آیا نفت، دوباره اقتصاد ایران را زمین می‌زند؟
کاهش قیمت نفت بالاخره تأثیر خود را بر بخش‌هایی از اقتصاد ایران نمایان ساخت و بنا به آمارهای ارائه‌شده توسط سازمان گمرک ایران، ارزش دلاری صادرات کشور در ماه‌های فروردین و ارديبهشت نسبت به دو ماه نخست سال 93، 2.66 درصد کاهش یافته است.

کاهش قیمت نفت بالاخره تأثیر خود را بر بخش‌هایی از اقتصاد ایران نمایان ساخت و بنا به آمارهای ارائه‌شده توسط سازمان گمرک ایران، ارزش دلاری صادرات کشور در ماه‌های فروردین و اردیبهشت نسبت به دو ماه نخست سال ۹۳، ۲٫۶۶ درصد کاهش یافته است.

:

به گزارش سایت خبری بینانیوز ، این در حالی است که رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران پیش از این عنوان کرده بود که صادرات کشور در دوره دو‌ماهه فروردین و اردیبهشت ۹۴ نسبت به همین دوره در سال گذشته ۷ درصد کاهش داشته است. همچنین بنا به آمارهای گمرک واردات نیز نسبت به دوره دو ماهه نخست سال ۹۳، حدود ۱۴ درصد کاهش یافته است.
:
به گزارش پترونت، حجم عمده‌ای از صادرات غیرنفتی ایران را میعانات گازی و محصولات پتروشیمی تشکیل می‌دهد و به رغم افزایش وزنی صادرات این کالاها در دو ماه گذشته، ارزش دلاری آن‌ها در مجموع کاهش یافته و این موضوع باعث شده تا ارزش صادرات غیرنفتی ایران کاهش یابد.
:
برای این‌که به اهمیت میعانات گازی و محصولات پتروشیمی در سبد صادرات کالاهای غیرنفتی ایران پی ببرید کافی است بدانید که طبق گزارش سازمان گمرک ایران، در فروردین ماه سال جاری میعانات گازی ۱۹ درصد و محصولات پتروشیمی ۴۲ درصد (جمعاً ۶۱ درصد) از ارزش کلِ صادرات غیرنفتی را به خود اختصاص داده‌اند. در دوره دو ماهه فروردین و اردیبهشت نیز این دو جمعاً حدود ۵۶ درصد از کل صادرات غیرنفتی کشور را به خود اختصاص داده‌اند.
:
کاهش قیمت نفت که از ژوئن ۲۰۱۴ آغاز شد و پس از دوره‌ای افت شدید (حدوداً ۶۰ درصدی) نهایتاً با افزایشی نسبی مواجه شد و در هفته‌های گذشته نهایتاً قیمت نفت را در حدود ۶۰ دلار به ازای هر بشکه تثبیت کرد، باعث شده تا قیمت فراورده‌های نفتی و کالاهای تولیدشده در صنایع انرژی‌بر نیز کاهش یابد. همین عامل کاهش قیمت اقلام مهمِ صادراتی ایران را در پی داشته است؛ به‌نحوی که حتی افزایش حجم صادرات این اقلام نیز نتوانسته تأثیرات کاهش قیمت‌ها را خنثی کند.
:
به‌نظر می‌رسد کاهش قیمت نفت علاوه بر کاهش ارزش صادرات نفتی ایران که فشار عظیمی به بودجه دولت وارد می‌کند، اکنون صادرات غیرنفتی را نیز تحت تأثیر قرار داده و ادامه این روند می‌تواند اندک اندک اقتصاد ایران را مجدداً وارد بحران کند. نکته تأسف‌برانگیز این ماجرا اما این‌جاست که اقتصاد ایران به تازگی از رکود خارج شده و رشد اقتصادی پس از دو سال آمار منفی (۶٫۸- در سال ۹۱ و ۱٫۹- در سال ۹۲) تنها در سال ۹۳ وارد محدوده مثبت شده است.
:
در مجموع کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی باعث می‌شود تا درآمدهای دولت و همچنین شرکت‌های فعال در حوزه‌های نفت، گاز و پتروشیمی کاهش یابد و این امر علاوه بر این‌که توانایی دولت در پرداختن به امور جاری خود را محدود می‌سازد، ظرفیت‌های توسعه‌ای که به رشد اقتصادی منجر می‌شوند را نیز شدیداً تحت تأثیر قرار می‌دهد.
:
سقوط نفت در بازار جهانی بارها زنگِ بحران را در اقتصاد ایران به صدا درآورده است. در سال ۵۴ اقتصاد ایران با سقوط قیمت نفت در رژیم سابق وارد بحران شد؛ در سال ۶۵ و در اوج جنگ تحمیلی، سقوط قیمت نفت دوره‌ای از رشد اقتصادی منفی را در سال ۶۵، ۶۶ و ۶۷ رقم زد؛ در سال ۸۷ کاهش قیمت نفت و بحران جهانیِ سال ۲۰۰۸ باعث شد تا نرخ رشد اقتصادی از ۷٫۸ درصد به ۰٫۸۳ درصد برسد. اکنون نیز سؤال این است که آیا تاریخ به همان سبک و سیاق گذشته تکرار می‌شود یا خیر؟

./.


