ارشاد زیر بار دخالت کمیسیون فرهنگی مجلس نمی‌رود
نشست رسانه‌اي سخنگوي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، دكتر حسين نوش‌آبادي با جمعي از خبرنگاران، بعدازظهر ديروز در سالن جلسات ساختمان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي برگزار شد.

نشست رسانه‌ای سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، دکتر حسین نوش‌آبادی با جمعی از خبرنگاران، بعدازظهر دیروز در سالن جلسات ساختمان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

:

به گزارش سایت خبری بینانیوز ، به نقل از بانی فیلم ، در این جلسه که بیش از دو ساعت طول کشید، دکتر نوش‌آبادی درباره همه شاخه‌های فرهنگی اعم از سینما، تئاتر، موسیقی، کتاب و … توضیحاتی ارائه کرد و به سؤالات خبرنگاران در این خصوص پاسخ داد.

:
سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت و گو با خبرنگار بانی فیلم درباره میزان نظارت کمیسیون فرهنگی مجلس بر تصمیمات وزارت ارشاد، گفت: ما به شأن تقنینی و نظارتی مجلس اعتقاد داریم و با قانونی دانستن آن، به گفته‌هایش تمکین می‌کنیم، اما دخالت، چیزی است که نه جایز است و نه ما زیر بار آن می‌رویم. مجلس به هر حال جایگاهی دارد و  شأنیت قانون‌گذاری و نظارتی آن در جای خود محفوظ است و نظراتش برای ما قابل استماع به حساب می‌آید، اما اگر احساس کنیم فرا تر از آن نقش نظارتی و تقنینی، عملی صورت می‌گیرد، دوستانه به آنان می‌گوییم که این حوزه، حوزه شما نیست.

:
وی، در پاسخ به این سؤال که آیا هم‌صدایی بین سازمان سینمایی و وزارت ارشاد، قدری کمرنگ‌ شده، توضیح داد: سازمان سینمایی از سازمان‌هایی است که از وزارت ارشاد تبعیت می‌کند و سیاست‌های معاونت سینمایی یا سازمان سینمایی تابع سیاست‌های کلی وزارت ارشاد اسلامی است. اینطور نیست که سازمان و وزارت، دو محل منفک و مجزا باشند و تا امروز اختلافی بین شخص آقای ایوبی به عنوان رییس سازمان با شخص آقای جنتی به عنوان وزیر فرهنگ وجود ندارد و اگر هم اختلاف‌نظری باشد، نظر شخص عالی نظارت است که نافذ است. من شخصا تا امروز اختلافی را مشاهده نکرده‌ام. آقای ایوبی هم اساساً چنین روحیه‌ای ندارد که بخواهد در مقابل خط مشی و سیاست‌های وزیر بایستد و مقاومتی داشته باشد. البته در بخش سینمایی کشور مسائل و مشکلاتی وجود دارد اما هیچ کدام از آنها تأثیری در روابط بین رییس سازمان سینمایی و وزیر فرهنگ ندارد. در حقیقت، همه سازمان‌های فرهنگی تابع دستگاه عالی فرهنگی کشور هستند.

:
حسین نوش‌آبادی درباره تخصص‌گرایی در انتخاب مدیران حوزه‌های سینمایی نیز گفت: ممکن است مدیری برای سینما انتخاب شده باشد که در آن حوزه خاص تخصص چندانی نداشته باشد اما تجربه افراد، توان مدیریتی، توان هماهنگ‌سازی و … این موضوع را پوشش می‌دهد. تخصص را هم می‌توان به مدرک تخصصی معنی کرد و هم به تجربه تخصصی. یک مدیر می‌تواند با توجه به سابقه، تجربه، قدرت برنامه‌ریزی و … در جایی که به آن منصوب شده موفق باشد.

:
نوش‌آبادی در پایان گفت و گوی خود با بانی فیلم بیان داشت: من علاقه هنرمندان را برای ارتباط با شخص وزیر به گوش ایشان می‌رسانم تا ان شا ا… شرایطی فراهم شود که ایشان در آغاز سال، ملاقاتی با چهره‌های هنری داشته باشند.

