فضای مجازی؛ وقتی زندگی در لايك و كامنت خلاصه مي‏شود!
فضاي مجازي به عنوان نماد پيشرفت فناوري ارتباطات، قابليتِ رفع بخش عمده اي از نيازهاي جامعه را داشته و به عنوان شبحي از دنياي واقعي، بازنمودِ الگوي کوچکي از فرهنگ، ادبيات و مناسبات يک جامعه است.

فضای مجازی به عنوان نماد پیشرفت فناوری ارتباطات، قابلیتِ رفع بخش عمده ای از نیازهای جامعه را داشته و به عنوان شبحی از دنیای واقعی، بازنمودِ الگوی کوچکی از فرهنگ، ادبیات و مناسبات یک جامعه است.

:

به گزارش سایت خبری بینانیوز ، با توجه به اینکه در جهان امروز بسیاری از شئون اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، فرهنگی وهنری تحت تاثیر فضای مجازی است، مسئله امنیت در اینگونه فضاها نکته ای شایان توجه است. یکی از چالش های پیش روی این پدیده، ایجاد چارچوبی برای فعالیت در این حوزه است تا مهم ترین رسالت این پدیده؛ که همان انتقال اطلاعات در مقیاس وسیع و گسترش تعاملات اجتماعی و فرهنگی میان شهروندان یک جامعه است، عینیت یابد.

:
زندگی در فضای مجازی که این روزها برای عده ای تبدیل به خانه دوم شده است، تاثیرات گوناگونی بر سبک زندگی مردم جامعه گذاشته، و طبعا آسیب پذیری های فرهنگی و اجتماعی را نیز در پی خواهد داشت. استفاده نادرست و ناآگاهانه از این پدیده نوین، گاهی سببِ در هم شکستنِ باورها و اصول اخلاقی یک جامعه می شود. با توجه به گستردگی ابعاد فضای مجازی و اهمیت آن در دنیای امروز، در خصوص چالش های استفاده نادرست از این پدیده جذاب با سه تن از اهالی هنر کشور گفت و گو کردیم که در ادامه می خوانید:

:

آزیتا موگویی: هر پدیده تازه‏ای، نیاز به فرهنگ‏سازی دارد
آزیتا موگویی، کارگردان سینما در گفت گو با بانی فیلم، در خصوص تبعات مثبت و منفی فضای مجازی بر فرهنگ جامعه، به ویژه بر زندگی هنرمندان گفت: به نظر من ورود هر پدیده تازه ای که وارد زندگی افراد یک جامعه می شود که با آن بیگانه بوده اند، نیاز به فرهنگ سازی دارد. جامعه ما از قبل آموزش ندیده که چگونه می توان از یک شبکه اجتماعی برای گسترش فرهنگ و مناسبات صحیح اجتماعی، اطلاع رسانی مفید و انتقال مفاهیم درست، بهره برد. البته تبعاتِ ناشی از عدم فرهنگ سازی در این زمینه تنها شامل حال هنرمندان نیست، بلکه تمام جامعه از این مسئله تاثیر می پذیرند.

:
وی افزود: هر فعالیتی که در فضای مجازی انجام می شود مفید است، مشروط بر اینکه صحیح باشد. اینگونه فعالیت ها می تواند شامل معرفی کارهای هنرمندان، فعالیت های اجتماعی و هنری آنها باشد. این ها تماما اتفاقات خوبی است اما به هر حال مانند هر پدیده دیگری نکات منفی هم در پی دارد. اما متاسفانه در این روزگار وجوه منفی این امر بر وجوه مثبت آن غالب شده و به جای اینکه فضای مجازی و گسترش مناسبات در شبکه های اجتماعی، اتفاقی خوب تلقی شود و از آن خوشال باشیم، مسئله ساز شده است. البته این مسئله در ارتباط با بازیگران بیشتر است. بازیگران به دلیل اینکه بیشتر در چشم هستند و تمام فعالیت هاشان با واکنش های مثبت و منفی بسیاری رو به رو می شود.

