امروز: شنبه، ۳ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۰۱:۵۰ Saturday, 24 October 2020

لازمه برگزاری انتخابات سالم چيست؟

لازمه برگزاری انتخابات سالم چيست؟

rohami

محسن رهامی – روزنامه اعتماد

:

طبق فصل نهم قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران و اصل ١١٣ از اين فصل، كه «پس‏ از مقام‏ رهبري، رييس‌جمهور عالي‌ترين‏ مقام‏ رسمي‏ كشور است‏ و مسووليت‏ اجراي‏ قانون‏ اساسي‏ و رياست‏ قوه‏ مجريه‏ را جز در اموري‏ كه‏ مستقيماً به‏ رهبري‏ مربوط مي‌شود، بر عهده‏ دارد»، مسوول اجراي قانون اساسي از وظايف امور اجرايي كشور است كه به تفكيك از طريق وزير كشور، استانداران، فرمانداران و بخشداران انجام مي‌گيرد.

:

اما در اين ميان نقش فرمانداران به عنوان مقامات دولتي كه رياست هيات اجرايي انتخابات را بر عهده دارند پررنگ‌تر است. هرچند كه از قانون اينگونه معنا مي‌يابد كه نقش اصلي در انتخابات را وزارت كشور برعهده دارد اما پياده‌كننده قانون انتخابات، فرمانداران هستند كه رياست هيات اجرايي انتخابات را بر عهده دارند. وظيفه‌اي كه نقش فرمانداران در انتخابات را بسيار كليدي بيان مي‌كند. اما همين مسوولان امر اجرايي در صورتي‌كه قوانين مربوط به انتخابات را به‌درستي رعايت كنند مي‌توان اميدوار به برگزاري انتخاباتي سالم بود، در غير اين صورت امكان برگزاري انتخابات سالم وجود ندارد.

:
فرمانداران از يك طرف بايد با بي‌طرفي كامل مجري امر انتخابات باشند و از دخالت مستقيم خود و نهادهاي مختلف در آن جلوگيري كنند و از سوي ديگر آنقدر از اقتدار لازم برخوردار باشند كه آنچه از راي‌دهندگان به صندوق ريخته مي‌شود به نحو سالم شمارش شده و آنچه از صندوق بيرون بيايد كه توسط مردم گزينش شده است. در واقع اين وظايف اجرايي انتخابات كه به عنوان حق الناس از سوي مقام معظم رهبري هم بيان شده بايد به صورت امانتدارانه اعلام شود. اگر فرمانداران به نفع يك تشكيلات باشند و توانايي براي جلوگيري از دخالت افراد غيرمسوول در انتخابات را نداشته باشند، دخالت‌هاي غيرقانوني را پيش‌بيني نكنند و گرايش و نظرات سياسي شخصي خود را در چيدمان هيات اجرايي اعمال كنند، انتخابات ناسالم و مخدوشي را شاهد خواهيم بود.

:

تاكيد وزير كشور و شخص رييس‌جمهور چنانچه همراه با انتخاب فرمانداران بي‌طرف و قوي باشد كه از يك طرف مجري قانون اساسي و از سوي ديگر مانع دخالت نهادهاي غيرمسوول در انتخابات باشد به اين نحو كه بتوانند آرمان‌ها و ايده‌هاي قانون اساسي را پياده كنند مي‌توان اميدوار به برگزاري انتخاباتي سالم بود. رييس‌جمهور سوگند ياد كرده و خود را در برابر ملت مسوول دانسته است تا مانع تضييع حقوق مردم شود و از هر ابزاري كه براي جلوگيري از رسيدن به حقوق ملت است جلوگيري كند، اما اين امر جز از طريق فرمانداران اجرايي شده و در خلأ انجام نمي‌پذيرد بلكه توسط حاضرين در اجلاس گذشته كه همگي از فرمانداران شهرهاي مختلف بوده‌اند انجام مي‌گيرد. هرچند فرمانداران توانا و متعهدي داريم اما تا رسيدن به سقف مطلوب فاصله بسيار است.

:
در دوسال گذشته گزارش‌هايي در مورد برخي فرمانداران منصوب جرياني كه در انتخابات شكست خورده‌اند و در مسير اعتدال حركت نمي‌كنند و در پست قبلي خود ابقا شده‌اند مي‌رسد كه نگراني‌هايي را به وجود آورده است. اين نگراني در بين مردم همچنان وجود دارد و اميدواريم رييس‌جمهور و وزير كشور در اين خصوص اقدام و تصميم قاطعي اتخاذ كنند.

./.

توییت بینا

9:06 (۶ ماه قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۶ ماه قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۶ ماه قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۶ ماه قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۶ ماه قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۶ ماه قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۶ ماه قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۶ ماه قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۶ ماه قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۸ ماه قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۸ ماه قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۸ ماه قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۸ ماه قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۸ ماه قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۸ ماه قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۸ ماه قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۸ ماه قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۸ ماه قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۸ ماه قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۸ ماه قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

پربازدیدها

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید