بحران روابط بین ایران و عربستان را مهار کنید
ولین عامل، بی توجهی به روابط دو کشور و برخی سیاست های غیرمتعارف دولت قبل بود که منجر به دوری همسایگان از ایران شد و در نتیجه اعتماد سازی که در دوره های قبل از جمله در دولت اصلاحات صورت گرفته بود و منجر به امضای قرارداد امنیتی بین دو کشور گردیده بود، از بین رفته و مشکلاتی به وجود آورد که منجر به ایجاد زخم های عمیق سیاسی بین دو کشور گردید.

ولین عامل، بی توجهی به روابط دو کشور و برخی سیاست های غیرمتعارف دولت قبل بود که منجر به دوری همسایگان از ایران شد و در نتیجه اعتماد سازی که در دوره های قبل از جمله در دولت اصلاحات صورت گرفته بود و منجر به امضای قرارداد امنیتی بین دو کشور گردیده بود، از بین رفته و مشکلاتی به وجود آورد که منجر به ایجاد زخم های عمیق سیاسی بین دو کشور گردید.

:

به گزارش سایت خبری بینانیوز‌، یک کارشناس ارشد مسائل سیاسی بین الملل با اشاره به اظهارات مقامات دو کشور ایران و عربستان، در تحلیل بحران روابط دو کشور همسایه ایران و عربستان و وجود برخی گمانه زنی ها در خصوص احتمال جنگ میان دو کشور، گفت: سمت و سوی تحولات اخیر در روابط دو کشور ایران و عربستان به شدت خطرناک است و متأسفانه لازمه همسایگی که همزیستی مسالمت آمیز و اعتماد متقابل است، رنگ باخته که البته تنها مربوط به تحولات اخیر یمن نیست؛ اگرچه این مسئله مهمترین آن است.
:
جاوید قربان اوغلی با اشاره به دو عامل تنش زا بین دو کشور افزود: اولین عامل، بی توجهی به روابط دو کشور و برخی سیاست های غیرمتعارف دولت قبل بود که منجر به دوری همسایگان از ایران شد و در نتیجه اعتماد سازی که در دوره های قبل از جمله در دولت اصلاحات صورت گرفته بود و منجر به امضای قرارداد امنیتی بین دو کشور گردیده بود، از بین رفته و مشکلاتی به وجود آورد که منجر به ایجاد زخم های عمیق سیاسی بین دو کشور گردید.
:
تحولات منطقه و رقابت در هژمونی منطقه ای، دلیل تنش بین ایران و عربستان

مدیر کل پیشین آفریقای وزارت خارجه ادامه داد: دومین عامل تنش زا، تحولاتی بود که طی سال های گذشته در منطقه رخ داد و باعث دگرگونی در ساختار نظام های عربی کشورهای همسایه شد که نتیجه آن رقابت منطقه ای بین ایران و عربستان در مورد کشورهایی چون عراق، سوریه و اخیراً یمن بود که کدورت های بین این دو کشور را عمیق و بحرانی کرد و تردید های عربستان نسبت به نیات ایران در منطقه و به خصوص مناطقی که ریاض آن را حیات خلوت خود می داند، افزایش داده و منجر به اوج گیری تشنج بین دوکشور شد.
:
جاوید قربان اوغلیقربان اوغلی بیان داشت: از سوی دیگر، تحولات داخلی عربستان و فوت پادشاه عربستان، منجر به اتخاذ رویکرد جدیدی از سوی پادشاه جدید و علی الخصوص افراد جدید منصوب حکومت شده است. این کارشناس مسائل سیاست خارجی، نمونه بارز این تاثیر تحولات داخلی عربستان را لشکرکشی این کشور به یمن ذکر کرد که باعث افزایش و اوج گیری تشنج و جنگ لفظی بین ریاض و تهران شده که شایسته روابط دو کشور همسایه نیست.
:
وی با اشاره به محافظه کاربودن شدید حکومت عربستان سعودی اضافه کرد: رویکردهای نظامی در سیاست خارجی عربستان بسیار کم رنگ است. علت حملات هوایی این کشور به یمن نیز بیشتر ناشی از این است که عربستان، یمن را حیات خلوت و پاشنه آشیل خود می داند و حکومت ناهمسو با عربستان بر یمن را تهدید امنیتی برای خود تلقی می کند و به همین دلیل تسلط کامل حوثی ها بر یمن را برنتابید و عبور انصار الله از خطوط قرمز، منجر به مداخله نظامی عربستان در آن کشور شد که البته ریاض این اقدام را در قالب ائتلاف عربی – اسلامی که حمایت جامعه بین المللی را با خود دارد، انجام داد.
:
احتمال جنگ بین دو کشور ایران و عربستان ضعیف است

