افشای نیم‌میلیون سند محرمانه سعودی‌ها توسط ویکی‌لیکس/ واکنش عربستان
ویکی‌لیکس با انتشار بیش از ۶۰ هزار پیام دیپلماتیک و سند محرمانه٬ این بار وزارت امورخارجه عربستان سعودی را هدف قرار داده و اعلام کرده که به زودی نیم‌میلیون سند دیگر را هم در اینترنت منتشر خواهد کرد.

ویکی‌لیکس با انتشار بیش از ۶۰ هزار پیام دیپلماتیک و سند محرمانه٬ این بار وزارت امورخارجه عربستان سعودی را هدف قرار داده و اعلام کرده که به زودی نیم‌میلیون سند دیگر را هم در اینترنت منتشر خواهد کرد.

:

به گزارش سایت خبری بینانیوز ، وب‌سایت ویکی‌لیکس٬ افشاگر پیش‌تاز دنیای آنلاین٬ بیش از ۶۰ هزار سند محرمانه دیپلماتیک و سیاسی وزارت امور خارجه عربستان سعودی را منتشر کرد. به گفته ویکی‌لیکس این نخستین گام برای انتشار حجم عظیمی از اسناد محرمانه و فوق‌محرمانه سعودی‌ها است که به بیش از نیم‌میلیون سند می‌رسد. انتشار این اسناد به صورت تدریجی در هفته‌های آتی صورت خواهد گرفت.

:
جولین آسانژ٬ بنیان‌گذار ویکی‌لیکس که در پی افشاگری‌های عالم‌گیرش به سفارت اکوادور در لندن پناهنده شده٬ در این‌باره گفت: «اسناد سعودی‌ها پرده از ساز و کار دیکتاتوری پنهان‌کار و پیش‌بینی‌ناپذیری برمی‌دارد که حالا صدمین سالگرد تاسیس‌اش را به جشن نشسته٬ در حالی که به مخاطره‌ای جدی برای همسایگانش تبدیل شده است.»
:
ویکی‌لیکس اعلام کرده که گزارش‌های محرمانه سازمان‌های تحت فرمان و حمایت حکومت عربستان سعودی و ارتباطات میان سفارتخانه‌های این کشور در سراسر جهان بخشی از حجم گسترده اسنادی خواهد بود که به زودی در دنیای آنلاین منتشر خواهد شد. اسناد وزارتخانه‌های کشور و اطلاعات عربستان هم بخش بزرگی از اسناد در آستانه‌ی افشا را تشکیل می‌دهند.
:
آن‌طور که در اطلاعیه مطبوعاتی ویکی‌لیکس درباره عملیات افشای اسناد سعودی آمده٬ این اسناد «امکان دریافتی دقیق و کلیدی از کارکرد پادشاهی آل سعود و تثبیت موقعیت آن به عنوان یک ابرقدرت منطقه‌ای در خاورمیانه را فراهم می‌کند؛ موقعیتی که به گواه اسناد با پرداخت رشوه و صحنه‌سازی و بهره‌گیری از اشخاص و نهادهای پرنفوذ به دست آمده است.»
:
به اعتقاد مسئولان ویکی‌لیکس٬ انتشار این اسناد به نفع عموم است. در کنار اسناد مرتبط با عربستان٬ قرار است اسناد بیشتری درباره ماجرای “سونی پیکچرز” هم از سوی ویکی‌لیکس منتشر شود. بر اساس اطلاعیه مطبوعاتی ویکی‌لیکس٬ این اسناد نشان می‌دهد که سونی پیکچرز به عنوان یکی از کمپانی‌های بزرگ و پرنفوذ فعال در آمریکا٬ روابط نزدیکی هم با کاخ سفید دارد و با بهره‌گیری از همین روابط می‌تواند بر سیاست‌مداران و قانون‌گذاران تاثیر بگذارد.
:
جولین آسانژ ۴۳ ساله٬ موسس ویکی‌لیکس٬ روز جمعه سومین سالگرد اقامت پناه‌جویانه‌اش در سفارت اکوادور در لندن را سپری کرد. به رغم تدابیر ویژه و سخت‌گیرانه پلیس بریتانیا٬ او همچنان می‌تواند دست‌کم ۷ سال دیگر در این سفارتخانه بماند. جولین آسانژ از سوی دادگاهی در سوئد به آزار جنسی متهم شده و به همین خاطر در سفارت اکوادور اقامت گزیده تا از استردادش به خاک سوئد جلوگیری شود. او همواره همه این اتهامات را رد کرده و آن را ناشی از فشارهای سیاسی ایالات متحده و هم‌پیمانانش خوانده است.
:
استرداد جولین آسانژ به سوئد در نهایت ممکن است به انتقال او به ایالات متحده منجر شود. جایی که او ممکن است به خاطر افشای اسناد محرمانه دولتی به خیانت و در نتیجه به اشد مجازات محکوم شود. مقامات سوئدی اخیرا کمی انعطاف‌پذیری نشان داده و اعلام کرده‌اند برای گفت‌وگو با جولین آسانژ و آغاز جریان دادرسی اواخر ژوئن یا اوایل ژوئیه با او در سفارت اکوادور دیدار خواهند کرد.

