مميزی نوبرانه «دردسرهای عظيم 2»؛ شش دقيقه از سريال گم شد!
اقدام عجيب شبکه سه در ترجيح آگهي به سريال مناسبتي‌ا.

اقدام عجیب شبکه سه در ترجیح آگهی به سریال مناسبتی‌ا.
:
به گزارش سایت خبری بینانیوز ،‌ لطفاً از این به بعد تعجب نکنید اگر یک وقت بی‌خوابی به سرتان زد و تصمیم گرفتید تکرار قسمت پخش شده سریالی را در نیمه شب تماشا کنید، اما با نسخه‌ای متفاوت روبه‌رو شوید. شبکه سوم سیما پنجشنبه شب گذشته باب گونه‌ای از ممیزی خلق الساعه را در تلویزیون گشود که بی‌اغراق در این رسانه و دوره‌های مختلف مدیریتی آن بی‌سابقه بوده است.
:
به گزارش بانی فیلم، ماجرا از این قرار است که شبکه سوم سیما پنجشنبه شب هفته پیش در پخش اول قسمت ششم از سریال مناسبتی ماه رمضان امسال خود با عنوان «دردسرهای عظیم ۲» این پخش را با کسر بیش از شش دقیقه روی آنتن برد. این قضیه هم زمانی افشا شد که حوالی نیمه شب، یعنی در آغازین لحظات روز جمعه، پنجم تیر، در بازپخش قسمت ششم سکانس‌های تازه‌ای به کار ملحق شد. سکانس‌هایی که در پخش اول قلفتی از کار خارج شدند، ولی ناگهان در بازپخش سر از آنتن در آوردند تا کسانی که هر دو بار شاهد به نمایش در آمدن قسمت مذکور بودند، یکه بخورند و سر در گم شوند.
:
چندی قبل کیانوش عیاری وقتی با ممیزی سریالش «روزگار قریب» در بازپخش آن هم پس از چند سال مواجه شد به طعنه گفته بود: «جالب است که هر بار بخش‌هایی را حذف می‌کنند؛ گویی ممیزی‌ها با مرور زمان تغییر می‌کنند!». این بار اما حذف دقایقی از «دردسرهای عظیم ۲»، ابعاد یا به عبارت دقیقتر بُعد پنهان غیر قابل قبولی دارد که در صورت ارتکاب دوباره، نه تنها اعتماد بینندگان، که اطمینان برنامه سازان را نیز خدشه‌دار می‌کند.
:

داستان بخشهای حذف شده
ماجرای بخشهای حذف شده شاید کارکرد بنیادینی در فهم ادامه داستان و روابط شخصیت‌ها نداشته باشد و تنها یک اتفاق و دیالوگ را مبهم جلوه دهد، اما در هر صورت حاوی چند ایده بامزه است و به هر حال نمایشگر لحظاتی از زندگی کاراکترها. سکانسهایی که شامل شش دقیقه و چند ثانیه می‌شوند. در بخشی از قسمت ششم، قرار می‌شود تا میزبانان و مهمانان به تفکیک مرد و زن در واحدهای مختلف خانه بخوابند.

:

همه موافقت می‌کنند و در سکانس بعد لطیف (جواد عزتی) هم که نگران وضع نوزاد پنهان نگاه داشته شده است، با اصرار سایرین ناگزیر می‌شود تا به جای خانه خودش، در کنار دیگر مردها در واحد دیگری شب را صبح کند. تا اینجای قصه را تماشاگران در پخش اول دیدند و پس از آن هم سکانس رفتن لطیف و بهار (الناز حبیبی) برای تحویل دادن بچه به یک پرستار روی آنتن رفت. قسمت بازپخش اما تفاوت‌هایی با پخش اصلی داشت.  در بازپخش ـ که تصاویری از آن را ضمیمه مطلب حاضر مشاهده می‌کنید ـ در نمایی‌های انگل پنج کاراکتر مرد در کنار یکدیگر خوابیده‌اند که لطیف در نهایت به آرامی و پس از جدلی کوتاه با ارسلان (امیر غفارمنش) برای سر زدن به نوزاد از اتاق خارج می‌شود. ضمن اینکه نمای پیش از آن و کل‌کل لطیف با ارسلان هم حذف شده بود.

:

پس از آن لطیف به خانه‌اش می‌رود و متوجه می‌شود بهار با درک شرایط در حال آرام کردن و مراقبت ازکودک است و صحبت‌هایی بین آندو رد و بدل می‌شود. در نمای بعدی میرزاده (مهران رجبی) بعد از خداحافظی از همسرش (صفا آقاجانی) با دستیار کارگردان (احسان سجادی حسینی) راهی لوکیشن می‌شود. تازه بعد از این چند سکانس، بخش مراجعه لطیف و بهار به پرستار را می‌بینیم. تمام این بخشها در مدت زمانی حدود شش  دقیقه و چند ثانیه تنها در بازپخش‌های سریال دیده شد و در نوبت اول، به کل حذف شدند. همین حذف موجب شد خیلی‌ها با این سوال در ذهنشان کلنجار بروند که پس تکلیف نوزاد تنها یک شب تا صبح چه شد و نیز لباس گمشده یکی از سه قلوها، چطور از طبقه پایین سر در آورد! از نظر مدیران شبکه سه احتمالاً این، مشکل خود بینندگانی است که یک قسمت از سریالها را دوباره نمی‌بینند تا هم  از سردرگمی نجات یابند و هم سورپرایز شوند!

