مستندات تکان‌دهنده فساد فوتبال
صحبت‌هاي رييس كميسيون اصل نود مجلس شوراي اسلامي با «اعتماد» نشان مي‌دهد كه فوتبال ايران در آينده‌اي نزديك، آبستن اتفاقات و حواشي بسيار مهمي خواهد بود.

صحبت‌های رییس کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی با «اعتماد» نشان می‌دهد که فوتبال ایران در آینده‌ای نزدیک، آبستن اتفاقات و حواشی بسیار مهمی خواهد بود.

:

به گزارش سایت خبری بینانیوز ، به نقل از روزنامه اعتماد، کار رسیدگی به پرونده فساد رایج در فوتبال کشور توسط کمیسیون اصل نود به پایان رسیده و قرار است گزارش این موضوع بسیار مهم در صحن علنی مجلس شورای اسلامی هم قرائت شود. پورمختار، رییس کمیسیون اصل نود اعلام کرده به حقایقی تکان‌دهنده پیرامون این موضوع رسیده‌اند؛ حقایقی که تغییرات مدیریتی در فوتبال ایران را به دنبال خواهد داشت.

:

تاخیر در قرائت پرونده فساد فوتبال باعث شده انتقاداتی درباره عملکرد کمیسیون اصل نود در این پرونده در رسانه‌ها و محافل ورزشی انجام شود. در جریان این اعتراض‌ها قرار دارید؟

:
بله. این انتقاد و حتی اگر اعتراضی هم باشد کاملا وارد است. اما باید به نکته مهمی اشاره کنم. ما با پرونده کوچکی روبه‌رو نبودیم. بحث رسیدگی به فساد رایج در فوتبال ایران بسیار بسیار گسترده و مهم است. ما که نمی‌توانستیم به ابعاد مختلف این پرونده در بازه زمانی کوتاه رسیدگی کنیم.

:
اما می‌توانستید پرونده را در مراحل مختلف مورد بررسی و رسیدگی قرار دهید.

:
این کار شدنی نبود. دلیلش هم واضح است. موضوعات مختلف فساد فوتبال ایران نیاز به بررسی و تحقیقات گسترده داشته است. مثلا عده‌ای از اهالی فوتبال با حضور در مجلس شورای اسلامی نقطه نظرات و اسناد و مدارک خود را درباره آدم‌ها و مشکلات فوتبال بیان کرده‌اند. ما که نمی‌توانیم بر اساس حرف نفراتی که به کمیسیون دعوت شدند، به حقیقت برسیم. توجه داشته باشید که ما باید اظهارنظرهای این افراد را به صورت دقیق با کمک مراجع ذی‌صلاح مورد تحلیل و بررسی قرار می‌دادیم. یا بعضا صحبت‌های نفراتی را که علیه آنها موضوعی مطرح شده بود هم مورد بحث و بررسی قرار می‌دادیم. از طرفی کارهای کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی فقط به مسائل فساد فوتبال اختصاص ندارد و ما پرونده‌ها و موضوعات بسیار مهم دیگری را هم باید بررسی کرده و نسبت به اولویت و اهمیت پرونده‌ها کار را روبه جلو می‌بردیم. با همه این توضیحات قبول دارم که تاخیر در به نتیجه رساندن موضوع وجود داشته است اما ما این مساله را به فال نیک می‌گیریم، چرا که باعث شد با جدیت و فرصت بیشتری به پرونده ورود کنیم.

:

در طول ماه‌های گذشته البته گمانه‌زنی‌هایی درباره جزییات و سرفصل‌های این پرونده در رسانه‌ها منتشر شد.

:
بنده به عنوان رییس کمیسون اصل نود شخصا به یاد ندارم که این مباحث را تایید یا تکذیب کرده باشم. گمانه‌زنی و خبر همیشه وجود داشته است. نکته مهم این است که گزارش هنوز قرائت نشده و دوستان تقریبا کارهای مربوط به آن را نهایی کرده‌اند و به زودی در اختیار من قرار خواهند داد تا بررسی‌های لازم را درباره آن داشته باشم. سپس طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده گزارش ابتدا در جلس رسمی کمیسیون اصل نود مجلس قرائت خواهد شد و نمایندگان محترم عضو کمیسیون نقطه نظرات خود را در این باره بیان خواهند کرد. بعد از جمع‌بندی نهایی پرونده در کمیسیون، مراحل قرائت پرونده در صحن علنی مجلس شورای اسلامی به سرعت انجام خواهد شد.

