باران گلوله و آتش در مصر
نیروهای امنیتی مصر هنگامی که صبح امروز به تجمع طرفداران اخوان المسلمین در دو میدان رابعة العدویة و النهضة در ...

نیروهای امنیتی مصر هنگامی که صبح امروز به تجمع طرفداران اخوان المسلمین در دو میدان رابعه العدویه و النهضه در قاهره حمله کردند شاید فکر نمی‌کردند که تنها ظرف چند ساعت تمام مصر به آشوب کشیده می‌شود؛ آشوبی که برخی از کشته شدن صد‌ها تن در آن سخن می‌گویند. اگرچه وزارت بهداشت مصر این رقم را ۵۶ کشته و ۵۲۶ زخمی اعلام کرده است.

به گزارش سایت تحلیلی و خبری بینانیوز‌، به نقل ازایسنا  : به نقل از رسانه‌های مصری، در درگیری‌هایی که صبح امروز (چهارشنبه) از میدان رابعه‌العدویه و النهضه قاهره آغاز شد و ظرف چند ساعت استان‌های زیادی از مصر را در خود فرو برد، منابع اخوان المسلمین از کشته شدن صدها تن سخن می‌گویند. شاید این آمار صحیح نباشد اما یقینا امروز کشتاری بی‌سابقه در تاریخ مصر رخ داده است.

جمعیت خبرنگاران خارجی نیز از کشته شدن دو خبرنگار نیوزویک و اسکای نیوز آمریکا در جریان پایان دادن به تظاهرات اخوانی‌ها در رابعه العدویه در مصر خبر داد.

حزب سلفی نور نیز از طرفداران مرسی خواست دست از حمله به تاسیسات مهم و کلیسا‌ها بردارند.

محمد البلتاجی، از رهبران حزب آزادی و عدالت، شاخه اخوان المسلمین در گفت‌وگو با شبکه الجزیره اعلام کرد: تنها در درگیری‌های امروز میدان رابعه العدویه دست کم ۳۰۰ تن از طرفداران اخوان المسلمین کشته شده‌اند.

ساعاتی قبل از سخنان البلتاجی بیمارستان میدانی اخوان المسلمین در این میدان از کشته شدن دست کم ۵۰۰ تن خبر داده بود.

شبکه تلویزیونی المیادین نیز از دستگیری البلتاجی و چند تن از دیگر رهبران اخوان المسلمین خبر داد. البلتاجی یکی از سازمان دهندگان اصلی تظاهرات علیه نظامیان و جناح حاکم است.

بنا بر این گزارش تا کنون بیش از ۷ کلیسا متعلق به مسیحیان قبطی مصر و چندین ساختمان دولتی از جمله ساختمان استانداری اسکندریه توسط طرفداران خشمگین اخوان المسلمن به آتش کشیده شده است. در استان سینای شمالی نیز طرفداران به ساختمان‌های دولتی به ویژه در شهر عریش حمله کردند و چند ساختمان به اشغال هواداران مرسی درآمده است.

سفارتخانه آمریکا و کنسولگری روسیه نیز در قاهره به دلایل امنیتی تعطیل شده‌اند.

اخوان المسلمین اعلام کرده که دختر خیرت شاطر، معاون رهبر اخوان المسلمین به همراه همسرش و نیز دختر البلتاجی در درگیری‌های امروز کشته شده‌اند.

آشوب‌هایی که از قاهره آغاز شده بود اکنون از محل تجمع تظاهرکنندگان در دو میدان مذکور خارج شده و مناطق کلیدی شهر قاهره پایتخت و برخی استان‌های دیگر مصر را در کام خود فرو برده است.

براساس اعلام نظر یک پزشک در بیمارستان میدانی رابعه العدویه آنچه که امروز رخ داده یک جنایت جنگی است.

بنابر گزارش‌های رسیده از مصر درگیری‌ و خشونت به استان‌های مختلف مصر از جمله الجیزه، اسکندریه، بنی سویف، الفیوم، اسماعیلیه، المنیا، پورت سعید، سوئز و چند استان دیگر مصر نیز کشیده شده که هنوز آمار دقیقی از تلفات درگیری‌ها در این استان‌ها به دست نیامده است.

بنا به گفته برخی منابع نزدیک به اخوان المسلمین در درگیری‌های امروز مناطق مختلف مصر نزدیک به ۸۰۰ تن کشته شده‌اند. این آمار از سوی هیچ ارگان رسمی یا مستقلی تایید نشده‌ است.

صدها تن از نیروهای امنیتی و پلیس مصر با یورش به میدان‌های رابعه العدویه و النهضه، محل تجمع هواداران مرسی، عملیات متفرق کردن طرفداران اخوان‌المسلمین را به طور رسمی آغاز کردند.