:
سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در اولین اظهاراتش در سال جدید به مسائلی مانند تحقق شعار همدلی دولت و ملت‌، شیوه برخورد وزارت ارشاد با عوامل خودسر‌، وضعیت بیمه هنرمندان و خبرنگاران ،‌ فاجعه فرودگاه جده و تاثیر آن در سفرهای حج‌، افزایش قیمت بلیت سینماها و تاثیر آن در افت مخاطبان و روال ممیزی در وزارت ارشاد و … سخن گفت. حسین نوش آبادی در آغاز این نشست که امروز ۱۸ فروردین ماه در وزارت ارشاد برگزار شد‌، با اشاره به نامگذاری سال جاری به عنوان سال همدلی و همزبانی دولت و ملت از سوی رهبر معظم انقلاب بر ضرورت تحقق این شعار تاکید کرد و افزود:رسانه‌ها نقش بسیار مهمی در تبیین شعار امسال خواهند داشت. وی خاطرنشان کرد: وزارت ارشاد در همین زمینه تلاش می‌کند، ارتباطش را گسترده‌تر و پاسخگویی‌اش را جدی‌تر کند، چرا که ارائه گزارش عملکرد دولت به افکار عمومی باعث افزایش امید در میان مردم خواهد شد.

:
وی در ادامه گزارش مکتوبی از عملکرد وزارت ارشاد در بخش‌های مختلف فرهنگی و هنری در سال ۹۳ ارائه کرد.
نوش آبادی در بخشی از این گزارش تاکید کرد: یارانه‌ی مطبوعات به سایت‌ها و خبرگزاری‌ها هم تعلق گرفته است اما این یارانه به رسانه‌هایی تعلق گرفته که ماده ۱۸ قانون مطبوعات را رعایت کرده‌اند، بنابراین سایت‌های شب‌نامه نویس که الزامات قانونی را رعایت نمی‌کنند و شفاف نیستند‌، از دریافت یارانه محروم هستند.

:
او همچنین از معافیت مالیاتی کتاب‌فروشی‌ها به عنوان یکی ازاقدامات مهم وزارت ارشاد در سال گذشته خبر داد و افزود: هفته آخر اسفند ماه تفاهم‌نامه‌ای میان ارشاد و سازمان مالیاتی منعقد شد که به موجب آن کلیه کتاب‌فروشی‌ها از پرداخت مالیات معاف شدند.
بنا بر این گزارش،حسین نوش آبادی در ادامه این نشست به پرسش‌های خبرنگاران در حوزه‌های مختلف پاسخ داد.

:
او در پاسخ به پرسشی درباره تدبیر وزارت ارشاد برای مقابله با گروه‌های فشار که جلوی فعالیت‌های هنری قانونی را می‌گیرند، توضیح داد: توجه به محصولات فرهنگی داخلی مهم‌ترین عامل ارتقاء فرهنگی جامعه است، بنابراین باید میدان را برای خلق آثاری که در محدوده فرهنگی و قانونی ماست باز بگذاریم و بی‌دلیل مانعی برای فعالیت‌های هنری قانونی نباشیم.
وی تاکید کرد: می‌کوشیم از بروز رفتارهای شخصی و فشارهای ناشی از آن جلوگیری کنیم، چرا که همه باید خود را ملزم به قانون بدانند و کسی خود را فراتر از قانون نبیند.

:
سخنگوی وزارت ارشاد افزود: وقتی برنامه‌ای قانونی است نباید عده‌ای خودسرانه و با رفتار خشن مانع انجام آن شوند و این یکی از کارهای مهم ما و یکی از برنامه‌های ما در سال ۹۴ جلوگیری از فشارهایی است که هیچ سنخیتی با فرهنگ ایرانی و اسلامی ما ندارد.
نوش‌آبادی در ادامه نشست با ارائه توضیحاتی درباره نمایشگاه کتاب امسال افزود: تاکنون بیش از ۲۷۰۰ ناشر داخلی برای حضور در نمایشگاه کتاب ثبت نام کرده‌اند و ناشران خارجی هم در حال ثبت نام هستند.

:
به گفته او، مهمان ویژه این دوره از نمایشگاه کتاب کشور عمان است البته حضور این کشور در حد وزیر خواهد بود.
وی متذکر شد: ما با عمان رابطه سیاسی و فرهنگی خوبی داریم و حضور این کشور پیامی برای دیگر همسایگان‌مان دارد، البته احتمالا از کشورهایی مانند قطر، آسیای شرقی و کشورهای اروپایی نیز میهمان‌هایی خواهیم داشت.