:

علت چه بود؟
هر قسمت از سریال «دردسرهای عظیم ۲» حدود ۵۳ تا ۵۴ دقیقه زمان دارد. بر همین مبنا، شبکه باید برای جلوگیری از همپوشانی با سریال شبکه دیگر، برنامه‌ریزی دقیقی را رعایت کند. در حال حاضر نیز شبکه سه با توجه به تایم سریالش باید پخش هر قسمت از پیش از ساعت ۲۱ و پنج دقیقه آغاز کند تا هم با اخبار ۲۲ تداخل پیدا نکند و هم روی «پایتخت ۴» نیفتد. ضمن آنکه بتواند با زمان بندی دقیق، پیام‌های بازرگانی را هم به پخش برساند.

:

روندی که پنجشنبه شب رعایت نشد تا همین شش دقیقه مذکور، قربانی پخش آگهی‌ها شود. مسئله به همین سادگی‌ بود! در واقع نه مشکل محتوایی و نه اشکال فنی‌ای در کار بود، بلکه تعهد شبکه برای پخش فلان مقدار آگهی، این فکر بکر (!) را به ذهن مسوولان پخش انداخت تا شش دقیقه از قسمت ششم «دردسرهای عظیم ۲» را برای پخش تکرار، ذخیره کنند! اتفاقی بی سابقه که حتی یک توضیح کوتاه هم درباره آن داده نشد تا با این امیدواری که «کسی نخواهد فهمید» یک ممیزی نوبرانه رقم بخورد.

:
نمونه‌های جالبتر
در بحث نمونه‌های سانسور در تلویزیون حتماً اغلب تماشاگران شبکه‌های داخلی مواردی را به عنوان شاهد مثال در ذهن دارند که این مورد آخر، قطعاً از همه آنها متفاوت‌تر است. جالب آنکه همین چند وقت پیش هم تلویزیون دست به ممیزی‌های شنیدنی‌تری زده است. از جمله سریال‌های «جاده قدیم» و «شمعدونی» که درباره اولی بزودی حرفهای بهرام بهرامیان کارگردان آنرا در باب جزئیات حذف‌های مجموعه‌اش در بانی فیلم خواهید خواند. در مورد دوم هم همین بس که آتنه فقیه نصیری به تازگی در گفت و گوی کوتاهی با بانی فیلم در اعتراض به ممیزی‌های «شمعدونی» آخرین ساخته سروش صحت، اعلام کرد که از بازیگری کناره گیری خواهد کرد.

:
همین بهار امسال هم تلویزیون در پخش دوباره سریال «پایتخت ۳» از شبکه آی فیلم، به دلیل حواشی ایجاد شده در سال گذشته مبنی بر غیر قانونی بودن تبلیغ نام اسپانسر آن، نام «اطلس مال» را در تمام بخشهای سریال محو کرد! حذف ۱۶۰ دقیقه از سریال «راستش را بگو» به کارگردانی محمدرضا آهنج طبق گفته سازندگانش و ممیزی‌های متعدد سریال «کلاه پهلوی» (ضیاالدین دری) از جمله دیگر نمونه‌های اخیر قابل ذکر است. هر چند در برخی از موارد، تلویزیون به دلیل جلوگیری از هجمه‌های خارج از سازمان و آنچه قانون و عرف روی آنها نظر دارند، ناگزیر از اعمال ممیزی‌هایی است، اما چیزی که در قسمت ششم سریال برزو نیک نژاد روی داد، اتفاقی منحصر به فرد و غیر قابل توجیه بود که بی‌شک مصداق بارز بی‌احترامی به شعور بینندگان و زحمات سازندگان تلقی می‌شود. رفتاری که امید می‌رود در آینده بدل به یک رفتار معمول رسانه‌ای در صدا و سیما نشود.

./.


برچسب :    ، ، ، ، 
 • ارسال ایمیل به دوستان در یاهو
 • اضافه کردن به Google Bookmarks
 • داغ کن - کلوب دات کام
 • Reddit
 • Twitter
 • facebook
 • balatariin
 • RSS
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 امتیاز از : 500 out of 5)
Loading...

نظرات کاربران

ارسال نظر

مشاهده قوانین ارسال نظر

 • جديدترين خبرها
 • منطقه آزاد ماکو
 • بازار
 • ورزش
 • جامعه
نظرسنجی

نمره شما به دولت دکتر روحانی؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...
ديدني ها
داغترين ها
تبليغات

تبلیغات در سایت خبری بینانیوز

درج آگهی

خرید اینترنتینتایج زنده مسابقات بهمراه جدول لیگ

خبرهای خبرگزاری ها

براي مشاهده جديدترين خبرهاي درج شده در خبرگذاري هاي ديگر از ليست بالا خبرگذاري خود را انتخاب نماييد

عضویت در خبرنامه


 

برای دریافت خبرهای سایت در خبرنامه عضو شوید
بينانيوز ، بينش و بينايي مي بخشد - Copyright © 2016 RSS