عدم شناخت مناسب از صنعت مهم‌ترين مشکل واحدهاي صنعتي استان
به قلم سردبیر: عدم شناخت مناسب صنعت از سوي صاحبان صنايع مختلف استان موجب شکل‌گيري نوعي ناميدي نسبت به آينده ...

به قلم سردبیر: عدم شناخت مناسب صنعت از سوی صاحبان صنایع مختلف استان موجب شکل‌گیری نوعی نامیدی نسبت به آینده صنایع مختلف و عدم تعادل در توسعه و پیشرفت اقتصادی شده و در حقیقت آرام آرام رکود را در فضای توسعه اقتصادی استان حاکم می‌کند. چیزی که هر از چند گاهی در آمار و ارقام مسئولان اقتصادی در مورد تعداد واحدهای صنعتی راکد و نیمه فعال استان دیده می‌شود.

توسعه هر جامعه ای در گرو افزایش تولید و بهره‌وری است و مؤلفه های گوناگونی در دنیای کنونی بر امر توسعه تأثیر گذار هستند. حمایت همه جانبه از تولید و رفع مشکلات واحدهای صنعتی یک ضرورت اجتناب ناپذیر بوده و باید همگان برای حل مشکلات واحدهای صنعتی که مهم‌ترین نقش و محوری‌ترین هدف آن‌ها بالا بردن تولید و بهره‌وری است، کمر همت بسته و مسیر را برای افزایش و ارتقای تولید هموار کنند.
بی گمان نیز رشد سرمایه گذاری با اتکا به نیروی جوان و حمایت از ایده و طرح‌های نخبگان میسر خواهد بود و برای برون رفت از تحریم‌ها و تهدیدها و تبدیل آن‌ها به فرصت توسعه استان نیز در گرو حمایت از واحدهای تولیدی استان است.
این در حالی است که نقش واحد های صنعتی استان در اقتصاد مقاومتی به مثابه نقش بسیج در دوران دفاع مقدس است و لزوم توجه ویژه به مسایل و مشکلات واحدهای فعال با نیم نگاهی به نوسانات و وضعیت نرخ ارز و نقدینگی واحدها و همچنین اوضاع بازارهای هدف فروش، هر روز نمایان شده و همدلی مسئولان بخش‌های اقتصادی و تولیدی استان را می‌طلبد.از سوی دیگر، به حرکت در آمدن چرخ‌های توسعه استان نیز در گرو تحقق اقتصاد مقاومتی است و برای استمرار ایستادگی در مقابل تحریم‌ها نیز باید عنایت خاصی به توسعه واحدهای صنعتی داشت. در چنین شرایط باید از تمام ظرفیت‌های موجود برای عملی شدن اقتصاد مقاومتی در آذربایجان غربی و بهره‌مندی از همه پتانسیل‌های واحدهای صنعتی بهره برد.این در حالی است که طبق آمارهای رسمی، نزدیک به هزار واحد صنعتی در سراسر استان آذربایجان غربی مشغول به فعالیت هستند که طبق آمار تقریبا حدود ۲۵ درصد آن‌ها راکد و یا نیمه فعال هستند.
این واحدهای صنعتی در شهرستان‌های مختلف و در زمینه های گوناگون فعالیت اقتصادی می‌کنند. از سویی، یکی از مهم‌ترین چالش‎ها و آسیب‎های جدی در مسیر توسعه این واحدها، عدم شناخت و درک صحیح از واقعیت‎های اطلاعات صنعتی روز دنیا و ابعاد مختلف ویژگی‌های پیشرفت‌های علمی دنیاست و باید این تغییرات در نگاه سیاسی و عمرانی و در تصمیم‌گیری‎ها و اقدامات مدیران و تصمیم گیران استان نیز لحاظ شود.
عدم شناخت مناسب صنعت از سوی صاحبان صنایع مختلف استان موجب شکل‌گیری نوعی نامیدی نسبت به آینده صنایع مختلف و عدم تعادل در توسعه و پیشرفت اقتصادی شده و در حقیقت آرام آرام رکود را در فضای توسعه اقتصادی استان حاکم می‌کند. چیزی که هر از چند گاهی در آمار و ارقام مسئولان اقتصادی در مورد تعداد واحدهای صنعتی راکد و نیمه فعال استان دیده می‌شود.
این در حالی است که اطلاع دقیق از وضعیت صنایع مختلف و تخصص صاحبان صنایع و واحدهای صنعتی دو مقوله بسیار مهم برای ادامه کار و فعالیت صنعتگران استان به حساب می‌آید.کارشناسان اقتصادی معتقدند که قبل از ورود به عرصه های اقتصادی بایستی اطلاع دقیق از زمینه کاری صنعت مورد فعالیت و بازار کار و سرمایه بدست آورده و همچنین نحوه بازار یابی و نیاز بازار هدف مورد مطالعه دقیق و برنامه ریزی افراد علاقه‌مند فعالیت در صنعت قرار گیرد.
مدیریت‌های اقتصادی استان نیز در این میان باید در سیاست گذاری‌ها و برنامه‌ریزی خود زمینه‌ها و اطلاعات کافی را برای صنعتگران خرد و کلان فراهم کنند. ضروری است برنامه ریزی‌های مطلوب و کارآمد در امکان بهره‌مندی صاحبان صنایع از علوم و امکانات جدید و روز دنیا از صنایع مرتبط فراهم شود چرا که خیلی از صنعتگران استان، زمان و امکان بهره‌مندی از آخرین تغییرات علوم و تکنولوژی روز دنیا را ندارند. چرا که برخی به دلیل عدم تخصص و نبود توان علمی نمی‌توانند از جدیدترین تئوری‌ها و تغییرات صنعت مورد فعالیت خود آگاهی داشته باشند. از سوی دیگر، پیچیدگی‎ها و پیشرفت‌های لحظه ای علوم و فنون مختلف در دهکده جهانی ارتباطات نیازمند بینش و دانشی همه جانبه است و آموزش صاحبان صنایع مختلف و صنعتگران واحدهای صنعتی مختلف استان را می‌طلبد.
بی گمان توسعه آذربایجان غربی با نیم نگاهی به ظرفیت‌های مستعد و پتانسیل‌های عظیم در حوزه های مختلف از جمله کشاورزی، معادن، صنعت و زمینه های سرمایه گذاری گوناگون، مستلزم به‌کارگیری و استفاده از ظرفیت همه تخصص‎ها و علوم مختلفی است که در شکل گیری و ساماندهی صنایع مطلوب نقش داشته و تعیین کننده ‌است.


برچسب :    ، ، ، ، 
 • ارسال ایمیل به دوستان در یاهو
 • اضافه کردن به Google Bookmarks
 • داغ کن - کلوب دات کام
 • Reddit
 • Twitter
 • facebook
 • balatariin
 • RSS
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (بدون امتیاز)
Loading...

نظرات کاربران

ارسال نظر

مشاهده قوانین ارسال نظر

 • جديدترين خبرها
 • منطقه آزاد ماکو
 • بازار
 • ورزش
 • جامعه
نظرسنجی

نمره شما به دولت دکتر روحانی؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...
ديدني ها
داغترين ها
تبليغات

تبلیغات در سایت خبری بینانیوز

درج آگهی

خرید اینترنتینتایج زنده مسابقات بهمراه جدول لیگ

خبرهای خبرگزاری ها

براي مشاهده جديدترين خبرهاي درج شده در خبرگذاري هاي ديگر از ليست بالا خبرگذاري خود را انتخاب نماييد

عضویت در خبرنامه


 

برای دریافت خبرهای سایت در خبرنامه عضو شوید
بينانيوز ، بينش و بينايي مي بخشد - Copyright © 2016 RSS