سه تحليل در باره رفت و برگشت ظريف
دماي گرم تابستان تهران تحت تاثير هواي داغ مذاكرات است.روز گذشته همه منتظر شنيدن اخبار از سومين دور گفت وگوهاي ظريف و جان كري بودند كه ناگهان خبر بازگشت وزيرامور خارجه به كشور‌مان افكار عمومي‌ را در شوک فرو برد.

دمای گرم تابستان تهران تحت تاثیر هوای داغ مذاکرات است.روز گذشته همه منتظر شنیدن اخبار از سومین دور گفت وگوهای ظریف و جان کری بودند که ناگهان خبر بازگشت وزیرامور خارجه به کشور‌مان   افکار عمومی‌ را در شوک فرو برد.

:

به گزارش سایت خبری بینانیوز ، حدود ساعت ۳ بعد از ظهر بود که مسئول امور رسانه‌ای تیم مذاکره‌کننده کشورمان گفت که محمدجوادظریف مطابق با برنامه از پیش تعیین شده به تهران عزیمت کرده و پس از یک روز حضور در کشور به وین باز خواهد گشت.

:

وی ادامه داد: وزرای خارجه دو کشور ایران و آمریکا پس از دیدارهای خود، دستورالعمل‌های لازم در خصوص چگونگی ادامه کار روی متن و جزئیات آن را به تیم‌های خود دادند. وی افزود: همچنین، همان‌طور که از قبل گفته شده بود که ممکن است در صورت نیاز به وقت بیشتر برای کار روی متن توافق، مذاکرات پس از مهلت دهم تیر نیز ادامه یابد اکنون با توجه به اینکه هنوز کارهای بسیاری وجود دارد،  هیات‌ها پس از روز ۱۰ تیر نیز در وین باقی مانده و به مذاکرات برای دستیابی به یک توافق جامع خوب ادامه خواهند داد. تأکید می‌شود همچنان هیچ اراده‌ای و هیچ بحثی در خصوص تمدید بلندمدت‌تر مذاکرات وجود ندارد. این رفت و برگشت ظریف را می توان به شیوه های مختلف تحلیل کرد.

:

اول این‌که به نظر طرف های مذاکره کننده پیشنهادهای تازه ای برای ایران دارند و ظریف نیز برای در میان گذاشتن آن به تهران می‌آید.دوم بحث جاسوسی و خطر لو رفتن مفاد گفت و گوها را می توان علت اصلی سفر یک روزه وزیرخارجه به ایران دانست.گزینه سوم و آخر اینکه به احتمال زیاد پیش‌نویس نهایی توافق کامل و جامع آماده شده است و تیم مذاکره کننده برای تائید نهایی آن به کشور بازگشتند تا قدم پایانی را بردارند.در همین زمینه با کارشناسان روابط بین الملل و مسئولان امر گفت و گو کردیم تا نظر آنها را در این زمینه جویا شویم.

:
دیپلماسی رفت و برگشت
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، برگشت محمدجواد ظریف به تهران و ترک میز مذاکرات را دیپلماسی رفت و برگشت دانست. نوذر شفیعی در گفت‌وگو با «قانون» دیپلماسی رفت و برگشت را این گونه توضیح داد: این دیپلماسی یعنی موضوع جدیدی مطرح شده یا  پیشنهاد جدیدی از سوی طرفین مذاکره‌کننده عنوان شده است که تصمیم‌گیری در این باره خارج از اختیار و توان بدنه کارشناسی و ساحت وزیر امور خارجه کشور خارج است. نماینده مردم ممسنی در مجلس نهم شورای اسلامی ادامه داد: بنابراین ظریف لازم دید که برای تصمیم‌گیری در خصوص پیشنهادهای جدید، با مقامات عالی‌رتبه مشورت و رایزنی کند. این نماینده می‌گوید ممکن است پیشنهادهای مطرح شده در چند حوزه از جمله، لغو تحریم‌ها همزمان با  اجرایی شدن توافقنامه، تحقیق و توسعه فناوری هسته‌ای، بازرسی‌ها و نظارت‌ها و مدت زمان اجرای توافق یا برجام باشد. وی در خصوص اینکه چرا مشورت و کسب اجازه تلفنی انجام نشد، گفت: ممکن است این کار به دلیل جاسوسی‌های اخیر از هتل‌های محل مذاکرات، رایزنی تلفنی صورت نگرفته باشد. اما از سوی دیگر این احتمال وجود دارد که برای کسب اجازه لازم بوده با افراد بیشتری صحبت شود که با تماس تلفنی ممکن نبوده است. شفیعی اظهار داشت: از سویی نیز به نظر می‌رسد ظریف برای این به تهران برگشته است که با شورای عالی امنیت جلسه‌ای تشکیل دهند تا موضوعات جدید را بررسی کنند با این حساب برگزاری جلسه با تلفن ممکن نبود هر چند‌که تماس تلفنی یکی از راه‌های دپیلماسی است. این نماینده اعتقاد دارد ظریف این‌بار مصلحت دیده‌است که مشورت و رایزنی را حضوری انجام دهد نه تلفنی. عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در پاسخ به این سوال که آیا وزیر امور خارجه کشورمان برای دیدار با مقام معظم رهبری و برای کسب اجازه از ایشان به تهران می‌آید، گفت: موضوع مذاکرات هسته‌ای زیر مجموعه وظایف شورای عالی امنیت ملی است وبنابراین این شورا باید تصمیم نهایی را برای توافق بگیرد و وزارت امور خارجه آن را اجرا کند.

