١٠٠ نهاد دولتی طعمه خبرنگاران قلابی صدا و سیما
صد مدير و رئيس سازمان‌ها و نهادهاي دولتي طعمه چرب‌زباني‌هاي مدير شبكه ماهواره‌اي مهاجر و اعضاي باندش شدند.

صد مدیر و رئیس سازمان‌ها و نهادهای دولتی طعمه چرب‌زبانی‌های مدیر شبکه ماهواره‌ای مهاجر و اعضای باندش شدند.

:

به گزارش سایت خبری بینانیوز ،‌ این شبکه بزرگ، تنها با یک تماس و معرفی خود به‌عنوان تیم فیلمبرداری واحد مرکزی خبر، به بهانه تهیه برنامه ١۵دقیقه‌ای، توانستند پول‌های میلیونی به جیب بزنند. این اولین سناریوی مدیر شبکه مهاجر برای کلاهبرداری نیست،  ٣‌سال پیش هم این شبکه با راه‌اندازی مسابقات پیامکی یکی دیگر از نقشه‌های کلاهبرداری‌هایش را اجرا کرد و با هشدار پلیس فتا لو رفت.

:
وقتی اولین تماس با واحد مرکزی خبر گرفته شد و روابط عمومی یکی از نهادهای دولتی سراغ تیم تهیه فیلم و برنامه تبلیغاتی را از روابط عمومی صدا و سیما گرفت، راز کلاهبرداری‌های بزرگ یک شبکه حرفه‌ای فاش شد. در این تماس مدیر روابط عمومی یکی از نهادها، به واحد مرکزی خبر گفت: «چرا برای تهیه برنامه تبلیغاتی به سازمان ما نمی‌آیید.

:

این سوال عجیبی بود و جواب آن اظهار بی‌اطلاعی روابط عمومی واحد مرکزی خبر را در پی داشت. تازه آن‌جا بود که نخستین شاکی متوجه شد چه کلاه بزرگی سرش رفته است. خودش شغلش روابط عمومی بود ولی فریب حرف‌های مرد چرب‌زبانی را خورده بود. او طعمه خبرنگاران قلابی واحد مرکزی خبر شده بود.  ولی ماجرا به اینجا ختم نشد. تماس‌ها یکی پس از دیگری با واحد مرکزی خبر و صدا و سیما گرفته می‌شد و در همه آنها، مدیران روابط عمومی سازمان‌ها و نهادهای دولتی منتظر تیم فیلمبرداری واحد مرکزی خبر بودند که به آن‌جا بیاید و برنامه ١۵ دقیقه‌ای از فعالیت‌های آن نهاد را تهیه کنند.

:

در همه این تماس‌ها یک موضوع مشترک بود، آن هم مبالغ و پول‌هایی که از سوی مدیران روابط عمومی به حساب خبرنگار قلابی واحد مرکزی خبر واریز شده بود. تماس‌ها آن‌قدر زیاد شد که مدیر واحد مرکزی خبر را به پلیس آگاهی کشاند. او از خبرنگاران قلابی که با چرب‌زبانی روابط عمومی و مدیران نهادها و سازمان‌های دولتی را فریب می‌داند و به بهانه تهیه برنامه خبری از آنها پول می‌گرفتند، شکایت کرد.

