پادشاه سایه، خطرناک‌ترین زندانی رژیم صهیونیستی + عکس
عبدالله برغوثی، خطرناک‌ترین زندانی رژیم صهیونیستی است که متهم به مشارکت در قتل ۶۶ صهیونیست، مجروح کردن ۵۰۰ صهیونیست دیگر ...

عبدالله برغوثی، خطرناک‌ترین زندانی رژیم صهیونیستی است که متهم به مشارکت در قتل ۶۶ صهیونیست، مجروح کردن ۵۰۰ صهیونیست دیگر و تحمیل میلیون‌ها دلار خسارت به رژیم صهیونیستی است.

 

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز به نقل از خبرگزاری دانشجو، عبدالله غالب عبدالله برغوثی، خطرناک‌ترین زندانی رژیم صهیونیستی، در سال ۱۹۷۲ در کویت دیده به جهان گشود.

 

* زندگی‌نامه

تحصیلات ابتدایی خود را در همانجا به پایان رسانید و در سال ۱۹۹۰م به دلیل مبارزه با اشغالگری آمریکا در کویت زندانی ‌شد. وی پس از چندماه بازداشت، آزاد شد. پس از آزادی، خانواده‌اش فورا به اردن مسافرت کردند تا عبدالله وقت خود را صرف تحصیل کند.

 

عبدالله پس از اتمام دبیرستان با نمرهٔ عالی، راهی کشور کره شد و پس از آنکه زبان کره‌ای را به خوبی آموخت؛ به تحصیل در رشتهٔ ادبیات کره پرداخت اما بعد از مدتی از ادبیات به رشتهٔ مهندسی الکترونیک تغییر رشته داد.

 

او هر چند نتوانست درس خود را در این رشته به پایان رساند اما ساخت بمب و مواد منفجره را به خوبی آموخت. وی پس از مدتی دوباره به اردن بازگشت و در یکی از شرکت‌ها مشغول به کار شد و توانست در سال ۱۹۹۸م با یک شرکت فلسطینی در بیت المقدس قرار داد کاری ببندد.

 

اولین ازدواج او با دختری کره‌ای به نام می‌سن أوکی است. عبدالله نام او را إسراء گذاشت. به اعتراف برغوثی، إسراء بهترین رفیق زندگی وی در تمام طول عمرش بود و در مدت ۶ سال زندگی مشترک تنها یکبار سخن او را نپذیرفت.

 

اسراء توانایی بچه‌دار شدن نداشت و همین امر موجب شد تا خانوادهٔ برغوثی عبدالله را تحت فشار قرار دهند تا تجدید فراش کند؛ اسراء نپذیرفت و از هم عبدالله جدا شدند.

 

بعد از این ماجرا، عبدالله وقت خود را از صبح تا شب صرف کار می‌کرد و فقط برای خواب به خانه باز‌می‌گشت. وی در سال ۱۹۹۸ با دختری فلسطینی به نام حلاوه (أم أسامه) ازدواج کرد که حاصل این ازدواج دختری به نام تالا و دو پسر به نام‌های أسامه و صفاء است.

 

Image00001

 

 

* آغاز فعالیت جهادی علیه رژیم اشغالگر

اولین فعالیت‌های ضد صهیونیستی او به سال ۱۹۹۹م و همکاری با جنبش حماس از شاخه‌های گردان‌های شهید قسام باز می‌گردد.

 

وی با پسرعمویش بلال برغوثی که عضو گردان شهید قسامی بود و به ۱۶ سال زندان توسط رژیم غاصب محکوم شد، علاقهٔ خود را به مسائل نظامی و توان ساخت بمب در میان گذاشت. آنان با هم به منطقه‌ای دور‌افتاده رفتند و عبدالله یکی از بمب‌های ساخت خود را در آنجا منفجر کرد که موجب اعجاب پسر عمویش شد.

 

بلال مستقیما و بدون تعلل به نزد ایمن حلاوه از سران گردان‌های شهید قسامی رفت و موضوع را با او در میان گذاشت؛ و این آغاز ورود عبدالله به جنبش مقاومت بود. حماس مبلغ ۱۱۷۰۰۰ دلار به وی جهت انجام پروژه‌های نظامی داد.

 

* اقدامات

حجم اقدامات عبدالله علیه رژیم صهیونیستی به قدری زیاد است که نمی‌توان همه آن را در این نوشتار کوتاه آورد.

ذکر این نکته کافی است که پرونده عملیات‌ها و اقدامات عبدالله که توسط دادگاه رژیم صهیونیستی به نگارش درآمده است به ۴۳ صفحه و ۱۰۹ بند می‌رسد که شامل قتل نظامیان صهیونیست، بمب‌گذاری، طراحی عملیات، آموزش ساخت بمب و… می‌شود.

 

عملیات سبارو

یکی از عملیات‌های انتحاری معروف در تاریخ انتفاضهٔ فلسطین، عملیات سبارو است که برای انتقام خون جمال سلیم و جمال منصور از سران گردان قسام صورت گرفت.

