تكان شديد در بازار حراج هنری ايران
حراج تهران بار ديگر برگى زرين براى هنر ايران رقم زد. مجموعه فروش ٢١ ميليارد و ٤٠ ميليون تومانى ١٢٥ اثر هنرى و خلق ركورد فروش دو ميليارد و ٨٠٠ ميليون تومانى براى يك اثر هنرى در تمامى تاريخ اين سرزمين بى سابقه است.

حراج تهران بار دیگر برگى زرین براى هنر ایران رقم زد. مجموعه فروش ٢١ میلیارد و ۴٠ میلیون تومانى ١٢۵ اثر هنرى و خلق رکورد فروش دو میلیارد و ٨٠٠ میلیون تومانى براى یک اثر هنرى در تمامى تاریخ این سرزمین بى سابقه است.

:

به گزارش سایت خبری بینانیوز ، چهارمین حراج تهران عصر جمعه در هتل پارسیان آزادى برگزار شد.در حضور ٨٠٠ خریدار و هنر دوست، هنر ایران حائز رکورد هاى بین المللى فروش شد. بار دیگر نقاشى از سرى تنه درختان سهراب سپهرى با رقم قابل توجه دو میلیارد و ٨٠٠ میلیون تومان گرانقیمت‌ترین اثر هنرى به فروش رسیده در داخل کشور در سراسر تاریخ هنر کشورمان شد؛ با دستیابى به مجموع فروش ٢١ میلیاردى ( بیش از ۶ میلیون دلار در یک شب) هنر ایران همه رکوردهاى مجموع فروش خود در اقصى نقاط دنیا را شکست و در یک ابتکار تازه با ارائه ١٢ اثر هنرى کلاسیک و سنتى بخش مغفول مانده از تاریخ هنرمان را به بازار رسمى هنر پیشنهاد داد.

:

از همین رو است که دکتر علیرضا سمیع آذر ، رئیس حراج تهران خرسند است همه این اتفاقات مهم در پایتخت کشورمان رخ داده است و تاکید مى کند:« حراج تهران خاستگاه فرهنگى دارد و قصد دارد گنجینه هنر و میراث هنرى ایران را ضمن معرفى با ارزش افزوده به دنیاى هنر پیشنهاد کند. رضا کیانیان، مجرى حراج تهران از نقد برخى‌ها به حراج تهران ابراز شگفتى مى کند و مى گوید از هر زاویه اى بنگریم حراج تهران به نفع همه است و متوجه نشدم چرا برخى به این رویداد خرده مى گیرند و حسین پاکدل که براى نخستین بار، آثار کلاسیک حراج را چکش زد حراج تهران را امر مبارکى مى خواند که کمتر کشورى در دنیا چنین امکانى را در اختیار دارد.

:
 دو اثر میلیاردى سپهرى و ۵٣ اثر بالاى یکصد  میلیون
در این شب طلایى هنر ایران در یک حراج کاملا ایرانى دو تابلوى نقاشى از سهراب سپهرى دو رکورد نخست را با عبور از میلیارد از آن خود کرد. رکورد دوم او یک نقاشى دیگر و کوچک تر از سرى تنه درختان، یک میلیارد و ٧٠٠ میلیون تومان چکش خورد اما رکورد سوم همه را غافلگیر کرد. یک اثر زیبا از منوچهر یکتایى ٩۵٠ میلیون تومان فروخته شد؛ نقاشى از طبیعت بى جان بهمن محصص با فروش ٧٢٠ میلیون تومان جایگاه چهارم و نقاشى انتزاعى از سهراب سپهرى با فروش ٧٠٠ میلیون تومان حائز جایگاه پنجم شد.در چهارمین حراج تهران تابلوى دو قطعه اى آیدین آغداشلو ۵۵٠ میلیون، یک چهره قاجارى از کمال الملک ۵٠٠ میلیون تومان، مجسمه یادمان شماره ١ براى کلمه هیچ ۵٠٠ میلیون تومان، آثارى از حسین زنده رودى و نیز على اکبر صادقى هر یک ۴۵٠ میلیون تومان، نقاشى هایى از کوروش شیشه گران و رضا درخشانى هر یک ٣۶٠ میلیون تومان، اثر عشاق تناولى و نقاشى کوزه فرهاد مشیرى ٣۵٠ میلیون تومان و تابلوى زیباى «ا…» سیدمحمد احصایى ٣۴٠ میلیون تومان،  نقاشى انتزاعى از فریده لاشایى و نیز مسعود عربشاهى هر یک  ٣٢٠ میلیون تومان، سه اثر از احصایى،ابوالقاسم سعیدى و درخشانى هر یک ٣٠٠ میلیون تومان چکش خوردند.