:
یکی از اعضای کمیسیون اصل نود اخیرا در مصاحبه‌های رسمی خود پیرامون ابهامات مالی در فدراسیون فوتبال و واریز پول‌های این مجموعه بدون داشتن مجوز و البته بر خلاف قوانین اساسنامه فدراسیون به حساب هوشنگ مقدس افشاگری‌هایی در رسانه‌ها انجام داد. آیا کمیسیون اصل نود بعد از ورود به این پرونده ابهامات مالی توانست این ابهامات را ثابت کند.

:
دوستان اگر مصاحبه‌ای انجام داده‌اند و درباره موضوعاتی که اشاره کردید حرف زدند، حتما بر اساس گزارش‌های دریافتی و اسناد و مدارک بوده است. من شخصا درباره مفاد گزارش اظهارنظری نمی‌کنم. اما این موضوعاتی که به آن اشاره کردید تنها یکی از موضوعات پرونده بزرگ فساد در فوتبال ایران است که ما به آن ورود کردیم. در بسیاری از موارد بحث تخلفات و ابهامات جدی‌تر از این حرف‌ها بوده است. اما ما آن را رسانه‌ای نکرده‌ایم. طبیعتا رسیدگی به این مسائل هم در حیطه اختیارات ما نیست. کمیسیون اصل نود گزارش فساد فوتبال را در اختیار مراجع ذی‌صلاح با اسناد و مدارک قرار خواهد داد و برخورد‌های لازم با متخلفان توسط قوه محترم قضاییه و مراجع امنیتی مربوطه انجام خواهد شد. وزارت ورزش و جوانان هم ماموریت پیدا می‌کند که تصمیمات مجلس شورای اسلامی درباره نتایج این پرونده را اجرایی کند.

:

خیلی‌ها دوست دارند بدانند که نتیجه قرائت این گزارش چه خواهد بود. آیا شاهد تغییرات در فوتبال ایران خواهیم بود؟

:
اهمیت پرونده و نتایجی که ما به آن رسیده‌ایم بعد از قرائت گزارش حتما با تغییرات همراه خواهد شد. این مساله طبیعی است. چرا که فساد در فوتبال ایران را نمی‌شود منکر شد. در واقع ما هم تغییر در مدیریت فوتبال ایران خواهیم داشت، و هم اصلاح شیوه و روش اداره و مدیریت فوتبال را. بخش اول توسط مراجع قضایی و ذی‌صلاح رسیدگی می‌شود. بخش دوم هم که مربوط به تغییرات در روش اداره فوتبال است توسط وزارت ورزش و جوانان انجام خواهد شد. واقعیت این است که در بسیاری از موارد ما به حقایق و مستندات تکان‌دهنده‌ای رسیده‌ایم که جای هیچ گونه مماشاتی باقی نمی‌گذارد. به این ترتیب هم با متخلفان برخورد جدی خواهد شد و هم با مسوولانی که با سهل‌انگاری خود مقدمات رواج فساد را در فوتبال ایران فراهم کردند و برخورد جدی را با این مقوله نداشته‌اند. عدم توجه به فساد فوتبال هم خودش نوعی تخلف است.

:
شایعاتی شنیده می‌شود مبنی براینکه بعضی مدیران فوتبالی به خاطر ترس از عواقب نتایج این پرونده، تلاش‌هایی انجام داده‌اند تا پرونده را از مسیر خود خارج و حتی مقدماتی را فراهم کنند که این موضوع در صحن علنی قرائت نشود.

:
من چیزی شخصا دراین زمینه ندیده‌ام. حتی خبری هم از داخل مجلس دریافت نکرده‌ام که بعضی‌ها برای منحرف کردن پرونده از مسیر خوب خود لابی‌ کرده باشند. حقیقت این است که کمیسیون اصل نود و مجلس شورای اسلامی برای به نتیجه رساندن این پرونده عزم خود را به صورت جدی جزم کرده‌اند. هیچ لابی و تلاشی هم در نتیجه گزارش نهایی تاثیر نخواهد گذاشت. گزارش قرائت می‌شود و با متخلفان و سهل‌انگاران برخورد جدی صورت خواهد گرفت. طبق صحبت‌هایی که ما با مقامات مجلس داشته‌ایم، آنها هم خواهان به نتیجه رسیدن این گزارش هستند. به این ترتیب خیال اهالی فوتبال و مردم راحت باشد. این گزارش به زودی قرائت می‌شود و با کمک خدا به نتیجه هم خواهد رسید.