بنا بر اعلام شبکه اسکای نیوز عربی، صدها تن از نیروهای پلیس و نیروهای امنیتی مصر خیابان‌های منتهی به میدان رابعه‌ العدویه را که در آن حامیان اخوان‌المسلمین و محمد مرسی، رئیس جمهوری برکنار شده مصر تجمع کرده‌اند، مسدود کردند و با پرتاب گاز اشک آور به مقابله با تجمع کنندگان پرداختند.

در این یورش، نیروهای ارتش و پلیس با خودروهای زرهی خود چادرهای برپا شده از سوی مخالفان را تخریب کردند.

به گفته منابع خبری درگیری‌هایی میان نیروهای امنیتی و تظاهرکنندگان به وقوع پیوسته که در آن چند تن زخمی شده‌اند.

درگیری‌های استان جیزه

خبرگزاری رویترز نیز گزارش داد که در جریان درگیری‌ها در میدان رابعه العدویه و النهضه تاکنون ۱۵ تن از طرفداران مرسی کشته و صدها تن نیز زخمی شده‌اند.

این درحالی است که اخوان‌المسلمین اعلام کرده که در این درگیری‌ها تاکنون بیش از ۵۰۰ تن از هوادارانش به دست نیروهای دولتی کشته شده‌ و هزاران تن نیز زخمی شده‌اند. این آمار را بیمارستان میدانی اخوان‌المسلمین واقع در میدان رابعه العدویه منتشر کرده است.

بنا بر اعلام نیروهای امنیتی مصر نیز، در خشونت‌های این دو میدان دو نیروی نظامی کشته و چهار افسر نیروهای امنیتی نیز زخمی شده‌اند.

آماری که از سوی وزارت بهداشت مصر منتشر شده است حاکی از آن است که در درگیری‌های امروز قاهره دست کم ۵۸ تن کشته و ۵۲۶ تن دیگر زخمی شده‌اند.

بر اساس آمار وزارت بهداشت مصر پنج تن از کشته شدگان نیروی پلیس هستند.

خبرگزاری فرانسه نیز از کشته شدن حداقل ۴۳ تن در درگیری‌های امروز خبر داد.

وزارت کشور مصر اعلام کرد که دستورات رهبران اخوان المسلمین را رصد کرده‌ایم که در زمینه حمله به بخش‌ها و مراکز پلیس بوده است.

به گفته منابع محلی آشوب و نا‌امنی از میدان‌های رابعه العدویه و النهضه خارج شده و در حال گسترش به تمامی نقاط حساس قاهره پایتخت و حتی دیگر استان‌های مصر است.

بنا بر اعلام رسانه‌های مصری طرفداران اخوان المسلمین به چند مرکز پلیس و ساختمان دولتی در قاهره و برخی استان‌های مصر حمله کردند. بنا بر این گزارش چند کلیسا نیز از سوی آفراد ناشناس مورد حمله قرار گرفته که در مواردی کلیسا به آتش کشیده شده است.

نیروهای دولتی مصر تمامی راه‌های منتهی به این دو میدان را مسدود کرده‌اند و تنها گذرگاه‌هایی را برای خروج امن تظاهر کنندگان باز گذاشته‌اند.

در همین حال وزارت کشور مصر با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که نیروهای امنیتی توانسته‌اند کنترل اوضاع در میدان النهضه را به دست بگیرند و مقادیر زیادی سلاح و مهمات از در این میدان کشف و ضبط کرده‌اند.

بنا بر این گزارش، درگیری‌های مسلحانه‌ای میان طرفداران مرسی و نیروهای امنیتی در میدان رابعه العدویه رخ داده است و رهبران اخوان‌المسلمین حاضر در میدان هواداران خود را به مقاومت و رویارویی با نیروهای دولتی فرا می‌خوانند.

درگیری‌های قاهره

ستون‌هایی از دود بر فراز دو میدان مذکور با آسمان رفته است و صدای شلیک گلوله و انفجارهای متعدد از درون این میادین به گوش می‌رسد.

رهبران اخوان المسلمین و گروه موسوم به “ائتلاف حمایت از مشروعیت” (احزاب وابسته به اخوان المسلمین) از هواداران خود در سراسر مصر خواسته‌اند تا برای برگزاری تظاهرات و محکومیت “کشتارهای بی‌رحمانه نیروهای امنیتی” به خیابان‌ها بیایند.

شبکه العربیه نیز گزارش داد که ارتش مصر برای متفرق کردن تظاهرکنندگان در میدان رابعه العدویه تیر هوایی شلیک کرده در حالی درگیری‌هایی نیز در مسیر شهر نصر رخ داده است.

به گزارش شبکه العربیه بسیاری از کلیساها در مناطق درگیری بسته شده است.

