آذربایجان غربی پیشرو در جذب سرمایه گذاری خارجی
گزارش اقتصادی: به قلم سردبیر - فعالیت سازمان منطقه آزاد تجاری صنعتی ارس در شهرستان ماکو و منطقه ویژه ...

گزارش اقتصادی: به قلم سردبیر – فعالیت سازمان منطقه آزاد تجاری صنعتی ارس در شهرستان ماکو و منطقه ویژه اقتصادی شهرستان سلماس و شهرک صنعتی منطقه مرزی بورالان ماکو با همکاری ایران و ترکیه ؛ آذربایجان غربی را به قطب اقتصادی مهم در شمال غرب کشور تبدیل کرده است و زمینه فعالیت سرمایه گذاران خارجی را فراهم می کند.

قانون تشویق و حمایت سرمایه گذاری خارجی یکی از قانونهای مترقی در دنیا است که علیرغم اختیاری بودن ، سرمایه گذاران خارجی بدلیل نقاط قوت ، ویژگیها و مزایای قابل توجهی که در آن پیش بینی شده است؛ ترجیح می دهند از پوشش این قانون استفاده نمایند.
سرمایه گذاری به عنوان یکی از عوامل مهم توسعه در هر کشوری مطرح است و هر چه سرمایه گذاری بیشتر باشد به طبع آن معضل هایی مانند بیکاری کاهش می یابد و ارزآوری کشور را افزایش می دهد. در این میان استان آذربایجان غربی به علت هم مرز بودن با سه کشور و قرار گرفتن در مسیر ترانزیت جاده ای و ریلی و مطرح شدن به عنوان دروازه ایران به اروپا یکی از مستعدترین استانهای کشور برای سرمایه گذاری خارجی است.
جذب سرمایه گذاری خارجی یک مقوله علمی و تخصصی است و کارشناسان باید از روش های علمی برای جلب و جذب سرمایه گذاری ها در استان استفاده کنند. در عین حال حضور در نمایشگاه ها و همایش های فرصتهای سرمایه گذاری ایران در چین، اربیل عراق و استانبول ترکیه، هفته فرهنگی استانها در تهران و شرکت در همایش و نمایشگاه فرصتهای سرمایه گذاری ایران در تهران، جزیره کیش، شیراز و تبریز از جمله اقدامات انجام شده برای معرفی پتانسیلها و جذب سرمایه گذار در آذربایجان غربی می تواند باشد.
برای معرفی پتانسیل های سرمایه گذاری در آذربایجان غربی علاوه بر برگزاری جلسات مختلف با سرمایه گذاران ، نصب بنرهایی در سطح شهر ارومیه ، گمرکات ، مرزها و فرودگاه در نمایشگاه های مختلفی که تاکنون در داخل و خارج از کشور از جمله در ترکیه ، ارمنستان ، عراق و آذربایجان برگزار شده با انتشار بروشورهایی به زبان های فارسی و انگلیسی و عربی اقدام به معرفی ظرفیتهای سرمایه گذاری در استان شده است.
بخش های صنعت و تولید ، کشاورزی ، مزیت مرزی و جاذبه‌های تاریخی و گردشگری از جمله ظرفیتهای سرمایه گذاری در استان آذربایجان غربی است که مورد تاکید مسئولان آذربایجان غربی بویژه برای سرمایه گذاری خارجی است.
این استان به دلیل حضور در یک منطقه بسیار استراتژیک و دروازه آسیای میانی به ترکیه و اروپا شرایط فوق العاده ای برای سرمایه گذاری دارد. ظرفیت های بالای سرمایه گذاری در آذربایجان غربی باعث شده تا همواره این مقوله یکی از مباحث مهم مسئولان و اقتصاددانان قرار گیرد.
این در حالی است که جذب منابع مالی خارجی از اهمیت زیادی برخوردار است چرا که در صورت تحقق یافتن این موضوع زمینه‌های مناسب برای کسب درآمد و افزایش منابع مالی فراهم شده و پیشبرد برنامه‌ها، توسعه عمران و آبادانی همچنین ایجاد فرصت‌های شغلی جدید بوجود آید.
هم اکنون یک منطقه آزاد اقتصادی در شهرستان ماکو فعال است و منطقه ویژه اقتصادی شهرستان سلماس و شهرک صنعتی منطقه مرزی بورالان ماکو هم با همکاری ایران و ترکیه در دست ساخت است که طبق گفته رئیس سازمان امور اقتصادی و دارایی با فعالیت رسمی این مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و شهرک صنعتی مشترک ، آذربایجان غربی به قطب اقتصادی مهم در شمال غرب کشور تبدیل خواهد شد.
کارشناسان اقتصادی معتقدند که تعامل با بخش خصوصی و مجامع صنفی خصوصی برای جذب سرمایه گذاری و توسعه استان ضرورتی اجتناب ناپذیر است و باید با اتخاذ تدابیر ویژه ای شرایط را برای سرمایه گذاران فراهم کرد.
این در حالی است که مجموع سرمایه گذاری خارجی در استان در سال ۸۹ حدود ۱۲۲ هزار دلار بود که این رقم در سال۹۰ به یک میلیون و ۵۳۱ هزار دلار افزایش یافت.
