معصومه ابتکار: افزایش ٤ درجه‌ای دمای ایران تا ١٥‌سال آینده
اگر دمای زمین تنها دو درجه سانتی‌گراد افزایش یابد، تاثیرات جبران ناپذیری رخ خواهد داد»، «با تغییرات آب‌وهوایی و گرمایش زمین، بیماری‌های جدید افزایش می‌یابند و بیماری‌هایی که قبل رخ داده است، دوباره ظهور می‌کنند»، «گرمایش زمین آسیب‌پذیری را بیشتر می‌کند و همه را در معرض تهدید قرار می‌دهد» و «این پدیده کاهش سه‌درصدی تولید ناخالص ملی را رقم می‌زند».

اگر دمای زمین تنها دو درجه سانتی‌گراد افزایش یابد، تاثیرات جبران ناپذیری رخ خواهد داد»، «با تغییرات آب‌وهوایی و گرمایش زمین، بیماری‌های جدید افزایش می‌یابند و بیماری‌هایی که قبل رخ داده است، دوباره ظهور می‌کنند»، «گرمایش زمین آسیب‌پذیری را بیشتر می‌کند و همه را در معرض تهدید قرار می‌دهد» و «این پدیده کاهش سه‌درصدی تولید ناخالص ملی را رقم می‌زند».

:

به گزارش سایت خبری بینانیوز ، به نقل از روزنامه شهروند، اینها گوشه‌ای از سخنان رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست درباره تبعات پدیده گرمایش زمین در ماه‌های گذشته است. پدیده‌ای که سایه‌اش بر سر کشور به‌شدت سنگینی می‌کند و افزایش دمایی چند درجه‌ای در آینده‌ای نه‌چندان دور را به‌همراه می‌آورد.

:
به گفته معصومه ابتکار، تا ١۵‌سال آینده یعنی تا‌ سال ٢٠٣٠ میلادی دمای ایران افزایشی ۴ درجه‌ای را تجربه می‌کند. تجربه‌ای تلخ که تغییرات اقلیمی و عدم‌مدیریت گازهای گلخانه‌ای پدید می‌آورد.

:
معاون رئیس ‌جمهوری پیش از این از افزایش ۴ تا ۵ درجه‌ای دمای ایران تا پایان قرن ٢١ خبر داده بود. او در مجمع وزیران محیط‌زیست آسیا و اقیانوسیه، با اشاره به این‌که ایران تا پایان قرن ٢١ افزایش ۴ تا ۵ درجه‌ای دمای هوا را تجربه می‌کند، درحالی‌که هدف‌گذاری میانگین افزایش دما در جهان ١,۵ تا ٢ درجه سانتی‌گراد است، گفته بود که «ایران اکنون میانگین ۵۵.١ درجه افزایش را تجربه می‌کند. در شرایط اقلیمی خشک و نیمه‌خشک   ایران، هر یک درجه افزایش دما، مترادف است با ٢٠ تا ٢۵‌درصد کاهش منابع آب و همزمان نیاز به آب بیشتر در بخش جنگل و کشاورزی را تا ۶‌ درصد افزایش می‌دهد. همچنین دست‌کم ٢ ‌درصد کاهش تولید ناخالص ملی در ایران را به‌همراه می‌آورد.

:
حالا با گذشت ١٠ روز از برگزاری مجمع محیط‌زیست آسیا و اقیانوسیه، معصومه ابتکار در نشست هیأت امنای دانشگاه محیط‌زیست، زمان رسیدن به گرمایش ۴ درجه ای دما در ایران را تا ١۵‌سال آینده اعلام کرد و گفت: «پیش‌بینی‌ها حاکی از افزایش ۴درجه‌ای دمای ایران تا‌ سال ٢٠٣٠ میلادی است.» او با اشاره به تأثیر گسترده تغییر اقلیم و توجه و برنامه‌ریزی جهانی برای این موضوع، ادامه داد: «هر یک درجه افزایش دما منجر به رشد ۶‌درصدی مصرف آب در بخش کشاورزی و کاهش ٣‌درصدی تولید ناخالص ملی می‌شود.

