طرح بررسی « اموال نمايندگان » در دست تدوين
نزديك به يك سال مي‌گذرد از خبري كه حكايت از تصويب كليات طرح رسيدگي به دارايي مقامات، مسوولان و كارگزاران جمهوري اسلامي ايران كه به دلايل مغايرت با شرع و قانون اساسي، مورد ايراد شوراي نگهبان قرار گرفته بود، در جلسه مجمع تشخيص مصلحت داشت.

نزدیک به یک سال می‌گذرد از خبری که حکایت از تصویب کلیات طرح رسیدگی به دارایی مقامات، مسوولان و کارگزاران جمهوری اسلامی ایران که به دلایل مغایرت با شرع و قانون اساسی، مورد ایراد شورای نگهبان قرار گرفته بود، در جلسه مجمع تشخیص مصلحت داشت.

:

به گزارش سایت خبری بینانیوز ،‌ خبری که دقیقا در فضایی منتشر شد که پرونده‌های فسادهای مالی بزرگ در دستگاه قضایی در حال پیگیری بود. مساله از کجا آورده‌ای هرچند موضوعی نیست که مربوط به حال و هوای این روزهای کشور و فسادهای میلیاردی که از سوی دستگاه قضایی اعلام می‌شود باشد، اما زخمی است که با اتفاقات جدید سر باز کرده که سر منشأ آن از گذشته شکل گرفته است.

:

تصویب قانون مربوط به رسیدگی دارایی وزرا و کارمندان دولت اعم از کشوری و لشکری و شهرداری‌ها و موسسات وابسته به آنها به عنوان نخستین قانون مصوب در این زمینه که به تاریخ نوزدهم اسفندماه ١٣٣٧ می‌رسد، ریشه در وقایعی دارد که لزوم مبارزه با مفاسد اقتصادی را در آن روزگار تبیین کرد. قانونی که تا پیروزی انقلاب اسلامی پابرجا ماند. اما پس از استقرار نظام جمهوری اسلامی و تدوین قانون اساسی، در اصل ١۴٢ این قانون عنوان شد: دارایی رهبر، رییس‌جمهور، معاونان رییس‌جمهور، وزیران و همسر و فرزندان آنان قبل و بعد از خدمت توسط رییس قوه‌قضاییه رسیدگی می‌شود که برخلاف حق افزایش نیافته باشد.

:

اصلی که هر چند به نظر می‌رسید تصویب آن ناسخ قانون «از کجا آورده‌ای» مصوب ١٣٣٧ باشد، اما به نظر بسیاری از حقوقدانان برجسته کشور مفاد اصل ١۴٢ قانون اساسی با قانون از کجا آورده‌ای کاملا قابل جمع بوده است. متن قانونی که در آن به صراحت برای همه کارمندان دولتی لازم‌الرعایه دانسته شده است از دیدگاه این اساتید حقوقی هیچگاه اصل ١۴٢ را نسخ نکرده است. هرچند این پاسخ حقوقدانان اذهان خیلی‌ها را از شبهات ایجاد شده در رابطه با این قانون پاک نکرد اما واقعیت این است که هیچ مانعی برای جمع بین اصل ١۴٢ قانون اساسی و قانونی که اجرای مضمون این اصل را در مورد مقامات و مسوولانی که در اصل مذکور به آنها توجه نشده را بر عهده داشته است، وجود ندارد. بنابراین می‌توان بر این مهم تاکید کرد که تا زمان تصویب قانون جدیدالتصویب، قانون قبلی دارای اعتبار قانونی است.

:

به هر حال با توجه به قانون از کجا آورده‌ای مصوب سال ٣٧ که با توجه به نظریه حقوقدانان برجسته کشوردر حال حاضر لازم‌الاجرا بوده و نیازی به قانون نوینی ندارد اما قانونگذاران دوره هفتم مجلس شورای اسلامی بدون در نظر گرفتن این قانون، طرحی را در مجلس مطرح کردند که محتوایی شبیه به محتوای قانون پیشین داشت، ولی این طرح پس از تصویب در مجلس، مورد ایراد شورای نگهبان قرارگرفته و سرانجام بلاتکلیف رها شد.

:

هر چند نهایتا کار به مجمع تشخیص مصلحت رسید و می‌شد امیدوار بود که در این مجمع تصمیم نهایی در این خصوص اتخاذ شود، اما باز هم اولویت‌های دیگر سدی در برابر به نتیجه رسیدن این طرح شد. طرح رسیدگی به اموال مسوولان که ۹ سالی می‌شد بین مجلس و شورای نگهبان سرگردان بود و نهایتا به جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام راه یافت اما با وجود اینکه انتظار می‌رفت بعد از گذشت سال‌ها بلاتکلیف ماندن به سرانجامی برسد، این کار صورت نگرفت. پس از تصویب کلیات طرح موسوم به «از کجا آورده‌ای» در صحن مجمع، بررسی و تصویب جزییات این طرح نیز آغاز شد؛ اما تنها بعد از چند جلسه بررسی اعضای مجمع تصمیم گرفتند تا طرح مذکور را از دستور کار مجمع تشخیص مصلحت نظام خارج و اعلام کنند: «نتایج مباحث و نظرات در کمیته ویژه‌ای جمع‌بندی و نتیجه به صحن مجمع جهت تصمیم‌گیری نهایی ارایه شود. » به این ترتیب طرحی که نیاز به آن بیش از پیش احساس می‌شد به تعویق افتاد.

