ابتکار: فعلا آب در زاینده رود جاری می‌ماند
معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: شورای هماهنگی حوضه آبریز زاینده رود در دولت یازدهم این نوید را داده است که فعلا آب در رودخانه زاینده رود باقی بماند.

معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: شورای هماهنگی حوضه آبریز زاینده رود در دولت یازدهم این نوید را داده است که فعلا آب در رودخانه زاینده رود باقی بماند.

:

به گزارش سایت خبری بینانیوز ، معصومه ابتکار  در جمع خبرنگاران در اصفهان درباره کاهش شدید آب زاینده رود از دهم خرداد امسال افزود: شورای هماهنگی حوضه آبریز زاینده رود در عالی ترین رده این تصمیم را گرفته است که آب در این رودخانه در همه نقاط آن باقی می ماند. روز گذشته اعلام شده بود که با کاهش خروجی سد زاینده رود از دهم خرداد، به تدریج تا پایان این ماه جریان آب زاینده رود در شهر اصفهان و شرق آن قطع می شود و برای جریان آن در تابستان بر اساس وضع ذخیره سد زاینده رود تصمیم گرفته خواهد شد.

:
ابتکار با بیان اینکه ما بر رسیدن و جاری ماندن آب تا تالاب بین المللی گاوخونی اصفهان نیز تاکید داریم، اظهار کرد: لازمه این کار، مدیریت مصرف آب است. معاون رییس جمهوری، زاینده رود را رگ حیات شهر و استان اصفهان و تالاب گاوخونی خواند و اضافه کرد: این تالاب اهمیت بسیاری برای مردم منطقه، کشاورزان و مبارزه با گرد و غبار دارد چرا که اگر خشک شود منشاء گرد و غبار خواهد بود.
:
مهمترین اقدام برای تالاب گاوخونی، تامین حقابه است
ابتکار در پاسخ به سوال دیگری درباره تالاب گاوخونی گفت: این تالاب با حقابه زنده است و مهمترین اقدام برای احیای آن، تامین حقابه است. وی با اشاره به بازدیدش در اوایل امسال از تالاب گاوخونی اصفهان افزود: تالاب برای چرخه هیدرولوژیکی و آب بین تالاب، رودخانه و آب های زیرزمینی اهمیت حیاتی دارد و تضمین حیات زیست محیطی و کشاورزی منطقه به آن وابسته است.
:
وی با تاکید بر اینکه این چرخه طبیعی را باید زنده نگه داریم، تصریح کرد: مصارف آب باید در رودخانه، تالاب و آبهای زیر زمینی با منابع موجود منطبق باشد. رییس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه حقابه های طبیعت باید جزو مصارف در نظر گرفته شود، افزود: طبیعت نیز حقابه دارد و نمی توان گفت هرچه آب داریم برای کشاورزی، شرب و صنعت مصرف شود و چیزی باقی نماند.
:
وی با اشاره به شکل گیری این رویکرد در دولت یازدهم و پیگیری سازمان حفاظت محیط زیست درباره آن تاکید کرد: در این میان باید الگوی مصرف آب در کشور اصلاح شود. وی با بیان اینکه مصارف عمده آب در بخش کشاورزی است، تصریح کرد: کشاوزان باید به روشهای افزایش بهره روی با کاهش مصرف آب بپردازند. ابتکار با بیان اینکه این کار در حوضه ارومیه و نقاط مختلف کشور در حال اجراست، گفت: ما چاره ای جز این کار نداریم چراکه با کاهش ۱۱ درصدی بارندگی و تقلیل منابع آبی مواجه و همچنان در شرایط تنش آبی هستیم. وی افزود: در مصارف شهری مانند فضای سبز و کشاورزی باید به سمت کشت گونه هایی برویم که آب کمتری بخواهد و سازگاری بیشتری با محیط هر منطقه داشته باشد.
:
زاینده رود و تالاب گاوخونی در دستور کار شورای عالی محیط زیست
معاون رییس جمهوری با تاکید بر اینکه موضوع رودخانه زاینده رود و تالاب گاوخونی از جهت ابعاد زیست محیطی را در دستور کار شورای عالی محیط زیست قرار می دهیم در پاسخ به سوالی درباره انتظار چند ماهه برای این امر گفت: موضوعات محیط زیستی زیاد و کار زمانبندی آنها دشوار است. وی با بیان اینکه شورای عالی محیط زیست با حضور رئیس جمهوری و وزرا تشکیل می شود، افزود: تا کنون دو جلسه آن تشکیل شده و حتما موضوعات مربوط به اصفهان نیز در آن مطرح خواهد شد. ابتکار همچنین در پاسخ به سوالی در باره احتمال وجود آلودگی ناشی از فعالیت سایت های هسته ای در استان اصفهان گفت: تاکنون چنین گزارشی نداشته ایم.

./.


برچسب :    ، ، ، 
 • ارسال ایمیل به دوستان در یاهو
 • اضافه کردن به Google Bookmarks
 • داغ کن - کلوب دات کام
 • Reddit
 • Twitter
 • facebook
 • balatariin
 • RSS
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 امتیاز از : 500 out of 5)
Loading...

نظرات کاربران

ارسال نظر

مشاهده قوانین ارسال نظر

 • جديدترين خبرها
 • منطقه آزاد ماکو
 • بازار
 • ورزش
 • جامعه
نظرسنجی

نمره شما به دولت دکتر روحانی؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...
ديدني ها
داغترين ها
تبليغات

تبلیغات در سایت خبری بینانیوز

درج آگهی

خرید اینترنتینتایج زنده مسابقات بهمراه جدول لیگ

خبرهای خبرگزاری ها

براي مشاهده جديدترين خبرهاي درج شده در خبرگذاري هاي ديگر از ليست بالا خبرگذاري خود را انتخاب نماييد

عضویت در خبرنامه


 

برای دریافت خبرهای سایت در خبرنامه عضو شوید
بينانيوز ، بينش و بينايي مي بخشد - Copyright © 2016 RSS