:

کارگردان «تراژدی» در خاتمه بیان داشت: همه جای دنیا تمام سلیبریتی ها و افراد شناخته شده با چنین مسائلی مواجه هستند و این معضل صرفا مربوط به کشور ما نیست. با این وصف اگر بخواهیم بیش از حد آن را پیچیده کنیم،  پیچیده تر می شود. به نظر من بخشی از این مسئله به خود ما برمی گردد. اینکه بخواهیم در خصوص هر موضوع و اتفاقی در فضاهای مجازی اظهار نظر کنیم شاید سبب بسیاری از رفتارهای نادرست در این فضاها  شود. بنابراین رفتار سنجیده، گزیده و مناسب ما می تواند تاثیر به سزایی بر این مسئله بگذارد. البته باید توجه داشت در کنار این اتفاقات در فضای مجازی، جامعه درگیر مشکلات و مسائل عدیده ای است، و افراد قدرت تحلیل این مسائل را نداشته و نمی دانند که چگونه با آنها رفتار کنند.

:

مهراب قاسم خانی: اینگونه اتفاقات در فضای مجازی می‏تواند برای مسوولین فرهنگی زنگ خطر باشد
مهراب قاسم خانی، نویسنده سینما و تلویزیون، در گفت و گو با بانی فیلم، در خصوص اثرات منفی رفتارهای نادرست در فضای مجازی بر فرهنگ جامعه و انعکاس آن بر زندگی هنرمندان به بانی فیلم گفت: به نظر من فضای مجازی جایگاهی است که فرهنگ و ادبیات جامعه در آن نمود پیدا می کند. متاسفانه در حال حاضر فضای مجازی فضای خیلی تمیز و خوبی نیست و درصد کسانی که از این حوزه استفاده صحیح می کنند به نسبت پایین تر است.

:
وی افزود: به نظر من جامعه ما در مقوله فرهنگ سازی در جهت اشتباه عمل می کند. به طور مثال گاهی شنیده می شود که با برخی از هنرمندان به دلیل آنچه که از آن با عنوان «فعالیت نا متعارف» در فضاهای مجازی نام برده می شود، برخود خواهد شد. شخصا فکر می کنم هنرمندان اتفاقا بیش از همه مراقب رفتارها و حرف های خود در فضای مجازی هستند. چون به هر حال هر هنرمندی می خواهد مردم دوستش داشته باشند و تصویر موجه تری از خود به نمایش بگذارد. بنابراین اگر برای حل کردن مشکلات این چنینی در فضاهای مجازی با کسانی که اتفاقا درست تر و پاک تر از همه با این مقوله رفتار می کنند، برخورد شود بسیار اشتباه است.

:
قاسم خانی در ادامه بیان داشت: ای کاش برای استفاده از فضاهای مجازی، افراد ملزم به اخذ گواهینامه می شدند. البته باید توجه داشت که ما این نوع فرهنگ و ادبیات را در بخش های مختلف جامعه می بینیم؛ مثلا این همان ادبیاتی است که به طور محدودتری در استادیوم ها و کوچه و خیابان شاهد آن هستیم. به نظر من فرهنگ سازی عمومی از سط مدرسه باید آغاز شود نه صرفا برای فضای مجازی.  بنابراین اتفاقات اینگونه ای در فضای مجازی برای مسئولین فرهنگی می تواند زنگ خطری باشد که شاید تا امروز اشتباه عمل کرده اند.

:
این نویسنده در پایان گفت: متاسفانه ما چشم خود را به روی خیلی از مسائل می بندیم و تصور می کنیم با این کار مشکلات حل می شوند. مسوولین گاهی به گونه ای برخورد می کنند که انگار اصلا اینستاگرام وجود ندارد. در واقع برای حل این مشکل صورت مسئله را پاک می کنند. بهترین راهکار در برخورد با مقوله ای مانند فضای مجازی این است که با قبول واقعیت وجود آن در جامعه، در خصوص شیوه استفاده از آن فرهنگ سازی شود.
متاسفانه در جامعه ما واکنش صحیحی نسبت به دیدگاه های مخالف وجود ندارد، اتفاقاتی که در فضای مجازی شاهد آن هستیم امتداد این فرهنگ جامعه ماست.
:

شبنم مقدمی: ادب حضور چه در فضای مجازی و چه در دنیای واقعی باید رعایت شود
شبنم مقدمی، بازیگر سینما و تلویزیون در زمینه انعکاس متقابل فضای مجازی و فرهنگ جامعه به روی یکدیگر در گفت گو با بانی فیلم گفت: فرهنگ استفاده از فضای مجازی بایستی در جامعه جاافتاده شود.
من به عنوان کسی که مردم جامعه مخاطبم هستند از تریبونی به عنوان فضای مجازی، که لازمه زندگی اجتماعی امروز است در اختیار دارم، می بایست استفاده کنم. اما اینکه کسانی به واسطه اینکه هنرمندان در فضای مجازی صفحه شخصی دارند، سوءاستفاده کنند، این امر به فرهنگ آن افراد بازمی گردد.

