نهاوندیان: تا​ پایان​ دولت یازدهم تورم​ تک​ رقمی می شود
رئیس دفتر رئیس جمهور گفت : بالای ۲ میلیارد دلار در واردات کالاهای اساسی صرفه جویی کردیم.

رئیس دفتر رئیس جمهور گفت : بالای ۲ میلیارد دلار در واردات کالاهای اساسی صرفه جویی کردیم.

:

به گزارش سایت خبری بینانیوز ، محمد نهاوندیان دربرنامه نگاه یک شبکه یک سیما با بیان اینکه یکی از مسائلی که متاسفانه درگذشته داشتیم منفی شدن سرمایه‌گذاری بود افزود : سال به سال سرمایه گذاریها کمتر می شد . وی افزود : سرمایه گذاری منفی در سال ۹۳ به سه ونیم درصد مثبت رسید ومطمئناً با این اقبال وامیدواریها ما شاهد مشارکتها برای سرمایه گذاری خواهیم بود و فرصتهای شغلی جدید و زیادی پیش رو خواهدبود. وی با بیان این‌که «مشکل ما بعد از کاهش قدرت خرید مسئله نقدینگی بود» گفت: با تصمیماتی که در سال گذشته و امسال صورت گرفت میزان تسهیلات تخصیصی سیستم بانکی به صنایع رشد قابل توجهی پیدا کرد و در بسیاری از موارد نقدینگی تامین شد البته این کافی نیست و باید تجهیز منابع بیشتر شود.
:
رئیس دفتر رئیس جمهور با بیان این‌که «حتماً باید بازار سرمایه ما توسعه پیدا کند» افزود : یکی از اشکالات ساختاری تولید واقتصاد ما این است که بیش از حد صنعت وکشاورزی ما به منافع بانکی اتکا دارد در حالیکه شرکتهای بزرگ منابع خود را از بازار سرمایه تامین می‌کنند. وی افزود: در گذشته عواملی وجود داشت که باعث شده بود حبابهایی در بازار سرمایه ایجاد شود که با منطقی شدن و عادی‌سازی اقتصاد آن حباب‌ها از بین رفت. وی با بیان این‌که «بازار سرمایه ایران حتماً آینده بسیار مثبتی دارد» گفت: برخی عوامل در قیمت‌گذاری‌ها تاثیرگذار بود که به بازار سرمایه منتقل شد در حالی‌که که اصولاً بازار سرمایه نسبت به برخی از بازارهای دیگر کندتر حرکت می‌کند و بازار سرمایه طبع بلند مدتی دارد.
:
رئیس دفتر رئیس‌جمهور با بیان این‌که «عزم دولت در رسیدگی به بازار سرمایه جدی است» افزود : مطمئنیم با رفع تحریم‌ها و عادی‌سازی روابط اقتصادی علاوه بر اقبال داخلی و سوق پیدا کردن سرمایه داخلی ، از خارج نیز ما ورودی و تقاضا خواهیم داشت. وی با بیان این‌که «مسلماً بازار سرمایه بهبود پیدا می‌کند» گفت: ظرفیت جذب سرمایه‌گذاری بسیار است و در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی ظرفیت سرمایه‌گذاری صدها میلیارد دلاری داریم، در بخش نیرو نیز ایران پتانسیل بسیار خوبی برای صادرات برق دارد به طوری‌که در همین دو سال گذشته توانستیم صادرات برق خود را به دو میلیارد دلار برسانیم. ضمن این‌که بسیاری از کشورهای همسایه آمادگی دارند در ایران سرمایه گذاری کنند و برق ببرند.
:
وی افزود: در بحث گردشگری نیز ظرفیت گردشگری ایران با توجه به جاذبه‌های تاریخی، طبیعی و فرهنگی عظیم است که در ایران خیلی از ظرفیت‌ها کم استفاده می‌کنیم. نهاوندیان با بیان این‌که «اکنون سرمایه‌گذاران خارجی به ایران به عنوان امیدبخش ترین اقتصاد نوظهور اشاره و توجه می‌کنند» گفت: البته ما باید هوشیار باشیم؛ چراکه اولویت ما در استفاده از این منابع سرمایه‌گذاری در بخش‌های صاحب اولویت است. یکی از حوزه‌های صاحب اولویت در خصوص صرفه‌جویی انرژی است.
:
