پرورش شترمرغ چه‌ها می‌خواهد؟
شترمرغ‌ها، پرندگانی دونده هستند که با محیط خود سازگاری زیادی دارند، به همین دلیل به زعم پرورش‌دهنگان این پرنده در اقصی نقاط ایران قابلیت پرورش آن وجود دارد. بازار این پرنده به دلیل گوشت مناسب آن در دنیا رو به رونق گرفتن بیشتر می رود.

شترمرغ‌ها، پرندگانی دونده هستند که با محیط خود سازگاری زیادی دارند، به همین دلیل به زعم پرورش‌دهنگان این پرنده در اقصی نقاط ایران قابلیت پرورش آن وجود دارد. بازار این پرنده به دلیل گوشت مناسب آن در دنیا رو به رونق گرفتن بیشتر می رود.
:
به گزارش سایت خبری بینانیوز ، شتر مرغ نوعی پرنده بی‌پرواز از راسته سینه‌پهنان است. این پرنده که بومی مناطق آفریقایی است،ازبزرگترین پرنده‌های‌ زنده دنیاست و تخم آن نیز از هر پرنده زنده دیگری بزرگتر است.
:
این پرنده که به طور میانگین بین ۴۰ تا ۴۵ سال عمر می‌کند، ظاهر منحصربه‌فردی دارد که آن را از پرندگان دیگر متمایز می‌کند. آنها با گردن و پاهای بلند خود قادرند با سرعت حدود ۷۰ کیلومتر در ساعت بدوند که بالاترین سرعت زمینی در میان انواع پرنده‌ها محسوب می‌شود. همچنین غذای اصلی شترمرغ، گیاهان هستند ولی این پرنده از بی‌مهرگان هم تغذیه می‌کند.
:
همچنین شتر مرغ‌ها به صورت گروهی و در گروه‌های پنج تا پنجاه نفری گذران زندگی می‌کنند و در هنگام خطر نیز یا برای پنهان شدن روی زمین دراز کشیده یا فرار می‌کنند اما اگر در گوشه‌ای گیر افتاده و راه‌ فراری نداشته باشند، از پاهای قدرتمند خود برای حمله به دشمن استفاده می‌کنند.
:
به طور کلی، شترمرغ‌ها اهلی نیستند ولی در برخی نقاط دنیا، آنها را اهلی کرده‌اند و پرورش داده می‌شوند.
:
تفاوت‌های ظاهری شتر مرغ نر و شتر مرغ ماده
شترمرغ‌های نر پرهای سیاهی دارند و انتهای پرها و بال‌های آن سفید است ولی پرهای شترمرغ ماده قهوه‌ای رنگ است و سر و گردن شترمرغ‌ها هم بدون پر در واقع طاس است. این پرنده اغلب به‌صورت گروهی در بین گله‌های پستانداران علف‌خواری مانند گورخر و گاومیش و کل یال‌دار به سر می‌برد.
:
این پرندگان بزرگ جثه، معمولاً بین ۶۳ تا ۱۴۵ کیلوگرم هستند و در زمان بلوغ که بین (دو تا چهار سال دارند) قد شترمرغ‌های نر به ۲٫۱ تا ۲٫۸ متر می‌رسد، در حالی که شترمرغ‌های ماده ۱٫۷ تا دو متر ارتفاع دارند.
:
تولید مثل شتر مرغ
زمان جفت‌گیری در شترمرغ‌ها بسته به مکان زندگیشان متفاوت است ولی به طور کلی یک قاعده کلی در تولید مثل انواع شتر مرغ‌ها وجود دارد، به این ترتیب که شتر مرغ نر با پاهای خود خراش‌هایی در زمین ایجاد می‌کند و ماده همراهش در حفره‌های پدید آمده تخم‌های خود را می‌گذارد.
:
و نحوه نگهبانی از این تخم‌مرغ‌ها هم به این صورت است که ماده‌ها در طول روز، و نر درهنگام شب از تخم‌ها نگهبانی می‌کنند. در مواردی دیده شده که تخم‌های نگهبانی نشده مورد هجوم کرکس‌ها و دیگر درندگان قرار گرفته‌اند و به طور کلی کمتر از ۱۰ درصد کل آشیانه‌های اولیه در دوره سه هفته‌ گذاشتن تخم و شش هفته‌ خوابیدن بر روی آن سالم می‌مانند.