:
من در صفحه شخصی ام همواره به این نکته اشاره کرده ام که همه به عنوان یک انسان حق دارند که یک فرد شناخته شده، از هنرمندان گرفته تا ورزشکاران را به دلایل گوناگون دوست نداشته باشند. اما اینکه نسبت به آن شخص عکس العمل توهین آمیز داشته باشیم حق هیچ کس نیست. بنابراین اگر به کسی به هر دلیلی علاقه نداریم حق داریم که آن فرد را «فالو: دنبال» نکنیم، اما اجازه نداریم که به آن شخص توهین کنیم. متاسفانه مثل هر پدیده دیگری که پس از وارد شدن به جامعه، فرهنگ استفاده از آن ذره ذره وارد شد، شیوه صحیح استفاده از فضای مجازی در جامعه ما به خوبی جا نیافتاده است.

:
وی افزود: فضای مجازی یک محیط امن برای کسانی است که با پنهان کردن خود در تاریکی دست به هر کاری می زنند و هر آنچه می خواهند می گویند. کسانی که در فضاهای مجازی دست به اقدامات ناهنجار می زنند غالبا اکانت های جعلی داشته و هویت واقعی خود را پنهان می کنند و چون قابل شناسایی نیستند اینگونه فضاها مکانی برای بروز رفتارهای بیمارگونه آنها می شود.

:
مقدمی ادامه داد: یکی از مشکلات همیشگی جامعه بشری، حسادت و حسرت است. اگرافراد به صورت علنی و در دنیای واقعی این حسادت خود را نشان دهند دیگران در مقابل او جبهه خواهند گرفت، اما در فضای مجازی و با پنهان کردن هویت واقعی خود می تواند به راحتی دست به عقده گشایی بزند.

:
البته باید گفت این گونه ادبیات در کنه جامعه ما وجود داشته، اما نمود آن در فضای مجازی است؛ چرا که با آن برخورد نمی شود. راهکاری که شخصا در فضای مجازی انجام می دهم این است که اگر رفتار و لحن کسی بی ادبانه به نظر برسد، و احساس کنم رفتاری بیمارگونه دارد آن شخص را «بلاک» می کنم. به عقیده من ادب حضور چه در فضای مجازی و چه در دنیای واقعی باید رعایت شود.
این بازیگر در خاتمه بیان کرد: من لحظات قشنگ و هم چنین احساسات غم انگیزی مانند سوگ پدرم را با دوستانی که با درک و فرهنگ مطالب من را دنبال می کنند، به اشتراک  می گذارم. به هر حال این فضا، فضای اطلاع رسانی است.

./.


برچسب :    ، ، ، ، 
 • ارسال ایمیل به دوستان در یاهو
 • اضافه کردن به Google Bookmarks
 • داغ کن - کلوب دات کام
 • Reddit
 • Twitter
 • facebook
 • balatariin
 • RSS
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 امتیاز از : 500 out of 5)
Loading...

نظرات کاربران

ارسال نظر

مشاهده قوانین ارسال نظر

 • جديدترين خبرها
 • منطقه آزاد ماکو
 • بازار
 • ورزش
 • جامعه
نظرسنجی

نمره شما به دولت دکتر روحانی؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...
ديدني ها
داغترين ها
تبليغات

تبلیغات در سایت خبری بینانیوز

درج آگهی

خرید اینترنتینتایج زنده مسابقات بهمراه جدول لیگ

خبرهای خبرگزاری ها

براي مشاهده جديدترين خبرهاي درج شده در خبرگذاري هاي ديگر از ليست بالا خبرگذاري خود را انتخاب نماييد

عضویت در خبرنامه


 

برای دریافت خبرهای سایت در خبرنامه عضو شوید
بينانيوز ، بينش و بينايي مي بخشد - Copyright © 2016 RSS