هجوم پورشه به ایران همزمان با نان و پنیرخوری مسئولان قبل
اگر دولت عوض نشده بود، احتمالاً در ‌سال‌هاي ١٣٩٢ و ١٣٩٣، چند ‌هزار پورشه ديگر وارد مي‌شد و بعيد نبود كه شعار «هر ايراني يك پورشه» هم در جهت مبارزه با فقر و تبعيض اقتصادي و براي تحقق عدالت اجتماعي داده مي‌شد.

اگر دولت عوض نشده بود، احتمالاً در ‌سال‌های ١٣٩٢ و ١٣٩٣، چند ‌هزار پورشه دیگر وارد می‌شد و بعید نبود که شعار «هر ایرانی یک پورشه» هم در جهت مبارزه با فقر و تبعیض اقتصادی و برای تحقق عدالت اجتماعی داده می‌شد.
:
به گزارش سایت خبری بینانیوز ، روزنامه شهروند در یادداشت روز خود نوشت: دست تقدیر روزگار؛ برخی از مواقع چنان اتفاقات عجیب و غریب را در کنار یکدیگر قرار می‌دهد، که بیننده تعجب می‌کند. گویی که این اتفاقات واقعی نیست و ساخته و پرداخته ذهن اسطوره‌سازان است. مثل داستان حضرت یوسف که چگونه به دست برادران در چاه می‌افتد و سپس نجات یافته و به بردگی فروخته می‌شود و در ادامه سر از قصر فرعون درآورده و به زندان می‌افتد و در نهایت جانشین حاکم مصر می‌شود و برادرانش پیش پای او به کرنش می‌افتند. مواردی مشابه در اساطیر یونانی و ایرانی هم می‌بینیم. ولی اینکه در دنیای واقعی امروز رویدادهای عجیبی رخ دهد، اگر چه باید از آن تعجب کرد ولی از آن درس هم باید گرفت.