:
سخنگوی وزارت ارشاد در ادامه درباره فاجعه فرودگاه جده و تأثیر آن بر سفر ایرانیان به عربستان گفت: تنظیم روابط ایران با کشورهای دیگر توسط وزارت امور خارجه پیگیری می‌شود و ما در این زمینه وظیفه مستقیمی نداریم.

:
او اضافه کرد: در حال حاضر وزارت خارجه کاردار عربستان را احضار کرده و اعتراض خود را بابت برخورد نامناسب با اتباع ایرانی در فرودگاه جده مطرح کرده است. ما هم براساس سیاست‌های دولت، برنامه سفر حجاج ایرانی را دنبال خواهیم کرد. نوش ‌آبادی سپس درباره وضعیت بیمه خبرنگاران گفت: به تمام رسانه‌ها گفته‌ایم، افراد تحت پوشش خود را اعلام کنند تا ما یارانه بیمه آن‌ها را بپردازیم، چرا که بیمه خبرنگاران جزو وظایف قانونی رسانه‌هاست و ما متصدی آن نیستیم اما برای اجرای مطلوبش حمایت می‌کنیم.

:
او اضافه کرد: خبرنگارانی که رسانه‌شان آن‌ها را بیمه نکرده‌اند، می‌توانند به اداره کل مطبوعات مراجعه کنند.
نوش‌آبادی همچنین درباره بیمه خبرنگاران آزاد توضیح داد: نمی‌توان خبرنگاری را که هیچ انتصابی به هیچ رسانه‌ای ندارد، حمایت کرد. اما قانون تعریف خبرنگاری به عنوان شغل سخت وجود دارد و اجرا می‌شود.

:
وی سپس درباره انتخاب مدیر اداره کتاب ارشاد گفت: گزینه‌هایی مطرح است اما تاکنون قطعی نشده‌اند. با توجه به اهمیت حوزه کتاب حتما فردی واجد شرایط و آشنا به این موضوع تا قبل از برگزاری نمایشگاه کتاب انتخاب می‌شود.

:
به گزارش ایسنا، سخنگوی وزارت ارشاد در بخش دیگری از این نشست، در پاسخ به پرسشی دیگر درباره احتمال نمایش فیلم «محمد رسول‌الله (ص)» در بخش بین‌الملل جشنواره فیلم فجر گفت: این فیلم یکی از آثار بسیار ارزشمند و فاخر ما است که می‌تواند با فیلم‌های بین‌المللی رقابت کند. هر چند ارزش آن بیش از رقابت در این حیطه است چرا که فیلم ماندگاری برای کل جهان خواهد بود. اما هنوز درباره نمایش آن در جشنواره فجر تصمیم قاطعی گرفته نشده است.

:
او در ادامه درباره افزایش قیمت بلیت سینماها و تأثیر آن بر کاهش تماشاگران نیز تصریح کرد: امسال چند عامل در افت فروش فیلم‌های نوروزی موثر بود؛ همزمان شدن ایام فاطمیه با تعطیلات نوروز، پخش نشدن تبلیغات تلویزیونی و مسائلی از این دست در این زمینه تأثیرگذار بود اما از آنجا که اکران نوروزی تا پایان فروردین ادامه دارد و با توجه به پخش تبلیغات تلویزیونی پیش‌بینی می‌شود، فروش نوروزی امسال در مقایسه با پارسال تفاوتی نداشته باشد.

:
او با بیان اینکه اطلاع دقیقی از افزایش قیمت بلیت سینماها و دیگر فیلم‌های نمایش خانگی ندارد، ادامه داد: صحبتی برای افزایش قیمت نبود. ممکن است قیمت محصولات نمایش خانگی به دلیل وجود واسطه‌ها بالاتر رفته باشد، اما با گران‌فروشی این آثار اگر قانونی نباشد، مخالفت می‌کنیم.