در این میان بخش کشاورزی در آذربایجان غربی از جمله بخش های مهم برای سرمایه گذاری خارجی است چرا که این استان از قطبهای مهم کشاورزی محسوب می‌شود. مسئولان بخش کشاورزی در آذربایجان غربی می گویند با یک میلیون هکتار زمین قابل کشت ، نزولات مناسب جوی ، تولید سالانه بیش از ۵/۵ میلیون تن محصولات زراعی ، باغی ، دامی ، طیور ، تولیدات شیلاتی و توسعه صنایع غذایی این بخش را به موقعیتی مساعد و فراهم برای سرمایه گذاری تبدیل کرده است.
بالا بردن ظرفیت تولید محصولات کشاورزی تا ۱۰ میلیون تن با توجه به امکانات موجود و پتانسیل های آبی و خاکی در آذربایجان غربی در طی یک برنامه پنج ساله نشان دهنده ظرفیت این استان در بخش کشاورزی است که سرمایه گذار خاص خودش را می طلبد.
به گفته مسئولان، میزان سرمایه گذاری بخش کشاورزی ۱۱ هزار و ۸۲۰ میلیارد ریال است که طرح هایی چون تولید و بهره برداری از گیاهان دارویی ، کشت و صنعت و تولید روغن های هسته انگور را در بر می گیرد و با بهره برداری از آنها برای نزدیک به ۱۳ هزار نفر اشتغال ایجاد می‌شود.
این در شرایطی است که در این میان ارتقای صنعت در استان آذربایجان غربی با توجه به ظرفیت های معدنی ، جغرافیایی و مرزی این استان از طریق سرمایه گذاری بوی‍‍ژه با جذب سرمایه های خارجی از اهدافی است که مسئولان صنعت ، معدن و تجارت آذربایجان غربی پیگیری می کنند.
با توجه به اهمیت صنعتی سازی آذربایجان غربی و هم مرزی این استان با سه کشور و با صدور ۲۴۵ فقره پروانه بهره برداری صنعتی در آذربایجان غربی زمینه اشتغال برای جوانان این استان در بخش صنعت فراهم شده است.
آمارهای رسمی نشان می دهد که تعداد زیادی طرح صنعتی با حجم سرمایه‌گذاری بیش از ۷۵ هزار میلیارد ریال در این استان در حال تاسیس است و با بهره ‌برداری از این طرح‌ها برای ۵۷ هزار و ۳۰۰ نفر اشتغال ایجاد می‌شود. از این طرحها ۲ هزار و ۸۴۷ واحد دارای پروانه بهره‌برداری هستند، که با سرمایه‌گذاری بیش از ۳۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال و اشتغال ۶۱ هزار نفری در بخش صنعت، معدن و تجارت استان آذربایجان غربی به بهره‌برداری رسیده‌اند.
این طرح‌ها با سرمایه‌گذاری۶هزارو ۱۰۰میلیارد ریالی و برای ۵ هزار و ۴۰۸ نفر نیز اشتغال ایجاد می‌کند و باید شرایط برای جلب سرمایه گذاران خارجی در این حوزه فراهم شود.
کارشناسان معتقدند که برجسته سازی مزیتها و فعال کردن محیط های اینترنتی و مجازی در معرفی ابعاد مختلف استان ، حضور فعال در نمایشگاههای خارجی ، شناسایی و جذب گروههای هدف بویژه ایرانیان مقیم خارج از کشور و ارائه طرحهای مختلف سرمایه گذاری از جمله راههای جذب سرمایه گذاران خارجی است.
این در حالی است که مجموع سرمایه گذاری خارجی مصوب از سال ۸۴ تا ۹۱ بالغ بر ۱۰۳ میلیون و ۸۹۹ هزار دلار و میزان سرمایه وارده خارجی طی ۸ سال اخیر بالغ بر ۱۲ میلیون دلار برآورد شد. سرمایه گذاری خارجی وارده به آذربایجان غربی در سال ۸۹ ؛ رقمی بالغ بر ۱۲۲ هزار دلار است و این در حالی است که این میزان در سال ۹۰ به یک میلیون و ۶۰۶ هزار دلار و در سال ۹۱ نیز به ۹ میلیون و ۵۱۰ هزار دلار افزایش یافته است.


برچسب :    ، ، 
 • ارسال ایمیل به دوستان در یاهو
 • اضافه کردن به Google Bookmarks
 • داغ کن - کلوب دات کام
 • Reddit
 • Twitter
 • facebook
 • balatariin
 • RSS
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 امتیاز از : 500 out of 5)
Loading...

نظرات کاربران

ارسال نظر

مشاهده قوانین ارسال نظر

 • جديدترين خبرها
 • منطقه آزاد ماکو
 • بازار
 • ورزش
 • جامعه
نظرسنجی

نمره شما به دولت دکتر روحانی؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...
ديدني ها
داغترين ها
تبليغات

تبلیغات در سایت خبری بینانیوز

درج آگهی

خرید اینترنتینتایج زنده مسابقات بهمراه جدول لیگ

خبرهای خبرگزاری ها

براي مشاهده جديدترين خبرهاي درج شده در خبرگذاري هاي ديگر از ليست بالا خبرگذاري خود را انتخاب نماييد

عضویت در خبرنامه


 

برای دریافت خبرهای سایت در خبرنامه عضو شوید
بينانيوز ، بينش و بينايي مي بخشد - Copyright © 2016 RSS