 

جزئیات عملیات

طراحان: عبدالله برغوثی و بلال برغوثی

همکار: خانم احلام تمیمی

انجام دهنده: شهید عزالدین المصری

 

عبدالله و بلال برای انجام این عملیات با خانم احلام التمیمی، یکی از اعضای گردان شهید قسام همکاری داشتند. آن‌ها جهت اطمینان از شجاعت و جسارت احلام از او خواستند، عملیات بمب گذاری را در یکی از محله‌های تجاری به اتمام رساند. او موفق شد در سوپر مارکتی اسرائیلی و شلوغ به نام کنج جورج این کار را انجام دهد.

 

به دنبال این موفقیت، عزالدین المصری از اعضای قسام، روز ۹ آگوست ۲۰۰۱ (روز پنج شنبه) ساعت ۱۲ ظهر که وقت غذا خوردن بود، وارد رستوران سبارو شد و بمب همراه خود را منفجر کرد.

 

حجم خسارت:

۱۹ کشته و ۱۲۰ مجروح

تخریب کامل رستوران

تخریب مغازه‌ها و ماشین‌های نزدیک رستوران

اعلام آماده‌باش کامل

 

جورج تنت فرستادهٔ امنیتی آمریکا پس از این واقعه از یاسر عرفات خواست تا بلال و عبدالله را تحویل آنان دهد. آنان بازداشت شدند اما پس از مدتی با دخالت مروان البرغوثی از سران جنبش فتح و حسن یوسف فرماندهٔ جنبش حماس آزاد شدند.

 

از آن روز به بعد عبدالله پیوسته از این شهر به آن شهر و با نام‌ها و القاب گوناگون زندگی کرد.

 

Image00001

 

بعد از این حادثه عبدالله به تعقیب‌گر صهیونیست‌ها تبدیل شد و با شناسنامه‌ای جعلی و ملیت آمریکایی – مسیحی در کرانه باختری اقامت گزید. او در خانهٔ خود صلیبی بزرگ نصب کرد به گونه‌ای که سربازان اسرائیلی ۴ بار به این خانه آمدند بدون آنکه بفه‌مند به مهمانی خطرناک‌ترین دشمن خود رفته‌اند.

 

* عملیات عین عریک

این عملیات بمب‌گذاری، در پمپ بنزین شهر نابلس و در اعتراض به جلوگیری از ورود سوخت به این شهر صورت گرفت؛ که بعد از این عملیات، رژیم صهیونیستی، این تصمیم را لغو کرد.

عملیات عین عریک، توسط عاصم یوسف محمد ریحان با بمب گذاری در اتوبوس سربازان رژیم صهیونیستی و سپس حملهٔ مسلحانه به آنان صورت گرفت. در این عملیات ۱۰ صهیونیست کشته و ۳۵ نفر مجروح شدند.

 

بعد از انجام عملیات‌های متعدد و درماندگی رژیم صهیونیستی از بازداشت برغوثی، سرانجام بیماری دختر عبدالله و بردن او به بیمارستان باعث شناسایی و دستگیری‌اش می‌شود. نیروهای امنیتی رژیم اشغالگر، دختر بیمار او را در‌‌ همان حال‌‌ رها کرده و عبدالله را با خود می‌برند.

 

* دادگاه برغوثی

توفیق بصول وکیل عبدالله برغوثی ماجرای دادگاه او را چنین توصیف می‌کند:

دادگاه نظامی رژیم صهیونیستی در بیت ایل، پرونده‌ای در ۴۳ صفحه و ۱۰۹ بند در مورد اقدامات برغوثی فراهم کرده بود که ما ۱۴۰۰ سال زندان را برای عبدالله پیش‌بینی می‌کردیم.

عبدالله طبق این پرونده، متهم به همکاری در سلسله عملیات‌های انتحاری که منجر به قتل ۶۶ صهیونیست و مجروحیت ۵۰۰ تن دیگر، تخریب منابع و اماکن با خسارت میلیون‌ها دلار بود.

 

از جملهٔ این اتهامات عبارتند از:

۱ – همکاری در عملیات دانشگاه عبری، قهوه‌خانهٔ مومنت، باشگاه شبانهٔ ریشون لتسیون که منجر به قتل ۳۵ صهیونیست و مجروحیت ۳۷۰ تن دیگر شده است.

۲ – تشکیل گروهک سلوان که با شناسنامهٔ جعلی صهیونیستی، عملیات‌های انتحاری در مناطق صهیونیست‌نشین انجام می‌دادند.

۳ – وارد کردن بمب‌های زمان‌دار به شرکت گاز در بیت‌المقدس.

۴ – وارد کردن ماشین بمب گذاری‌شده به ایستگاه گاز و پالایشگاه نفت (ایستگاه پی جلیلوت) در تل آویو.

۵ – آموزش بمب‌گذاری و طریقهٔ ساخت بمب و مواد منفجره به گردان شهید قسام.

