مشارکت 86درصدی مردم ترکیه در انتخابات
با پایان یافتن انتخابات پارلمانی ترکیه، نتایج نهایی شمارش آرای این انتخابات اعلام شد. این نتایج حاکی از آن است که حزب حاکم و اسلام‌گراي «عدالت و توسعه» اکثریت مطلق کرسی‌های پارلمان آتی را در اختیار نخواهد داشت و این یعنی پایان حکمرانی انحصاری 13 ساله این حزب بر ترکیه.

با پایان یافتن انتخابات پارلمانی ترکیه، نتایج نهایی شمارش آرای این انتخابات اعلام شد. این نتایج حاکی از آن است که حزب حاکم و اسلام‌گرای «عدالت و توسعه» اکثریت مطلق کرسی‌های پارلمان آتی را در اختیار نخواهد داشت و این یعنی پایان حکمرانی انحصاری ۱۳ ساله این حزب بر ترکیه.

:

به گزارش سایت خبری بینانیوز ، راساس آخرین آمارها حزب حاکم عدالت و توسعه به رهبرای احمد داوداوغلو نخست وزیر ترکیه ۴۰٫۹ درصد آرا را به دست آورد که بر این اساس ۲۵۹ نماینده از این حزب وارد مجلس می شوند. این تعداد نماینده برای تشکیل دولت به تنهایی کافی نیست. این حزب برای تشکیل دولت دست کم باید ۲۷۶ کرسی مجلس را به دست می آورد.
:
حزب جمهوری خواه خلق به رهبری کمال قلیچدار اوغلو توانست با کسب ۲۵٫۲ درصد آرا ۱۳۱ کرسی مجلس را از آن خود کند. از حزب حرکت ملی به رهبری دولت باغچه لی نیز با کسب ۱۶٫۵ درصد آرا، ۸۲ نماینده وارد مجلس می شوند اما برنده واقعی این انتخابات را می توان حزب چپ گرای دمکراتیک خلق ها دانست که کردهای مخالف را نمایندگی می کند. این حزب توانست با عبور از حد نصاب ۱۰ درصدی مجلس، برای اولین بار به عنوان یک حزب کردی مخالف وارد مجلس شده و معادلات سیاسی ترکیه را برهم زند. این حزب توانست با کسب ۱۲/۷ درصد آرا، ۷۸ نماینده وارد مجلس کند.
:
شبکه تی.آر.تی گزارش داد، نتایج غیررسمی و نهایی شمارش آرا به صورت زیر منتشر شده است:
حزب عدالت و توسعه: ۴۰٫۹ درصد
حزب جمهوری‌خواه مردم: ۲۵٫۲ درصد
حزب حرکت ملی: ۱۶٫۵ درصد
حزب دموکراتیک مردم: ۱۲٫۶ درصد
:
به این ترتیب بر اساس آرای فوق، حزب عدالت و توسعه به عنوان حزب پیشتاز انتخابات موفق به کسب ۲۵۹ کرسی، حزب جمهوری‌خواه مردم ۱۳۱ کرسی، حزب حرکت ملی ۸۲ کرسی و حزب حزب دموکراتیک مردم ۷۸ کرسی از پارلمان ترکیه شده‌اند. با توجه به این نتایج هیچ کدام از احزاب سیاسی نخواهند توانست به تنهایی دولت تشکیل بدهند زیرا بر اساس قانون اساسی ترکیه، حد نصاب لازم برای تشکیل دولت ۲۷۶ کرسی است. میزان مشارکت مردم ترکیه در این انتخابات که روز یکشنبه برگزار شد، ۸۶ درصد از کل واجدین شرایط اعلام شده است.
:
هنوز نتایج آرای ترک‌های مقیم خارج از این کشور که بیش از ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار رأی است، در آمار منتشر شده منعکس نشده است. نتایج شمارش آرای انتخابات پارلمانی ترکیه نشان می‌دهد که حزب عدالت و توسعه احتمالا اکثریت خود را در پارلمان از دست می‌دهد. اگر آرای حزب عدالت و توسعه زیر ۵۰ درصد باقی بماند، این حزب برای تشکیل دولت آینده مجبور خواهد شد با حزب دیگری ائتلاف کند. از سوی دیگر، حزب دموکراتیک مردم که از حمایت کردها برخوردار است، حدود ۱۱.۶ درصد آرا را به دست آورده که بیش از ۱۰ درصد آرای لازم برای حضور در مجلس قانون‌گذاری ترکیه است. در صورتی که تناسب آرا به همین صورت حفظ شود، این حزب مدافع حقوق کردها برای اولین بار به پارلمان راه می‌یابد.
:
در صورت تأیید این نتایج، حکومت انحصاری حزب عدالت و توسعه بر ترکیه بعد از ۱۳ سال به پایان می رسد. در این صورت، همچنین اردوغان ناچار خواهد شد که برنامه تغییر قانون اساسی را، که به دنبال اجرای آن در صورت پیروزی انحصاری در انتخابات بود، کنار بگذارد. برنامه تغییر قانون اساسی، قرار بود اختیارات رئیس‌جمهور را در حکومت ترکیه افزایش دهد و این کشور را به یک نظام ریاستی تبدیل کند که در آن، اختیارات اصلی اجرایی با شخص رئیس‌جمهور باشد. برای تصویب این تغییر در پارلمان ترکیه، رجب طیب اردوغان به دو سوم آرای نمایندگان احتیاج داشت که با توجه به نتایج انتخابات تا این لحظه دور از دسترس به نظر می‌رسد.

./.


برچسب :    ، ، ، ، 
 • ارسال ایمیل به دوستان در یاهو
 • اضافه کردن به Google Bookmarks
 • داغ کن - کلوب دات کام
 • Reddit
 • Twitter
 • facebook
 • balatariin
 • RSS
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 امتیاز از : 500 out of 5)
Loading...

نظرات کاربران

ارسال نظر

مشاهده قوانین ارسال نظر

 • جديدترين خبرها
 • منطقه آزاد ماکو
 • بازار
 • ورزش
 • جامعه
نظرسنجی

نمره شما به دولت دکتر روحانی؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...
ديدني ها
داغترين ها
تبليغات

تبلیغات در سایت خبری بینانیوز

درج آگهی

خرید اینترنتینتایج زنده مسابقات بهمراه جدول لیگ

خبرهای خبرگزاری ها

براي مشاهده جديدترين خبرهاي درج شده در خبرگذاري هاي ديگر از ليست بالا خبرگذاري خود را انتخاب نماييد

عضویت در خبرنامه


 

برای دریافت خبرهای سایت در خبرنامه عضو شوید
بينانيوز ، بينش و بينايي مي بخشد - Copyright © 2016 RSS