پدر سالار 85 ساله شد
بازيگر فراموش نشدني سينما، تئاتر و تلويزيون ايران که سال گذشته نکوداشتش در سي و سومين جشنواره فيلم فجر برگزار شد، امروز پا به 85 سالگي گذاشت.

بازیگر فراموش نشدنی سینما، تئاتر و تلویزیون ایران که سال گذشته نکوداشتش در سی و سومین جشنواره فیلم فجر برگزار شد، امروز پا به ۸۵ سالگی گذاشت.

:

به گزارش سایت خبری بینانیوز ، محمدعلی کشاورز نام پر افتخار بازیگری ایران با قریب به ۶۵ سال فعالیت هنری یکی از افتخارات هنر معاصر ایران محسوب میشود.

:
کشاورز با تجربهای مغتنم و باارزش در تئاتر، اولین بازیگر نسل طلایی دهههای سی و چهل بود که در یکی از اولین تجربه های متفاوت و روشنفکرانه سینمای ایران جلوی دوربین رفت. سالهای پیش از شکل گیری موج نوی سینمای ایران، کشاورز در فیلم «شب قوزی» به کارگردانی فرخ غفاری بازی کرد. این هنرمند برجسته در سالهای قبل از انقلاب، تن به بازی در محصولات رایج و متداول سینمای فارسی نداد و با تربیت تئاتریاش حاضر نشد فیلمفارسی بازی کند. از اواخر دهه چهل کشاورز به همکاری با بهترین و خوش فکرترین کارگردانان سینمای ایران پرداخت و در فیلمهای داریوش مهرجویی، ناصر تقوایی، بهرام بیضایی و محمدرضا اصلانی بازی کرد. در سالهای پس از پیروزی انقلاب، بهترین بازیهای کشاورز در آثار زنده یاد علی حاتمی رقم خورد. بخصوص در سریال «هزار دستان» و فیلم «مادر» که اوج هنر کشاورز را به نمایش گذاشتند. میتوان گفت متفاوتترین حضور سینمایی کشاورز در «زیر درختان زیتون» رقم خورد. تجربهای درخشان و کاملاً متفاوت که نشان از انعطاف بالای کشاورز داشت. کشاورز در «زیر درختان زیتون» انطباق فوقالعادهای با شیوه خاص عباس کیارستمی (که عموماً با نابازیگران کار میکند) داشت.

:
این هنرمند برجسته با بازی در سریال «پدرسالار» کاراکتری را خلق کرد که بسیار محبوب و ماندگار از کار در آمد. کشاورز چند سالی است به علت بیماری حضوری در مقابل دوربین ندارد، آنچه پیش رو دارید حاصل گفت و گوهای ما با تعدادی از اهالی سینماست. گفت و گوهایی که میتواند حکم شمایل نگاری این هنرمند فراموش نشدنی را نیز داشته باشد.

:

کشاورز جایگاه والایی در تئاتر دارد
پرویز پورحسینی به بانی فیلم گفت: آقای کشاورز را از اوایل دهه ۴۰ شناختم. در اداره دراماتیک. آن موقع من شاگرد کلاس بازیگری آقای سمندریان بودم. بعدها که گروه «پازارگاد» به همت آقای سمندریان تشکیل شد ما شاگردان در کنار اساتید به صحنه میرفتیم. نمایشهای بسیاری را با این گروه به صحنه بردیم «آندورا»، «لئوکادیا» و غیره.

:
این بازیگر در ادامه گفت: در کنار عزیزانی مانند آقای کشاورز، آقای مشایخی، خانم شیخی، اسماعیل داورفر، رکن الدین خسروی و بسیاری از عزیزانی که در کنارشان میآموختیم. اکنون مردم آقای کشاورز را از سریالها و فیلمها میشناسند. در حالیکه جایگاه ایشان را در تئاتر نمیدانند. نمایشهایی که با شرکت ایشان آن سالها به صحنه رفت پایه گذار تئاتری شد که بعدها ادامه یافت و بعد از انقلاب به نسل بعد به ارث رسید. آقای کشاورز عزیز تولدتان مبارک و همیشه سایهتان بر سر ما باشد. مردم زحمات شما را فراموش نمیکنند.

