امروز: چهارشنبه، ۵ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۴۴ Wednesday, 25 November 2020

مروری بر سال های نام گذاری شده و بایدهای تحقق شعار سال 93

مقدمه – – – – – – – – – – – نوروز لحظه ای عزیز برای ایرانی ها است.همه مردم ما با هر سلیقه ای تحویل سال و نوروز را مهم می دانند. در تاریخ ایران همیشه بالاترین مقامات کشور هم نوروز را جشن می گرفته اند. در انقلاب...

مقدمه

– – – – – – – – – – –
نوروز لحظه ای عزیز برای ایرانی ها است.همه مردم ما با هر سلیقه ای تحویل سال و نوروز را مهم می دانند. در تاریخ ایران همیشه بالاترین مقامات کشور هم نوروز را جشن می گرفته اند. در انقلاب اسلامی نیز نوروز با پیام رهبری نظام آغاز می شود؛ ایشان بیشتر سال ها را با یک نامی مشخص کرده اند که به نظر می رسد فلسفه این کار جلب توجه مردم به یک ارزش و همین طور در نقطه مقابل آن به یک مشکل است. براین اساس رهبری با اطلاعات و گزارش هایی که از سراسر کشور دریافت می کنند، مطالعات و تجربه ای که دارند، درک و دریافتی که از معارف اسلامی و قرآنی و مفاهیم انسانی دارند و نیز اشرافی که به مسائل کشور دارند، هر سال ملت را به یک موضوع توجه می دهند.
در واقع از میان همه ارزش ها و جهت گیری های مطلوب، رهبری یک ارزش را برجسته می کنند و در صدر قرار می دهند و توجه همگان را به آن جلب می کنند. این در واقع نوعی اعتلای فرهنگ عمومی جامعه است که از وظایف رهبری است., در جامعه ما اشکال کم نیست. البته محاسن بسیاری هم وجود دارد.رهبری برای بیان عیب ها از نقطه مقابل آنها استفاده می کنند و آن حسنی را که توجه به آن می تواند عیب ها را برطرف کند، نام سال قرار می دهند. مثلاً در جامعه بی انضباطی اجتماعی وجود داشته و ایشان روی انضباط اجتماعی تأکید می کنند. یا وقتی بخواهند با تنبلی مقابله کنند، همت مضاعف را برمی گزینند. یا وقتی بخواهند اعتماد به نفس را تقویت کنند، صحبت از نوآوری و شکوفایی می کنند. وقتی می خواهند به پرکاری و عشق به کار تأکید کنند، وجدان کار را اعلام می کنند. یا مثلاً ارزش هایی مانند رفتار علوی، نهضت حسینی و امثال این ها را که اثرگذار بوده است . ( حداد عادل ، مشاور عالی مقام معظم رهبری ، پایگاه خبری تحلیلی سخن آنلاین ، ۲۹/۱۲/۱۳۹۲ ، با تلخیص ) و لذا همگان بر این نکته اذعان دارند که ” نامگذاری سال ها از جانب مقام معظم رهبری یک حرکت تشریفاتی نبوده و نیست بلکه ایشان به عنوان رهبرانقلاب اسلامی و دیده بانی هوشیار نیاز کشور را برانداز کرده و با نامگذاری هر سال با نامی مربوط به نیاز همان سال خط و مشیی را برای دستگاه های مختلف نظام مشخص می فرمایند بدین معنا که باید تمام دستگاه های مرتبط با نظام اعم از سه قوه قضائیه، مقننه و مجریه و غیر سه قوه همه با هم به سوی این هدف مشخص شده حرکت کنند و تمام تلاش خود را برای هر چه بهتر انجام شدن و به سرانجام رسیدن رهنمودهای رهبری به کار ببندند . ( پایگاه خبری تحلیلی صراط ، ۶/۱/۱۳۹۰ ، با تغییر وتخلص )

– – – – – – – – – – – – – – – –

آغاز نام گذاری رسمی سال از سوی مقام معظم رهبری

– – – – – – – – – – – – – – – –
رهبر معظم انقلاب با نام‌گذاری سال ۱۳۷۸، به عنوان سال امام خمینی(ره) سنتی جدید را برای نام‌گذاری سال‌ها در کشور پایه نهادند. سنتی که پیش از این نیز در پیام‌های نوروزی ایشان به چشم می خورد اما به شکل مدون و تأثیر‌گذار که راهی را نشان بدهد و بتواند حرکتی در جامعه ایجاد کند از سال ۷۸ آغاز شد. این سنت حسنه از سال ۸۲ با نام‌گذاری سال مذکور به نام “خدمتگزاری” حالتی جدی‌تر به خود گرفت و موجبات تکاپو در بین مسؤولان برای رسیدن به خواسته‌های معظم‌ له که در حقیقت خواسته نهایی عموم جامعه بود را بیش از پیش کرد. ( پایگاه خبری تحلیلی صراط ، ۶/۱/۱۳۹۰ ، با تغییر وتخلص )
” رهبر معظم انقلاب در سال‌های پیش از آن هم در پیام‌های نوروزی خود بر نکته‌ای مشخص تاکید می‌کردند اما نام مشخصی را برای سال آغاز شده عنوان نمی‌کردند. بر همین مبنا بود ایشان سال ۱۳۶۹ را سال تاکید بر ”تحول درونی و اصلاح امور” عنوان کردند؛ سالی که اولین عید ایران اسلامی به رهبری حضرت آیت ‌الله خامنه‌ای بود.
رهبر معظم انقلاب همچنین سال ۱۳۷۰ را تاکید بر ”صبح روشنی”، سال ۱۳۷۱ را تاکید بر ”تحکیم معنویت”، سال ۱۳۷۲ را سال تاکید بر ”عدالت اجتماعی”، سال ۱۳۷۳ را تاکید بر ”صرفه‌جویی”، ۱۳۷۴ تاکید بر ”وجدان کاری، انضباط اجتماعی، انضباط اقتصادی”، سال ۱۳۷۵ را تاکید بر”ضرورت پرهیز از اسراف و حفظ ثروت و منابع عمومی کشور”، سال ۱۳۷۶ را سال تاکید بر”توجه به معنویات و فضایل اخلاقی” و سال ۱۳۷۷ را سال تاکید بر ”صرفه‌جویی و پرهیز از اسراف، قناعت و پایداری بر مواضع اسلامی و انقلابی” اعلام کردند. ( پایگاه تخصصی الگو شناسی )

– – – – – – – – – – – – – – – –

جدول نام سال های اخیر در یک نگاه
– – – – – – – – – – – – – – – –
۱۳۷۳ ”وجدان کارى” و”انضباط اجتماعی”
۱۳۷۴ ”انضباط اقتصادى و مالى”
۱۳۷۵ ”کار سازنده”
۱۳۷۶ ”صرفه جویی”
۱۳۷۷ ”صرفه جویی”
۱۳۷۸ ”امام خمینى قدسّ سرّه”
۱۳۷۹ ”امام امیرالمؤمنین، علی بن ابی طالب علیه ‏السّلام”
۱۳۸۰ ” اقتدار ملی و اشتغال آفرینی”
۱۳۸۱ ”عزّت و افتخار حسینى”
۱۳۸۲ ”نهضت خدمتگزارى”
۱۳۸۳ ”پاسخگویى سه قوه به ملت ایران”
۱۳۸۴ “همبستگى ملى و مشارکت عمومى”
۱۳۸۵ “پیامبر اعظم(ص)”
۱۳۸۶ ”اتحاد ملى و انسجام اسلامى”
۱۳۸۷ ”نوآوری و شکوفایی”
۱۳۸۸ ”اصلاح الگوى مصرف”
۱۳۸۹ ”همت مضاعف و کار مضاعف”
۱۳۹۰ ”جهادی اقتصادی”
۱۳۹۱ ”تولید ملى، حمایت از کار و سرمایه‌ ایرانى”
۱۳۹۲ ”حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی”
۱۳۹۳ ”اقتصاد و فرهنگ، با عزم ملی و مدیریت جهادی ”
( خبرگزاری دانشجو ، با تغییر و اضافات )