:
اواخر سال گذشته تغییراتی در ساختار مدیریتی فدراسیون فوتبال شاهد بودیم. آیا این تغییرات و عزل بعضی از مدیران پرنفوذ ارتباطی به این پرونده داشت. یادمان می‌آید شما یک بار در مصاحبه‌ای خبر از تغییرات مدیریتی در فوتبال ایران داده بودید. حمید رسایی هم در مصاحبه‌ای گفته بود که این تغییرات مدیریتی در فدراسیون فوتبال خواسته مجلس هم بوده است.

:
اگر تغییری انجام شده حتما نیاز بوده است. اگر نیاز باشد شاید باز هم تغییراتی انجام شود. اما برای این کارها نیازی نیست بخواهیم سروصدا ایجاد کنیم، من شخصا نیازی نمی‌بینم درباره جزییات توضیحی بدهم. نیازی هم نیست بخواهم بازهم مسائل را برای تغییرات ایجاد شده باز کنم.

:
فکر می‌کنید بعد از قرائت گزارش در صحن علنی مجلس، در چه بازه زمانی، تغییرات و برخورد با متخلفان انجام شود؟
در طول زمان رسیدگی به پرونده افراد مختلف به مجلس آمدند و نقطه نظرات خود را بیان کردند. هر کسی آمد دیگری را متهم کرد و خودش را مبرا. با این وجود روند اجرای تصمیمات مجلس برای ایجاد تغییرات در ساختار مدیریتی و اجرایی فوتبال ایران و البته برخورد با متخلفان بستگی به تصمیمات قوه قضاییه و مراجع ذی‌صلاح و وزارت ورزش و جوانان دارد. اما شک نکنید در سریع‌ترین زمان ممکن این کارها انجام خواهد شد.

:
مدیران فدراسیون فوتبال بارها در مصاحبه‌های خود اعلام کرده‌اند که فساد در فوتبال ایران وجود ندارد. حتی تهدید کرده‌اند با عواملی که بدون داشتن سند از وجود فساد در فوتبال ایران حرف بزنند برخورد جدی خواهند داشت.

:
این نظر آنهاست. پرونده‌ای که ما بررسی کردیم حقایق تلخ دیگری را روایت می‌کند. فساد در فوتبال ایران وجود دارد. مشکلات ساختاری و مدیریتی وجود دارد. باز هم می‌گویم که به حقایق تکان‌دهنده و تلخی دست پیدا کردیم و برای برخورد با متخلفان در بخش‌های مختلف اسناد و مدارک قانونی و محکم وجود دارد. حالا صبر کنید تا گزارش قرائت شود. آن وقت دوستان و همه مردم متوجه خواهند شد در فوتبال ایران فساد وجود دارد یا خیر. ما هیچ تخفیفی به متخلفان نمی‌دهیم و برخورد جدی با آنها خواهیم داشت.

./.


برچسب :    ، ، ، ، ، 
 • ارسال ایمیل به دوستان در یاهو
 • اضافه کردن به Google Bookmarks
 • داغ کن - کلوب دات کام
 • Reddit
 • Twitter
 • facebook
 • balatariin
 • RSS
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 امتیاز از : 500 out of 5)
Loading...

نظرات کاربران

ارسال نظر

مشاهده قوانین ارسال نظر

 • جديدترين خبرها
 • منطقه آزاد ماکو
 • بازار
 • ورزش
 • جامعه
نظرسنجی

نمره شما به دولت دکتر روحانی؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...
ديدني ها
داغترين ها
تبليغات

تبلیغات در سایت خبری بینانیوز

درج آگهی

خرید اینترنتینتایج زنده مسابقات بهمراه جدول لیگ

خبرهای خبرگزاری ها

براي مشاهده جديدترين خبرهاي درج شده در خبرگذاري هاي ديگر از ليست بالا خبرگذاري خود را انتخاب نماييد

عضویت در خبرنامه


 

برای دریافت خبرهای سایت در خبرنامه عضو شوید
بينانيوز ، بينش و بينايي مي بخشد - Copyright © 2016 RSS