:
نوش‌آبادی در بخش دیگری از این نشست درباره نام‌گذاری سال ۹۴ به عنوان سال تئاتر که از سوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مطرح شده است، توضیح داد: از آنجا که تئاتر هنر مظلومی است و به ویژه در چند سال اخیر منزوی‌تر هم شده بود، امسال در بخش هنر در اولویت ماست و این نام‌گذاری برای فراهم کردن محیط‌های مناسب و افزایش اعتبارات تئاتر است. او در پاسخ به پرسشی درباره‌ی بازسازی مجموعه تئاترشهر تصریح کرد: این برنامه به طور جدی دنبال می‌شود و این مجموعه تابستان امسال به بهره‌برداری می‌رسد. امیدوارم سال ۹۴ شاهد توسعه سخت‌افزاری و نرم‌افزاری تئاتر باشیم و بیشترین توجه به هنرمندان این رشته وجود داشته باشد چرا که تئاتر هنر مادر و پایه است.

:
حسین نوش‌آبادی در ادامه درباره روال ممیزی در وزارت ارشاد متذکر شد: ممیزی کتاب بر اساس قانون اعمال می‌شود. پیش از این ایده واگذاری ممیزی به ناشران مطرح شد که ناشران استقبال نکردند؛ ضمن اینکه این ایده برای اجرا باید به لایحه تبدیل و در مجلس تصویب می‌شد، اما برای تسهیل روال ممیزی تلاش کرده‌ایم شورای ممیزی کتاب را توانمندتر و تخصصی‌تر کنیم تا دقت و سرعت بیشتری بوجود بیاید. در حال حاضر ممیزی کتاب مانند گذشته نیست که اثری چندین ماه و حتی سال در وزارت ارشاد معطل بماند بلکه موضوع به سرعت پیگیری می‌شود.

:
وی درباره‌ معطل ماندن آلبوم موسیقی محمد معتمدی در وزارت ارشاد توضیح داد: از این موضوع اطلاع دقیقی ندارم اما حتما مشکلی وجود داشته چون نباید آلبوم موسیقی شش ماه در ارشاد منتظر بماند؛ البته مجوز موسیقی در مقایسه با سایر بخش‌ها با سخت‌گیری بیشتری صادر می‌شود و این به دلیل اهمیت و حساسیت این حوزه است.

:
او درباره‌ی وضعیت بیمه هنرمندان و مشکلاتی که پیش از این در این زمینه وجود داشت، تصریح کرد: صندوق حمایت از هنرمندان تقویت شده و اعتبار خوبی هم گرفته است؛ ضمن اینکه موارد خاص را به طور مجزا پیگیری می‌کنیم؛ بنابراین اگر هنرمندی به بیماری صعب‌العلاجی دچار شود فورا هزینه درمانش پرداخت خواهد شد و وزارت ارشاد حتما در این زمینه حمایت می‌کند. نوش‌آبادی درباره‌ی نارضایتی تعدادی از هنرمندان از بیمه قبلی گفت: سال‌های گذشته صندوق اعتباری و حمایت از هنرمندان رو به تعطیلی رفته بود، اما امسال با افزایش بودجه، حمایت از هنرمندان جدی‌تر شده است؛ ضمن اینکه کارت هنر نیز خدمات قابل توجهی را به همه هنرمندان واجد شرایط ارائه می‌کند.

:
وی در بخش دیگری از این نشست درباره‌ی پر شدن قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) و مشکلاتی که برای دفن هنرمندان تازه درگذشته وجود دارد، توضیح داد: توسعه محیط‌های مربوط به قبرستان‌ها از وظایف شهرداری است؛ البته پیش از این با همکاری شهرداری و ارشاد، قطعه هنرمندان تعریف شد، اما اگر پر شده حتما شهرداری کمک می‌کند تا محیط دیگری اضافه شود. او درباره‌ی وضعیت تفاهم‌نامه ارشاد با نیروی انتظامی برای همکاری در زمینه‌ی برگزاری کنسرت‌های موسیقی توضیح داد: هر چند هنوز تفاهم‌نامه نهایی و امضا نشده، اما همکاری وجود دارد. در حال حاضر نیروی انتظامی برای برگزاری برنامه‌های هنری همکاری دارد.