وی ادامه داد : مصرف انرژی در ایران بهینه نیست و ما می‌توانیم با بهینه کردن مصرف انرژی منابع عظیمی برای صادرات و یا ذخیره‌سازی آزاد کنیم. یکی از حوزه‌هایی که دولت به سرمایه تشویق می‌کند و خارجی‌ها نیز مشتاقند در این حوزه سرمایه گذاری کنند بهینه‌سازی انرژی در صنایع مختلف است. وی گفت: تاکیدی که در این سیاست‌ها وجود دارد تاکید بر تولید صادرات گراست و خود سرمایه گذاران خارجی نیز می‌دانند برای موفقیت در اقتصاد لازم است یک شریک ایرانی داشته باشند.
:
رئیس دفتر رئیس‌جمهور ادامه داد : بخش خصوصی باید آمادگی لازم را در این بخش داشته باشد بویژه این‌که دولت در این خصوص مشوق‌هایی برای سرمایه‌گذاری در نظر گرفته است که مهمترین مشوق بهبود محیط کسب و کار داخلی است. وی با بیان این‌که «رشد ما باید درون‌زا و برون‌نگر باشد» گفت: ما باید تولید داخلی را تقویت کنیم اما نگاه صادرات‌گرا را بطورجدی دنبال کنیم. یکی از اصلی‌ترین فواید حضور سرمایه‌گذاران خارجی در ایران این است که به ما امکان بازارگشایی صادراتی می‌دهد.
:
وی گفت: رمز رشد جهش‌گونه چین در فتح بازارهای صادراتی این بود که به سرمایه های کشورهای اروپایی و آمریکا اجازه داد که در چین سرمایه گذاری کنند و در این کشور تولید کردند اما بعد از تولید آن را به کشور خود بردند که به این ترتیب هم از سرمایه آن‌ها برای اشتغال‌زایی داخلی استفاده کرد و هم بدون این‌که کار خاصی کند بازارهای صادراتی آن کشورها را به روی خود گشود. از این راهکار ما نیز باید استفاده کنیم و در واقع سرمایه خارجی برای ما بازار صادراتی تضمین می‌کند. حتی در دیدارهایی که با هیات‌های خارجی داشتیم تاکید می‌شد که باید رویکردشان سرمایه‌گذاری صادرات‌گرا باشد.
:
رئیس دفتر رئیس‌جمهور در ادامه به اقتصاد مقاومتی اشاره کرد وگفت: اکنون باید از تکرار کلمه اقتصاد مقاومتی عبور کنیم و وارد بند بند این مجموعه ارزشمند ۲۴ محوری شویم و باید آن را تبیین کنیم. وی با بیان این‌که «باید روی شرکت‌های دانش‌بنیان سرمایه‌گذاری کنیم» افزود: قدم‌هایی که دولت در این دو سال اخیر برداشت این بودکه با وجود کمی منابع صندوق شکوفایی و نوآوری را که قبلاً قانون آن تصویب شده اما منابعش تامین نشده بود بیش از ۱۵۰۰ میلیارد تومان منابع به آن تخصیص داد که تاثیر جدی داشت. در طول دو سال گذشته توانستیم ۱۶۰۰ شرکت دانش بنیان تاسیس کنیم که برخی از این شرکت‌ها به تولید رسیدند. بنای دولت در همین امسال در سرمایه گذاری‌ها بر این است که تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان را سه ونیم برابر کند.
:
وی در ادامه به تولید گندم در داخل کشور اشاره کرد و گفت: گندم جدی‌ترین کالای اساسی است که ما توانستیم امسال حدود هشت میلیون تن گندم از کشاورز ایرانی خریداری کنیم در حالیکه سال گذشته ۶ و هفت دهم میلیون تن بود. این مقدار برای مصرف نان کشور کفایت می کند و با این اقدام دیگر به کشاورز خارجی یارانه نمی دهیم .درباره مواد غذایی افزایش ۲۷ درصدی صادرات داریم در حالیکه واردات مواد غذایی ما ۹ درصد کاهش داشته که با این اقدام به سمت تراز مثبت گامی بر می‌داریم. این‌ها رویکردهای راهبردی است که در اولویت تصمیم‌گیری بود و تمام دستگاه‌ها ابلاغ و در دستور کار دستگاه‌ها قرار گرفته است.