– – – – – – – – – – – – – – – –

مروری بر چرائی نام گذاری سال ها از سوی مقام معطم رهبری

– – – – – – – – – – – – – – – –
۱- سال ۷۸ تبلور شخصیت امام خمینی


سال ۷۸ نخستین سالی بود که مقام معظم رهبری همزمان با صدمین سال تولد رهبر کبیر انقلاب آن را با عنوان سال امام خمینی نامگذاری کردند. ایشان در پیام نوروزی خود امام را برخوردار از فکر روشن ومنش خردمندانه دانستند که با اراده و تصمیم قوى و قاطع خود، با روحیات و خصلتهاى والاى انسانى و نیز تعبّد و ایمان حقیقى به دین توانست انعکاس دهنده آرزوهاى مردم شود و فریاد مردم، ندا و خواست مردم را تجسّم و تبلور ببخشد. رهبر انقلاب در آستانه سال ۷۸ ابراز امیدواری کردند که “سال امام خمینی فرصتی برای بررسی ابعاد زندگی آن بزرگواربوده و بهانه ای است که مسؤولان کشور خود را هرچه بیشتر با همین خصوصیات، تطبیق داده؛ در خدمت مردم و براى مردم باشند و در رفع مشکلات مردم بکوشند.”

—-
۲- سال ۷۹ مزین به اعیاد بزرگ اسلامی

—-
سال ۷۹ نوروز باستانی در میانه دو عید سعید قربان و غدیر قرار داشت از این رو مقام معظم رهبری به استناد اعیاد اسلامی و با هدف ارج نهادن به این اعیاد بزرگ ؛ این سال را به نام “امام علی (ع)” نامگذاری کردند و آن امام همام را “یک الگوى پـرشور و پـر حماسـه ى برای جوانان، حکومـت سراسر عـدل و انصاف او الگوى دولتمردان، زنـدگى سراپا مجاهـدت و سراپا مسئولیت او الگوى همه مومنان، آزادگـى او الـگوى هـمه آزادگـان جـهان، سـخنان حـکمت آمیز و درسـهاى مـاندگار او، الگوى عالمان و دانشمندان و روشـنـفکران ” قلمداد نمودند .
رهبر انقلاب در این پیام زندگی حکومتی امیرالمومنین را نسبت به عـدالت، حـقوق ضعفا و درمانـدگـان و پابرهنگان، بى اغماض و بى گذشت دانستند که مسئولان کشور در سـایه نـزدیکى بــه امـیـرالمـومـنیـن می توانند بــه آرزوى بـــزرگ کـشــــور و مـلت و نـظام جـمهورى اسـلامـى، یـعـنى عــدالت اجـتماعى نـزدیک شوند.

—-
۳- سال ۸۰ و رفتار علوی

—-
رهبر انقلاب در سومین سال از ابتکار نامگذاری، سال ۸۰ را اقتدار ملی و اشتغال آفرینی نام نهادند و در پیامی خطاب به ملت و مسئولان این دو مهم را شعار اساسی سال رفتار علوى دانستند. ایشان اقتدار ملى براى یک کشور را حفظ کننده ى هویت، مایه ى عزت و وسیله ى رسیدن به آرمان های آن کشور دانستند که به عنوان یک مسئله همه جانبه حصول آن بر دوش همه ى دستگاهها و وظیفه ى اصلى, سه قوه ى اساسى کشور است.
مقام معظم رهبری اشتغال را نکته مهم دیگر این نامگذاری دانستند که به دستگاههای اجرایی مرتبت بوده و آغاز تا پایان نیازمند تلاش براى ایجاد اشتغال مفید و مولد است چرا که نقطه عزیمت و شروع تلاش برای اشتغال است.
ایشان ایجاد فرصت اشتغال در سال ۸۰ را دارای “اهمیتی مضاعف” دانسته و در پیام نوروزی خود عنوان کردند: “مطالعات و برنامه ریزیهایى که در سال ۷۹ در این زمینه انجام شده است، باید از سوی قوه مجریه و با پشتیبانی قوه مقننه و قضائیه به مرحله اجرا درآید.”

—-
۴- سال ۸۱ تمسک به عاشورای حسینی

—-
سال ۸۱ از سوی رهبر انقلاب به “عزت و افتخار حسینی” نام گذاری شد . ایشان در پیام نوروزی “تداوم برنامه ریزی و حرکت در مسیراشتغال زایی و نیز مبارزه با مسئله فساد با جدیّت، دقّت، و دوری از تندروى و زیاده‏روى” را دارای اهمیت بسیاری دانستند که به “پیگیرى و تعقیب جدّى از طرف همه مسؤولان کشور” احتیاج دارد و یک نیازِ بسیار مهم براى مردم و کشور به شمار می رود.

—-
۵- مبارزه با فساد اقتصادی ضرورت سال ۸۲

—-
مقام معظم رهبری سال ۸۲ را سال نهضت خدمت گذاری عنوان کرد که در آن مسئولان سه قوا مبارزه با مفاسد اقتصادی و مالی را تا ریشه کن کردن آن در دستگاههای دولتی تداوم بخشیده و خود حتما به این مبارزه بپیوندد و نهضتی را برای خدمت رسانی به مردم آغاز کنند.
ایشان در پیام نوروزی خود ضمن تاکید بر اینکه “خدمت رسانی باید عمیق تر، ماندگارتر، زود بازده تر و بالخصوص بیشتر متوجه قشرهای مستضعف و محروم و محتاج کمک باشد”، نهضت خدمت رسانی به مردم را “یک مبارزه بزرگ و سنگین” دانستند چرا که از نظر ایشان خدمت رسانی به عموم مردم با منافع بعضی گروهای خاص تضاد پیدا کرده و ضرورت مبارزه با همت و با عزمی راسخ را به اثبات می رساند.
رهبر انقلاب در این سال ضمن رد رقابت برای کسب قدرت سیاسی رقابت صحیح، مشروع و مقبول را “رقابت در خدمت رسانی” دانستند و خطاب به جوانان کشورمان فرمودند: “همت کنید عزم و اراده خودتان را تقویت کنید، شجاعانه در میدان های گوناگون خودتان را مهیا کنید و آماده باشید. ما ممکن است جنگ نظامی هرگز نداشته باشیم اما جنگ سیاسی و جنگ اقتصادی و جنگ فرهنگی بخصوص یقینا خواهیم داشت.”
و ایشان خطاب به مسئولان فرمودند: “توصیه می کنم که حساب ها را طوری تنظیم کنند و برنامه ها را طوری تدوین کنند که جوانان کشور ما بتوانند مزه شیرین مبارزه با فساد و تلاش برای خدمت رسانی را بچشند وحقیقتا احساس کنند.”