:
پرنده نر به‌هنگام جفت‌گیری با باد کردن گلوی خود غرش‌های رسایی بر می‌آورد ولی به طور کلی و در سایر موارد شترمرغ‌ها فاقد صدای خاصی هستند. همچنینشترمرغ ماده در فصل تخم‌گذاری بسیار خشمگین و عصبانی است و اگرکسی مزاحمتی برایش ایجاد سازد با لگد ضربه محکمی بر او وارد می‌کند.
:
دشمنان شتر مرغ
شترمرغ‌ها به عنوان پرنده‌ای بدون قابلیت پرواز در حیات وحش با دشمنان طبیعی متعددی روبرو هستند. یوزپلنگ شیر، پلنگ، سگ وحشی و کفتار خال‌دار از مهمترین دشمنان این پرنده هستند ولی شترمرغ قادر است از چنگ بیشتر آنها با سرعت بالای خود بگریزد و به همین جهت اغلب شکارچیان با کمین کردن یک پرنده را غافلگیر می‌کنند به جز یوزپلنگ که با سرعت بالای خود موفقترین دشمن طبیعی شترمرغ‌های بالغ محسوب می‌شود.
:
همچنین شغال‌ها، پرندگان شکاری مختلف، و خدنگ‌ها از مهمترین شکارچیان جوجه شترمرغ‌ها هستند. والدین برای نجات جوجه‌هایشان سعی می‌کنند حواس شکارچی را پرت کنند اما گاهی اوقات وارد نبرد خونینی با شکارچی می‌شوند.
:
شتر مرغ ها اهلی هم می‌شوند
این دام به دلیل قدرت متابولیسم بالا و توان تبدیل غذا به انرژی، رشد سریع، عمر مفید و طولانی و تولید مثل بالا، از سایر دام‌ها متمایز است. همچنین این پرنده با محیط زیست خود سازگاری بالایی دارد. این حیوان در دمای ۳۰ درجه سانتیگراد زیر صفر تا پنجاه درجه بالای صفر با محیط سازگار بوده و به همین دلیل نگهداری آن نیز کم هزینه است .
:
علاوه بر آنچه گفته شده، ویژگی‌های گوشت، پوست، روغن و… این حیوان سبب شده که توجه پرورش‌دهندگان حیوانات، برای سرمایه‌گذاری اقتصادی به روی این حیوان جلب شود.
:
مصارف شتر مرغ!
شتر مرغ گوشت کم چرب و کم کلسترولی که حاوی آهن نیز است. همچنین پوست این پرنده نیز نرم، لطیف و با مقاومت بالاست. پوست شترمرغ در بازارهای جهانی هوادار و قیمت بالایی دارد.
:
همچنین روغن آن، مصارف دارویی دارد و از آن برای تسکین دهنده درد، رفع خشکی استفاده می‌کنند. همچنین روغن تخم‌مرغ دارای اسیدهای چرب امگا سه، شش و ۹ است.
:
شتر مرغ در ایران
به گزارش اقتصادنیوز،‌ اغلب فروشندگان تخم‌مرغ اظهار می‌کنند که این حیوان با اغلب نقاط ایران سازگار است و می‌توان آن را پرورش داد.
:
یکی از پروش‌دهندگان شتر مرغ در استان گلستان اظهار می‌کند:‌ به طور کلی شتر مرغ در سنین مختلفش از زمانی که تخم‌مرغ است تا شش سالگی به‌فرو ش می‌رسد. تخم مرغ آن معمولا برای پرورش خریداری می‌شود و گونه بالغ آن نیز هم برای پرورش و هم برای استفاده از گوشت، پوست و… آن مورد توجه قرار می‌گیرد.
:
او همچنین توضیح داد: زمان کشتار اقتصادی شترمرغ در ۹ ماهگی است. در این سن این حیوان نه تنها پوست نرم وخوبی دارد بلکه می‌توان در حدود ۴۰ کیلوگرم گوشت سالم با حداقل کلسترول را از آن به دست آورد.