:
رئیس دفتر رئیس‌جمهور با بیان این‌که «شرایط اقتصادی دو سال قبل را همه مردم به یاد دارند» گفت: دولت یازدهم تلاش کرد التهاب در بازارهای اقتصادی بویژه در بازار ارز را کنترل کند و ضمن کاهش نرخ تورم به ایجاد آرامش برای فعالان اقتصادی و اطمینان آن‌ها به برنامه‌ریزی‌های آینده کمک کرد. وی تصریح کرد: همه فعالان اقتصادی نیاز دارند که آینده اقتصادی برای آن‌ها پیش‌بینی‌پذیر باشد که خوشبختانه این امیدواری ایجاد شد و کاهش نرخ تورم ۴۰ درصدی و بالاتر به زیر ۱۵ درصد از دستاوردهای مهمی است که شاید در تاریخ ایران سابقه نداشته باشد.
:
وی افزود: سیاست‌های دولت ادامه دارد و تلاش می‌کنیم تا پایان دولت یازدهم به نرخ تورم تک رقمی برسیم و افق آینده اقتصاد کشور هم امیدوار کننده است. نهاوندیان افزود: دولت موفق شد طوفان تحریم ظالمانه غربی‌ها را کنترل کند و خوشبختانه در مذاکرات هسته‌ای و برجام به دستاوردهای اقتصادی خوبی هم رسیده‌ایم و پس از اجرای آن همه تحریم‌های اقتصادی مربوط به برنامه هسته‌ای و غیره که از اول پیروزی انقلاب اسلامی اعمال شده است برچیده خواهد شد. تیم اقتصادی قدرتمندی در کنار مذاکره کنندگان هسته‌ای حضور داشتند و همه جزئیات تحریم های اقتصادی را تعیین و ارائه کردند که خود کشورهای ۱+۵ هم از این دقت نظر تعجب می‌کردند. به آنان قبولاندیم که علاوه بر این‌که تحریم‌های اقتصادی برداشته می‌شود باید نتایج آن برای فعالان اقتصادی هم ملموس باشد.
:
وی گفت: اجازه ندادیم توطئه سیاه تحریم و انزوای اقتصادی ایران و ریسک شهرت به سرانجام برسد و در مقابل هم جمهوری اسلامی ایران به حقوق هسته‌ای خود دست یافت. دستاوردهای برجام فراتر از مسائل اقتصادی است و آثار فرهنگی و سیاسی آن بویژه در سیاست بین الملل بسیار ارزشمند است و امروزه ایران نه تنها کشوری منزوی نیست بلکه همه کشورها به صلح آمیز بودن برنامه های ایران اعتماد دارند و تنها رژیم صهیونیستی است که از برجام نگران است. نشان دادیم که ایران هرگز بدنبال سلاح هسته‌ای نبوده و علت آن هم مبانی اخلاقی، دینی و ارزشی و همچنین فتوای رهبر معظم انقلاب اسلامی است و همه دنیا این را فهمیدند.
:
وی افزود : تحریم‌های غیرمستقیم در صورتی‌که که لغو شود دستاوردهای آن بیشتر از لغو تحریم‌های مستقیم خواهد بود و ما هم پافشاری کردیم و فصل ویژه‌ای در توافق برجام به این مسائل اختصاص دارد و بحث های بسیار جدی داشتیم که گاهی با تلخی همراه بود اما به نتیجه شیرین رسیدیم.
:
رئیس دفتر رئیس‌جمهور گفت: برجام نشان دهنده پیروزی فرهنگی ، منطق و برهان ایران اسلامی است و در شرایطی که تکفیری‌ها تلاش می‌کنند چهره ضد انسانی و خشن از دین اسلام ارائه دهند ما موفق شدیم عقلانیت وخرد ایران اسلامی را به جهانیان نمایش دهیم ودر مقابل غرب کوتاه هم نیامدیم و ادعای صلح‌آمیز بودن ایران بدون عقب نشینی از حقوق هسته‌ای ثابت شد و از این به بعد هم باید فعالانه برخورد کنیم. وی با بیان این‌که «کار دشمن همواره دشمنی است» اظهار کرد: صدور قطعنامه شورای امنیت مبنی برلغو هر شش قطعنامه پیشین بر ضد ایران یک پیروزی بزرگ و تضمین کننده مذاکرات است و برنامه هسته‌ای ایران و غنی‌سازی حفظ خواهد شد و آن‌چه که رئیس جمهور ما به عنوان طرح جهان عاری از خشونت و افراطی گری را در سازمان ملل مطرح کرد نمونه عینی آن را در مذاکرات هسته‌ای دیدیم.