—-
۶- سال ۸۳ پاسخگویی بعد از یک دوره خدمت رسانی

—-
سال ۸۳ از سوی رهبر انقلاب به نام پاسخگویی ۳ قوه به ملت ایران نامگذاری شد. این سال سالی بود که در آن دولت هشتم، مجلس ششم و نیز رئیس قوه قضائیه به کار خود پایان می داد؛ از این رو مقام معظم رهبری پاسخگویی سه قوا نسبت به عملکرد خود در مدت زمان تصدی گری امور را لازم و مناسب دانستند و عنوان کردند: “مسؤولان دولتى و قوۀ قضائیه و مجلس شوراى اسلامى به مردم بگویند که براى خدمت به عموم ملت ایران، براى تولید علم، براى استقرار عدالت و رفع فقر و فساد و تبعیض در جامعه – که اصلاح واقعى در جامعه اینهاست – براى نهضت عدالت‏خواهى و براى نهضت مبارزه با فساد، چه اقدامات عمده‏یى را انجام داده‏اند.”
به تعبیر رهبری در این پاسخگویى، مسئولان به کمبودها و نواقصى در کار خود پى‏ برده و مردم هم با آشنایى بیشتر با عملکرد دستگاه‏ها، منتظر شروع دوره‏هاى جدید و کارهاى جدید و مسؤولیت هاى جدید خواهند بود.

—-
۷- سال ۸۴ و لزوم زیر ساخت های سند چشم انداز ۲۰ ساله

—-
“همبستگی ملی و مشارکت عمومی” عنوانی بود که رهبر انقلاب سال ۸۴ را به آن نام نهادند. در این سال برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در نیمه نخست و شروع سند چشم‏انداز بیست ساله‏ دو آغاز مهم در کشور به شمار می رفت. در پیام رهبری به تعبیر ایشان “سند چشم انداز بیست ساله کشور همچون حلقه های زنجیره ای است که در دوره های کوتاه مدت چهارساله تشکیل شده اما به لحاظ اهمیت فراوان تعیین کننده سرنوشت کشور در بیست سال آینده است؛ از این رو در سالهای نخست اجرای این سند زیرساختهاى این چشم‏اندازِ مهم و سازه‏ها و ساز و کارهاى آن، در استحکام بنای پیشرفت کشور از اهمیت بسزایی برخوردار است.”
مقام معظم رهبری سال همبستگی و مشارکت عمومی را سال “حفظ وحدت ملی و همبستگی عمومی ملت در قبال آنچه مسئولان موظف به انجام آن هستند”، دانستند.

—-
۸- سال ۸۵ و نیاز بیش از پیش ملت به رهنمودهای پیامبر

—-
اهانت و جفا به حرمت پیامبر از یک سو و تخریب حرم عسگریین و بی حرمتی به آن از سوی دیگر موجب گردید این سال از
سوی مقام معظم رهبری به سال “پیامبر اعظم(ص)” نامگذاری شود. به تعبیر رهبر انقلاب در این سال یاد و نام مبارک پیامبر اعظم از همیشه زنده‌تر شد؛ چرا که بدون شک در چنین شرایطی “امت اسلام و ملت بیش از همیشه به پیغمبر اعظم خود؛ به هدایت او، به بشارت و انذار او، به پیام و معنویت او، و به رحمتی که او به انسان‌ها درس داد و تعلیم داد نیازمند است.”
ایشان در پیام خود تاکید کردند که “با درس اخلاق، عزت، علم‌آموزی، و کرامت و وحدت با دولتی مصمم و خدمتگزار در وسط میدان و مردمی آماده به کار و سرشار از امید، و با جوانانی پرشور و با استعداد، بزرگی برای آینده‌ کشور و ملت را نوید می دهیم.”

—-
۹- استقلال و عزت ملی و رفاه عمومی شعار سال ۸۶

—-
سال ۸۶ از سوی رهبر انقلاب سال “اتحاد ملی و انسجام اسلامی” نامگذاری شد تا ملت ایران که به برکت اسلام و نظام جمهورى اسلامى به خودآگاهى و اعتماد به نفس رسیده با امید و تلاش همه جانبه ملی فاصله‏هاى طولانى را با سرعت طى کند؛ تا به تعبیر رهبری به هدف روشن “استقلال ملى، عزت ملى و رفاه عمومى ملت” دست پیدا کند.
به تعبیر مقام معظم رهبری دشمنان ملت ایران در سال ۸۶ که با ابلاغ سیاستهای اصل ۴۴ همراه بود تلاش براى ایجاد مشکلات اقتصادى و توقف ملت ایران در زمینه‏هاى سازندگى و رفاه عمومى و نیز ایجاد تفرقه در میان صفوف ملت و از بین بردن یکپارچگى و از بین بردن وحدت به بهانه قومیت، به بهانه‏ى مذهب، به بهانه‏ى گرایشهاى صنفى را به عنوان نقشه های کوتاه مدت و میان مدت علیه ملت ایران طرح ریزی کرده بود است.
از این رو به فرموده رهبری در این سال “در درون ملت با اتحاد کلمه‏ى همه‏ى آحاد ملت و قومیتهاى گوناگون و مذاهب گوناگون و اصناف گوناگون ملى؛ و در سطح بین‏المللى با انسجام میان همه‏ى مسلمانان و روابط برادرانه‏ى میان آحاد امت اسلامى از مذاهب گوناگون و وحدت کلمه” مورد توجه ویژه قرار گرفت.

—-
10- سال ۸۷ گذر از طوفان اقتصادى جهان

—-
رهبر انقلاب در ادامه ابتکار مدبرانه خود سال ۸۷ را که با بحران اقتصادی کشورهای جهان همراه بود را سال “نوآوری و شکوفایی” نام نهاد. ایشان در این نامگذاری با استناد به “پیشرفت دانشمندان هسته ای علی رغم تحریم ها، راه اندازی آزمایشی نیروگاه بوشهر، پرتاب ماهواره امید و گذر از طوفان خانه‏براندازِ رکود اقتصادى و بحران اقتصادى در عالم على‏رغم تحریمهاى بین المللی” این سال را به نام سال شکوفایی و نوآوری نامگذاری کرد.

—-
11- مصرف مدبرانه در سال ۸۸

—-
مقام معظم رهبری سال ۸۸ را به دلیل اهمیت حیاتی و اساسیِ مصرف مدبرانه و عاقلانه منابع کشور سال “اصلاح الگوی مصرف” نامگذاری کردند. رهبر انقلاب در پیام نوروزی سال ۸۸ با انتقاد از اسرافهای شخصی و عمومی و مصرف بی رویه منابع مختلف کشور بر تاکید اسلام و عقلای عالم نسبت به مدیریت عاقلانه و مدبرانه مصرف اشاره و عنوان کردند یکی از مهمترین زمینه هایی که نیازمند تغییر و تحول جدی است این اسراف های شخصی و عمومی می باشد.

—-
12- تلاش و همت بیشتر در سال ۸۹ برای آبادانی ایران

—-
رهبر انقلاب سال ۸۹ را سال همت مضاعف و کار مضاعف نامگذاری کرد تا در این سال با در نظر گرفتن اقتضائات و ظرفیتهاى کشور بخشهاى اقتصادى، فرهنگى، سیاسى، عمرانى و اجتماعى مسئولان و مردم با گامها وهمت بلندترراه‌هاى نرفته را بپیمایند .
ایشان در پیام نوروزی سال همت مضاعف و کار مضاعف دشمنان را “دشمن علم و ایمان ملت” دانستند که لازمه دفع آن “تقویت علم و ایمان به صورت مضاعف” است.