:
بازیگری پر قدرت

:
مهدی صباغ زاده به بانی فیلم گفت: من کشاورز را بیشتر بازیگر سینما میدانم تا تلویزیون. او بازیگر پر قدرتی است و نقشهای ماندگاری را در سینما و تلویزیون ایفا کرده.
به خصوص در کارهای آقای علی حاتمی نقشهای جاودانهای را از خود به یادگار گذاشته. بنده هم افتخار این را داشتم که در فیلم «جستجو در جزیره» در سال ۶۹ در خدمت ایشان باشم. در آن سالها جزیره کیش به قدر الان رونق نیافته بود و او با اخلاق حرفهای که داشت شرایط را برای تمام گروه متعادلتر میساخت.

:
وی ادامه داد: در سکانسی از فیلم «جستجو در جزیره» ایشان خودشان باید قایق را روی دریا هدایت میکردند. او در یک طرف قایق نشسته بود و باید قایق موتوری را میراند. از آنجا که سنگین وزن هستند من و آقای شکیبایی نگران بودیم که اگر چپ کنند باید چه کار کنیم؟ که خدا را شکر ایشان با تسلط کامل توانستند از پس آن سکانس برآیند.

:
صباغ زاده خاطرنشان ساخت: کشاور به موقع سر کارش حضور پیدا میکرد و اخلاق خوبی داشت.
او بازیگری بسیار حرفهای است و همانطور که گفتم در شرایط آن روزگار جزیره کیش بسیار انعطاف پذیر بود. یک بازیگر باید بداند که در هر شرایط اقلیمی و آب و هوایی که کار میکند خودش را با محیط وفق دهد و زیاده خواهی نکند. برای کشاورز آرزوی سلامتی دارم و امیدوارم سایهشان بر سر سینمای ایران مستدام باشد.

:
کشاورز خودش را تکرار نکرد
فریال بهزاد، کشاورز را بازیگری حرفهای دانست و بهبانی فیلم گفت: من در فیلم «روزی که خواستگار آمد» با ایشان همکاری داشتم و ایشان را فردی بسیار دقیق در کارش میدانم. در این فیلم آقای کشاورز با همسرشان که نقشاش را خانم نادره ایفا میکردند اختلاف پیدا میکنند و همسرشان مهریهاش را که یک شتر بود طلب میکنند. ما چند بار این برداشت را گرفتیم که آقای کشاورز شتر را پیدا میکنند و با خودشان میآورند و در نهایت آقای کشاورز که از کشیدن شتر خیلی خسته شده بود به دستیارم گفت که این آخرین باری است که این سکانس را بازی میکنم. این خاطره از ایشان برای همیشه در ذهن من باقی ماند.

:
بهزاد ادامه داد: آقای کشاورز با اینکه سن بالایی داشتند، اما بسیار خوشرو و خوش برخورد بودند و از پس سختترین صحنهها بر میآمدند.
وی خاطرنشان ساخت: ایشان با کارگردانهای شاخصی در سینمای ایران کار کردند  و نقشهایشان همگی از ماندگارترین نقشهای سینما و تلویزیون ایران شد. کشاورز هیچگاه خودش را تکرار نکرد و همیشه نقشهای متفاوت و چالش برانگیزی را ایفا کرد. از این منظر ایشان یکی از شاخصترین بازیگران ایران هستند.

:
بهزاد گفت: تولد آقای کشاورز را تبریک میگویم و آرزوی سلامتی و طول عمر برایشان دارم. امیدوارم جوانهای ما با الگو قرار دادن این بزرگان از زندگی حرفهای و شخصیشان درس بگیرند.

:
تولدشان مبارک
اکرم محمدی به بانی فیلم گفت: تولد آقای کشاورز را تبریک میگویم و برایشان آرزوی سلامتی دارم.

:
وجود کشاورز سرمشق همه ماست
برزو ارجمند، کشاورز را انسانی فرهیخته و هنرمندی جدی و توانا خواند و به بانی فیلم گفت: کشاورز تنها یک بازیگر نیست. هنرمندی است تمام عیار که در دیگر عرصههای هنر نیز دستی بر آتش دارد. او بازیگر قدرتمندی است و انعطاف پذیری بالایی در ایفای نقشهایش دارد، به شکلی که توانست سالها نقشهای ماندگاری از خود در تاریخ سینمای ایران به یادگار بگذارد. کشاورز با حسد و غرور هیچ رابطهای ندارد و خود را متعلق به همه مردم میداند. وجود او امیدبخش و سرمشق همه ماست. تولدش مبارک.