برچسب :    ، ، ، ، 
 • ارسال ایمیل به دوستان در یاهو
 • اضافه کردن به Google Bookmarks
 • داغ کن - کلوب دات کام
 • Reddit
 • Twitter
 • facebook
 • balatariin
 • RSS
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 امتیاز از : 500 out of 5)
Loading...

نظرات کاربران

 • اگر به من بود انیمیشن پول نفت تهیه می کردم و به کمک تصویر دوستداران پروپاقرص دلارهای نفتی را از دیرباز نشان می دادم. از تولید تا مصرف. چگونه از چاه ها به صورت جوشان و غلیظ و به رنگ سیاه بیرون می زند. چگونه بشکه می شود. ارز می شود. مقداری از ارز حاصله در خارج از کشور می ماند تا ذخیره روز مبادا بشود. مقداری خرج خارج نشیننان هم مسلک و هم مرام می شود. بالاخره از قدیم و ندیم بزرگی و پولداری خرج داشته و دارد. نیازمندان خارجی به صورت سنتی به درآمدهای نفتی ما چشم دوخته اند و سهم خود را می خواهند. بخصوص اگر رقابت های بین المللی هم مطرح باشد. اما اصل درآمد وارد کشور می شود. مردم داخل کشور معتاد پول نفت هستند. پول نفت مثل ارث و بلکه بیش از آن موهبت الهی برای کشورهای دارنده چاه های نفتی است. قدرت مدیریت های این کشورها وابسته به پول نفت است. بخور- بمیر- بمان به برکت پول نفت است. پول نفت شمشیر دو لبه است: یک لبه اش خواب آور و فساد آور و لبه دیگر آن بالندگی و پایندگی است. اگر پول نفت به دلار در می آمد و به دینار حساب می شد و به دلار خرج می شد امروز باید این کشورها در رقابت تنگاتنگ با کشورهای پیشرفته بودند. چون چنین نیست پس می شود نتیجه گرفت لوله های نفتی نشتی زیادی دارند. گروه های خاص در امتداد این لوله ها بیتوته می کنند و با سوراخ کردن آن سهم خود را می برند. اگر لوله ها ضخیم بودند و مته مناسب برای سوراخ کردن آنها نبود وقت خود را تلف نمی کنند و به سرعت به شهرهای بزرگ و به پایتخت های خود بر می گردند و کنار گاو صندوق های بانک مرکزی خود اسکان دائم می یابند و هر بار که در این گاو صندوق ها باز می شود آنها هم بدون دلواپسی سهم النفت خود را به صورت اختلاس چک بر می دارند. ایشان ساکنین دائمی حرم امن ارز نفتی هستند. در ایران می گویند ۸۰ درصد ثروت کشور در اختیار ۲۰ درصد مردم است. این نشان می دهد پول سرشار نفت به ما نیآمده است. هیچ اتفاقی هم نیفتد قدرتهای بزرگ با تحمیل یک جنگ زرگری این کشورها را به روز نخست خود بر می گردانند.
  به چپ چپ تا به چپ ما چپ نرفتیم
  به راست راست تا به راست ما راست نرفتیم
  به خود گفتیم که راست از چپ به راست است
  اگر چپ چپ کند ما راست نرفتیم
  جماعت راست و چپ با هم یکی بود
  به جز در کار شب با هم یکی بود
  زمان را با خدا قسمت نکردند
  همه دیدیم به دزد دوران یکی بود
  به شب شب تا به شب دزدانه رفتند
  ندیدند چشم ما شاهانه رفتند
  به ما گفتند که شب بیرون نباشید
  سحر تا دیده شد میخانه رفتند
  امان دادند همه ایران بدزدند
  نصیب گفته ها یک گفت دیگر
  به خود گفتیم چقدر دزدی زیاد است
  مگر داروغه نیست دزدی زیاد است
  به ما گفتند چرا دستان زیاد است
  بخور تا می توان دزدی زیاد است

  رای شما: Thumb up 1 Thumb down 0


ارسال نظر

مشاهده قوانین ارسال نظر

 • جديدترين خبرها
 • منطقه آزاد ماکو
 • بازار
 • ورزش
 • جامعه
نظرسنجی

نمره شما به دولت دکتر روحانی؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...
ديدني ها
داغترين ها
تبليغات

تبلیغات در سایت خبری بینانیوز

درج آگهی

خرید اینترنتینتایج زنده مسابقات بهمراه جدول لیگ

خبرهای خبرگزاری ها

براي مشاهده جديدترين خبرهاي درج شده در خبرگذاري هاي ديگر از ليست بالا خبرگذاري خود را انتخاب نماييد

عضویت در خبرنامه


 

برای دریافت خبرهای سایت در خبرنامه عضو شوید
بينانيوز ، بينش و بينايي مي بخشد - Copyright © 2016 RSS