—-
13- سال ۹۰ آغاز حرکت جهاد گونه اقتصادی

—-
با ورود به سومین سال از دهه پیشرفت و عدالت و در حالی که کشورمان با تحریم های جدی از سوی غرب مواجهه بود ، رهبر انقلاب نخستین سال از دهه ۹۰ را به عنوان سال جهاد اقتصادی نامگذاری کرد. این نامگذاری به خصوص از آنجا که پس از توطئه های بین المللی در خصوص اعمال تحریم ها علیه ملت و دولت ایران با شکست مواجه شد و بر خلاف تصور غرب و مجامع بین الملل نتوانست ایران را از مسیر پیشرفت در زمینه های افتصادی، علمی، فرهنگی و …. از گام نهادن در مسیر پیشرفت بازدارد نامگذاری مدبرانه ای به شمار می رفت .
از منظر مقام معظم رهبری اگرچه کشورمان در سومین سال از دهه پیشرفت و عدالت “نیازمند فعالیت چشمگیر در عرصه های فرهنگی، سیاسی و عرصه انحصاری علمی” بود اما “در عرصه اقتصادی نیازمند فعالیت جهادی” است.
به تعبیر ایشان تحریم هایی از سوی دشمنان ملت ایران علیه ملت ایران زمینه سازی و اعمال شد، مقصودی جز ضربه‌زدن بر پیشرفت کشور ما نداشت تا از این طریق حرکت شتابنده ایران در مسیر پیشرفت را با کندی مواجه کرده و یا مانع آن شوند.
مقام معظم رهبری در پیامی به مناسبت آغاز سال ۹۰ این سال را “سال جهاد اقتصادی” نامگذاری کردند و از مسئولان کشور اعم از دولت، مجلس، ارگانها و نهادهای مرتبت با مسائل اقتصادی و نیز ملت ایران خواست تا در عرصه اقتصادی “حرکتی جهادگونه” پیش گرفته تا با “اقدامی جهشی و مجاهدانه به معنای حقیقی کلمه” مظهر پیشرفت و استقرار عدالت را در کشور نهادینه کنیم. ( شبکه خبری تحلیلی البرز ، ۷/۱/۱۳۹۰ ، با اندکی تلخیص و تغییر )

—-
14- سال ۹۱ : سال “تولید ملى، حمایت از کار و سرمایه‏ ى ایرانى”

—-
مقام معظم رهبری در پیام نوروزی خود سال ۹۱ را به عنوان سال “تولید ملى، حمایت از کار و سرمایه‏ ى ایرانى” نام نهادند . تاکید رهبر معظم انقلاب بر تداوم جهاد اقتصادی وانتخاب عنوان “تولید ملى، حمایت از کار و سرمایه‏ ى ایرانى” برای سال ۱۳۹۱گویای توجه معظم له به حوزه اقتصاد در دهه پیشرفت وعدالت است . نام گذاری سال اول دهه پیشرفت و عدالت به عنوان سال اصلاح الگوی مصرف سال دوم با عنوان همت مضاعف و کار مضاعف وسال گذشته به نام سال جهاد اقتصادی وامسال نیز به عنوان “تولید ملى، حمایت از کار و سرمایه‏ ى ایرانى” وتاکید های مکررایشان مبنی بر توجه دقیق دولت مردان به حوزه اقتصاد است که لازمه تحقق آن نگاهی جهاد گونه وایثارگرانه است . اصلاح الگوی مصرف ، همت مضاعف ، کار مضاعف ، جهاد اقتصادی و تلاش برای تولید ، عناوینی است که مفهوم تلاش ، کوشش توام با ایثارگری واز خود گذشتگی را به ذهن متبادر می کند .

—-
15- سال ۹۲ سال خلق حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی

—-
رهبر معظم انقلاب در پیام نوروزی خود با اشاره به حرکت رو به جلوی ملت ایران در سال گذشته بویژه در مواجهه ی اقتصادی و سیاسی با جهان استکبار، چشم انداز سال ۹۲ را امیدوارانه و همراه با پیشرفت و تحرک و ورزیدگی و حضور جهادی ملت ایران در عرصه های سیاسی و اقتصادی دانستند و تاکید کردند: با این نگاه، سال ۹۲ را “سال حماسه ی سیاسی و حماسه ی اقتصادی” نامگذاری کردند. این امر نشان دهنده اهمیت اقتصاد در کنار سیاست در تفکر رهبر انقلاب است و ایشان با اذعان به سختی های اقتصادی که در سال ۹۱ بر ملت ایران بار شد، با این نام گذاری درجه اهمیت اقتصاد را در برهه حساس کنونی یاد آور شدند. هرچند سال های قبل نیز محور شعارهای رهبر معظم انقلاب اقتصاد بود، این سال با عنوان سال “ حماسه ی اقتصادی ” در شعار ایشان تجلی می یابد.

تاملی بر تاکید رهبر انقلاب اسلامی در حماسه سازی
سال ۹۱ که شروعش با آثار تورمی هدفمندی یارانه ها و به دنبال آن افزایش نرخ ارز و در نهایت تحریم های همه جانب دشمنان ایران بود، تا پایان شاهد انواع و اقسام موج ها و شوک های اقتصادی به خصوص برای قشر متوسط و ضعیف جامعه ایران بود. شوک های اقتصادی که هر کدام از آنها یک به یک بر بدنه اقتصاد کشور فرود آمد و همراه شد با دستپاچگی و بی برنامگی مسئولان دولت و مجلس در برخورد با این شوک ها.

رهبر انقلاب نیز در پیام نوروزی خود به این مسئله به شکلی کاملا شفاف و واضح اشاره کردند و فرمودند: در زمینه‌ی اقتصاد البته بر مردم فشار وارد آمد، مشکلاتی ایجاد شد؛ بخصوص که اشکالاتی هم در داخل وجود داشت؛ برخی از کوتاهی‌ها و سهل‌انگاری‌ها انجام گرفت که به نقشه‌های دشمن کمک کرد. بدون شک از منظر رهبر انقلاب مجموعه سهل انگاری ها و سوء مدیریت های اقتصادی در سال ۹۱ پنهان نمانده است و ایشان به خوبی درجه اهمیت و تاثیر این دست از سوء مدیریت ها را بر بدنه جامه و اقتصاد بیان کرده اند.
اما شعار امسال تا حد زیادی متفاوت با شعارهای اقتصادی سال گذشته است. این سال، سال”حماسه” است و دلیل آن تا حد زیادی واضح است. شوک ها و سختی های اقتصادی که در سال ۹۱ بر کشور بار شده است به راستی نیازمند یک حماسه سازی برای عبور دادن کشور از گردنه بحران اقتصادی بود . ( پایگاه تخصصی الگو شناسی )

—-
16- سال ۹۳ سال اقتصاد و فرهنگ، با عزم ملی و مدیریت جهادی

—-
در نگاه به سال ۹۳ آنچه به نظر … مهم‌تر از همه است، دو مسئله است: یک مسئله همین مسئله‌ی اقتصاد و دیگری مسئله‌ی فرهنگ است. در هر دو عرصه و در هر دو زمینه توقّعی که وجود دارد، تلاش مشترکی است میان مسئولان کشور و آحاد مردم. آنچه برای بنای زندگی و سازندگی آینده مورد انتظار است، بدون مشارکت مردم تحقّق‌پذیر نیست. بنابراین علاوه بر مدیریّتی که مسئولین باید انجام بدهند، حضور مردم در هر دو عرصه لازم و ضروری است؛ هم عرصه‌ی اقتصاد، هم عرصه‌ی فرهنگ. بدون حضور مردم کار پیش نخواهد رفت و مقصود تحقّق پیدا نخواهد کرد. مردم در گروه‌های گوناگون مردمی با اراده و عزم راسخ ملّی میتوانند نقش‌آفرینی کنند. مسئولین هم برای اینکه بتوانند کار را به‌درستی پیش ببرند، احتیاج به پشتیبانی مردم دارند. آنها هم بایستی با توکّل به خدای متعال و با استمداد از توفیقات و تأییدات الهی و کمک مردمی، مجاهدانه وارد میدان عمل بشوند؛ هم در زمینه‌ی اقتصاد و هم در زمینه‌ی فرهنگ. … به گمان من آنچه در این سال جدید پیش رو داریم، عبارت است از اقتصادی که به کمک مسئولان و مردم شکوفایی پیدا کند، و فرهنگی که با همّت مسئولان و مردم بتواند سمت و سوی حرکت بزرگ کشور ما و ملّت ما را معیّن کند. لذا من شعار امسال را و نام امسال را این قرار دادم: ” اقتصاد و فرهنگ با عزم ملّی و مدیریّت جهادی ” (پایگاه خبری تحلیلی گلپا نیوز ، ۱/۱/۱۳۹۲ )