خبرگزاری رویترز نیز گزارش داد که طرفداران مرسی و پلیس در دو شهر منیا و اسیوط درگیر شده‌اند. براساس گزارش سایت بوابه الاهرام مصر در حمله اعضای اخوان المسلمین به مراکز پلیس در شهر منیا هشت تن کشته شده‌اند.

برخی منابع به شبکه العربیه اعلام کردند که نیروهای امنیتی برای متفرق کردن تظاهرکنندگان طرفدار مرسی در شرق اسکندریه از گاز اشک آور استفاده کردند.

در برخی استان‌های دیگر مصر نیز طرفداران اخوان المسملین مناطق مهمی از شهرهای پرجمعیت این استان‌ها را به کنترل خود گرفته‌اند و حرکت قطارها در سراسر مصر متوقف شده است.

برخی خیابان‌های اصلی قاهره و ایستگاه‌های مترو نیز شاهد حضور گسترده طرفداران اخوان المسلمین و درگیری‌های پراکنده با نیروهای امنیتی است.

نیروهای امنیتی مصر که ساعاتی قبل توانستند میدان النهضه را به کنترل خود درآورند ده‌ها تن از هواداران اخوان المسلمین را که گفته می‌شود مسلح به سلاح‌های گرم بوده‌اند، بازگشت کردند.

تظاهرات میدان النهضه تظاهرات فرعی طرفداران اخوان المسلمین محسوب می‌شد و تجمع اصلی طرفداران مرسی در میدان رابعه العدویه است که هنوز درگیری‌ها در آن ادامه دارد.

اخوان المسلمین همچنین تهدید کرده که کشور را به حالت فلج درخواهد آورد و به تظاهرات خود تا پایان یافتن وضعیت کنونی ادامه می‌دهد.

نیروهای امنیتی و نظامی مصر نزدیک به یک هفته است که به مخالفان دولت هشدار داده‌اند تا هر چه سریعتر به اعتراضات خود پایان دهند اما هیچ گاه به طور رسمی برای متفرق کردن طرفداران مرسی وارد عمل نشده بودند.

روز سه‌شنبه نیز درگیری‌هایی میان هواداران محمد مرسی و ساکنان خیابان فیصل در قاهره رخ داد که بر اثر آن یک تن کشته و ۱۵ تن دیگر زخمی شدند.

پلیس مصر روز سه‌شنبه برای متفرق کردن تجمع اعتراض آمیز طرفداران مرسی در مقابل وزارت اوقاف، از گاز اشک آور استفاده کرد و درگیری‌ها میان نیروهای امنیتی و تظاهر کنندگان به زخمی شدن شش تن انجامید.

نیروهای امنیتی مصر شش تن از رهبران اخوان‌المسلمین از جمله عبد العزیز رجب، محمد عوف و یاسر النابت را بازداشت کردند.

بنا به فراخوان ائتلاف حمایت از مشروعیت (حامیان اخوان‌المسلمین) جهت برپایی تظاهرات میلیونی با شعار «با هم علیه کودتا و صهیونیست‌ها»، هزاران تن از طرفداران رئیس جمهور برکنار شده مصر به خیابان‌ها آمده بودند.

حامیان مرسی در مقابل چند وزارتخانه در قاهره از جمله وزارت برق، دادگستری، بهداشت، آموزش، کشاورزی و مقر وزارت اوقاف تجمع اعتراض آمیز برگزار کرده و نیروهای امنیتی نیز برای متفرق کردن آنها گاز اشک آور شلیک کردند.

 

 


برچسب :    ، ، ، 
 • ارسال ایمیل به دوستان در یاهو
 • اضافه کردن به Google Bookmarks
 • داغ کن - کلوب دات کام
 • Reddit
 • Twitter
 • facebook
 • balatariin
 • RSS
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 امتیاز از : 500 out of 5)
Loading...

نظرات کاربران

ارسال نظر

مشاهده قوانین ارسال نظر

 • جديدترين خبرها
 • منطقه آزاد ماکو
 • بازار
 • ورزش
 • جامعه
نظرسنجی

نمره شما به دولت دکتر روحانی؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...
ديدني ها
داغترين ها
تبليغات

تبلیغات در سایت خبری بینانیوز

درج آگهی

خرید اینترنتینتایج زنده مسابقات بهمراه جدول لیگ

خبرهای خبرگزاری ها

براي مشاهده جديدترين خبرهاي درج شده در خبرگذاري هاي ديگر از ليست بالا خبرگذاري خود را انتخاب نماييد

عضویت در خبرنامه


 

برای دریافت خبرهای سایت در خبرنامه عضو شوید
بينانيوز ، بينش و بينايي مي بخشد - Copyright © 2016 RSS