:

ضمن اینکه در استان‌ها نیز شورای تأمین در کنار نیروی انتظامی و دیگر دستگاه‌ها با ما همکاری می‌کند. البته در تلاش هستیم با امضای تفاهم‌نامه به نوعی نقشه راه دست یابیم. وی در پاسخ به پرسشی دیگر درباره منع مصاحبه مدیران میانی وزارت ارشاد که پیش از این مطرح شده بود، تصریح کرد: به هر حال با تعیین سخنگو، تلاش شد مباحث تکراری یا بحث‌های متعارض به حداقل برسد. در همین راستا مقرر شد مباحث کلی از طریق سخنگو و موضوعات تخصصی‌تر از طریق مدیران مطرح شود. اما تاکنون هیچ یک از مدیران از مصاحبه منع نشده‌اند و کسی هم به خاطر مصاحبه توبیخ نشده است.

:
نوش‌آبادی در پاسخ به این پرسش که چرا وزارت ارشاد درباره‌ پخش نشدن تیزر تلویزیونی فیلم‌ها منفعل عمل می‌کند، گفت: وظیفه‌ای نداریم تلویزیون را مجاب کنیم تیزر فیلم‌ها را پخش کند چون پخش تیزر نیازمند پرداخت هزینه است و شاید بعضی از فیلم‌ها توانایی پرداخت هزینه تیزر را نداشته باشند.

:
سخنگوی وزارت ارشاد درباره چاپ مجدد کتاب «فرهنگ عامه» نوشته صادق هدایت و احتمال توقیف آن گفت: تاکنون درخواستی برای چاپ مجدد این کتاب نیامده تا بتوانم در این زمینه قضاوتی کنم، اما تا جایی که مطلع هستم این کتاب توقیف نشده است.
نوش‌آبادی در بخش دیگری از این نشست درباره تأثیر برگزاری همایش مالکیت ادبی که دوره پنجم آن اردیبهشت‌ماه امسال برگزار خواهد شد، توضیح داد: این همایش راهکاری برای آگاهی‌بخشی و حساس کردن جامعه است. در حال حاضر بحث پیوستن ما به کنوانسیون‌های بین‌المللی مطرح است زیرا می‌خواهیم آثار فرهنگی ما خارج از کشور هم مورد توجه قرار بگیرد و برگزاری این همایش زمینه‌سازی خوبی در این رابطه خواهد کرد.

:
او در پاسخ به پرسشی درباره سهم وزارت ارشاد در برنامه اشتغال‌زایی دولت متذکر شد: اگر حوزه فرهنگ و هنر به خوبی مدیریت شود اشتغال‌زاست. اما ظرفیت دولت برای استخدام محدود است؛ ضمن اینکه سیاست کلی ما واگذاری این امور به بخش خصوصی و لاغر کردن بدنه دولت است.

:
وی در پایان این نشست درباره دیپلماسی فرهنگی وزارت ارشاد توضیح داد: این دیپلماسی از طریق سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی دنبال می‌شود و در حال حاضر در بیش از ۸۰ کشور نمایندگان رسمی داریم و ارتباطات فرهنگی با آن‌ها به نوعی بوجود آمده است. همچنان که سال گذشته به بیش از ۱۷ کشور، گروه هنری اعزام کردیم.

:
حسین نوش‌آبادی در این نشست همچنین تأکید داشت: نمایشگاه قرآن امسال برگزار می‌شود و محدودیت‌های مالی وزارت ارشاد به حوزه قرآن صدمه‌ای نخواهد زد.

./.


برچسب :    ، ، ، 
 • ارسال ایمیل به دوستان در یاهو
 • اضافه کردن به Google Bookmarks
 • داغ کن - کلوب دات کام
 • Reddit
 • Twitter
 • facebook
 • balatariin
 • RSS
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 امتیاز از : 500 out of 5)
Loading...

نظرات کاربران

ارسال نظر

مشاهده قوانین ارسال نظر

 • جديدترين خبرها
 • منطقه آزاد ماکو
 • بازار
 • ورزش
 • جامعه
نظرسنجی

نمره شما به دولت دکتر روحانی؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...
ديدني ها
داغترين ها
تبليغات

تبلیغات در سایت خبری بینانیوز

درج آگهی

خرید اینترنتینتایج زنده مسابقات بهمراه جدول لیگ

خبرهای خبرگزاری ها

براي مشاهده جديدترين خبرهاي درج شده در خبرگذاري هاي ديگر از ليست بالا خبرگذاري خود را انتخاب نماييد

عضویت در خبرنامه


 

برای دریافت خبرهای سایت در خبرنامه عضو شوید
بينانيوز ، بينش و بينايي مي بخشد - Copyright © 2016 RSS