سفر رئیس‌جمهور به اندونزی برای شرکت در شصتمین اجلاس سران آسیا - آفریقا
کتر حسن روحانی رییس جمهور شامگاه سه شنبه به وقت محلی وارد جاکارتا پایتخت اندونزی شد تا در مراسم شصتمین سالگرد تاسیس کنفرانس کشورهای آسیایی - آفریقایی شرکت کند.

کتر حسن روحانی رییس جمهور شامگاه سه شنبه به وقت محلی وارد جاکارتا پایتخت اندونزی شد تا در مراسم شصتمین سالگرد تاسیس کنفرانس کشورهای آسیایی – آفریقایی شرکت کند.

:

به گزارش سایت خبری بینانیوز‌، حجت‌الاسلام والمسلین دکتر حسن روحانی در فرودگاه بین‌المللی «حلیم» مورد استقبال وزیر امور خارجه اندونزی و جمعی دیگر از مقامات این کشور و سفیر و دیپلمات‌های کشورمان قرار گرفت.

:
رهبران و مقام‌های بلندپایه بیش از ۱۰۰ کشور آسیایی و آفریقایی در کنار نمایندگان ۱۶ کشور ناظر و ۲۵ سازمان بین‌المللی برای شرکت در این مراسم دعوت شده‌اند.

:
رئیس جمهوری اسلامی ایران سخنران نشست صبح امروز اجلاس سران کشورهای آسیایی – آفریقایی است.
شصتمین اجلاس سران آسیا – آفریقا چهارشنبه و پنجشنبه برگزار می‌شود.

:
نخستین اجلاس کشورهای آسیایی و آفریقایی ۱۸ آوریل ۱۹۵۵ میلادی برابر ۲۸ فروردین ۱۳۳۴ شمسی در باندونگ اندونزی برگزار شده بود؛ کنفرانسی که موجب شکل گیری جنبش غیرمتعهدها شد که اعضای آن به هیچ یک از دو بلوک قدرت آن زمان یعنی ایالات متحده آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی وابسته نبودند.

:
رئیس جمهوری در فرودگاه جاکارتا در گفتگویی کوتاه با خبرنگاران شرکت در نشست سران کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی، دیدار و گفتگو با شماری از مقامات ارشد کشورهای شرکت‌کننده و سخنرانی در جمع علمای مسلمان، نخبگان و تجار اندونزی را از جمله برنامه‌های کاری فشرده خود در سفر به جاکارتا اعلام کرد.

:
«تقویت همبستگی و همکاری در جهان اسلام» محور نشست سران عضو سازمان همکاری‌های اسلامی عنوان شده است.

:
اظهارات رئیس جمهور پیش از عزیمت به اندونزی
رئیس جمهور با تاکید بر اینکه مداخله غیرمسئولانه برخی کشورها در یمن با احکام اسلام و مقررات بین‌المللی سازگاری ندارد، این مداخلات را ناشی از عدم تعادل فکری و روحی مداخله کنندگان توصیف کرد و اظهار داشت: امیدوارم در متن و حاشیه اجلاس سران آسیا – آفریقا بحث‌های مفیدی درباره یمن و مسائل منطقه داشته باشیم.

:
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی صبح دیروز پیش از عزیمت به اندونزی در گفتگو با خبرنگاران در فرودگاه مهرآباد درباره اهداف و برنامه‌های این سفر، گفت: اجلاسی که برای شرکت در آن به جاکارتا می‌رویم، گرامیداشت شصتمین سال تاسیس اتحادیه کشورهای جنوب – جنوب است که در سال ۱۹۵۵ و با حضور سران ۲۹ کشور از جمله برخی رهبران معروف آفریقایی، آسیایی آن زمان و برخی رهبران اروپایی در باندونگ اندونزی تشکیل شد.

:
دکتر روحانی با بیان اینکه در آن اجلاس تصمیمات مهمی اتخاذ شد که به اعلامیه باندونگ شهرت یافت و هنوز مورد احترام کشورهاست، افزود: به دنبال اجلاس باندونگ و تشکیل اتحادیه کشورهای آسیا – آفریقا بود که جنبش عدم تعهد متولد شد و بنده به عنوان نماینده کشوری که یکی از پایه‌گذاران این کنفرانس بوده و در اجلاس ۶۰ سال قبل نیز حضور داشته و نیز به عنوان رئیس جنبش عدم تعهد در این اجلاس شرکت می‌کنم و در نخستین جلسه عمومی آن نیز صحبت خواهم کرد.

:
رئیس‌ جمهوری با اشاره به اینکه در حاشیه این اجلاس ملاقات‌هایی با سران برخی از کشورها، نشستی با علما، اساتید دانشگاه و متفکرین اسلامی اندونزی و جلسه‌ای با کارآفرینان و بازرگانان اندونزیایی خواهم داشت که هر کدام حائز اهمیت است، اظهار داشت: علاوه بر اجلاس گرامیداشت تاسیس کنفرانس آسیا – آفریقا، جلسه‌ای نیز با حضور اعضای سازمان همکاری کشورهای اسلامی خواهیم داشت که در شرایط فعلی منطقه بسیار حائز اهمیت است.