:
وی افزود: تحریم صنعت هوایی کشور لغو خواهد شد و نوسازی ناوگان مسافربری هوایی به خوبی امکان‌پذیر می‌شود و در سیاست‌های داخلی هم الگوی اخلاق اسلامی را نهادینه کنیم و باید همه به رفتارهای اخلاقی و قاعده مند پایبند باشند.
:
نهاوندیان گفت: همه تلاش‌هایی که دولت کرده است مقدمه‌ای برای شکوفایی اقتصادی است و باید همه تلاش کنیم با همراهی مردم فصل جدیدی از رونق اقتصادی را آغاز کنیم و خوشبختانه این مزیت ها وجود دارد و ایران به کانون ترانزیت هوایی منطقه تبدیل شده است و باید در دوره جدید از همه ظرفیت‌ها بخوبی استفاده کنیم. رئیس دفتر رئیس‌جمهور گفت: آن‌چه تاکنون در اقتصاد ایران صورت گرفته رفع مانع است.
:
وی به برنامه‌های دولت در پسا تحریم اشاره کرد و افزود : آن‌چه تا به حال رخ داده رفع موانع در اقتصاد داخلی است و تورم و تحریم برای سرمایه‌گذاری در اقتصاد ایران مانع بودند که این موانع برداشته شده است . وی با بیان این‌که «اکنون وقت رشد است» گفت : البته ما چالش های جدی پیش روی داریم وباید از تجربیات گذشته خود درس بگیریم. صرف اینکه با رفع تحریم نفت بیشتری تولید کنیم و بفروشیم ودرآمد ارزی ما زیاد شود و با افزایش این درآمد ارزی وسوسه واردات کالا داشته باشیم این افتادن به دام همان خطاهایی است که در برخی از سال‌های گذشته داشته‌ایم. برخی از سال‌ها بیشترین درآمد ارزی را داشتیم اما متاسفانه واردات کالاهای مصرفی ما نیز زیاد بود و مقدار زیادی نیز به صورت قاچاق وارد می‌شد.
:
رئیس دفتر رئیس‌جمهور با بیان این‌که «هدف باید افزایش تولید ملی باشد» گفت: هیچ وقت نباید فراموش کنیم که ما چند میلیون بیکار داریم و رقم بیکاری بالای ۱۰ درصد برای اقتصاد ایران با این همه پتانسیل قابل قبول نیست. این قابل قبول نیست که این همه دانشجو داشته باشیم و روی سرمایه انسانی سرمایه‌گذاری کنیم اما بعد از فارغ التحصیلی شغل مناسبی نداشته باشند.
:
وی با بیان این‌که «اگر بخواهیم بیکاری را در همین حد نگه داریم به یک رشد بیش از شش درصد نیاز داریم» گفت: اگر هم بخواهیم نرخ بیکاری را به زیر ده درصد برسانیم حتما به رشد ۸ و یک دهم درصدی نیاز داریم. وی درباره این‌که «آیا دولت سیاست‌های خود را در جهت کاهش وابستگی بودجه به نفت را ادامه می‌دهد یا خیر» گفت: بنای دولت بر این است که آن‌چه از درآمد اضافی نفت حاصل می‌شود به سمت سرمایه‌گذاری سوق بدهد، البته دولت وظایف خود را در تقویت ساختارها و زیرساخت های اقتصادی فراموش نمی‌کند.
:
نهاوندیان با بیان این‌که «ما طبعاً برای یک اقتصاد شکوفا نیاز به گسترش صنعت ریلی ،تقویت راهها و گسترش بنادر داریم» گفت: رویکرد دولت این است تا آن‌جا که می‌تواند از بخش خصوصی داخلی و خارجی جذب سرمایه گذاری کند و قطعاً در این خصوص برنامه داریم. در بخش حمل ونقل یکی از پتانسیل‌های ایران ظرفیت‌های ترانزیت منطقه است که می‌تواند غرب را به شرق وصل کند. هنوز که تحریم‌ها برداشته نشده است اما هیات‌های متنوع خارجی به ایران سفر و در ملاقات با ما به مشارکت در سرمایه گذاری صنعتی و زیرساخت‌ها ابراز علاقه می‌کنند. البته ما بسیاری از مقررات را داریم که یک بوروکراسی غیر لازمی را در اقتصاد ایران ایجاد می‌کند.