:
در این شب پنج اثر بالاى ٢٠٠ میلیون تومان فروخته شدند: یک اثر کلاسیک از «حسن زرین قلم»که ثابت مى کند بیش از یک قرن پیش نقاشیخط خلق مى کرد ٢۶٠ میلیون ، نقاشى  از بهجت صدر ٢۶٠،اثرى دیگر از شیشه گران ٢۴٠ میلیون، یک هیچ کوچک ایستاده تناولى ٢٢٠ میلیون و عربشاهى ٢٢٠ میلیون تومان فروخته شدند.٢٨ اثر در چهارمین دور این حراجى بالاى ١٠٠ میلیون تومان به فروش رسیدند:  نقاشى ناصر عصار ١٩٠ میلیون، چهار اثر منصور قندریز ، رضا مافى،  نصرا… افجه اى و ژازه تباتبایى هر یک  ١٨٠ میلیون، دو اثر بهمن محصص و منوچهر یکتایى  هر یک ١٧٠ میلیون، چهار اثر میرزاعبدالمطلب(نقاش‌باشى) ، مهدى ویشکایى، هوشنگ پزشک نیا و نصرا… افجه‌اى هر یک ١۶٠ میلیون، چهار اثر مارکو گریگوریان، ژازه تباتبایى، قاسم حاجى زاده و شهریار احمدى هر یک ١۵٠ میلیون، ناصر عصار ١۴۵ میلیون، سه تابلو از حسین کاظمى،صداقت جبارى و سیراک ملکونیان هر یک ١۴٠ میلیون، چهار اثر سونیا بالاسانیان، هوشنگ پزشک نیا، مهدى ویشکایى و پروانه اعتمادى هر یک ١٢٠ میلیون، سه اثر مرتضى ممیز، محسن وزیرى مقدم و لیلى متین دفترى هر یک ١١٠ میلیون تومان و سه اثر پرویز کلانترى، غلامحسین نامى و محسن سهیلى هر یک ١٠٠ میلیون تومان چکش خوردند.

:
دیگر لازم نیست هنرمندان براى فروش آثارشان روانه کشورهاى همسایه شوند
دقایقى پس از چهارمین حراج تهران، دکتر علیرضا سمیع آذر، مدرس هنر و رئیس حراج تهران ، رضا کیانیان و حسین پاکدل دو مجرى این حراج در یک کنفرانس خبرى به سوالات خبرنگاران پاسخ گفتند.سمیع آذر با اعلام رشد ١٩٠ درصدى فروش حراج چهارم نسبت به سال قبل، این میزان رشد را یک امر کاملا بى سابقه در میان حراجى هاى دنیا خواند و آن را نشانه شوق و هیجان جامعه ایرانى براى حمایت از هنر و هنرمندان کشورشان ارزیابى کرد؛ او خبر داد فقط یک اثر در این حراجى به فروش نرسید و دو اثر نیز که در طول حراج  به فروش نرسیدند هم با پیشنهاد خریدار و پذیرش فروشنده از طریق After Sale که در همه حراجى‌ها معمول است به قیمت کمینه فروخته شدند.سمیع آذر سپس با تقدیر از زحمات رضا کیانیان ، هیجان و اقبال خریداران را مرهون تلاش او دانست و با تقدیر از حسین پاکدل به جهت اجراى بخش کلاسیک به نیابت از جامعه هنرى از تلاش آنها براى ارتقاى قیمت آثار هنرمندان تشکر کرد.

:
سپس رضا کیانیان، یکى از مجریان این رویداد، با انتقاد از برخى نقدهایى که این روزها از حراج تهران خوانده است، پرسید چگونه تاثیرات مثبت و اهمیت حراج تهران را نمى بینند؟ او گفت: «حراج تهران توانسته ارزى که از کشور براى خرید اثر هنرى خارج مى شد را در کشور نگه دارد؛ دیگر لازم نیست هنرمندان براى فروش آثارشان روانه کشورهاى همسایه شوند. سرمایه دارانى را جذب کرده است که به جاى خرید و فروش سکه و دلار و تضعیف قدرت مالى اقشار ضعیف جامعه،در امر هنر سرمایه‌گذارى کرده‌اند و انگیزه خلق اثر هنرى افزایش یافته است و لذا متوجه نشدم چرا از حراج تهران انتقاد مى‌کنند.»کیانیان گفت که هسته اصلى این تحولات مثبت از زمان مدیریت دکتر سمیع آذر در موزه هنرهاى معاصر تهران شکل گرفت که توانست هنر ایران را در عرصه هاى بین المللى معرفى کند.حسین پاکدل که براى نخستین بار در حراج تهران چکش زد در سخنانى کوتاه گفت:« حراج تهران را یک اتفاق بسیار مبارک مى دانم.

:

گردش مالى اینچنینى براى هنر ایران ضرورى است اما همچنان این عددها مثلا در مقایسه با یک ساختمان در شمیران تهران اندک است.»پاکدل درباره نخستین تجربه اجراى حراج گفت:« پایین که نشسته بودم رضا کیانیان را با همه سال هاى بازیگرى اش در ایفاى یک نقش بزرگ دیدم. او توانسته بود با مهارت بسیار ویژه اى انبوه جمع حاضر را با خود همراه سازد و من خوشحالم که در یک نمایش بزرگ و فاخر یک نقش کوچک ایفا کردم و از این نقش بسیار لذت بردم».

./.


برچسب :    ، ، ، ، 
 • ارسال ایمیل به دوستان در یاهو
 • اضافه کردن به Google Bookmarks
 • داغ کن - کلوب دات کام
 • Reddit
 • Twitter
 • facebook
 • balatariin
 • RSS
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 امتیاز از : 500 out of 5)
Loading...

نظرات کاربران

ارسال نظر

مشاهده قوانین ارسال نظر

 • جديدترين خبرها
 • منطقه آزاد ماکو
 • بازار
 • ورزش
 • جامعه
نظرسنجی

نمره شما به دولت دکتر روحانی؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...
ديدني ها
داغترين ها
تبليغات

تبلیغات در سایت خبری بینانیوز

درج آگهی

خرید اینترنتینتایج زنده مسابقات بهمراه جدول لیگ

خبرهای خبرگزاری ها

براي مشاهده جديدترين خبرهاي درج شده در خبرگذاري هاي ديگر از ليست بالا خبرگذاري خود را انتخاب نماييد

عضویت در خبرنامه


 

برای دریافت خبرهای سایت در خبرنامه عضو شوید
بينانيوز ، بينش و بينايي مي بخشد - Copyright © 2016 RSS