:
پس از آن بود که پلیس وارد ماجرا شد و تحقیقات خود را در این‌باره آغاز کرد. این درحالی بود که تعداد شاکیان روز به روز افزایش می‌یافت. تحقیق از مالباختگان نشان می‌داد که کلاهبرداران در تماس با مسئولان، مدیران و روابط عمومی‌‌های سازمان‌‌ها و نهادها خود را خبرنگار معرفی می‌کردند و می‌گفتند قصد دارند برنامه‌های ویژه و ١۵ دقیقه‌‌ای را برای آن سازمان و نهاد تهیه کنند. این کلاهبرداران هزینه و حق‌الزحمه‌ای برای تهیه برنامه درخواست نمی‌کردند اما در عوض هزینه‌های حمل‌ونقل و لوازم مورد نیاز برای تهیه برنامه را که معمولاً از ۵٠٠‌هزار تومان تا ۶‌میلیون تومان بود، حساب می‌کردند و از شاکیان می‌خواستند به حسابشان واریز کنند.  در ادامه ردزنی‌ها، پلیس را به متهمان نزدیک‌تر کرد و در نهایت  ٣ نفر از متهمان اصلی که یکی از آنها سردسته باند و مدیر یکی از شبکه‌های ماهواره‌ای بود، در دام پلیس گرفتار شدند. آنها خیلی زود تحت بازجویی قرار گرفتند و به جرم خود اعتراف کردند.

:

یکی از متهمان در بازجویی‌ها به پلیس گفت: « نزدیک به شش ماه با نهادها و سازمان‌‌ها مکاتبه و تماس تلفنی داشتیم و در این مدت نزدیک به ١۴٠‌میلیون به دست آوردیم. ما معمولاً با دفاتر مدیران کل تماس می‌گرفتیم و آنها هم این موضوع را به روابط عمومی‌ها اطلاع می‌دادند. بعد از آن در کمتر از ١٢ ساعت پولی که مطالبه کرده بودیم به حساب ما واریز می‌کردند.» متهم ادامه داد: «سازمان‌‌ها و نهادها برای این‌که خودشان را مطرح کنند بدون هیچ‌گونه فکری و بدون این‌که ما را ببینند به‌راحتی پول را پرداخت می‌کردند.»

:
در ادامه متهم اصلی که معمولاً خود را به جای «مرآتی» خبرنگار واحد مرکزی خبر معرفی می‌کرد، گفت: « قبلاً با شبکه‌های بیگانه همکاری داشتم ازجمله شبکه مهاجر که برنامه‌سازی می‌کردم و مدیر پخش این شبکه بودم و همچنین ایران موزیک را تأسیس کردم که به زندان رفتم و بعد از آن شروع به کلاهبرداری کردم. در مدت کلاهبرداری حتی توانستم با یکی از وزرا تماس بگیرم و از وی درخواست تولید برنامه با همان عنوان خبرنگار واحد مرکزی خبر کنم که وی موافقت کرد و بنده را به مدیران کل دیگر ارجاع داد.»

:
متهم ادامه داد: «در تماس با مسئولان عنوان می‌کردم که برنامه‌های ١۵ دقیقه‌ای برای فعالیت‌های آن مجموعه تهیه خواهم کرد که این برنامه‌ها بعد از اخبار پخش خواهد شد و یا حتی آنها را به گفت‌وگوی ویژه خبری دعوت می‌کردم. بعد از واریز شدن پول‌ها به حساب، دیگر قطع ارتباط می‌کردم و جوابی نمی‌دادم. پول‌ها هم معمولاً به کارت‌های بانک که معمولاً از سارقان و معتادان خریداری می‌کردم واریز می‌شد و بعد از اجرای ٣ نقشه کلاهبرداری، کارت‌ها را نابود می‌کردم.» سردار سرتیپ محمدیان، رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ با اعلام جزییات این پرونده گفت: «در حال حاضر ١٠٠شکایت از این کلاهبرداران شده که همه درحال رسیدگی است و در این زمینه ٣ نفر دستگیر شدند.»