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
بازشناسی واژه های کلیدی در پیام نوروزی و سخنان مقام معظم رهبری در جوارمرقد امام رضا ( ع )
تحقق حماسه سیاسی
در سال ۹۲ آنچه به‌عنوان حماسه‌ی سیاسی انتظار میرفت، ملّت ایران خلق کردند و آفریدند. یقیناً حماسه‌ی سیاسی در دو حرکت بزرگ ملّت ایران جلوه‌ی بیشتری یافت: یکی حرکت انتخابات در نیمه‌ی اوّل سال، و دیگری راهپیمایی سراسری و عظیم ملّت در نیمه‌ی دوّم . دو نکته درباره‌ی این دو حادثه وجود دارد.

نکته‌ی اوّل : از اوّل انقلاب تا امروز، نصاب شرکت مردم در انتخابات تنزّل نکرده است؛ این خیلی مهم است. در آخرین انتخاباتی که ملّت ما پای صندوق رأی رفتند ــ یعنی انتخابات ریاست جمهوری یازدهم ــ شرکت مردم در انتخابات، ۷۲ درصد بود؛ این رقم، هم در بین انتخابهای دنیا یک رقم بالایی است و یک نصاب برجسته‌ای است . معنای این شرکت وسیع مردم در انتخابات این است که مردم‌سالاری دینی در کشور تثبیت شده است .
نکته دوّم : در مورد راهپیمایی بیست‌ودوّم بهمن است که جمعیّت راهپیمایی در تهران و در شهرهای بزرگ و معروف از سالهای قبل، هم بیشتر بود، هم پرشورتر بود یعنی شعارهای مردم، شعارهای پرمغز و پرمعنا و پرشور بود. علّت این بود که امسال عوامل مؤثّر در سیاستهای استکباری، لحنشان نسبت به ملّت ایران بی‌ادبانه‌تر و توهین‌آمیزتر بود. این نشان‌دهنده‌ی حسّاسیّت مردم ما و غیرت مردم ما در برابر دشمنی و شرارت دشمنان جمهوری اسلامی و دشمنان ایران است.

– – – – – – – – – – –
حماسه اقتصادی در پیش رو
در باب حماسه‌ی اقتصادی کاری که باید انجام بگیرد و توقّع بود که اتّفاق بیفتد، اتّفاق نیفتاد. تلاشهایی انجام گرفت که مورد سپاس است، ولی کار بزرگی که باید در زمینه‌ی حماسه‌ی اقتصادی انجام بگیرد، همچنان در پیش روی ما است و ما موظّفیم که این حماسه را به وجود بیاوریم. مسئله‌ی اساسیِ اقتصاد برای کشور ما و ملّت ما یک مسئله‌ی مهم است؛ در اواخر سال ۹۲ بحمدالله یک زیرساخت فکری و نظری برای حماسه‌ی اقتصادی به وجود آمد؛ سیاستهای «اقتصاد مقاومتی» اعلام شد و زمینه آماده است برای اینکه ان‌شاءالله تلاش لازم در این باب انجام بگیرد.

مولفه های مهم درسال ۹۳
در نگاه به سال ۹۳ آنچه مهم‌تر از همه است، دو مسئله است: یک مسئله همین مسئله‌ی اقتصاد و دیگری مسئله‌ی فرهنگ است. در هر دو عرصه و در هر دو زمینه توقّعی که وجود دارد، تلاش مشترکی است میان مسئولان کشور و آحاد مردم. آنچه برای بنای زندگی و سازندگی آینده مورد انتظار است، بدون مشارکت مردم تحقّق‌پذیر نیست. بنابراین علاوه بر مدیریّتی که مسئولین باید انجام بدهند، حضور مردم در هر دو عرصه لازم و ضروری است؛ هم عرصه‌ی اقتصاد، هم عرصه‌ی فرهنگ. بدون حضور مردم کار پیش نخواهد رفت و مقصود تحقّق پیدا نخواهد کرد. مردم در گروه‌های گوناگون مردمی با اراده و عزم راسخ ملّی میتوانند نقش‌آفرینی کنند. مسئولین هم برای اینکه بتوانند کار را به‌درستی پیش ببرند، احتیاج به پشتیبانی مردم دارند. آنها هم بایستی با توکّل به خدای متعال و با استمداد از توفیقات و تأییدات الهی و کمک مردمی، مجاهدانه وارد میدان عمل بشوند؛ هم در زمینه‌ی اقتصاد و هم در زمینه‌ی فرهنگ.

ملّت ایران باید خود را قوی کند؛ این حرف من است. حرف، درباره‌ی اقتدار ملّی است. بر این اساس نقشه‌ی کلّی سال ۹۳ را در این دو عنصر میبینم که در پیام اوّل سال عرض کردم: اقتصاد و فرهنگ با عزم ملّی و با مدیریّت جهادی.
قوی شدن یک ملّت فقط به این نیست که تسلیحات جنگی پیشرفته‌ای داشته باشد؛ البتّه تسلیحات هم لازم است، امّا فقط با تسلیحات هیچ ملّتی قوی نمیشود. من وقتی نگاه میکنم، سه عنصر را پیدا میکنم که دو عنصر از آنها همین دو نقطه‌ای است که در پیام عرض کرده‌ام؛ این سه عنصر اگر مورد توجّه قرار گرفتند، یک ملّت قوی میشود: یکی اقتصاد، یکی فرهنگ، و سوّمی علم و دانش.