:

واکنش عربستان به انتشاراسناد محرمانه‌اش

وزارت خارجه عربستان سعودی در اولین واکنش به انتشار حدود نیم میلیون قطعه سند از مکاتبات و پیام‌های محرمانه مخابره شده از سفارتخانه‌های عربستان سعودی در سرتاسر دنیا، شهروندانش را از ورود به هر وبگاه خبری به منظور آگاهی از اسناد افشا شده برحذر داشت.
:
روز جمعه (دیروز) ۱۹ ژوئن، سایت ویکی‌لیکس اعلام کرد که ساعت ۱۳ به وقت گرینویچ اسنادی متعلق به عربستان سعودی شامل نیم میلیون سند را از وزارت خارجه این کشور منتشر کرده که شامل تلگراف‌ها و نامه‌های محرمانه سفارتخانه‌های مختلف این کشور در سراسر جهان است.

این اسناد همچنین اسنادی از نهادهای مختلف دیگر از جمله وزارت کشور و اطلاعات عربستان را شامل می‌شود.
:
به گزارش وبگاه خبری «سبق» عربستان، وزارت خارجه عربستان سعودی صبح روز (شنبه) در صفحه رسمی خود در شبکه اجتماعی «توئیتر» نوشت: هموطن هوشیار، از ورود به هر سایتی با هدف دستیابی به اسناد یا اطلاعات فاش شده که احتمالا نادرست و با هدف ضربه زدن به امنیت ملی منتشر شده باشند، پرهیز کن.
:
بر اساس این گزارش، وزارت خارجه عربستان افزود: هموطن عزیز، هر گونه اسنادی که ممکن است جعلی و دشمنان وطن را به تحقق اهدافشان کمک می‌کند، منتشر نکن.

عربستان سعودی پایگاه اینترنتی ویکی لیکس را در پی انتشار صدها هزار سند  محرمانه وزارت خارجه این کشور فیلتر کرد.
:
جولیان آسانژ مدیر سایت ویکی‌لیکس در بیانیه‌ای اعلام کرد: «اسناد عربستان سعودی پرده از یک دیکتاتوری مرموز و غیرقابل پیش‌بینی برمی‌دارند که علاوه بر گرامی داشتن صدمین اعدام با گردن زدن در سال جاری، به تهدیدی علیه همسایگانش تبدیل شده است».

./.


برچسب :    ، ، ، 
 • ارسال ایمیل به دوستان در یاهو
 • اضافه کردن به Google Bookmarks
 • داغ کن - کلوب دات کام
 • Reddit
 • Twitter
 • facebook
 • balatariin
 • RSS
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 امتیاز از : 500 out of 5)
Loading...

نظرات کاربران

 • نوبتی باشد نوبت عربستان است. بهر سمت بغلطد خطاست. به دشمن پناه ببرد بلا است. از قدیم گفته اند خود کرده را تدبیر نیست. دیر و زود دارد اما سوخت و سوز ندارد. آیا خودش را برای هر سناریوئی آماده کرده است؟ کارگردانی این سناریو با کیست؟ کیست او را در آن روزهای سخت یاری کند؟ آیا از ریشه خود و گناهان خود خبر دارد؟ علی الظاهر برای او این سفته نیم میلیونی دشت اول صبح منظور شده است. بلی که خون انسان ها محترم است. خون مسلمانان بر خود مسلمانان محترم تر و خون مسلمانان یمنی بر همه و بیش از همه بر کشور همسایه او محترم تر. دودش چه کنیم به چشم همه ملل مسلمان خواهد رفت.
  گو که خدا خانه داشت
  یکصد و یک خانه داشت
  خانه یکی کعبه بود
  هر رگ ما خانه داشت

  غیر خدا، بوالبشر
  هرچی نداشت خانه داشت
  بر غم خود خانه داشت
  فوق سرش خانه داشت

  خام که بود خاله داشت
  خال که شد خامه داشت
  دربدر خانه بود
  درب کدام خانه بود

  در سر خود میکده
  یک تن و صد دلکده
  می خور او بس خمار
  بستر مرگ جانکده

  شب که نشد خانه داشت
  روز خدا شانه داشت
  یک سر و چند خانوار
  یک سر و صد جامه داشت

  بچه که بود تیم داشت
  سیر که شد بیم داشت
  بیمه تو پیش ما
  عمر تو هم نیم داشت

  آنهمه هیبت کجاست
  ریز خبر از کجاست
  ماتم مرگ از بدی است
  اینهمه بد از کجاست

  درب خدا بسته نیست
  قلب تو هم تازه نیست
  درب خدا درب توست
  با تو مگر خانه نیست

  خانه خراب یک خراب
  بعد تو میراث خراب
  خانه خراب خانه بین
  پشت سرت سایه بین

  بدتر از این روز نیست
  حوزه تو روز نیست
  بستر مرگ بر ملاست
  فارغ از این روز نیست

  رای شما: Thumb up 1 Thumb down 0


ارسال نظر

مشاهده قوانین ارسال نظر

 • جديدترين خبرها
 • منطقه آزاد ماکو
 • بازار
 • ورزش
 • جامعه
نظرسنجی

نمره شما به دولت دکتر روحانی؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...
ديدني ها
داغترين ها
تبليغات

تبلیغات در سایت خبری بینانیوز

درج آگهی

خرید اینترنتینتایج زنده مسابقات بهمراه جدول لیگ

خبرهای خبرگزاری ها

براي مشاهده جديدترين خبرهاي درج شده در خبرگذاري هاي ديگر از ليست بالا خبرگذاري خود را انتخاب نماييد

عضویت در خبرنامه


 

برای دریافت خبرهای سایت در خبرنامه عضو شوید
بينانيوز ، بينش و بينايي مي بخشد - Copyright © 2016 RSS