عراقچی: هنوز به راه حل دقیق و نهایی نرسیده‌ایم
سیدعباس عراقچی گفت که تیم ایران در پاسخ به فهرست برخی افراد و مراکز که طرف مقابل ارائه داده تا آژانس به آنها دسترسی مدیریت شده داشته باشد، گفته دستورالعمل رهبر معظم انقلاب قاطع و جدی است و این موضوع به هیچ وجه در دستور کار ما نیست.

سیدعباس عراقچی گفت که تیم ایران در پاسخ به فهرست برخی افراد و مراکز که طرف مقابل ارائه داده تا آژانس به آنها دسترسی مدیریت شده داشته باشد، گفته دستورالعمل رهبر معظم انقلاب قاطع و جدی است و این موضوع به هیچ وجه در دستور کار ما نیست.

:

به گزارش سایت خبری  بینانیوز ، عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای ایران درباره فهرست بازرسی و دسترسی به برخی افراد و مراکز ایرانی گفت : این فهرست را مجموعه ۱+۵ به عنوان راه حلی برای حل موضوع« پی .ام.دی » به ما داده بود،.« پی.ام.دی» موضوعی است که به گذشته مربوط می‌شود و یکسری سوالاتی از گذشته وجود دارد که همچنان حل نشده و مبهم باقی مانده و برای حل آن راه حل‌های مختلفی تا کنون پیشنهاد شده است.
:
عراقچی گفت: یک راه حل که طرف مقابل ما مطرح کرد این بود که فهرستی از افراد و مراکز مشخص شود و آژانس بتواند به آنها دسترسی مدیریت شده داشته باشد. دسترسی ای که اجازه کسب اطلاعاتی از محیط پیرامونی به بازرس داده نمی‌شود و در یک محدوده کاملا مشخصی وظیفه اش را انجام می‌دهد، این ایده مطرح شده بود. این پیشنهاد در تهران مورد موافقت واقع نشد، ما روی ایده های دیگر کار می‌کنیم و به طرف مقابل هم صریح گفته‌ایم.
:
معاون وزیر امور خارجه اظهار داشت: تاکید کردیم آنچه که مقام معظم رهبری بیان کردند در مورد عدم دسترسی به افراد برای مصاحبه و عدم بازرسی و یا بازدید از مراکز نظامی، یک دستورالعمل بسیار جدی و قاطع برای ما است و به طرف‌های مقابل هم کاملا منتقل کردیم که این به هیچ وجه در دستور کار ما نیست. راه حل‌های جایگزین دیگری که نگرانی‌های امنیتی و دغدغه‌های موجود را برطرف کند، مطرح است که در حال کار بر روی آنها هستیم. اگر به نتیجه برسیم آن را اجرا خواهیم کرد. در غیر این صورت مذاکرات را ادامه می‌دهیم تا به راه حلی مقبول برسیم.
:
عراقچی درباره جدول زمانی همزمانی رفع تحریم ها و اجرای تعهدات ایران نیز گفت: یکی از موارد اختلافی که هنوز به یک راه حل نهایی در مورد آن نرسیده‌ایم بحث همزمانی فعالیت‌های دو طرف است که اگر ما به توافق برسیم طبعا اقداماتی را طرف مقابل ما در خصوص رفع و لغو تحریم ها باید انجام دهند و اقداماتی که ما باید انجام دهیم ، مشخص می‌شود؛ اینکه این دو سری اقدام چگونه با هم همزمان می‌شود یکی از مسائل اختلافی است.
:
عضو ارشد تیم مذاکره کننده ایران افزود: روی اصل همزمانی توافق وجود دارد. ماهیت اقدامات به گونه‌ای است که همزمانی آنها مشکلاتی خواهد داشت. باید به ترتیبابی برسیم که خواسته دو طرف رعایت شود این از مواردی است که هنوز روی آن کار می‌کنیم. هم به لحاظ محتوایی و هم به لحاظ شکلی، هنوز به راه حل دقیق و نهایی نرسیده‌ایم ولی ایده هایی مطرح شده است که روی یکی از آن کار می‌کنیم.
:
عضو ارشد تیم مذاکره کننده ایران در مورد برخی ایده ها و اظهارنظر های مقامات آمریکایی و سایر کشورهای ۱+۵ هم گفت: این‌ها در مذاکرات طبیعی است و بار اول هم نیست. در طول ۱۷ماه گذشته مرتب از این ایده ها بوده است، ایده هایی را که آنها مطرح می‌کنند ما به تهران منتقل می‌کنیم و مخالفت می‌شود؛ یا اینکه ما به طرف مقابل منتقل می‌کنیم و ایده‌هایی را ما مطرح می‌کنیم ، آنها می‌برند در پایتخت هایشان بررسی می‌کنند و مخالفت می‌کنند.