:
همچنین موسوی مدیرکل اخبار استان‌های خبرگزاری صداوسیما نیز در این باره گفت:  «۴ یا ۵ ماهی بود که از واحدهای صنعتی، دولتی و از اقصی نقاط کشور تماس می‌گرفتند و ادعا می‌کردند که مبلغی را به حساب ریخته‌اند و می‌گفتند گروه خبری کی می‌آید؟ این تماس‌ها زیاد شد که بلافاصله به حراست سازمان صداوسیما اطلاع داده شد. حوزه معاونت خبر برای پوشش خبری و تهیه برنامه‌های خبری به هیچ عنوان پولی را دریافت نمی‌کند و اگر روابط عمومی و دفاتر مسئولان آن سازمان‌ها و نهادها تماسی را با صداوسیما و معاونت خبر می‌گرفتند، شاید دیگر این مشکلات پیش نمی‌آمد.


برگی دیگر از کلاهبرداری‌های شبکه ماهواره‌ای

:
شبکه ماهواره‌ای مهاجر که در سال‌های گذشته توسط این مرد کلاهبردار اداره می‌شد پرونده‌های مجرمانه دیگری نیز دارد. سال ٩١ بود که پلیس فتا تهران وارد عمل شد تا دست شبکه‌هایی را که با راه‌اندازی مسابقات پیامکی از افراد ساده‌لوح کلاهبرداری میلیونی می‌کردند را رو کند.

:
تا این‌که بررسی‌های ماموران پلیس نشان داد شبکه تلویزیونی «مهاجر» در برنامه‌های خود اقدام به پخش مسابقه به صورت زیرنویس کرده و از شرکت‌کنندگان می‌خواهد پاسخ‌های خود را به ٢ شماره اعلام شده پیامک کنند. سرهنگ محمدی رئیس پلیس فتا شرق استان تهران همان زمان در رابطه با این کلاهبرداری‌ها هشدار داد و گفت: « پس از شرکت کردن در این مسابقات پیامکی خانمی از طریق تلفن همراه با شرکت‌کنندگان در مسابقه تماس برقرار کرده و به مخاطبش می‌گوید که او در مسابقه برنده شده است و برای دریافت جایزه‌اش می‌بایست مبلغ  ٢٠۶ ‌هزار ریال به شماره حساب ذکر شده واریز کند.سپس این افراد از سادگی مخاطب سوءاستفاده کرده و بعداز مدتی با شگردهای متقلبانه مجدد اعلام می‌دارند مبلغ  ٩۶۶ هزار ریال دیگر را از طریق پاکت به کدپستی عنوان شده ارسال کنند و نهایتا از پاسخ دادن خودداری و بدین گونه از مخاطبان خود کلاهبرداری می‌کنند.

:

مردم باید در برخورد با اینگونه تبلیغات و افراد احتیاط کرده و فریب وعده‌های دروغ آنان را نخورند و این را بدانند که کلاهبرداران در پی کسب سود و منفعت همواره با ترفندهای مختلف از آنها خصوصا افراد ساده‌لوح و زودباور جامعه اقدام به کلاهبرداری می‌کنند.

./.


برچسب :    ، ، ، 
 • ارسال ایمیل به دوستان در یاهو
 • اضافه کردن به Google Bookmarks
 • داغ کن - کلوب دات کام
 • Reddit
 • Twitter
 • facebook
 • balatariin
 • RSS
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 امتیاز از : 500 out of 5)
Loading...

نظرات کاربران

ارسال نظر

مشاهده قوانین ارسال نظر

 • جديدترين خبرها
 • منطقه آزاد ماکو
 • بازار
 • ورزش
 • جامعه
نظرسنجی

نمره شما به دولت دکتر روحانی؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...
ديدني ها
داغترين ها
تبليغات

تبلیغات در سایت خبری بینانیوز

درج آگهی

خرید اینترنتینتایج زنده مسابقات بهمراه جدول لیگ

خبرهای خبرگزاری ها

براي مشاهده جديدترين خبرهاي درج شده در خبرگذاري هاي ديگر از ليست بالا خبرگذاري خود را انتخاب نماييد

عضویت در خبرنامه


 

برای دریافت خبرهای سایت در خبرنامه عضو شوید
بينانيوز ، بينش و بينايي مي بخشد - Copyright © 2016 RSS