حذف یارانه 31 میلیون نفر، چاره دولت برای حل مشکل کسری
دولت با کسری 17 هزار میلیارد تومانی مواجه است. پس یا باید سهم 11 هزار میلیارد تومانی همه بخش‌ها را نادیده بگیرد و کل اعتبارات را به پرداخت‌های نقدی اختصاص دهد که باز هم با کسری شش هزار میلیارد تومانی مواجه است یا باید دست به حدف تعدادی از یارانه‌بگیران بزند.

دولت با کسری ۱۷ هزار میلیارد تومانی مواجه است. پس یا باید سهم ۱۱ هزار میلیارد تومانی همه بخش‌ها را نادیده بگیرد و کل اعتبارات را به پرداخت‌های نقدی اختصاص دهد که باز هم با کسری شش هزار میلیارد تومانی مواجه است یا باید دست به حدف تعدادی از یارانه‌بگیران بزند.
:
به گزارش سایت خبری بینانیوز ، بودجه هدفمندی یارانه‌ها با کسری ۱۷ هزار میلیارد تومانی مواجه است و دولت اگر بخواهد تمام ردیف‌های هزینه‌ای پیش‌بینی شده در هدفمندی را رعایت کند، باید یارانه ۳۱ میلیون نفر معادل یک سوم یارانه‌بگیران فعلی را حذف کند.
:
به گزارش اقتصادنیوز،  معاون اول رئیس جمهور اعلام کرده است میزان هزینه مشخص شده در ردیف‌های هدفمندی با میزان درآمد دولت تعادل ندارد. بر این اساس اگر قرار باشد دولت هم یارانه‌های نقدی را مانند سال گذشته پرداخت کند و هم تمام ردیف‌های هزینه‌ای که برای هدفمندی پیش‌بینی شده را اختصاص دهد، با کسری ۱۷ هزار میلیارد تومانی مواجه خواهد شد.
:
آنچه در قانون بودجه سال ۹۴ در مجلس تصویب شد این بود که اعتبار قانون هدفمندی یارانه‌ها ۴۸ هزار میلیارد تومان تصویب شد که از این میزان ۱۱ هزار میلیارد تومان قرار است به بخش‌های تولید، بهداشت و سلامت و تامین مسکن حمایتی اختصاص یابد و ۳۹ هزار میلیارد تومان هم صرف پرداخت یارانه نقدی ماهانه می‌شود.
:
حال دولت با کسری ۱۷ هزار میلیارد تومانی مواجه است. پس یا باید سهم ۱۱ هزار میلیارد تومانی همه بخش‌ها را نادیده بگیرد و کل اعتبارات را به پرداخت‌های نقدی اختصاص دهد که باز هم با کسری شش هزار میلیارد تومانی مواجه است یا باید دست به حدف تعدادی از یارانه‌بگیران بزند.
:
بر این اساس اگر دولت درصدد باشد سهم بخش‌های تولید، سلامت و مسکن را کامل بپردازد باید یارانه ۳۱ میلیون و ۱۳۵ هزار نفر را قطع کند تا اعتبارات هدفمندی پاسخگوی هزینه‌ها باشد. به عبارت دیگر کسری سالانه ۱۷ هزار میلیارد تومانی دولت به آن معناست که دولت برای پرداخت یارانه نقدی ماهانه هزار و ۴۱۶ میلیارد تومان کسری اعتبار دارد که این رقم اعتبار، برابر یارانه ماهانه ۳۱ میلیون و ۱۳۵ هزار نفر است. پس دولت اگر بخواهد این کسری را محل یارانه‌های نقدی جبران کند، باید یارانه یک سوم مشمولان فعلی را حذف کند.
:
در حالی بودجه هدفمندی، دولت را ملزم به حذف ۳۱ میلیون نفر از یارانه‌بگیران می‌کند که مجلس هم در اقدامی اعتبار یارانه‌های نقدی را سه هزار میلیارد تومان کاهش داد و دولت را به صورت غیرمستقیم موظف به حذف یارانه ۵٫۵ میلیون نفر کرده است. حذف این تعداد از یارانه‌بگیران هم در دولت کلید خورده است. به نحوی که پس از تکذیب‌های مکرر، بالاخره دولت موضوع حذف یارانه برخی از دهک‌های بالای درآمدی را پذیرفت و وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد یارانه ۲۰۰ هزار نفر قطع شده است و دو روز پیش هم قائم مقام وزیر کار خبر داد تا پایان سال یارانه شش میلیون نفر قطع خواهد شد.
:
اما مساله این است که حذف شش میلیون نفر مشکلی از کسری بودجه دولت کم نمی‌کند. اما دولت گویا نمی‌خواهد حذف همین تعداد را هم به یکباره انجام دهد و از اظهارات ابوالحسن فیروزآبادی، قائم مقام وزیر کار این گونه بر می‌آید که دولت می‌خواهد این تعداد را تدریجی و ظرف یک سال انجام دهد، چون فیروزآبادی گفته «تا پایان امسال شش میلیون نفر از لیست یارانه‌بگیران حذف می‌شوند.» اگرچه احتمالا نبود بانک‌های اطلاعاتی و تبعات سیاسی حذف یارانه‌ها دولت را ملزم می‌کند که کمی محتاطانه در مسیر حذف یارانه‌ها اقدام کند اما موضوع این است که هر تاخیری در حذف شش میلیونی یارانه‌بگیران به معنای کسری بیشتر در اعتبارات هدفمندی و حذف یارانه سایر بخش‌ها برای تخصیص آن به یارانه نقدی است.
:
./.

برچسب :    ، ، 
 • ارسال ایمیل به دوستان در یاهو
 • اضافه کردن به Google Bookmarks
 • داغ کن - کلوب دات کام
 • Reddit
 • Twitter
 • facebook
 • balatariin
 • RSS
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 امتیاز از : 500 out of 5)
Loading...

نظرات کاربران

ارسال نظر

مشاهده قوانین ارسال نظر

 • جديدترين خبرها
 • منطقه آزاد ماکو
 • بازار
 • ورزش
 • جامعه
نظرسنجی

نمره شما به دولت دکتر روحانی؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...
ديدني ها
داغترين ها
تبليغات

تبلیغات در سایت خبری بینانیوز

درج آگهی

خرید اینترنتینتایج زنده مسابقات بهمراه جدول لیگ

خبرهای خبرگزاری ها

براي مشاهده جديدترين خبرهاي درج شده در خبرگذاري هاي ديگر از ليست بالا خبرگذاري خود را انتخاب نماييد

عضویت در خبرنامه


 

برای دریافت خبرهای سایت در خبرنامه عضو شوید
بينانيوز ، بينش و بينايي مي بخشد - Copyright © 2016 RSS