بایدهای تحقق شعار سال ۹۳ از منظر مقام معظم رهبری
الف : در حوزه اقتصاد ، عزم ملی و مدیریت جهادی
۱- توجه به اقتصاد مقاومتی به عنوان یک ایده اجرائی و بهترین راه حلّ مشکلات اقتصادی کشور جهت مقاوم‌سازی، محکم‌سازی پایه‌های اقتصادی ، چه در شرایط تحریم، چه در شرایط غیر تحریم با شاخص های ؛
– یک الگوی علمی متناسب با نیازهای کشور ما و بسیاری از کشورها
– درون‌زا بودن ( از دل ظرفیّتهای خود کشور ما و خود مردم ما میجوشد )
– برون‌گرا است ( با اقتصادهای جهانی تعامل دارد، با اقتصادهای کشورهای دیگر با قدرت مواجه میشود)
– مردم‌بنیاد است ( بر محور دولت نیست و اقتصاد دولتی نیست، اقتصاد مردمی است؛ با اراده‌ی مردم، سرمایه‌ی مردم، حضور مردم تحقّق پیدا میکند)
– نظارت دولتی (دولت مسئولیّت برنامه‌ریزی، زمینه‌سازی، ظرفیّت‌سازی، هدایت و کمک دارد)
– دانش‌بنیان و دانش محور است ( از پیشرفتهای علمی استفاده میکند ، اقتصاد را بر محور علم قرار میدهد )
– بهره گیری از تجربه‌ها و مهارتها ی ( صاحبان صنعت و کارگرانی که دارای تجربه و صنعتگر یا کشاورز
وعناصر با تجربه‌ی که در طول سالهای متمادی کارهای بزرگی را بر اساس تجربه انجام داده‌اند)
– عدالت‌محور ی به معنای توجه به عدالت اقتصادی و عدالت اجتماعی و عدم توجه صرف به شاخصهای اقتصاد سرمایه‌داری نظیر رشد ملّی، تولید ناخالص ملّی
– توجه به شاخصهای علمی موجود دنیا بر محور «عدالت» نه به معنای تقسیم فقر، بلکه به معنای تولید ثروت و ثروت ملّی را افزایش دادن
۲- ظرفیت های کشور جهت تحقق اقتصاد مقاومتی
– نیروی انسانی ( جمعیّت جوان کشور ــ از پانزده سال تا سی سال ــ ، ده میلیون دانش‌آموخته‌ی دانشگاه‌ها ، چهار میلیون دانشجو ، میلیونها نیروی مجرّب و ماه )
– منابع طبیعی ( نفت ، گاز ، معادن ، طلا و فلزّات کمیاب ، سنگ آهن، سنگهای قیمتی، انواع و اقسام فلزهای لازم و اساسی ــ که مادر صنایع محسوب میشوند )
– موقعیّت جغرافیایی ( پانزده کشور همسایه با جمعیت ۳۷۰ میلیونی ، فرصت حمل و نقل ترانزیت آن ها ، دریای آزاد در جنوب ، آبهای محدود در شمال ، بازار داخلی ۷۵ میلیونی )
– زیرساخت‌های نرم‌افزاری ( سیاستهای اصل ۴۴، سند چشم‌انداز ) و سخت‌افزاری (جاده ، سدّ، پل ، کارخانه و امثال اینها )
۳- شاهد مثال امکان نیل به تحقق اقتصاد مقاومتی :
– پیشرفت های صورت گرفته در شرائط تحریم در حوزه های (تولید علم ، صنعت و فناوری است ، دانشهای پیشرفته و روز، نانو ، هسته‌ای ، سلّولهای بنیادی ، صنایع دفاعی ، صنایع پهپاد و موشک )
۴- الزامات تحقق اقتصاد مقاومتی
– بی توجهی به تحریم ها ( چشممان به دست دشمن نباشد که کِی این تحریم را برمیدارد، کِی فلان نقطه را موافقت میکند )
– عزم جدی ، تعامل و همکاری ( در اقتصاد هم اگر عزممان را جزم کنیم و دست به دست هم بدهیم، میتوانیم اقتصاد را شکوفا کنیم )
– حمایت قانونی ، قضائی ، اجرائی ، تشویقی ، از تولید ملی ( مسئولان باید از تولید ملّی حمایت کنند . تولید ملّی، اساس و حلقه‌ی اساسی پیشرفت اقتصاد است )
– توجه صاحبان سرمایه و نیروی کار به افزایش بهره وری و حدّاکثر استفاده‌ی بهینه از امکاناتی که وجود دارد .
– ارجح دانستن فعّالیّت های تولیدی از سوی صاحبان سرمایه بر فعّالیّتهای دیگر ( این حسنه است، این صدقه است، این جزو بهترین کارها است )
– ترویج تولید ملّی از سوی مردم در همه‌ی سطوح با «مصرف تولیدات داخلی»( نمیگوییم خرید جنس خارجی حرام است، امّا عرض میکنیم خرید جنس داخلی یک ضرورت برای مقاوم‌سازی اقتصاد است . در اینجا هم مثل خیلی جاهای دیگر، مسئولیّت مسئولان و مدیران کشور از دیگران بیشتر است )
وظایف همگانی در خصوص اقتصاد مقاومتی ( اقتصاد مقاومتی به معنای مقاوم ساختن پایه‌های اقتصاد، یکی از وظایف عمومی امروز ما است و همه میتوانند در آن نقش ایفا کنند، هم مسئولین و مسئولین قوای سه‌گانه، هم آحاد مردم، هم
کسانی که دارای مهارت کارند، هم کسانی که دارای سرمایه‌اند، هم صاحب‌نظران )

ب : در حوزه فرهنگ ، عزم ملی و مدیریت جهادی
بخش اول : وظایف دستگاه های رسمی کشور
۱- ارجحیت فرهنگ ( فرهنگ از اقتصاد هم مهم‌تر است. فرهنگ، به معنای هوایی است که ما تنفّس میکنیم ؛ فرهنگ یعنی باورهای مردم، ایمان مردم، عادات مردم، آن چیزهایی که مردم در زندگی روزمره با آن سر و کار دائمی دارند و الهام‌بخش مردم در حرکات و اعمال آنها است؛ اگر خدای‌ناکرده جهت‌گیری غلط باشد، زندگی جوری دیگری خواهد شد؛ تمرکز دشمنان بر روی فرهنگ بیشتر از همه جا است. چرا؟ به‌خاطر همین تأثیر زیادی که فرهنگ دارد. هدف و آماج تحرّک دشمنان در زمینه‌ی فرهنگ، عبارت است از ایمان مردم و باورهای مردم . از روزهای اوّل انقلاب، دستگاه‌های تبلیغات، همه‌ی توش‌و‌توان خود را گذاشته‌اند برای اینکه مردم را نسبت به پایه‌های این انقلاب بی‌اعتقاد کنند. این کارِ فرهنگی است؟ ایمان مردم را مورد تهاجم قرار دادند، باورهای قلبی مردم را مورد تهاجم قرار میدهند؛ این را نمیشود انسان ندیده بگیرد)
۲- توجه به خطوط قرمز در حوزه آزادی ( مسئولان فرهنگی، باید مراقب رخنه‌ی فرهنگی باشند؛ رخنه‌های فرهنگی بسیار خطرناک است؛ باید حسّاس باشند، باید هشیار باشند. چطور از ما توقّع دارند که خطوط قرمز اعتقادی و انقلابی کشورمان و جوانانمان را ندیده بگیریم؟)
۳- اقدامات ایجابی و دفاعی در حوزه فرهنگ ( در تخریب فرهنگی، کاری که تخریب‌کنند‌گان فرهنگ انجام میدهند این است که به‌جای عزم راسخ ملّی، تردید را در مردم ترویج میکنند . جای احساس عزّت و اعتمادبه‌نفس ملّی، احساس حقارت ملّی را به آنها تزریق میکنند؛ جای ایمان راسخ، شبهه‌افکنی و بی‌اعتقادی؛ جای کار و تلاش و همّت بلند، لذّت‌جویی و شهوت‌رانی . دستگاه‌های رسمی فرهنگی کشور بایستی وظایف خودشان را در مقابل اینها انجام بدهند. البتّه بعضی از وظایف، وظایف ایجابی است، بعضی از وظایف هم وظایف دفاعی است؛ هر دوی اینها باید انجام بگیرد؛ هم وظایف ایجابی، هم وظایف دفاعی. دستگاههای تبلیغاتی کشور ما ــ چه آنهایی که مستقیماً مربوط به دولتند، چه آنهایی که مستقیم مربوط به دولت نیستند ــ از هوچی‌گری رسانه‌های بیگانه یا رسانه‌هایی که زبان بیگانه را در کام خودشان دارند، نباید بهراسند، رفتارشان را با آنها تنظیم نباید بکنند )
۴- توجه به حد ومرز آزادی ( آزادی غیر از ولنگاری است؛ آزادی غیر از رهاسازی همه‌ی ضابطه‌ها است. آزادی دارای ضابطه است. اگر چنانچه کسانی هستند در کشور که برای تیشه به ریشه‌ی ایمان جوانان زدن دارند تلاش میکنند، نمیشود این را تماشا کرد به‌عنوان اینکه این آزادی است. نمیشود بی‌تفاوت نشست. اینکه ببینیم کسانی با استفاده‌ی از هنر، با استفاده‌ی از بیان، با استفاده‌ی از ابزارهای گوناگون، با استفاده‌ی از پول، راه مردم را بزنند، ایمان مردم را مورد تهاجم قرار بدهند، در فرهنگ اسلامی و انقلابی مردم رخنه ایجاد کنند )
بخش دوم : وظیفه جوانان و مراجع فرهنگی
۱- تداوم کار آغاز شده از سوی جوانان در حوزه فرهنگ با جدیت :
امّا آنچه نقطه‌ی مهم‌تر عرض من است، خطاب به جوانهایی است که در سرتاسر کشور فعّالیّتهای فرهنگی را به صورت خودجوش شروع با اراده‌ی خودشان، با انگیزه‌ی خودشان شروع کردند که بحمدالله خیلی هم وسیع شده است. کار را هرچه میتوانند به‌طور جدّی دنبال کنند و ادامه بدهند. بدانند که همین گسترش کار فرهنگی در بین جوانهای مؤمن و انقلابی، نقش بسیار زیادی را در پیشرفت این کشور و در ایستادگی ما در مقابل دشمنان این ملّت، ایفا کرده است.
۲- حفظ نگاه نقادانه مراجع فرهنگی به اوضاع فرهنگی کشور با منطق محکم و با بیان روشن،
مَراجع فرهنگی ( یعنی علما، اساتید، روشنفکران انقلابی، هنرمندان متعهّد، ) نگاه نقّادانه خودشان را نسبت به اوضاع فرهنگی کشور همچنان داشته باشند و تذکّر بدهند با منطق محکم و با بیان روشن، نقطه نظرات صحیح را ارائه بدهند. با تهمت‌زنی و جنجال‌آفرینی، بنده موافق نیستم؛ با تکفیر کردن و متهم کردن این و آن، بنده موافق نیستم. اعتقاد من این است که مجموعه‌ی انقلابی کشور ـ که بحمدالله تعداد بی‌شماری از آنها در بین جوانهای ما، در بین صاحب‌نظران ما، اساتید ما، بزرگان ما، تحصیل‌کرده‌های ما حضور دارند ـ میتوانند با منطقِ محکم وارد میدان بشوند، نقّادی کنند. نقاط ضعف را و نقاط منفی را به رخ ما مسئولین بکشانند. گاهی میشود که مسئول، متوجّه نیست چه دارد میگذرد در متن جامعه، امّا آن جوان در متن جامعه است، او میفهمد؛ آن عزم ملّی و مدیریّت جهادی که عرض کردیم در زمینه‌ی فرهنگ .