:
دکتر روحانی شرایط حال حاضر منطقه‌ای و شرایط بین‌المللی کشور را بسیار حائز اهمیت توصیف و تصریح کرد: به لحاظ داخلی سال پیش‌رو، سال همدلی و همزبانی است که با توجه به عبور از رکود، در این سال به دنبال رونق اقتصادی و رشد اقتصادی قابل قبول هستیم و در همین راستا باید به روابط بهتر با کشورهای همسایه و سایر کشورها برسیم و برای جذب سرمایه و تکنولوژی تلاش کنیم.

:
رئیس جمهور با بیان اینکه شرایط بین‌المللی هر روز برای کشورمان بهتر از قبل می‌شود و امروز فضای مساعدی در جهان داریم، خاطر نشان کرد: مذاکرات هسته‌ای با اراده جدی که جمهوری اسلامی از خود نشان داده دنبال می‌شود و در حال پیشرفت است و امیدواریم طرف مذاکرات نیز همین اراده را از خود نشان دهد تا در فرصت دو ماه آینده به توافق کلی و جزیی برسیم. این توافق فضای جدیدی را برای همکاری در منطقه، آسیا و جهان برای ما ایجاد می‌کند و معتقدم که این توافق به نفع همگان خواهد بود.

:
دکتر روحانی در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه امروز در منطقه با خشونت و تروریسم و حتی جنگ داخلی در برخی کشورها مواجه هستیم، گفت:‌ متاسفانه شاهد مداخله برخی کشورهای غیرمسوول در کشورهای دیگر هستیم که نه با احکام اسلام سازگاری دارد و نه با عرف و مقررات و قوانین بین‌المللی همخوانی دارد.

:
رئیس‌ جمهوراضافه کرد: نابودی زیربناهای یک کشور فقیر و کشتن زنان، کودکان و مردان بی‌گناه با بمباران، معنا و تفسیری جز این ندارد که کشوری در شرایطی تعادل خود را از دست داده است. حالا کشوری آرزوهایی داشته که آنها را مبنای عمل خود در عراق، سوریه، ‌لبنان و شمال آفریقا قرار داده ولی در تحقق این آرزوها ناموفق بوده و حالا این عدم توفیق‌ها جمع شده و باعث عدم تعادل روحی و فکری شده که تبدیل به بمب‌هایی شده است و بر سر مردم کشوری دیگر فرو می‌ریزد.

:
دکتر روحانی با بیان اینکه دنیا باید قاطعانه این رفتار را محکوم کند، اظهار داشت: مردم یمن مردمی با سابقه طولانی تمدنی و تمدنی چند هزار ساله و درخشان هستند که در بخش‌هایی از آیات و سوره‌های قرآن نیز به تاریخ بلند و تمدن درخشان این سرزمین اشاره شده و این مردم خوب، اما فقیر مستحق بمباران و دخالت در امور داخلی خود از طرف دیگران نیستند.

:
رئیس‌ جمهورتصریح کرد: امیدواریم همه سر عقل آمده و برای تحقق پیشنهادی که جمهوری اسلامی ایران داده است که شامل آتش‌بس فوری، رسیدگی به وضعیت مردم، تشکیل جلسات گفتگوی یمنی – یمنی و تشکیل حکومتی که نمایندگان همه گروه‌ها و اقوام در آن حضور داشته باشند به توافق رسیده و برای آن تلاش کنند، چرا که این تنها راه‌حلی است که می‌تواند مشکل را حل کند.

:
دکتر روحانی با بیان اینکه قطعاً راه‌حل مشکل پیش آمده در یمن مداخله نظامی نیست و حل مشکل باید به خود مردم و گفتگوهای آنان واگذار شود، خاطر نشان کرد: امیدوارم در متن و حاشیه اجلاس سران کشورهای آسیا – آ‏فریقا بتوانیم درباره مشکل یمن، ثبات و امنیت در منطقه و مقابله با خشونت و تروریسم، گفتگوها و بحث‌های مفیدی داشته باشیم.

./.


برچسب :    ، ، ، 
 • ارسال ایمیل به دوستان در یاهو
 • اضافه کردن به Google Bookmarks
 • داغ کن - کلوب دات کام
 • Reddit
 • Twitter
 • facebook
 • balatariin
 • RSS
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 امتیاز از : 500 out of 5)
Loading...

نظرات کاربران

ارسال نظر

مشاهده قوانین ارسال نظر

 • جديدترين خبرها
 • منطقه آزاد ماکو
 • بازار
 • ورزش
 • جامعه
نظرسنجی

نمره شما به دولت دکتر روحانی؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...
ديدني ها
داغترين ها
تبليغات

تبلیغات در سایت خبری بینانیوز

درج آگهی

خرید اینترنتینتایج زنده مسابقات بهمراه جدول لیگ

خبرهای خبرگزاری ها

براي مشاهده جديدترين خبرهاي درج شده در خبرگذاري هاي ديگر از ليست بالا خبرگذاري خود را انتخاب نماييد

عضویت در خبرنامه


 

برای دریافت خبرهای سایت در خبرنامه عضو شوید
بينانيوز ، بينش و بينايي مي بخشد - Copyright © 2016 RSS