:
قضیه از این قرار است که در ‌سال ١٣٨۴ دولتی بر سر کار آمد که شعار محوری آن عدالت اجتماعی، نفی اشرافی‌گری، مبارزه با فساد و آوردن پول نفت روی سفره مردم بود. تأکید می‌شود که کسی از انگیزه‌های واقعی آنان در بیان این شعارها مطلع نیست و لذا اصل را بر صحت گذاشته و می‌پذیریم که این شعارها صادقانه و از روی اعتقاد داده شده باشد، ولی مسأله سیاست منحصر به صداقت داشتن در عقیده نیست، بلکه اجرای یک شعار و برنامه، هدف اصلی هر سیاستمداری است و ارزیابی سیاستمداران باید از این منظر صورت گیرد.
:
آن دولت با این شعارها روزگار مردم را سپری می‌کرد، تا آنکه دست تقدیر که بی‌ارتباط با عملکرد همانان نبود، چالشی عمیق و تاحدی خطرناک میان ایران و غرب به وجود آورد که در نتیجه ایران از دو جهت مهم دچار تحریم شد. البته جهت‌های دیگری هم وجود داشت، ولی فقط به این دو مورد اشاره می‌شود. یکی از حیث فروش نفت، و دیگر از حیث دسترسی به منابع ارزی حاصل از مبادلات خارجی و فروش نفت. بنابراین دولت ایران از یک سو با کاهش شدید درآمدهای نفتی مواجه شد، به طوری که صادرات آن به کمتر از نصف کاهش یافت و از سوی دیگر، ارزهای به دست آمده نیز چندان در دسترس نبوده تا به کار کشور و آبادانی آن آید.
:
بنابراین حتی اگر کسی شعارهای فوق را هم نداده بود، باید در مصرف منابع ارزی کشور نهایت احتیاط را می‌کرد. چرا که در همین زمان و به دلیل پیش‌گفته مشکلات متعددی برای تأمین کالاهای ضروری کشور ایجاد شده بود، ازجمله واردات و تأمین داروهای خاص مثل داروهای سرطانی‌ها با وقفه بدی مواجه شد که بیماران به آن دسترسی نداشتند، و اگر هم بود با کیفیت پایین و بسیار گران تهیه می‌شد. مجموع این وضعیت موجب شد که قیمت دلار در فاصله بسیار کوتاهی ٣ برابر شود و به بیش از ٣ هزار تومان برسد. وضعیت بنزین و کمبود آن را هم فراموش نکنید.
:
خب حالا همه این شرایط و آن شعارها را در نظر بگیرید، یک باره متوجه می‌شویم که تعداد پورشه‌سواران در سطح شهر تهران درحال افزایش شدید است. پورشه یک اتومبیل بسیار لوکس ٨سیلندر با حدود ٣٠٠ کیلومتر سرعت که ۴٨٠٠ سی‌سی حجم آن است، از این مقطع به وفور وارد می‌شود. فراموش نکنیم که قیمت هر پورشه پانامرا ۱٫۵۵ میلیارد تومان است.
 :
ماشینی که به ندرت در کشور دیده می‌شد. همزمان با آغاز تحریم‌ها و کمبود دارو و کاهش درآمدهای نفتی و مشکل شدن نقل و انتقال ارز و کمبود بنزین و افزایش ترافیک و شعارهای گوشخراش مبارزه با فساد و اشرافی‌گری و نمایش نان و پنیر خوردن مسئولین، تهاجم پورشه‌ها به کشور آغاز می‌شود، و اگر دولت عوض نشده بود، احتمالاً در ‌سال‌های ١٣٩٢ و ١٣٩٣، چند ‌هزار پورشه دیگر وارد می‌شد و بعید نبود که شعار «هر ایرانی یک پورشه» هم در جهت مبارزه با فقر و تبعیض اقتصادی و برای تحقق عدالت اجتماعی داده می‌شد. جالب است که با این شعارها پول تأمین دارو را برای واردات پورشه و امثال آن واریز کردند که با اعتراض و استعفای وزیر بهداشت منجر شد!!
:
روشن است که این پورشه‌ها نمی‌توانند در طول روز در داخل شهر تهران با سرعتی بیش از متوسط ۵٠ کیلومتر بروند، در نتیجه طبیعی است که پورشه‌سواران روزها را استراحت کنند و شب‌ها در خیابان داخل شهر با سرعت بالای ٢٠٠ کیلومتر برانند تا بلکه بخشی از کارکرد این خودروی لوکس تأمین شود. حال می‌توان پرسید کدام دست تقدیر است که تا این حد موضوعات متناقض را در کنار یکدیگر قرار داده و مثل یک تابلوی نقاشی آن را کشیده و برای درس‌آموزی ما. شاید با دیدن آن متنبه شویم و از یک سوراخ چند بار گزیده نشویم. یادمان باشد که همیشه سیاستمداران را به عملکردشان ارزیابی کنیم و نه به گفتارشان.
./.

برچسب :    ، ، ، 
 • ارسال ایمیل به دوستان در یاهو
 • اضافه کردن به Google Bookmarks
 • داغ کن - کلوب دات کام
 • Reddit
 • Twitter
 • facebook
 • balatariin
 • RSS
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 امتیاز از : 500 out of 5)
Loading...

نظرات کاربران

 • شاه نشده شاخ شدی
  شاخه طاغوت شدی
  نور شبستان نبود
  مرده طاعون شدی
  هرچه شدی خود شدی
  دیو و پری خود شدی
  محنت خلق کم نبود
  تیشه هیزم شدی
  نام نبود عار شدی
  عار زمستان شدی
  صورت خوش را ببین
  هیبت حیوان شدی
  آلت قتال شدی
  کافر دجال شدی
  کفر به این واضحی
  حلقه زنجیر شدی
  عذر نیآور شدی
  آنچه تو خواستی شدی
  گوش به اینهم نده
  دشمن مردم شدی

  رای شما: Thumb up 1 Thumb down 0


ارسال نظر

مشاهده قوانین ارسال نظر

 • جديدترين خبرها
 • منطقه آزاد ماکو
 • بازار
 • ورزش
 • جامعه
نظرسنجی

نمره شما به دولت دکتر روحانی؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...
ديدني ها
داغترين ها
تبليغات

تبلیغات در سایت خبری بینانیوز

درج آگهی

خرید اینترنتینتایج زنده مسابقات بهمراه جدول لیگ

خبرهای خبرگزاری ها

براي مشاهده جديدترين خبرهاي درج شده در خبرگذاري هاي ديگر از ليست بالا خبرگذاري خود را انتخاب نماييد

عضویت در خبرنامه


 

برای دریافت خبرهای سایت در خبرنامه عضو شوید
بينانيوز ، بينش و بينايي مي بخشد - Copyright © 2016 RSS