:
رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست، اتخاذ رویکرد اقتصاد مقاومتی را یکی از راهکارهای دنیا برای مقابله با تاثیرات وسیع تغییرات آب‌وهوایی دانست و گفت: «مواجهه با شرایط دشوار تغییر اقلیم، نیاز به برنامه‌ریزی، اصلاح سیاست‌ها و جهت‌گیری‌ها و آموزش متخصصان در این حوزه دارد، از این‌رو دانشگاه محیط‌زیست می‌تواند پرچمدار آموزش تخصصی این حوزه در ایران باشد.

:
ابتکار با انتقاد از بخشی‌نگری در مدیریت کلان کشور و تأکید بر فرابخشی بودن موضوع محیط‌زیست، یادآوری کرد که «مهم‌ترین تفاوت مدیریت بر مبنای توسعه‌پایدار با مدیریت‌سنتی در همین نگاه فرابخشی است.


معاون رئیس‌جمهوری ادامه داد: «مهم‌ترین تأکید مدیریت توسعه‌پایدار بر انتخاب شیوه‌ای است که نسل آینده را نیز از تصمیمات امروز منتفع سازد و به‌عبارت دیگر، نتیجه بلندمدت تصمیمات امروز نیز مثبت باشد.

:
رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست با تأکید بر اهمیت‌ سال٢٠١۵ به‌دلیل نهایی‌شدن اهداف توسعه‌پایدار، خاطرنشان کرد که «مجامع جهانی در تلاش هستند همزمان با پایان ‌سال ٢٠١۵ اهدافی جدید با محوریت توسعه‌پایدار (با تلفیق ٣ مفهوم اقتصاد، اجتماع و محیط‌زیست) را جایگزین اهداف هزاره کنند که تاکنون ١٧ هدف آن مشخص شده و در شهریورماه با حضور سران کشورها در مجمع عمومی سازمان ملل نهایی و تصویب خواهد شد.

:
رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست درحالی از افزایش ۴ درجه‌ای دمای کشور تا ١۵‌سال آینده خبر می‌دهد که روند افزایشی در ایران مدتی است آغاز شده و معصومه ابتکار، پاییز گذشته در مراسم بزرگداشت هفته پژوهش و فناوری و معرفی پژوهشگران‌برتر محیط‌زیست، از آغاز این روند افزایشی حکایت کرده و گفته بود که «بررسی‌های ما نشان می‌دهد، در ایران دمای زمین یک تا ١,۵ درجه افزایش پیدا کرده است. اگر این افزایش دما بیشتر شود، تغییرات غیرقابل بازگشتی همچون تغییرات شدید آب‌وهوایی و از دست رفتن زیستگاه‌ها رخ خواهد داد که بر همین اساس فقط
٢ دهه برای مهار روند گرمایش زمین فرصت هست.»

./.


برچسب :    ، ، 
 • ارسال ایمیل به دوستان در یاهو
 • اضافه کردن به Google Bookmarks
 • داغ کن - کلوب دات کام
 • Reddit
 • Twitter
 • facebook
 • balatariin
 • RSS
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 امتیاز از : 500 out of 5)
Loading...

نظرات کاربران

ارسال نظر

مشاهده قوانین ارسال نظر

 • جديدترين خبرها
 • منطقه آزاد ماکو
 • بازار
 • ورزش
 • جامعه
نظرسنجی

نمره شما به دولت دکتر روحانی؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...
ديدني ها
داغترين ها
تبليغات

تبلیغات در سایت خبری بینانیوز

درج آگهی

خرید اینترنتینتایج زنده مسابقات بهمراه جدول لیگ

خبرهای خبرگزاری ها

براي مشاهده جديدترين خبرهاي درج شده در خبرگذاري هاي ديگر از ليست بالا خبرگذاري خود را انتخاب نماييد

عضویت در خبرنامه


 

برای دریافت خبرهای سایت در خبرنامه عضو شوید
بينانيوز ، بينش و بينايي مي بخشد - Copyright © 2016 RSS