 :

طرح بررسی اموال نمایندگان، در دست تدوین

با وجود اینکه طرح رسیدگی به اموال مسوولان دولت که پس از کش و قوس‌های فراوان به مجمع تشخیص مصلحت نظام رسید، مسکوت مانده است، خبرهایی از رسیدگی به طرحی جدید به گوش می‌رسد. طرحی که نمایندگان مجلس شورای اسلامی پا پیش نهاده‌اند، اضافه کردن مسوولیتی جدید به اصل ١۴٢ قانون اساسی است. این‌بار نمایندگان مجلس خود خواهان زیر ذره بین قرار گرفتن هستند و تلاش دارند تا نام خود را در کنار مقامات ذکر شده در قانون اساسی قرار دهند. تلاش مجلسیان هرچند در خور تقدیر است اما با توجه به اینکه هنوز طرح قبلی به نتیجه‌ای نرسیده شاید محلی از اعراب نداشته باشد.

:

در همین راستا نماینده مردم آبادان با اشاره به اصل ١۴٢ قانون اساسی گفت: براساس این قانون، رییس قوه قضاییه موظف است تمام اموال رییس‌جمهور را قبل و بعد از دوران مسوولیتش بررسی کند تا مشخص شود به چه میزان اموال او افزایش یافته است. وی افزود: معتقدیم که اصل ۴٢ قانون اساسی باید در مورد نمایندگان مجلس نیز اجرایی شود لذا برای تحقق آن به دنبال تدوین طرحی برای بررسی اموال نمایندگان هستیم که با شفاف‌سازی مشخص شود افراد از کجا آورده‌اند. به گزارش عصر ایران سید حسین دهدشتی در ادامه با اشاره به دستور کار مجلس خاطرنشان کرد: با توجه به طرح‌های کلان مطرح شده در مجلس امیدواریم عمر این طرح به مجلس نهم برسد و ما بتوانیم روند شفافی را برای مجلس دهم اجرایی کنیم زیرا با توجه به برخی مصوبات بهارستان، ابهاماتی برای مردم ایجاد شده که بسیاری از مصوبات مجلس به نفع نمایندگان موجود است. وی افزود: امیدواریم با تصویب این طرح هم مسائل شفاف‌تر مطرح شود و هم علاوه بر روشن شدن تکلیف نمایندگان کنونی، شرایط نمایندگان دوره‌های آینده نیز مشخص‌تر شود.

:

نماینده مردم آبادان در مجلس همچنین در آستانه انتخابات خبر از طرح دیگری می‌دهد که در گذشته هم مطرح بوده اما با بی‌توجهی، نادیده گرفته شده است. انتخاباتی که بیم هزینه‌های انتخاباتی هنگفت در آن می‌‌رود دلیلی بر تلاش برخی نمایندگان برای ارایه طرحی جدید شده است. دهدشتی با اعلام این خبر تصریح کرد: این موضوع البته در گذشته هم مطرح بوده و بحث‌هایی شده اما با نادیده گرفتن آن، طبعا به این موضوع بی‌توجهی شده است.

:

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با اشاره به ابهامات هزینه‌های تبلیغاتی کاندیداها گفت: مگر یک نماینده درطول یک دوره نمایندگی چقدر حقوق می‌گیرد که به این میزان هزینه تبلیغات کند؟ وی درباره هزینه‌های تبلیغات انتخاباتی کاندیداهای مجلس گفت: موضوع آشکار در ایام انتخابات هزینه‌های سرسام‌آوری است که برخی کاندیدها برای جلب آرای عمومی پرداخت می‌کنند. وی اضافه کرد: هزینه تبلیغاتی کاندیداهای مجلس، موضوع بسیار مهمی است که باید به آن توجه بیشتر و در قانون انتخابات مجلس نیز لحاظ شود. وی تاکید کرد: نماینده‌ای که با هزینه‌های گزاف وارد مجلس می‌شود، قاعدتا نمی‌تواند یک روند منطقی، سالم و متعارفی را در طول دوران مسوولیتش داشته باشد.

./.


برچسب :    ، ، 
 • ارسال ایمیل به دوستان در یاهو
 • اضافه کردن به Google Bookmarks
 • داغ کن - کلوب دات کام
 • Reddit
 • Twitter
 • facebook
 • balatariin
 • RSS
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (بدون امتیاز)
Loading...

نظرات کاربران

ارسال نظر

مشاهده قوانین ارسال نظر

 • جديدترين خبرها
 • منطقه آزاد ماکو
 • بازار
 • ورزش
 • جامعه
نظرسنجی

نمره شما به دولت دکتر روحانی؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...
ديدني ها
داغترين ها
تبليغات

تبلیغات در سایت خبری بینانیوز

درج آگهی

خرید اینترنتینتایج زنده مسابقات بهمراه جدول لیگ

خبرهای خبرگزاری ها

براي مشاهده جديدترين خبرهاي درج شده در خبرگذاري هاي ديگر از ليست بالا خبرگذاري خود را انتخاب نماييد

عضویت در خبرنامه


 

برای دریافت خبرهای سایت در خبرنامه عضو شوید
بينانيوز ، بينش و بينايي مي بخشد - Copyright © 2016 RSS