:
کشاورز روی سبیل اش حساس بود
خسرو معصومی با بیان اینکه کشاورز هنرمندی فرهیخته و متواضع است به بانی فیلم گفت: من در فیلم سینمایی «آقای بخشدار» و سریال «سیب ترش» با ایشان همکاری داشتم. ما نه تنها با او هیچ مشکلی نداشتیم که اگر مشکلی برای ما هم بوجود میآمد ایشان مشکلات ما را مرتفع میساخت.

:
وی افزود: در سکانسی از «سیب ترش» یخچال بر اثر برقی که به آن وصل میشد منفجر میگردید و ایشان باید به عقب پرت میشدند. من اصلا فکر نمیکردم که آقای کشاورز قبول کنند که این کار را انجام دهند، اما در کمال ناباوری این کار را انجام دادند و اتفاقا این صحنه بسیار خوب در آمد. یا در فیلم «بخشدار» نقش شهردار را بازی میکردند که اتفاقا آن را بسیار دوست داشتند. ما این فیلم را در شهر زیرآب مازندران کار میکردیم و با اینکه آنجا امکانات رفاهی چندانی نداشت، اما خیلی راحت پذیرفتند که با ما همکاری کنند. من آن زمان جوان بودم و به نوعی از کار کردن با اشخاص حرفهای ترسی پنهان داشتم. از خاطرات خوبی که با ایشان در آن کار دارم هنگام گریم کار است. من به آقای فرهنگ معیری گریمور کار گفتم که آقای کشاورز نباید در این کار سبیل داشته باشد و این در حالی بود که آقای کشاورز علاقه زیادی به سبیلاش داشت. فرهنگ معیری به من گفت نگران نباش من در طول کار از سبیلهای ایشان کم میکنم. البته به خودشان هم گفته بود که من سبیل شما را طوری در میآورم که به کادر اداری شهردار زمان شاه بخورد. او هم باور کرده بود و خودش را در خدمت کار گریم قرار داده بود تا اینکه فرهنگ یک قیچی وسط سبیل کشاورز زد و او را به شدت عصبانی کرد.

:
کشاورز از جلوی آیینه با عصبانیت بلند شد و به من گفت چرا هر سلمانی را به عنوان گریمور سر کار میآوری؟ فرهنگ هم خونسرد با لبخند جواب داد اشکالی نداره، حالا ما سلمونی هستیم آقای کشاورز؟ کشاورز با عصبانیت جواب داد بله تو سلمونی هستی، چرا با سبیل من اینکار را کردی و… . به هر حال قهر کرد و رفت و ما فکر کردیم دیگر سر کار نمیآید. حتی به تهیه کننده هم زنگ زده بود که دیگر در این کار روی من حساب نکنید، اما چند روز بعد با سبیل ۶ تیغه به دفتر آمد. خاطره دیگری که از ایشان در همان «بخشدار» دارم این است که پلانی که آقای کشاورز و مهدی هاشمی (در نقش بخشدار) با هم کل کل میکنند را آقای زرین دست در ۲۴ برداشت گرفت که در نیامد. منشی صحنه به من گفت آقای معصومی این پنجمین حلقه نگاتیوی است که شما در این پلان مصرف میکنید. گفتم کی به شما این حرف را زده، گفت تهیه کننده. من به کشاورز و هاشمی گفتم که این دیگر برداشت آخر است و اگر این برداشت در نیاید مجبوریم پلانها را خرد کنیم. برداشت بعدی خوب شد و بعد از آن هاشمی به من گفت میدانی جریان این پلان چه بود؟ گفتم نه. گفت جریان رو کم کنی من و کشاورز بود. یک سکانس او خوب بازی میکرد و بازی من را تحت تاثیر قرار میداد و یک سکانس من خوب بازی میکردم و بازی او را تحت تاثیر قرار میدادم. بنابراین وقتی هر کدام احساس میکردیم دیگری برتری دارد، به نوعی پلانها را خراب میکردیم، اما آقای کشاورز این استدلال را نداشت و این موضوع تصور آقای هاشمی بود. نمیدانم به هر حال اینها مناسباتی است بین بازیگران که کارگردان متوجه آن نمیشود.

:
وی افزود: در مجموع ۲ کاری که با ایشان انجام دادم، او را فردی بسیار منضبط دانستم که حتی یک بار هم نشد که دیالوگاش را فراموش کند. او با بازیگران دیگر هم رابطه بسیار خوبی به لحاظ اخلاقی داشت. متاسفم که بعضیها در بعضی از فضاهای مجازی اخبار کذب در مورد ایشان و سایر هنرمندان منتشر میکنند که امیدوارم برطرف شود. برایشان آرزوی سلامتی و طول عمر از خداوند طلب میکنم.