:
یکی دیگر از پرورش‌دهندگان شترمرغ، درباره فواصل تخم‌گذاری این حیوان توضیح داد: شترمرغ ماده در فصل بهار به صورت یک روز در میان تخم‌گذاری کرده و در هر مرحله ۱۴ تا ۲۱ تخم می‌گذارد. وزن تقریبی هر تخم شترمرغ نیز ۱٫۵ کیلوگرم است.
:
رونق تجارت شتر مرغ
یکی دیگر از فروشندگان شتر مرغ، با بیان اینکه بازار گوشت شترمرغ درجهان به سرعت رو به گسترش است، اظهار کرد: در حال حاضر گوشت شتر مرغ به دلیل مزایایی که دارد در حال جانشین شدن برای سایر انواع گوشت قرمز در جهان است. در ایران نیز میل به این گوشت رو به افزایش است و ما هر رزو مشتریان بیشتری را نسبت به قبل جذب می‌کنیم.
:
همچنین یکی دیگر از فروشندگان شتر مرغ در استان اصفهان درباره آن توضیح داد: علاوه بر گوشت و پوست شتر مرغ، پر آن هم مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ پرهای شترمرغ‌ کاربرد زینتی دارند و در پوشاک هم مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین پوست آنها برای تولید چرم استفاده می‌شود.
:
او همچنین درباره نحوه نگهداری شتر مرغ گفت: نگهداری شتر مرغ کار سختی نیست و این حیوان را با حصارکشی روی زمین‌های خاکی و همچنین ایجاد سایه‌بان، می‌توان نگهداشت.
:
او افزود: همچنین غذای این پرنده، یونجه، علف، تخم علف‌ها، سویا، دانه‌ها، غلات، شکوفه‌ها وجوانه‌های سبز، میوه و گیاهان دانه‌دار است که به راحتی می‌توان آن را تهیه کرد.
:
یکی دیگر از پرورش‌دهندگان شتر مرغ نیز درباره قیمت آن به اقتصادنیوز توضیح داد: شترمرغ تخم‌گذار پنج ساله، در حدود سه میلیون قیمت دارد. همچنین جوجه‌های دو ماه و سه ماهه آن، با قیمت‌های ۳۲۰ و ۳۷۰ هزار تومان و جوجه یک روزه آن در حدود ۲۰۰ هزار تومان به‌فروش می‌رسد.
./.

برچسب :    ، 
 • ارسال ایمیل به دوستان در یاهو
 • اضافه کردن به Google Bookmarks
 • داغ کن - کلوب دات کام
 • Reddit
 • Twitter
 • facebook
 • balatariin
 • RSS
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 امتیاز از : 333 out of 5)
Loading...

مطالب مرتبط

  هيچ پست مرتبطي وجود ندارد

نظرات کاربران

ارسال نظر

مشاهده قوانین ارسال نظر

 • جديدترين خبرها
 • منطقه آزاد ماکو
 • بازار
 • ورزش
 • جامعه
نظرسنجی

نمره شما به دولت دکتر روحانی؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...
ديدني ها
داغترين ها
تبليغات

تبلیغات در سایت خبری بینانیوز

درج آگهی

خرید اینترنتینتایج زنده مسابقات بهمراه جدول لیگ

خبرهای خبرگزاری ها

براي مشاهده جديدترين خبرهاي درج شده در خبرگذاري هاي ديگر از ليست بالا خبرگذاري خود را انتخاب نماييد

عضویت در خبرنامه


 

برای دریافت خبرهای سایت در خبرنامه عضو شوید
بينانيوز ، بينش و بينايي مي بخشد - Copyright © 2016 RSS