:
انتقاد به طرف مقابل
از سوی دیگر حسن بهشتی پور کارشناس مسائل بین‌الملل به «قانون»گفت:دو تعبیر می توان از این سفر پیش بینی نشده دکتر ظریف در میان مذاکرات به کشور داشت.نظریه اول اینکه در راستای مذاکرات هسته ای و برای مشورت های فوری با مقامات عالی رتبه به تهران می‌آید.نظریه دیگری نیز وجود دارد و این که وزیر خارجه کشورمان مذاکرات را ترک کرده و به تهران آمده است را می توان یک نوع حرکت انتقادی به عملکرد طرف مذاکره کننده دانست.این کارشناس مسائل سیاسی در پاسخ به این سوال که آیا پیشنهاد ویژه‌ای به تیم مذاکره کننده پیشنهادشده است که ظریف برای ارائه آن به مقامات به کشور بازگشته است،تشریح ‌رد: بله این امکان هم وجود دارد و اگر پیشنهاد تازه ای به مذاکره کنندگان داده نمی شد، ظریف به این صورت بازنمی گشت.وی در ادامه با بیان اینکه البته برخی موارد را تلفنی نیز می توانستند هماهنگ کنند ولی ظاهرا این موضوع از اهمیت بالایی برخوردار است و برای همین وزیرخارجه کشورمان از اتریش به ایران آمده تا روند را پیگیری کند.

:
سفر برای تائید پیش‌نویس نهایی
کارشناسان مختلف نظرهای مشابهی در خصوص بازگشت ظریف به کشور داشتند و حشمت ا…
فلاحت پیشه عضوسابق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس و فعال سیاسی نیز به «قانون» می گوید:سفر پیش بینی نشده ظریف به تهران نشان‌دهنده حساسیت بالای مذاکرات است. نماینده سابق مجلس تاکید می‌کند این سفر می تواند بیانگر این باشد که  آخرین پیش‌نویس های توافق تنظیم شده است و وزیرخارجه کشورمان می آید تا آن را با مقامات و شورای عالی امنیت ملی در میان گذارد.

:
فلاحت پیشه ادامه می‌دهد: در صورتی که این نظریه درست باشد بعد از تایید شورای عالی امنیت ملی ظریف به عنوان مجری سیاست خارجی آخرین تصمیم را به مذاکرات منتقل‌کند.حشمت ا… فلاحت پیشه بحث جاسوسی از مذاکرات در صورت رایزنی تلفنی با مقامات کشور از جانب ظریف را در درجه دوم می داند و تاکید می کند اصل بحث متن سخنی است که ظریف با مقامات کشور دارد و به نظر می رسد از اهمیت بالایی برخوردار است.

:

احتمال تمدید کم است
عده‌ای نیز در این میان معتقدند که برای مهلت گرفتن بیشتر و ادامه مذاکرات ظریف به تهران بازگشته است که این نظریه چندان محل بحث نیست چرا که بسیاری از صاحب نظران عرصه سیاست خارجی تاکید می کنند تمدید و طول کشیدن مذاکرات به نفع هیچ یک از طرفین نیست و این اصل را کم و بیش می توان در اظهارات مقامات مسئول نیز شنید.البته مانند دور قبلی گفت و گوها که قرار شد تا ۳۰ ژوئن به توافق نهایی برسند چند روزی مذاکرات تاخیر داشته باشد ولی احتمال تمدید مذاکرات بسیار کم است.

:
همه به دنبال توافق خوب
بحثی که وجود دارد تلاش دو طرف مذاکرات برای رسیدن به بیشترین امتیاز است.چه ایران و چه طرف مقابل سعی می کند از این کارزار هسته ای بیشترین نفع را به خود اختصاص دهد و در همین راستا علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی هسته ای کشورمان که این دوره در مذاکرات حضور ندارد در پاسخ به سوالی در خصوص معیارهای توافق خوب گفت: طرف مقابل برای خود یک توافق ایده آل را مد نظر دارد و ما هم برای خودمان یک توافق ایده‌آل را مد نظر داریم.

:
رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان  ادامه داد: هیچ یک از ما نمی‌توانیم به توافق ایده آلی که مد نظر داریم  دست یابیم و دو طرف باید در میانه راه باید در نقطه‌ای با یکدیگر تفاهم کنند.معاون رئیس جمهور با اشاره به تفاهم لوزان اظهار داشت: اگر طرف مقابل به تفاهم‌هایی که در لوزان به دست آمد، پایبند باشد و زیاده‌خواهی نکند  توافق در دسترس است. صالحی با بیان اینکه توافق باید به شکلی باشد که نشاط فعالیت‌های هسته‌ای ما پابرجا بماند و هیچ فعالیتی تعطیل یا کند نشود، تصریح کرد: فعالیت‌های ما باید گسترش یابد که این نیازمند بحث وسیعی است؛ ضمن این که طرف مقابل نگرانی‌هایی دارد  که ما تلاش می‌کنیم با استفاده از نظرات بین‌المللی این نگرانی‌ها را برطرف سازیم. رئیس سازمان انرژی اتمی افزود: پرونده هسته‌ای ما فنی است و ما با استفاده از مقررات بین‌المللی مانند آژانس حاضر هستیم از این ابزارها استفاده کرده و نگرانی‌هایشان را رفع کنیم.

:
اعتماد افکارعمومی به تصمیم ظریف
به طور حتم افکار عمومی و در صدر آنها رسانه ها که چندین ماه را چشم انتظار یک توافق خوب نشسته اند این چند روز و حواشی آن را نیز تحمل می‌کنند تا سرانجام تلاش دیپلمات های خود را ببینند و با طرفداری خود از این تیم به همه اثبات می‌کنند که به تیم مذاکره کننده خود اطمینان و اعتماد دارند و این بار هم بازگشت ظریف را به تهران به فال نیک می گیرند چرا که به تدبیر و صلاحیت دستگاه سیاست‌خارجی خود شک ندارند.

./.


برچسب :    ، ، ، ، ، 
 • ارسال ایمیل به دوستان در یاهو
 • اضافه کردن به Google Bookmarks
 • داغ کن - کلوب دات کام
 • Reddit
 • Twitter
 • facebook
 • balatariin
 • RSS
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 امتیاز از : 500 out of 5)
Loading...

نظرات کاربران

ارسال نظر

مشاهده قوانین ارسال نظر

 • جديدترين خبرها
 • منطقه آزاد ماکو
 • بازار
 • ورزش
 • جامعه
نظرسنجی

نمره شما به دولت دکتر روحانی؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...
ديدني ها
داغترين ها
تبليغات

تبلیغات در سایت خبری بینانیوز

درج آگهی

خرید اینترنتینتایج زنده مسابقات بهمراه جدول لیگ

خبرهای خبرگزاری ها

براي مشاهده جديدترين خبرهاي درج شده در خبرگذاري هاي ديگر از ليست بالا خبرگذاري خود را انتخاب نماييد

عضویت در خبرنامه


 

برای دریافت خبرهای سایت در خبرنامه عضو شوید
بينانيوز ، بينش و بينايي مي بخشد - Copyright © 2016 RSS