:
آذر با پدر سالار آشتی کرد
کمند امیر سلیمانی در گفت و گو با بانی فیلم بیان داشت: جهت مزاح در ابتدا بگویم که اگر میدانستم آقای کشاورز فروردینی هستند هرگز قبول نمیکردم در سریال «پدر سالار» با ایشان همبازی شوم. چون خودم یک پسر فروردینی و چند دوست خوب فروردینی دارم و می دانم خصلت بارزشان این است که حرف حرف خودشان است.
وی ادامه داد: من جدای «پدر سالار» سریال «بگذار آفتاب برآید» و سریال «رسم شیدایی» را هم با ایشان کار کردم. در سریال «پدر سالار» همه ما مثل یک خانواده واقعی بودیم و صمیمیت بینمان از لطف و صفای آقای کشاورز جاری میشد. از قدیم میگویند بزرگترها هستند که میتوانند یک خانواده را مدیریت کنند و ما آنجا به مدد حضور ایشان و خانم خیرآبادی خانواده خوبی در کنار هم بودیم. سالها گذشت و آقای کشاورز بیمار شدند، اما روی خوش، لبخند و محبتشان نه تنها کم نشد که بیشتز هم شد. خوشحالم که به علت چند کار مختلف نوروزی چند جلسه در نوروز امسال در خدمتشان بودم و دیداری تازه کردم.

:
امیرسلیمانی ادامه داد: خاطرم است در سالهای حدود ۷۵ در مراسم ختم یکی از هنرمندان بودیم و مردم هم جلوی در مسجد ازدحام کرده بودند. من از قسمت زنانه و آقای کشاورز از قسمت مردانه خارج شدند. جلوی در  همدیگر را دیدیم و ایستادیم به احوالپرسی. یکدفعه یک نفر از جمعیت با صدای بلند رو به مردم گفت بیاین بیاین آذر با پدر سالار آشتی کرد و مردم به سمت ما هجوم آوردند.
وی خاطر نشان ساخت: امیدوارم آقای کشاورز سلامتی کاملشان را به دست بیاورند و ما شاهد حضورشان در کارهای پیش رو باشیم.

:
پدرانه با تمام عوامل رفتار می کرد
محمود جعفری، کشاورز را پیشکسوتی کاربلد دانست و در گفت و گو با بانی فیلم بیان داشت: من در سریال «پدر سالار» با ایشان همکاری داشتم و از او اخلاق، مسوولیت پذیری، شعور بازیگری، تعهد و … را در فعالیتهای حرفهای و غیر حرفهای یاد گرفتم. او در سریال «پدر سالار» کاملا پدرانه نسبت به تمام عوامل کار رفتار میکردند. او شخصی بسیار دوست داشتنی است که من اگر بتوانم درصدی از خلقیات ایشان را داشته باشم به خودم میبالم. تولدشان را تبریک میگویم و امیدوارم سالهای سال با سلامتی در کنار ما باشد.

./.


برچسب :    ، ، ، 
 • ارسال ایمیل به دوستان در یاهو
 • اضافه کردن به Google Bookmarks
 • داغ کن - کلوب دات کام
 • Reddit
 • Twitter
 • facebook
 • balatariin
 • RSS
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 امتیاز از : 500 out of 5)
Loading...

نظرات کاربران

ارسال نظر

مشاهده قوانین ارسال نظر

 • جديدترين خبرها
 • منطقه آزاد ماکو
 • بازار
 • ورزش
 • جامعه
نظرسنجی

نمره شما به دولت دکتر روحانی؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...
ديدني ها
داغترين ها
تبليغات

تبلیغات در سایت خبری بینانیوز

درج آگهی

خرید اینترنتینتایج زنده مسابقات بهمراه جدول لیگ

خبرهای خبرگزاری ها

براي مشاهده جديدترين خبرهاي درج شده در خبرگذاري هاي ديگر از ليست بالا خبرگذاري خود را انتخاب نماييد

عضویت در خبرنامه


 

برای دریافت خبرهای سایت در خبرنامه عضو شوید
بينانيوز ، بينش و بينايي مي بخشد - Copyright © 2016 RSS