 

* پایداری برغوثی

وکیل وی در این باره می‌گوید: موساد پس از زندانی کردن عبدالله از او می‌خواهد که با هم معامله کنند. عبدالله اعتراف کند و بنویسد که خالد مشعل رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس و اسامه حمدان نماینده‌ی حماس در لبنان در جریان این عملیات‌ها دست داشته‌اند و در مقابل او آزاد شود، پاسپورت آمریکا به او بدهند و بعد از اجرای عملیات تغییر چهره، هر کجا که خواست برود.

عبدالله نه تنها نمی‌پذیرد بلکه می‌گوید: من هیچ ارتباطی نه در داخل فلسطین و نه در خارج آن با حماس نداشته‌ام.

 

* سلحشوری‌های عبدالله در زندان

عبدالله که از سال ۲۰۰۳م تاکنون در زندان به سر می‌برد و به ۶۷ سال زندان محکوم شده است، از چند ماه پیش در اعتراض به حکم زندان خود و برخورد ناشایست این رژیم با زندانیان، دست به اعتصاب غذا زد و هم‌اکنون مدت ۹۰ روز است که از اعتصاب او می‌گذرد.

 

برغوثی که به دلیل اعتصاب طولانی مدت غذا در بیمارستان بستری است؛ دیگر بدنش هیچ دارویی را نمی‌پذیرد و در نامهٔ اخیرش به همسر خود، ضمن آرزوی شهادت می‌گوید: یا شهید می‌شوم یا مرا آزاد کنند.

ژیم صهیونیستی به منظور شکنجهٔ او از نقل و انتقال پی در پی و ماهیانه از این زندان به آن زندان استفاده می‌کند. در این روش اسیر مجبور است بیشتر وقت خود را با دست و پای زنجیر شده از این زندان به آن زندان، بازجویی‌های متوالی و تشکیل پروندهٔ جدید در هر زندان صرف کند.

 

برغوثی در این مدت به ترتیب به زندان‌های بئر السبع، عسقلان، بئر السبع، جلبوع، ریمون، ایالون، جلبوع و مسکوبیه فرستاده شده است.

 

عبدالله همانطور که قبل از زندانی شدنش، خواب را بر صهیونیست‌ها حرام کرده بود، بعد از اسارت نیز با اعتصاب غذای طولانی و مقاومت ستودنی، پیام مظلومیت ملت فلسطین را به گوش جهانیان می‌رساند و بار دیگر صهیونیست‌ها را درمانده کرده است.

 

* آثار و تألیفات

از وی ۹ اثر شامل زندگی‌نامه و ۸ رمان به نگارش درآمده است. زندگی‌نامهٔ او با نام مهندس علی الطریق…؛ أمیر الظل به چاپ رسیده اما دیگر آثار او در دست چاپ می‌باشد.

 

عبدالله برغوثی هم اکنون به دلیل اعتصاب غذای سه ماهه دائما در حالتی بین مرگ و زندگی و کما به سر می‌برد و در یک قدمی شهادت ایستاده است.

 

تالا دختر عبدالله برغوثی در نامه‌ای خطاب به پدرش گفت: پدر جان تو چگونه روزه می‌گیری در حالیکه در اعتصاب غذا به سر می‌بری؛ آیا صدای اذان رمضان را می‌شنوی وقتی در کما هستی؟

 

مقاومت او به دیگر اسرای فلسطینی انرژی داده است و آن‌ها به دنبال وخامت حال عبدالله اعلام کردند: اگر بلایی به سر وی بیاید، خشم و شورشی به راه خواهند انداخت که زندان‌های رژیم صهیونیستی تاکنون به چشم ندیده باشد.

 

گویا او نیت کرده است که تا لحظه شهادت نگذارد که اشغالگران خوابی آسوده داشته باشند، اما قطعاً بعد از شهادت هم اثرات او گسترده‌تر باقی خواهد ماند.

 

 


برچسب :    ، 
 • ارسال ایمیل به دوستان در یاهو
 • اضافه کردن به Google Bookmarks
 • داغ کن - کلوب دات کام
 • Reddit
 • Twitter
 • facebook
 • balatariin
 • RSS
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 امتیاز از : 500 out of 5)
Loading...

مطالب مرتبط

  هيچ پست مرتبطي وجود ندارد

نظرات کاربران

ارسال نظر

مشاهده قوانین ارسال نظر

 • جديدترين خبرها
 • منطقه آزاد ماکو
 • بازار
 • ورزش
 • جامعه
نظرسنجی

نمره شما به دولت دکتر روحانی؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...
ديدني ها
داغترين ها
تبليغات

تبلیغات در سایت خبری بینانیوز

درج آگهی

خرید اینترنتینتایج زنده مسابقات بهمراه جدول لیگ

خبرهای خبرگزاری ها

براي مشاهده جديدترين خبرهاي درج شده در خبرگذاري هاي ديگر از ليست بالا خبرگذاري خود را انتخاب نماييد

عضویت در خبرنامه


 

برای دریافت خبرهای سایت در خبرنامه عضو شوید
بينانيوز ، بينش و بينايي مي بخشد - Copyright © 2016 RSS