قربان اوغلی، دیپلمات پیشین کشورمان با تاکید بر این که احتمال جنگ بین دو کشور ایران و عربستان ضعیف است، یادآورشد: هم ایران و هم عربستان نسبت به خطرناک بودن چنین تحولی آگاه هستند و لذا جنگ لفظی و رقابت های منطقه ای بین دو کشور منجر به جنگی نخواهد شد، که البته لازمه آن خویشتن داری هر دو کشور است. این دیپلمات سابق در دولت اصلاحات افزود: ایران می داند در شرایطی که در حال حل و فصل بحران هسته ای و عادی سازی روابط با جهان است، تشنج در رابطه با همسایگان و بخصوص عربستان به هیچ وجه به مصلحت نیست، از سوی دیگر کشورعربستان نیز آگاه است که جنگ به ضرر آن کشور تمام خواهد شد. قربان اوغلی خاطرنشان کرد: با این وجود اگر مسوولان کشور نسبت به خطرناک بودن برخی اظهارات و اقدامات، بی توجه باشند ممکن است جنگ لفظی بین دو کشور که بر سر کشورهای عربی پیرامونی شکل گرفته و در تحولات یمن به اوج خود رسیده، از کنترل خارج گردد و باعث ایجاد بحران وسیع تری در منطقه شود.
:
کنترل تشنج کنونی و اعتمادسازی، راه حل برون رفت از بحران بین دو کشور ایران و عربستان

مدیر کل پیشین آفریقای وزارت خارجه با بیان راهکاری برای برون رفت از بحران بین دو کشور همسایه افزود: به نظر من برای رفع مشکل بین دو کشور، در یک اقدام دوسویه ایران و عربستان باید هرچه سریعتر از افزایش تشنج بین دو کشور جلوگیری کرده و برای حل اختلافات فی مابین به مذاکره بپردازند و بدانند که دو کشور همسایه لاجرم باید در کنار هم در منطقه زندگی کنند و به نقطه مشترکی در خصوص منافع دو کشور در خصوص مسائل منطقه ای و یمن دست یابند.
:
جاوید قربان اوغلی، با اشاره به اعتمادی که پیش از این در دولت های سازندگی و اصلاحات به وجود آمده بود، تأکید کرد: اعتماد از بین رفته باید بازسازی شود، راه حل آن نیز پایان دادن به این جنگ لفظی و آغاز مذاکرات بین دو کشور در سطوح مناسب است تا بدانند مشخصاً نقاط اختلاف کجاست و چگونه می توان با حفظ منافع دو کشور، بر مشکلات فائق آمد؛ علاوه بر این که باید از مداخله کشورهای منطقه ای و فرامنطقه ای اجتناب کنند تا دو کشور قدرتمند منطقه ای ایران و عربستان بتوانند در فضایی آرام به گفتگو پرداخته و مشکلات خود را حل و فصل نمایند.

./.


برچسب :    ، ، ، 
 • ارسال ایمیل به دوستان در یاهو
 • اضافه کردن به Google Bookmarks
 • داغ کن - کلوب دات کام
 • Reddit
 • Twitter
 • facebook
 • balatariin
 • RSS
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 امتیاز از : 500 out of 5)
Loading...

نظرات کاربران

ارسال نظر

مشاهده قوانین ارسال نظر

 • جديدترين خبرها
 • منطقه آزاد ماکو
 • بازار
 • ورزش
 • جامعه
نظرسنجی

نمره شما به دولت دکتر روحانی؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...
ديدني ها
داغترين ها
تبليغات

تبلیغات در سایت خبری بینانیوز

درج آگهی

خرید اینترنتینتایج زنده مسابقات بهمراه جدول لیگ

خبرهای خبرگزاری ها

براي مشاهده جديدترين خبرهاي درج شده در خبرگذاري هاي ديگر از ليست بالا خبرگذاري خود را انتخاب نماييد

عضویت در خبرنامه


 

برای دریافت خبرهای سایت در خبرنامه عضو شوید
بينانيوز ، بينش و بينايي مي بخشد - Copyright © 2016 RSS