————————————-

دیدگاه چهره های سیاسی در خصوص نام گذاری سال ۹۳
آیت الله احمد علم الهدی امام جمعه مشهد : مقام معظم رهبری فرمان عزم ملی صادر فرموده اند.
– در پدافند فرهنگی در مقابله با بی حجابی ها، بی عفتی ها و پرده بریها مردم مامور اجرای فرمان رهبری هستند و در کنارشان مدیریت جهادی مسئولان است و اگر این مدیریت جهادی نباشد عزم ملی ابتر خواهد شد.
– در سال گذشته دو بینش متضاد سیاسی در کشور ما وجود داشت که یکی از بینش ها معتقد به مذاکره و دست به سمت دشمن دراز کردن بود تا بتواند تحریم ها را لغو کند و مشکلات اقتصادی را حل کنند و در مقابل بینش دیگرمی گفت باید در مقابل دشمن بیاستیم و در مقاومت بیافزاییم.
آیت الله علم الهدی گفت: اما در مقابل این دو بینش تنها یک راه مشکل گشا بود که باعث شد ملت متحد و یکپارچه در یک خط قرار گیرند و آن نعمت رهبری بود.
وی اظهار کرد: مقام معظم رهبری از یک طرف با بیان سیاست نرمش قهرمانانه راهبرد پنجره باز کردن به سوی غرب را مطرح کردند و از سوی دیگر با طرح آسمانی فرهیخته پرور اقتصاد مقاومتی این سیاست مقاومت در برابر دشمن را مطرح کردند و به این طریق هر دو طرفدار سیاست مقاومت و مذاکره قرار گرفتند.
امام جمعه مشهد خطاب به مردم و مسئولان تصریح کرد: شکر نعمت تنها به دعا نیست بلکه باید این شکر را کاربردی کنیم و مردم باید در عرصه اقتصاد و فرهنگ فعال شوند و آنهایی که در یک کارخانه کار می کنند مرد و مردانه وارد میدان شوند و پای کار بایستند و آن سرمایه ای که فرمان تولید را در دست دارد توجه کند که مقام معظم رهبری فرمان عزم ملی صادر فرموده اند. ( بلاغ نیوز ، ۱/۱/۱۳۹۳ )
سید رضا اکرمی: فرهنگ را از خانواده‌ها آغاز کنیم
رئیس شورای فرهنگی نهاد ریاست جمهوری با اشاره به موضوع فرهنگ در جامعه گفت: باید این موضوع را از خانواده‌ها آغاز کنیم. , وی با اشاره به این‌که «در سال ۹۲ حماسه سیاسی رخ داد و در سال جدید باید به صورت جدی‌تر به فکر تحقق حماسه اقتصادی بود» اظهار کرد: در سند چشم‌انداز ۲۰ ساله برنامه پنج ساله توسعه و همچنین سیاست‌های اقتصاد مقاومتی که از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شد برنامه‌ها، اهداف و افق کاملا مشخص شده و اکنون زمان اجراست.
ایرج ندیمی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس: معیشت مردم و اقتصاد مقاومتی در سال جدیدمورد توجه دولت باشد
ندیمی با تاکید بر این‌که «بیشترین توجه حکومت باید معطوف به معیشت مردم باشد» بهبود معیشت را از طریق کاهش تورم و نقدینگی میسر دانست. وی گفت: طبیعتا عمده توجه دولت در سال آینده باید به اجرای اقتصاد مقاومتی باشد. تا بتوانیم در رابطه با مباحث حوزه‌ی تولید و اشتغال و صادرات رفتار متناسب داشته باشیم.
نعمتی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس : با انتقال نقدینگی به تولید، باید رکود تورمی را شکست
وی با اشاره به اولویت‌های که در صنایع کشور و سرمایه‌گذاری در این زمینه‌ها وجود دارد ابراز عقیده کرد که باید تلاش کنیم رکورد را شکسته و به سمت تولید حرکت کنیم که یکی از راه‌های آن انتقال نقدینگی به تولید است.
اسماعیل جلیلی:لزوم اتحاد قوا و مردم برای جهش در اقتصاد و فرهنگ
نائب رئیس فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت با تاکید بر لزوم اتحاد قوا و مردم برای جهش در اقتصاد و فرهنگ
گفت: یکی از دغدغه‌هایی که باعث شده مقام معظم رهبری به مباحث اقتصادی توجه داشته باشند شرایط اقتصادی کشور است.
وی اضافه کرد: تأکید رهبر معظم انقلاب در این زمینه نشانگر این است که برنامه‌های طراحی شده تاکنون ناکارآمد بوده و نتوانسته شرایط مطلوب اقتصادی را فراهم کند. ( خبر آنلاین ، ۱/۱/۱۳۹۳ )
یدالله جوانی کارشناس مسائل سیاسی : افزایش هجمه فرهنگی دشمن عامل هشدار رهبر معظم انقلاب
– همانگونه که امام خمینی (ره) فرمودند و مشی مقام معظم رهبری نیز است “منشأ همه خوشبختی و بدبختی یک ملت فرهنگ است” .
– هجمه فرهنگی دشمن نسبت به گذشته بیشتر شده از این رو مقام معظم رهبری امسال در کنار اقتصاد موضوع فرهنگ را نیز مطرح کردند .
– هر کس در مقابل تهاجم فرهنگی و جنگ نرم دشمن نقش و وظیفه ای دارد اما اساس کار مردم هستند.
– رهبر معظم انقلاب چند سال است که در شعار سال موضوع اقتصاد را بیان می کنند و این نشان می دهد که برای پیشرفت موضوع اقتصاد بسیار اهمیت دارد.
– رهبری در سخنان آغاز سال جدید فرمودند حماسه سیاسی تحقق یافت اما حماسه اقتصادی آن طور که انتظار می رفت محقق نشد از این رو پیش بینی می شد که اقتصاد همچنان در اولویت باشد.
– همانگونه که مد نظر مقام معظم رهبری هم هست در اقتصاد مقاومتی مردم باید به صحنه بیایند و حماسه اقتصادی را خلق کنند و دولت در این راستا وظایف خاص خود را دارد و باید به ریل گذاری و کنترل های لازم بپردازد. ( یدالله جوانی ، خبرگزاری فارس ، ۱/۱/۱۳۹۳ )
بازتاب پیام نوروزی مقام معظم رهبری ذر رسانه های فارسی زبان غرب