:
عراقچی گفت: نه فقط در باره« پی.ام.دی » که راجع به همه مسائل این وضعیت صدق می‌کند در غیر این صورت تاکنون به توافق رسیده بودیم. ما در باره همه مسائلی که روی میز است کار سختی را در ۱۷ماه گذشته انجام دادیم. هزاران ساعت مذاکره در خصوص راه حل های احتمالی، نحوه حل و فصل این مسائل طی ماه های متوالی داشتیم تا اینکه کم کم بحث ها پخته شد. در لوزان در رابطه با عمده موضوعات روی میز به راه حل هایی رسیدیم که الان داریم انها را می‌نویسیم.
:
وی افزود: بعضی دیگر از مسائل هست که هنوز در مورد آنها به راه حل نرسیده ایم و در حال کار بر روی آنها هستیم. طبعا پیشنهادات مختلفی ارائه می‌شود که یا قبول می‌شود ،یا اصلاح و رد و تکمیل می‌شود . آنقدر مذاکره صورت می‌گیرد تا به یک راه حل مقبول برای هر دو طرف برسیم. معاون حقوقی و بین الملل وزیر امور خارجه اظهار امیدواری کرد که راجع به حل موضوع « پی.ام.دی» که مسائل و ابهامات آن مربوط به گذشته است به راه حل برسند و گفت: ایده هایی مطرح شده است ولی هنوز بحث در این باره ادامه دارد.
:
عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای مذاکرات را دشوار خواند و گفت: مذاکرات سختی های خود را دارد و هرچه به اخر مذاکرات نزدیک تر می‌شویم، مسائل بسیار جزیی تر و پیچیده تر می‌شود و طبعا فشار بیشتری در مذاکرات احساس می‌شود. عراقچی درباره نتایج سه روز مذاکره در وین افزود: در سه روز گذشته هم در سطح کارشناسی و هم در سطح معاونین مذاکرات را ادامه دادیم، کار روی نگارش متن و ضمائم آن و بحث قطعنامه ای که شورای امنیت باید صادر کند ادامه یافت. همچنین روی عناصر و مولفه های ان صحبت کردیم و بتدریج متن را کاملتر می‌کنیم.
:
وی افزود: البته هنوز میزان اختلافات زیاد است و این اختلافات هم به مسائل محتوایی مربوط می‌شود و هم به نحوه نگارش که همزمان در هر دو حوزه مذاکره صورت می‌گیرد. عضو ارشد تیم مذاکره کننده ایران گفت: البته همانطور که بارها گفتیم آنچه که از نظر ما یک سرانجام مطلوب به حساب می‌آید توافق خوبی است که خواسته های ما در آن رعایت شده باشد، اگر به این توافق خوب برسیم طبعا مذاکرات به سرانجام خود رسیده است وگرنه، بحث ها ادامه پیدا خواهد کرد تا به آن نقطه برسیم.

./.


برچسب :    ، ، 
 • ارسال ایمیل به دوستان در یاهو
 • اضافه کردن به Google Bookmarks
 • داغ کن - کلوب دات کام
 • Reddit
 • Twitter
 • facebook
 • balatariin
 • RSS
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (بدون امتیاز)
Loading...

نظرات کاربران

ارسال نظر

مشاهده قوانین ارسال نظر

 • جديدترين خبرها
 • منطقه آزاد ماکو
 • بازار
 • ورزش
 • جامعه
نظرسنجی

نمره شما به دولت دکتر روحانی؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...
ديدني ها
داغترين ها
تبليغات

تبلیغات در سایت خبری بینانیوز

درج آگهی

خرید اینترنتینتایج زنده مسابقات بهمراه جدول لیگ

خبرهای خبرگزاری ها

براي مشاهده جديدترين خبرهاي درج شده در خبرگذاري هاي ديگر از ليست بالا خبرگذاري خود را انتخاب نماييد

عضویت در خبرنامه


 

برای دریافت خبرهای سایت در خبرنامه عضو شوید
بينانيوز ، بينش و بينايي مي بخشد - Copyright © 2016 RSS