رآکتور هسته ای اراک و سانتریفوژهای پیشرفته را می دهد. به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری رویترز از بیت المقدس، نتانیاهو در این مراسم مدعی شد که چارچوب توافق هسته ای قدرت های بین المللی با تهران، به ایران توانایی ساخت سلاح هسته ای در مدتی کمتر از یک سال را خواهد داد. نتانیاهو افزود: بر اساس ارزیابی ما، این توافق زمان ساخت یک سلاح هسته ای توسط ایران را به کمتر از یک سال و شاید بسیار کمتر از این مدت، کاهش خواهد داد.

./.


برچسب :    ، ، 
 • ارسال ایمیل به دوستان در یاهو
 • اضافه کردن به Google Bookmarks
 • داغ کن - کلوب دات کام
 • Reddit
 • Twitter
 • facebook
 • balatariin
 • RSS
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 امتیاز از : 500 out of 5)
Loading...

نظرات کاربران

ارسال نظر

مشاهده قوانین ارسال نظر

 • جديدترين خبرها
 • منطقه آزاد ماکو
 • بازار
 • ورزش
 • جامعه
نظرسنجی

نمره شما به دولت دکتر روحانی؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...
ديدني ها
داغترين ها
تبليغات

تبلیغات در سایت خبری بینانیوز

درج آگهی

خرید اینترنتینتایج زنده مسابقات بهمراه جدول لیگ

خبرهای خبرگزاری ها

براي مشاهده جديدترين خبرهاي درج شده در خبرگذاري هاي ديگر از ليست بالا خبرگذاري خود را انتخاب نماييد

عضویت در خبرنامه


 

برای دریافت خبرهای سایت در خبرنامه عضو شوید
بينانيوز ، بينش و بينايي مي بخشد - Copyright © 2016 RSS