رسانه های فارسی زبان وابسته به غرب، در آغاز سال ۱۳۹۳، اقدام به بازتاب پیام نوروزی مقام معظم رهبری کردند.

—————————————–
سایت رادیو فردا(Radio Farda)، نوشت : “آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران روز اول فروردین سال ۹۳ در پیام‌های نوروزی خود مسئله اقتصاد را محور تلاش‌های نظام جمهوری اسلامی در سال جدید عنوان کرده و وعده دادند که امسال شاهد رونق و شکوفایی اقتصادی خواهیم بود.”
این سایت ادامه داد: “آیت‌الله خامنه‌ای به روال دو دهه گذشته، سال جدید را نامگذاری کرد و گفت که سال ۹۳ سال “اقتصاد و فرهنگ، با عزم ملی و مدیریت جهادی” خواهد بود. وی خواستار آن شده که مردم در زندگی و سازندگی کشور مشارکت کرده و گفته است: “هم در اقتصاد و هم در فرهنگ، کار بدون حضور مردم پیش نخواهد رفت و گروه‌های گوناگون مردمی باید با اراده و عزم راسخ ملی در این عرصه‌ها نقش آفرینی کنند.”“

سایت دویچه وله(DW) هم نوشت: “رهبر جمهوری اسلامی ایران در پیام نوروزی خود تحقق شعار سال ۹۳ را مستلزم تلاش مشترک مسئولان و آحاد مردم عنوان کرد و گفت: “هم در اقتصاد و هم در فرهنگ، کار بدون حضور مردم پیش نخواهد رفت و گروه‌های گوناگون مردمی باید با اراده و عزم راسخ ملّی در این عرصه‌ها نقش‌آفرینی کنند.”“

سایت رادیو فرانسه(RFI) نیز نوشت: “دقایقی پس از تحویل سال نوی ایرانی آیت الله علی خامنه ای طی پیامی ضمن تبریک به مناسبت فرارسیدن سال جدید این سال به نام سال ” اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی ” نامگذاری کرد. رهبر جمهوری اسلامی ایران در این پیام از جمله می گوید: “در سالی که گذشت اعلام شده بود که سال ” حماسه سیاسی وحماسه اقتصادی ” است، حماسه سیاسی بحمدالله درعرصه های مختلف به بهترین وجهی صورت گرفت. درباب حماسه اقتصادی کار که باید انجام بگیرد و توقع بود که اتفاق بیفتد، اتفاق نیفتاد. تلاش هایی انجام گرفت که مورد سپاس است، ولی کار بزرگی که باید در زمینه حماسه اقتصادی انجام بگیرد، همچنان در پیش روی ماست و ما موظفیم که این حماسه را به وجود بیاوریم، مسئله اساسی اقتصاد برای کشور ما وملت ما یک مسئله مهم است.”“

العربیه(Alarabiya) هم نوشت: “آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران در پیام نوروزی خود به مناسبت سال جدید شمسی، گفت که در سال گذشته حماسه اقتصادی به شکل مورد انتظار محقق نشد. وی در ترسیم افق سال نو، دو مسئله اقتصاد و فرهنگ را مهم‌تر از مسائل دیگر بر شمرد و تاکید کرد: “برای تحقق شعار سال ۹۳ یعنی اقتصاد و فرهنگ، با عزم ملی و مدیریت جهادی تلاش مشترک مسئولان و آحاد مردم ضروری است.”“ ( جام نیوز، ۱/۱/۱۳۹۳ )

نکات پایانی
۱- مقام معظم رهبری در جوار بارگاه ملکوتی امام رضا : امیدواریم در گفتارهای صاحب‌نظران و دانایان جامعه که میفهمند سیاست جمهوری اسلامی، امروز چیست و چه‌کار دارد انجام میگیرد، برای افکار عمومی روشن بشود.
۲- سالی که آقا آن را سال نوآوری و شکوفایی نامیدند، بعد از عید در اولین جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی موضوع مطرح شد و همه خیلی خوشحال بودند و استقبال کردند و بر اهمیت این سال تأکید کردند. صحبت از این شد که حالا دستگاه ها چه وظایفی دارند. یکی از اعضای شورا پیشنهاد کرد که ما یک دبیرخانه ای در کنار دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی یا در دل دبیرخانه موجود برای این شعار تشکیل دهیم و از همه دستگاه ها بخواهیم که تا فلان تاریخ همه نمونه های نوآوری و اسناد نوآوری خود را برای ما برسانند. بنده مخالفت کردم و گفتم از این کارها هیچ خروجی مفیدی درنمی آید. فرض کنید یک اداره ای هم یک وانت اوراق برای شما فرستاد و اسمش را گذاشتند نوآوری. شما چه کار می کنید ؟ آنجا گفتم که بنده معتقدم غرض رهبری این نیست که از این نوع کارهای اداری صورت بگیرد، بلکه غرض این است که تمام دستگاه هایی که با عموم مردم سر و کار دارند، حقیقت این موضوع را تشریح و ضرورتش را بیان کنند و نیاز کشور را توضیح دهند و آثار زیانبار فقدان آن را بیان کنند.

– – – – – – – – – – – – – – –

قربانعلی سامعی alisamei@yahoo.com

توییت بینا

9:06 (۷ ماه قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۷ ماه قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۷ ماه قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۷ ماه قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۷ ماه قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۸ ماه قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۸ ماه قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۸ ماه قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۸ ماه قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۹ ماه قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۹ ماه قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۹ ماه قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۹ ماه قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۹ ماه قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۹ ماه قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۹ ماه قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۹ ماه قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۹ ماه قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۹ ماه قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۹ ماه قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

پربازدیدها

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید