زمین خواری در حاشیه دریاچه ارومیه
در سال‌هاي اخير اخبار متعددي در زمينه بروز زمين‌خواري در جاي جاي كشور به ويژه مناطق خوش آب و هوا گزارش شده است.

در سال‌های اخیر اخبار متعددی در زمینه بروز زمین‌خواری در جای جای کشور به ویژه مناطق خوش آب و هوا گزارش شده است.

به گزارش سایت خبری بینانیوز، با توجه به اینکه مقام معظم رهبری در زمینه مقابله با معضل زمین خواری، دریاخواری، کوه خواری و… همه دستگاه‌های را ملزم به رعایت قوانین و جدیت در برخورد با هر گونه نارسایی کرده‌اند، اما باز در گوشه و کنار کشور اخباری مبنی بر وقوع این این نارسایی به گوش می‌رسد. حال زمین‌ خواری دیگر از تصرف کوه، ‌جنگل و… فراتر رفته و به دریاچه ارومیه و اراضی که روزی محل تفریح افراد و تجمع بخشی از نعمت عظیم این دریاچه بود رسیده است. این در حالی است که معصومه ابتکار رئیس سازمان محیط زیست از اقدامات گوناگون برای احیای این دریاچه خبر می‌دهد. دریاچه ارومیه دومین دریاچه شور جهان است که در ۱۸ سال گذشته با بحران شدید کم آبی مواجه شده و از پهنه ۵۷۰۰ کیلومتری آن تنها حدود ۵ تا ۱۰ درصد باقی مانده است و با تداوم این امر هم‌اکنون نزدیک به دو و نیم میلیارد متر مکعب آب در آن وجود دارد.

برگشتن آب به سمت دشت
روز گذشته مدیر دفتر توسعه و برنامه‌ریزی ستاد احیای دریاچه ارومیه ضمن اشاره به زمین‌خواری در دریاچه ارومیه، از دست‌اندازی دامداران و کشاورزان منطقه به اراضی ۱۰۰ هزار هکتاری این دریاچه خبر داد و افزود: برای سال آینده قرق اراضی غیرقابل احیای دریاچه ارومیه با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست انجام خواهد شد. مسعود تجریشی با اشاره به اینکه وسعت زمینی که امکان زمین‌خواری در دریاچه ارومیه دارد، حدود ۱۰۰ هزار هکتار است، گفت: این اراضی قبلا جزو دریاچه ارومیه بوده ولی با توجه به اینکه آب رودخانه به محضی که به این نقطه می‌رسد پخش شده و باعث می‌شود رسوباتی در آنجا شکل گیرد و شیب آن معکوس شود و دیگر آب از این نقطه وارد دریاچه نمی‌شود، بلکه به داخل دشت برگشته و تبخیر می‌شود.
او با تاکید بر اینکه این اراضی در صورت پرآب شدن دریاچه ارومیه نیز به دلیل شیب منفی آن نمی‌تواند آب را در خود جمع کند و آب به سمت دشت برمی‌گردد، اظهار کرد: رسیدن آب به این اراضی باعث شیرین شدن خاک و رویش علف روی آن و ورود دام برای چرا شده است، در این شرایط با ورود دام به دریاچه، نمک‌های کریستال شکل خود را از دست داده و با وزش باد به عنوان نمک و غبار بلند می‌شوند و منطقه را تحت تاثیر قرار می‌دهند.
مراقبت از بخش غیرقابل احیای دریاچه در مقابل تعدی‌ها 
تجریشی با بیان اینکه مشکل دوم ناشی از شیرین شدن خاک این اراضی ورود کشاورزان به منطقه و کشت محصولات است، افزود: چون این زمین‌ها را کسی قرق نکرده، کشاورزان در این اراضی کشت محصول می‌کنند و بعد از مدتی صاحب زمین می‌شوند در حالی که این اراضی جزو دریاچه ارومیه است. تجریشی با اشاره به اینکه دریاچه جزو اراضی است که کسی اجازه دخل و تصرف در آن ندارد، گفت: باید این منطقه قرق شود که نه دام وارد منطقه شود و نه کشاورزی در آن صورت گیرد.
چون پوشش گیاهی این اراضی مانع خیزش نمک، غبار و حافظ مردم منطقه در برابر این پدیده‌ها خواهد بود. او با بیان اینکه متاسفانه این ۱۰۰ هزار هکتار هنوز قرق نشده و حصار ندارد، افزود: در حال حاضر از این راضی برای چرای دام‌ها استفاده می‌شود و برخی کشاورزان نیز به سبب خاک مساعد آن بخش‌های مختلف را تصرف کرده و شروع به کشت و زرع در آن کرده‌اند، در حالی که این دخل و تصرف غیرقانونی و خارج از مصوبات ستاد احیای دریاچه ارومیه است.
مدیر دفتر توسعه و برنامه‌ریزی ستاد احیای دریاچه ارومیه در پایان با اشاره به اینکه طبق مصوبات ستاد، این اراضی باید به عنوان منطقه احیا شده با کارکرد اکولوژیک قرق شود، اظهار کرد: قرق و کنترل این اراضی توسط سازمان حفاظت محیط زیست به دلیل کمبود نیروی انسانی و امکانات مالی میسر نیست، بنابراین قرار شده این سازمان، نیرو و امکانات مورد نیاز را به ستاد احیای دریاچه ارومیه اعلام کند تا برای سال آینده اقدامات لازم برای قرق این منطقه انجام شود. به گزارش ایسنا، دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه نیز پیش از این به زمین‌خواری در دریاچه ارومیه اشاره و مراقبت از بخش غیرقابل احیای این دریاچه در مقابل تعدی‌ها و زمین‌خواری‌ها را به عنوان یکی از خواسته‌های ستاد احیای دریاچه ارومیه از سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کرده بود.

./.


برچسب :    ، ، ، ، ، 
 • ارسال ایمیل به دوستان در یاهو
 • اضافه کردن به Google Bookmarks
 • داغ کن - کلوب دات کام
 • Reddit
 • Twitter
 • facebook
 • balatariin
 • RSS
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 امتیاز از : 500 out of 5)
Loading...

نظرات کاربران

ارسال نظر

مشاهده قوانین ارسال نظر

 • جديدترين خبرها
 • منطقه آزاد ماکو
 • بازار
 • ورزش
 • جامعه
نظرسنجی

نمره شما به دولت دکتر روحانی؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...
ديدني ها
داغترين ها
تبليغات

تبلیغات در سایت خبری بینانیوز

درج آگهی

خرید اینترنتینتایج زنده مسابقات بهمراه جدول لیگ

خبرهای خبرگزاری ها

براي مشاهده جديدترين خبرهاي درج شده در خبرگذاري هاي ديگر از ليست بالا خبرگذاري خود را انتخاب نماييد

عضویت در خبرنامه


 

برای دریافت خبرهای سایت در خبرنامه عضو شوید
بينانيوز ، بينش و بينايي مي بخشد - Copyright © 2016 RSS