:
وی با بیان این‌که «دولت عزم جدی در بهبود محیط کسب و کار دارد» افزود: عزم دولت در کاهش بوروکراسی اقتصادی و بهبود فضای کسب و کار جدی است و خوشبختانه در این دو سال نیز در رتبه بندی کسب وکار و بویژه در سال گذشته بیش از ۲۰ رتبه ارتقاء داشتیم. همچنین بر اساس گزارش وزیر اقتصاد آخرین وضعیت رتبه‌بندی ایران که بزودی اعلام خواهد شد یکبار دیگر جهش خوبی را در این خصوص نشان می‌دهد.
:
وی درباره این‌که «مشکلات اقتصادی ما را ناشی از تحریم‌ها یا معیوب بودن ساختارها می‌دانید» گفت: هر دو موثر بود و ما انکار نمی‌کردیم که تحریم‌ها بر ما هزینه دارد اما تاکید می‌کردیم که تحریم‌ها بر شما نیز هزینه دارد. واقعیت این است که تحریم هاهزینه هایی بر ما تحمیل کرد و اکنون که در مصاف سیاسی به توفیق رسیده‌ایم باید صرفه‌های حاصل از تحریم‌ها را نقد کنیم. در آن سال‌هایی که بیشترین درآمدهای ارزی را داشتیم با گذاشتن یک سیاست ارزی نادرست ما عملاً یارانه به تولید کننده خارجی می‌دادیم که این باید اصلاح می‌شد. بنای دولت بر این اساس است که با پایین آوردن مستمر و جدی ساختاری تحریم بتواند یک سیاست ارزی مناسب در کنار آن قرار دهد تا به تولید ما کمک کنیم نه به واردات از خارج. همچنین امکان مالی که از این راه فراهم می‌شود به تولید بومی تبدیل کند .
:
نهاوندیان با بیان این‌که «معجزه در اقتصاد ایران با دست‌های فعالان اقتصادی این کشور رخ خواهد داد» گفت : دست وپاهای فعالان اقتصادی با بند و زنجیر بسته شده بود که اکنون بند و زنجیرها رفع شده و آن‌چه که در اقتصاد ما معجزه ایجاد خواهد کرد تلاش مهندسان ، مدیران و اقتصاددانان ماست؛ بنابراین نباید این‌گونه القاء شود که اصلاح اقتصاد مااز خارج وارد خواهد شد و باید کاری کنیم که موانع از سر راه برداشته شود و خودمان باید مشکلات را یک به یک حل کنیم. وی با بیان این‌که «همه باید کمک کنیم برنامه‌ریزی ده بیست ساله در این خصوص داشته باشیم» گفت: ما نباید از این‌که مردم از این پیروزی شادمان هستند ناراحت باشیم؛ چراکه با این انضباط حتی در شرایط تحریم نیز این دستاوردها به دست می‌آمد.

./.


برچسب :    ، ، ، ، 
 • ارسال ایمیل به دوستان در یاهو
 • اضافه کردن به Google Bookmarks
 • داغ کن - کلوب دات کام
 • Reddit
 • Twitter
 • facebook
 • balatariin
 • RSS
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 امتیاز از : 500 out of 5)
Loading...

نظرات کاربران

ارسال نظر

مشاهده قوانین ارسال نظر

 • جديدترين خبرها
 • منطقه آزاد ماکو
 • بازار
 • ورزش
 • جامعه
نظرسنجی

نمره شما به دولت دکتر روحانی؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...
ديدني ها
داغترين ها
تبليغات

تبلیغات در سایت خبری بینانیوز

درج آگهی

خرید اینترنتینتایج زنده مسابقات بهمراه جدول لیگ

خبرهای خبرگزاری ها

براي مشاهده جديدترين خبرهاي درج شده در خبرگذاري هاي ديگر از ليست بالا خبرگذاري خود را انتخاب نماييد

عضویت در خبرنامه


 

برای دریافت خبرهای سایت در خبرنامه عضو شوید
بينانيوز ، بينش و بينايي مي بخشد - Copyright © 2016 RSS